Connect with us

Kültür-Sanat Haberleri

İBB Şehir Tiyatroları’nın yeni oyunu “Moby Dick” – İnternet Haber

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları Herman Melville’in yazdığı, Sebastian Armesto’nun uyarladığı Zeynep Aksoy’un çevirdiği …

Published

on

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları Herman Melville’in yazdığı, Sebastian Armesto’nun uyarladığı Zeynep Aksoy’un çevirdiği, Seza Güneş’in yönettiği Moby Dick adlı oyunu seyirciyle buluşturuyor. Oyun, 30 Eylül-2 Ekim, 7-9 Ekim 2021 tarihleri arasında Sultangazi Hoca Ahmet Yesevi Sahnesi’nde.

Genç bir denizci olan Ishmael, dünyayı görmek için Kaptan Ahab’ın balina gemisine yazılır. Balina avcısı Ahab, bir av sırasında tek bacağını kaybettikten sonra ölümüne bir intikam duygusuyla yaşar ve denizlerin en büyük, bilge canlısı beyaz balina Moby Dick’in peşinde okyanuslar geçer. Ishmael, heyecan dolu bu yolculukta, bir balina gemisi kaptanının doğayla olan içgüdüsel savaşının tragedyasına tanık olur.

Dramaturgisini Hande Ören’in, müziğini Uskan Çelebi’nin, sahne-kostüm tasarımını Almila Altunsoy’un, ışık tasarımını Özcan Çelik’in, efekt tasarımını Yiğit Can Efe’nin, kareografisini İbrahim Ulutaş’ın yaptığı, fotoğraflarını Sadi Ayan’ın çektiği oyunda Arda Alpkıray, Berna Demirer, Cem Baza, Deran Özgen, Direnç Dedeoğlu, Elif Verit, Hakan Örge, Pınar Pamuk rol alıyor.

Herman Melville’nin Moby Dick’i

Kitap, Kaptan Ahab’ın bacağını koparan beyaz balina Moby Dick’ten intikam almasının hikâyesidir. Yazarın 1840’lı yıllarda balina avcılığı yapması, denizdeki bir isyana karışması, bir süre Tahiti yerlilerinin yanında yaşaması fırtınalı hayatının sadece bir kısmıdır. Romandaki canlı betimlemeler yazarın gemide geçirdiği yılların izlerini yansıtır.

Romanın karakterleri kitap boyunca değişir ve gelişirler. Kaptan Ahab, bacağını koparan balinaya yaklaştıkça insani özelliklerini kaybeder, hırçınlaşır, adeta vahşi bir hayvana dönüşür. Ishmael’in ise beyaz olmayanlara karşı bakışı değişir. Çevresindeki herkesin yamyam olarak aşağıladığı bir yerliyle dost olur.

Roman, 19. Yüzyıldaki beyaz ırkın ve kültürünün siyahlardan üstün olduğu fikrini sorguluyor. Dönemin insanı tarafından kanıksanan bu fikir sömürgeciliğin psikolojik desteğini sağlamaktadır. Melville beyaz üstünlüğü fikrinin çelişkilerini Ishmail ve Pequod adlı balina gemisinin hikâyesiyle okuyucuya gösterir.

Moby Dick, Amerikan edebiyatının en sembolik karakterlerinden biri kabul edilir. Kaptan Ahab için o, dünyada kötü olan ve kötü olacak her şeyi temsil eder. Ahabın gözünde Moby Dick onu parçalayan, yerle bir eden, sakat bir dilenciye çeviren bir canavardır.

Moby Dick, ilk kez 1851 yılında Londra’da yayınlandı. Roman yazarın sağlığında 4000’den az sattı ve 1891’deki ölümüyle büyük ölçüde unutuldu. Yazarın doğumunun 100. yılı olan 1919’da yeniden keşfedilerek, geniş kitlelerce tanındı. Günümüzde Moby Dick en önemli Amerikan romanlarından biri olarak kabul edilir.

1929 yılında yazar hakkında bir biyografi hazırlayan Lewis Mumford, Moby Dick için “İngilizce dilinin yüce şiirsel eserlerinden biridir” der. D.H. Lawrence kitabı “dünyanın en tuhaf ve en harika kitaplarından biri” olarak nitelendirir.

Moby Dick’in İlham Kaynakları

1820’de meydana gelen bir olay Melville’e ilham kaynağı olmuştur. Essex isimli gemi bir balinanın saldırısına uğrar. Gemi batar, mürettebatın çoğu ya hemen kaybolur ya da yaklaşık sekiz ay boyunca kurtarılmayı beklerken açlıktan ölür.

Melville romanını yazarken Mocha Dick isimli bir balinanın hikâyesinden de etkilenmiştir. Mocha Dick, 19. yüzyılın başlarında yaşamış ve balina avcıları arasında bir efsane haline gelmiştir. Mocha Dick Şili kıyılarında, Mocha Adası yakınında, Pasifik Okyanusu’nda bulunarak öldürülmüştür.

Yazarın önemli kaynaklarından biri de kutsal metinlerdir. Ahab, İbranice İncil’e göre, İsraillileri putperest bir yaşama sürükleyen kötü bir kraldı. Romanda geçen Rahel, Ishmael gibi isimler semavi dinlerdeki gerçek kişileri sembolize eder.

Melville romanını yazarken Shakespeare’den etkilenmiştir. Onun karakter yaratma tarzlarını, hikâye anlatış biçimini, diyalog oluşturma şekillerini kendi üslubuyla birleştirmiştir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Kültür-Sanat Haberleri

D&R İstinyePark İzmir’in açılış kurdelesini İclal Aydın ve Ege birlikte kesti – İnternet Haber

Türkiye’nin en büyük kültür ve eğlence platformlarından D&R, mağazalarına bir yenisini daha ekledi. D&R’ın İzmir’deki 13’üncü, Türkiye’deki 211 …

Published

on

By

Türkiye’nin en büyük kültür ve eğlence platformlarından D&R, mağazalarına bir yenisini daha ekledi. D&R’ın İzmir’deki 13’üncü, Türkiye’deki 211’inci mağazası, İstinyePark İzmir’de açıldı. 22 Ekim Cuma günü kapılarını açan yeni D&R mağazanın açılış kurdelesini D&R Genel Müdürü Mustafa Altındağ, yazar İclal Aydın ve şarkıcı Ege birlikte kesti. Açılış etkinliği, kurdele kesiminin ardından İclal Aydın’ın 3 saat süren imza günü ile devam etti.

D&R’ın herkes için bir keşif dünyası sunan yeni mağazası, İstinyePark İzmir’de hizmete girdi. Türk edebiyatının en çok okunan yazarlarından usta kalem İclal Aydın ile Türk pop müziğinin unutulmaz ismi Ege’nin açılış kurdelesini kestiği yeni mağaza, D&R’ın Türkiye genelindeki 211’inci noktası oldu. D&R İstinyePark İzmir’in açılışı, aynı zamanda “Söylenmemiş Sözler” romanı ile büyük beğeni toplayan İclal Aydın’ı imza gününde kitap tutkunlarıyla bir araya getirdi.

D&R İstinyePark İzmir’in açılış etkinlikleri imza günleriyle sürecek

İclal Aydın’la başlayan D&R İstinyePark İzmir söyleşi ve imza günleri maratonu, birbirinden ünlü isimlerle devam edecek. Açılış etkinlikleri kapsamında, 23 Ekim Cumartesi günü Beyza Alkoç, 24 Ekim Pazar günü Piraye Erdoğan, 30 Ekim Cumartesi günü Ege D&R İstinyePark İzmir’e konuk olacak. Alışveriş molalarının keyifli adresi olmaya aday yeni D&R mağazası, 6 Kasım Cumartesi günü Sadettin Saran, 21 Kasım Pazar günü Beyhan Budak, 28 Kasım Pazar günü ise Esra Ezmeci’yi İzmirlilerle buluşturacak.

D&R İstinyePark İzmir, kültür sanat tutkunlarının buluşma noktası olacak

Geniş bir yelpazede eğlence ve kültür ürünleriyle ziyaretçilerini buluşturan D&R, yeni mağazasında tüm İzmirlileri hobi ve kültür dünyasının zenginliklerini daha sık, daha kolay ve daha nitelikli bir şekilde keşfetmeye ve paylaşmaya teşvik ediyor. D&R, konuklarını ortak bir platformda bir araya getirerek hayatın her anını zenginleştiren bir dünya sunuyor. Gün geçtikçe sayısı artan mağazalarının yanı sıra D&R; dr.com.tr ile kültür ve eğlence dünyasının yeniliklerini ve kullanıcıların tercih ve beklentilerine göre seçtiği ürün ve markaları, Türkiye’nin her yerindeki müşterilerine rahat ve keyifli bir alışveriş deneyimiyle ulaştırıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Kültür-Sanat Haberleri

Milliyet Arkeoloji Dergisi Ekim sayısıyla tarihin derinliklerini mercek altına alıyor – İnternet Haber

Tarihsel gerçekliği ve kültürel mirası nesilden nesle aktarmayı hedefleyen Milliyet Arkeoloji Dergisi, Ekim sayısı ile tarihin derinliklerini …

Published

on

By

Tarihsel gerçekliği ve kültürel mirası nesilden nesle aktarmayı hedefleyen Milliyet Arkeoloji Dergisi, Ekim sayısı ile tarihin derinliklerini çözümlüyor. Milliyet Gazetesi okurlarının 24 Ekim Pazar günü gazete ile ücretsiz olarak ulaşabildiği Arkeoloji Dergisi, yedinci sayısında Anadolu’nun inanç tarihi yanı sıra dini geleneklerine ışık tutuyor.

Milliyet Arkeoloji Dergisi, 24 Ekim Pazar günkü yedinci sayısında, kapılarını yeniden açan Sümela Manastırı’nı keşfe çıkıyor. Temmuz ayında ziyaretçileriyle buluşmaya başlayan kayalıkların münzevi süsü Sümela’nın daha önce görülmeyen bölümleri okuyucularda merak uyandırırken tarih ve mitolojinin en gizemli konularından Amazon efsanesi detaylarıyla bu sayıda inceleniyor. Kafkaslardan Ege adalarına, erkek egemen tarihin çehresini değiştiren korkusuz kadın savaşçı Amazonlar hakkında bilinmeyenler ve merak edilenler aktarılıyor.

Milliyet Arkeoloji Dergisi son sayısında; medeniyetler beşiği Anadolu’da dinler tarihini farklı fenomenleriyle ele alıyor. Adem’le Havva’dan Nuh Tufanı’na, Kybele’den Aziz Paulus’a birçok anlatı ise inanç ürünlerinin kökenini ve din kavramı altında toplanan söylenceleri günümüze taşıyor. Orta Asya’da gelişen dini geleneklerin izini süren Milliyet Arkeoloji Dergisi, Bursa çevresinde şamanik izler ve Osmanlı arkeolojisini araştırıyor. Bedeninin tüm arzularını bastırmaya ve ruhunu olgunlaştırmaya çalışan düşünür Sinoplu Diyojen, ödüllü çocuk sayfaları ve onlarca arkeoloji haberi okuyucularıyla buluşuyor.

24 Ekim Pazar günü Milliyet Gazetesi ile birlikte bayilerden ücretsiz olarak ulaşılabilecek Milliyet Arkeoloji Dergisi’ne, dijital platformlarda Dergilik uygulamalarından da erişilebilecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Kültür-Sanat Haberleri

Nebil Özgentürk’ten ”Nazım 120 Yaşında” Belgeseli – İnternet Haber

Nâzım Hikmet ’in 120. doğum günü ve ölümsüzlüğünün 59.yılı olacak 2022’ye hazırlanan bu belgesel filmde, Nazım Hikmet’i oyuncu Şahin Sancak …

Published

on

By

Nâzım Hikmet ’in 120. doğum günü ve ölümsüzlüğünün 59.yılı olacak 2022’ye hazırlanan bu belgesel filmde, Nazım Hikmet’i oyuncu Şahin Sancak canlandıracak.

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nın 30. yıl için hazırladığı ve 3 Haziran 2020’de yayınlanan kısa belgesel filminin, uzun metrajı için hazırlıklara başlandı.

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı, Nâzım Hikmet’i ölüm yıldönümünde yayınladığı, Nebil Özgentürk’ün vakfın 30.yılına dair hazırladığı “Büyük Ozan Nâzım aramızda…” belgeselinde Tarık Akan, İlhan Selçuk, Aziz Nesin, Yaşar Kemal, Aydın Aybay, Samiye Yaltırım gibi yitirdiğimiz isimlerin yanı sıra Rutkay Aziz, Zülfü Livaneli, Zeynep Oral, Kıymet Coşkun, Genco Erkal, Altan Öymen, Fikri Sağlar, Moris Gabbay, Melih Aşık, Hıfzı Topuz, Atilla Coşkun, Turgay Fişekçi, Ali Galip Savaşır, Hayri İnönü, Günay Çapan ve Özcan Arca’nın da Nâzım Hikmet ve vakıfla ilgili tanıklıkları yer almıştı.

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Nebil Özgentürk ve Bir Yudum İnsan film ekibinin hazırladığı Nâzım Hikmet filminin çekimlerine, Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Anı Odası’nda, Nâzım’ın aile eşyalarının arasında başlandı. Beykoz Kundura’da Nâzım’ın cezaevi dönemi ve cezaevinden çıktıktan sonraki Büyükada günleri canlandırma yöntemiyle portre belgesel film halinde çekilmeye devam ediyor. Nâzım’ın Moskova günleri ise önümüzdeki ay Moskova’da başlayacak canlandırmalarla hayat bulacak.

Nâzım Hikmet ’in 120. doğum günü ve ölümsüzlüğünün 59.yılı olacak 2022’ye hazırlanan bu belgesel filmde, oyuncu Şahin Sancak Nâzım Hikmet’i canlandırarak, büyük şaire hayat veriyor. Film çekimlere geçtiğimiz hafta başlayan 40 kişilik film ekibinin içerisinde; Türkiye’nin en önemli profesyonel makyaj sanatçılarından biri olan Derya Ergün, görüntü yönetmeni Tufan Kılınç, sanat yönetmeni Devrim Ömer Ünal, kostüm tasarımcı Baran Uğurlu yer alıyor. Nâzım’ın, Cumhuriyet ve Atatürk’e dair değerlendirmeleri de bu filmde yer alacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending