Connect with us

Ekonomi Haber

İş Başvurusunda Robotla Mülakat Dönemi Geliyor

Ege Genç İş İnsanları Derneği EGİAD) ile Yazılım ve Bilişim Sanayicileri Kümelenme Derneği (YABİSAK) iş birliğinde düzenlenen ‘Şirketlerin …

Published

on

Ege Genç İş İnsanları Derneği EGİAD) ile Yazılım ve Bilişim Sanayicileri Kümelenme Derneği (YABİSAK) iş birliğinde düzenlenen ‘Şirketlerin Dijital Dönüşümünde Kutup Yıldızı: Yapay Zeka ve Arttırılmış Gerçeklik’ konulu webinarda konuşan uzmanlar, bir çok şirketin işe alımlarda yapay zeka robotlarını kullanmaya başladığını ve bu robotların CV’leri incelediğini, mülakatlarda işe başvuran kişinin mimik ve jestlerine göre karar verdiğini söyledi. Robotlar CV’deki bilgilerle kişinin Linkedin hesabını karşılaştırarak doğru bilgi verip vermediğini de kontrol ederken, gelecekte daha çok kişinin iş başvurusunda robotla mülakata katılmak zorunda kalacağına dikkat çektiler.

‘Dünya Yazılımcılar Günü’nde düzenlenen webinarın açılış konuşmasını YABİSAK Yönetim Kurulu Başkanı ve ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler ile EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer yaptı.

Yazılım ve bilişim konusunda profesyonelleri İzmir’e çekmek ve kentte bu sektörün ekosistemini geliştirmek ve kümelenmesini sağlamak için STK, üniversite, belediye ve özel girişim olarak bir araya gelerek YABİSAK’ı kurduklarını belirten Dr. Faruk Güler, “Fuar İzmir’in kulesini İzmir’de yazılımcıların merkezi yapmak istiyoruz. Kulenin ilk katını YABİSAK olarak biz kiralayarak ilk adımı atmış olduk. İzmir’deki altyapı yazılım ve bilişim sektörünün burada kümelenmesi için çok uygun. İzmir’in kendisi bu sektörde çalışmak isteyen insanlar için bir cazibe merkezi. Sektörün gelişmesi için tüm süreci organize edecek ve kümelenmeyi sağlayacak bir çalışmayı da hep birlikte yapacağız” diye konuştu.

EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer de, dijital ürünler, dijital dönüşüm ve bulut bilişim etkisiyle hızla taşeron hizmet modelinden ölçeklenebilir ürün modeline geçiş yapan yazılım sektörünün, yatırımcıların ilgisini çekerek 1.5 trilyon dolarlık risk ve girişim sermayesi yatırımı aldığını belirterek, “ Türkiye’de uzun yıllardır artarak devam eden teknokent yatırımları, Ar-Ge, inovasyon teşvikleri ve özel sektör start-up iş birlikleri ile büyüyen bir girişimcilik ekosistemine sahibiz. Ancak son verilere göre ihracatımızın sadece binde 5’i bilişim sektörünün alt kümesi olarak raporlanan yazılım sektöründen gelmektedir. Benzer ülkeleri incelediğimizde ise yüzde 2-3 seviyelerinde bir potansiyel olduğunu gözlemliyoruz” dedi.

YABİSAK Koordinatörü Serap Sönmez ise, Ocak 2021’de resmi kuruluşunu tamamlayan Derneğin, Ekim ayında Genel Kurulu’nu toplayarak sektördeki işbirliği ortamını daha da geliştirmeye, eğitim ve istihdam alanında fırsatlar yaratmaya, üyelerinin finansmana erişimini kolaylaştırıcı rol oynamaya ve yatırımcılar açısından kentin altyapısını geliştirici faaliyetlerini arttırmaya devam edeceğini söyledi.

CV’leri Yapay Zeka Robotları İnceleyecek

Açılış konuşmalarından sonra , ‘Şirketlerin Dijital Dönüşümünde Kutup Yıldızı: Yapay Zeka ve Arttırılmış Gerçeklik’ konulu seminerde konuşmacılar; yapay zeka ve arttırılmış gerçeklik konularındaki gelişmeleri anlatarak, bu teknolojilerin gelecekte nasıl dönüşeceğini aktardılar.

Omegadata Yazılım Genel Müdürü Yumus Emre Aslan, finans, üretim, IT, telekom, sağlık ve ilaç sektörlerinin iş süreçlerinde yapay zekayı en çok kullanan sektörler olduğunu belirterek, bu teknolojinin şirketlerin insan kaynakları uygulamalarında da sıklıkla kullanılmaya başladığını vurguladı. Aslan, “ İnsan kaynakları alanında yapay zeka kullanımı ilk olarak işe alımlarda CV’lerin otomatik incelenmesinde kullanılıyor. CV’deki yazı dilinin kullanımı ve içeriğinin şirketin başvuru koşullarına uygunluğunu yapay zeka inceliyor. CV sahibinin Linkedin ile kamuoyuna açıkladığı verilerinin CV’de yansıtıtğı verilerle örtüşüp örtüşmediğini de yapay zeka robotu inceliyor” dedi. Chatbotların da işe alımlarda çok yaygınlaştığını aktaran Aslan, sözlerini şöyle sürdürdü: “ Özellikle chatbotlar mülakatlarda hızı arttırdığı için firmalar tarafından tercih edilmeye başlandı. İsviçre de geliştirilen Tengai robotu mülakatlarda kullanılıyor ve gelecekte daha çok kişi iş başvurusunda Tengai ile mülakat yapmak zorunda kalacak. Görüntülü mülakatlarda yapay zeka jest ve mimik hareketlerinden çıkardığı dijital sinyalleri yorumluyor. İşe başvuran kişinin soru sorulduğunda gözünü kaçırması yapay zeka için bir dijital sinyale dönüşüyor. Uluslararası otel zinciri Hilton, işe alımlarda yapay zeka kullanımını en çok arttıran şirket. Hilton yapay zeka kullanımı ile iş alımlarda yüzde 85 verimlilik artışı sağlamış. Loreal, Mya adındaki yapay zeka programı ile 10 binden fazla kişiyle mülakatta yüzde 92 verimlilik sağlamış. Türkiye’de ise firmaların yüzde 64’ü IK uygulamalarında yapay zeka kullanımını hiç duymamış ya da kullanmıyor. Bu nedenle bu alanda müthiş bir gelişim alanı öngörülüyor.”

Türkiye, 5G’de İlk Sinyali 2023 İçinde Verecek

ESBAŞ Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri Müdürü Ali Umut Yüksel de, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın, Türkiye’nin 5G’de ilk sinyali 2023 yılı içinde vereceğine ilişkin açıklamasını hatırlatarak, 5G ile birlikte teknolojinin günlük hayattaki kullanımının daha da hızlanacağını vurguladı. Nesnelerin bir biriyle iletişim kurduğu Society 5.0 döneminde teknolojinin yaşamın her alanında akıl almaz gelişmeler sağlamaya başladığını vurgulayan Ali Umut Yüksel, “Tıpta protezlerin modellenmesi, kovidin yayılımının modellenmesi ve aşının bu kadar hızlı ortaya çıkmasının arkasında IT desteği olduğu bir gerçek. Engelli ve yaşlı insanların yaşam kalitesinin arttırmak adına insanın bilişsel ve fiziksel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla oluşturulmuş robotlar daha fazla üretilecek. Arabaların trafik lambaları ile haberleştiği, boş park yerlerini bir birine bildirdiği bir döneme geçiliyor. Blockchan bir güvenlik mekanizması ve bu mekanizma üzerinden yazılmayan hiçbir güvenlik unsurunun tercih edilmeyeceği döneme gidiyoruz” diye konuştu. Yüksel, internet üzerinden kullanılan teknolojik cihazların sayısı arttıkça, bilgisayar işlemcilerinin kapasitesinin de yetersiz kalmaya başladığını ve bu darboğazın da quantum bilgisayarlarla çözüleceğini vurguladı.

VR Gözlüğü Ölmüş Kişilerle Sanal Ortamda Buluşma İmkanı Sağlayacak

Yüksel, bir başka teknolojik gelişme alanı olan sanal gerçeklik teknolojisinin ileriki uygulamalarında, VR gözlükler aracılığıyla, kişilerin ölmüş yakınlarının 3 boyutlu görüntülerini izleyerek, sanal gerçeklik ortamında buluşma hissini yaşayacağını belirtti. RGBKOD Arttırılmış ve Sanal Gerçeklik Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Burak Alimoğlu ise, sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik teknolojileri ile evlere taşınacak sanal mağazalardan alışverişlerin artacağını, telefon üzerinden mağazada incelenen giysi, ayakkabı ya da aksesuarın, ambalajından, ürüne kadar tüm detaylarının 3 boyutlu incelenebileceğini ve kişinin üzerinde yine 3 boyutlu deneyerek beğendiği ürünü anında sipariş verebileceğini aktardı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Ekonomi Haber

Altay’ın Süper Lig Liderliği Sonrasında Altay Fan Token 150 Değer Kazandı! – İnternet Haber

Süper Lig takımlarından Altay Spor Kulübü ve blok zinciri teknolojisi şirketi ICRYPEX iş birliğinde üretilen Altay Fan Token ön satışının …

Published

on

By

Süper Lig takımlarından Altay Spor Kulübü ve blok zinciri teknolojisi şirketi ICRYPEX iş birliğinde üretilen Altay Fan Token ön satışının ardından 20 Eylül’den bu yana 150 değer kazandı. Süper Lig’in 7. Haftasında Altay’ın Beşiktaş galibiyeti ile fiyatı yukarı yönlü ivmelenen Altay Fan Token, üst üste gelen Altay galibiyetleri ile halka arz değerini 2 buçuğa katladı. Yerli ve yabancı yatırımcıların büyük ilgisini çeken Altay Fan Token’ın işlem fiyatı için Altay Spor Kulübü’nün galibiyetleri önem arz ediyor.

Başarılı bir ön satış süreci geçiren Altay Fan Token, ön satış sürecindeki performansını devam ettiriyor. 13 Eylül’de başlayan ön satış sürecinde kısa sürede tükenen Altay Fan Token bu sefer de son iki haftadaki fiyat performansıyla bütün dikkatleri üzerine çekti. Kripto para sektörünün son dönemdeki volatil durumuna rağmen Altay’ın sportif başarıları ile desteklenen Altay Fan Token bu süreçte düzenli yükselişini sürdürüyor.

Türkiye’nin köklü kulüpleri arasında yer alan Altay Spor Kulübü ve blok zinciri teknolojisi şirketi ICRYPEX iş birliği ile çıkarılan Altay Fan Token, borsada işlem görmesinin ardından 1,00 TL olan halka arz fiyatını 2.5’a katladı. 2 haftalık işlem süresi boyunca toplamda 40.5 milyon TL işlem hacmine ulaşan Altay Fan Token, bu süre zarfında anlık olarak 5,00 TL değerini dahi gördü. Yine bu süre zarfında yaklaşık 31 milyon adet Altay Fan Token yatırımcılar tarafından borsa işlemleri dahilinde kullanıldı.

Altay’ın galibiyetleri Altay Fan Token’ın değerini yükseltiyor

Altay Fan Token’ın fiyatındaki bu yükselişte Altay Spor Kulübü’nün Süper Lig’deki başarılı grafiği etkili oldu. Kripto para yatırımcılarının fan tokenlar özelinde dikkatle takip ettiği sportif başarılar, fan tokenların hem işlem hacmini hem de fiyatını etkiliyor. Üst üste gelen galibiyetler ile Süper Lig’in üst sıralarındaki yerini koruyan Altay’ın bu başarılı grafiği Altay Fan Token’ın fiyat performansını da olumlu etkiledi. Aynı zamanda, her Altay galibiyetinden sonra yakılan Altay Fan Token’lar, toplam arzın azalmasına neden olmakla birlikte fiyatın da yükselmesini sağlıyor.

Altay Fan Token’ın kısa süredeki başarısı hakkında konuşan ICRYPEX CEO’su Gökalp İçer, “Altay Fan Token projemiz ile hedeflediğimiz noktaya ulaşmak adına planladığımız süreç, bizi gururlandıracak şekilde ilerliyor. Özellikle Altay Spor Kulübü’nün de bu süreçteki başarılı sportif grafiği Altay Fan Token’ın işlem hacmi ve fiyat performansında olumlu bir etken olarak rol aldı. Aynı zamanda, yerli ve yabancı yatırımcının portföylerine Altay Fan Token eklemeleri, hem Altay Spor Kulübü’nün sportif başarılarının devamına hem de yatırımcıların Altay Fan Token’ın güçlü blok zinciri altyapısına olan inancını bize gösteriyor.” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Ekonomi Haber

Akkuyu NGS İnşaatında Dünyanın En Güçlü İnşaat Vinçlerinden Biri Daha Devreye Alındı – İnternet Haber

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaat sahasına Liebherr LR 13000 model paletli mobil vincin ikincisi kurularak devreye alındı. Dünya genelinde …

Published

on

By

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaat sahasına Liebherr LR 13000 model paletli mobil vincin ikincisi kurularak devreye alındı. Dünya genelinde bulunan aynı modelden 5 vincin 2’si, Türkiye’nin ilk nükleer santralinin inşaat sahasında hizmete sokuldu. Vinç yardımıyla, ikinci güç ünitesinin reaktör binasında iç koruma kabuğunun ikinci katmanı monte edilip reaktör şaftının destek kirişinin kurulumu yapılarak bu yılın temel inşaat ve montaj çalışmaları tamamlandı.

Dünyanın en güçlü geleneksel tasarımlı paletli vinci olan Liebherr LR 13000, 3000 tona kadar yükleri kaldırabiliyor. Ana kullanım alanı ağır ve büyük boyutlu ekipmanın kaldırılmasının sürekli gerekli olduğu güç santrallerinin ve diğer büyük sanayi tesislerinin inşası olan vinç, boma bağlı bir yükle hareket edebilme özelliği de taşıyor. Bu dev vinç, büyük boyutlarına rağmen en fazla 70 tonluk münferit bileşenlerin bireysel ağırlıkları sayesinde nakliye açısından dünyanın en ekonomik vinci olma niteliğine sahip bulunuyor.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Direktörü Sergei Butckikh yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Önemli inşaat faaliyetlerinin hayata geçirilmesi planlanırken, halihazırda birinci güç ünitesinde hizmet veren Liebherr LR 13000 vincinin benzerinin getirilmesine karar verildi. İkinci ve üçüncü güç ünitelerinin inşa alanlarında büyük boyutlu kargo ve yapıların montajını sağlama ihtiyacı dolayısıyla Akkuyu NGS inşaat sahasına aynı modelden bir vinç daha getirildi. Vinç, Akkuyu NGS sahasına nakledilmeden önce İtalya’da bulunuyordu ve oradan deniz yoluyla Doğu Kargo Terminaline sevk edildi. Eşsiz yük kaldırma yapısı, çok sayıda kule vinçle çevrili sınırlı bir alana kurulurken bu süreç, Rus, Türk ve Hollandalı uzmanlardan oluşan montaj ekibinin ek çalışma yapmasını gerektirdi.

Liebherr LR13000 modeli ilk vinç, Akkuyu NGS inşaat sahasına Ağustos 2019’da kuruldu. Vinç yardımıyla birinci güç ünitesinde, reaktör basınç kabı, kor tutucu basınç kabı, destek ve baskı kirişleri, iç koruma kabuğunun ikinci ve üçüncü katmanları gibi ekipman ve konstrüksiyonların en büyük bileşenleri monte edildi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Ekonomi Haber

TOBB ve Beko Girişimci Kadınların Yanında Olmayı Sürdürüyor – İnternet Haber

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu ve Beko iş birliğinde, Arçelik Perakende Akademi desteğiyle hayata geçirilen …

Published

on

By

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu ve Beko iş birliğinde, Arçelik Perakende Akademi desteğiyle hayata geçirilen Girişimin Kadın Kahramanları Projesi kapsamında gerçekleştirilen roadshow’un ikinci durağı Erzurum oldu.

Girişimin Kadın Kahramanları Projesi, kadınların iş hayatında güçlenmesi için TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nun tüm Türkiye genelindeki 7 bin girişimci kadına ulaşma hedefiyle hayata geçiyor. Girişimin Kadın Kahramanları Projesi kapsamında, TOBB Doğu Anadolu Kadın Girişimciler Kurulu bölge lansmanı ile gerçekleştirilen roadshow’un ikinci durağı Erzurum’da konuklara yüz yüze eğitimler verilirken aynı zamanda Beko 100 Kadın Bayi projesinin detaylarını aktarıldı.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve Beko iş birliğinde, Arçelik Perakende Akademi desteğiyle hayata geçirilen Girişimin Kadın Kahramanları Projesi’nde süren online eğitimlerin ardından belirlenen illerde verilecek yüz yüze eğitimleri kapsayan roadshow’un ikincisi Erzurum Tİcaret Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantı, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Günseli Özen, TOBB Erzurum Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Feride Eda Çalıkuşu, Arçelik Perakende Akademi ve Beko yöneticilerinin katılımı ile düzenlendi. Toplantıya ayrıca TOBB’un Kars, Ağrı, Malatya, Bingöl, Elazığ, Van, Muş ve Bitlis’teki kadın girişimci kurulu başkanları da katıldı.

Eğitmen Fulya Argun’un TOBB Erzurum Kadın Girişimciler Kurulu üyelerine verdiği eğitimlerin ardından Beko 100 Kadın Bayi projesi kapsamında bayi olmak isteyenlere özel bir panelde detaylar aktarıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Günseli Özen TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ve Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurten Öztürk adına katılımcılara sevgiyle selamlarını ileterek başladığı konuşmasında “Bu gönüllü bir iş tüm bu güzel çalışmaların olabilmesi için her ne yapılırsa gönülden istemeniz lazım. Kadınlar olarak buradayız. Bizi buraya getirmek için bizden öncekiler, büyüklerimiz çok çaba gösterdiler, bizim onlara borcumuz var. Bizim olduğumuz yerden daha ileriye gitmeleri için bizden sonrakilere de sözümüz var. Dolayısıyla bugün bulunduğumuz yerde yapabileceğimizin en fazlasını yapmak, en fazla olanağı kadınlar için oluşturmak birinci görevimiz, bu projede bunun için var. Sizlerin de benim gibi düşündüğünüzü biliyor ve bu yolda birlikte yürüyeceğimize inanıyorum” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Erzurum Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Feride Eda Çalıkuşu katılanlara teşekkür ederek başladığı konuşmasında “Ticari hayattaki mücadeleci ruhu ile kadın girişimcileri bugünün Tomris Hatunları ve Nene Hatunları olarak görüyorum. TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve Beko 100 Kadın Bayi projesinin bir ayağı olan Girişimin Kadın Kahramanlarının Doğu Anadolu bölge lansman toplantısına hoş geldiniz. Mart ayında açıkladığımız rakamlar da gördük ki pandemi döneminin zorluklarından en fazla etkilenen grup kadın girişimcilerimiz oldu. Girişimciliğin doğasında kazanç kadar kayıplar da olacaktır. Bizim için her kayıp, her bitiş aslında yeni kapıların, yeni istihdam alanlarının sağlanması için bir fırsat. Biz birlikte güçlüyüz dedikçe girişimci olarak önümüzdeki süreçte projelerimizle mevcudiyetimizi daha güçlü bir şekilde devam ettireceğiz. TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nu kurması ve kadın girişimcilere olan inancı ve desteği sebebiyle birlik başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu’na ve aynı zamanda OPET’in de kurucusu olan TOBB Kadın Kurulu Başkanımız Nurten Öztürk’e de imza attığı güzel projeler ve çalışmalar için teşekkür ediyoruz. TOBB Kadın Girişimciler Kurulu olarak pandemi sürecinde eğitim, seminer ve projelerimize devam ettik. Özel sektörü ana gündem maddesi haline getirip tüm çalışmalarımıza dahil ederek girişimcilik ekosistemini geliştirecek somut projelere imza atmaya devam ediyoruz. Erzurum’da bugün bizi yalnız bırakmayan TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcımız Günseli Özen’e de şükranlarımı sunuyorum. Katma değeri yüksek somut adımlar atacak projeleri hayata geçirme noktasında kendisinin gayretleri için de ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. Bugün burada Beko ile başlattığımız projemizin diğer markaları da harekete geçireceğine, bu güzel projenin başka iş birliklerinde kılavuz olacağına inanıyorum. Bölgem ve memleketim adına bir girişimci olarak çok fazla avantaj ve olanakları olan bu projenin bölge girişimci kadınlarına fayda sağlayacağına inanıyorum. Bu projenin kadınlarımıza yeni sektör ve istihdam fırsatı sunmasını diliyorum” dedi.

Beko Satış Direktörü Burak Bilgisel: “Beko Bayii olmak isteyen kadınlarımıza kapımız sonuna kadar açık”

Beko Satış Direktörü Burak Bilgisel açıklamasında Beko olarak her zaman kadınların iş dünyasına katılımını destekliyor ve yanlarında duruyoruz. Girişimci kadınların desteklenmesi ve güçlenmesini hedeflediğimiz bu yolda Girişimin Kadın Kahramanları Projesi kapsamında gerçekleştirmeyi çok istediğimiz yüz yüze eğitimlerin ilkinde Ankara’da düzenlemiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İş hayatındaki cesaretlerinin altını eğitimle doldurabilmek ve kadınların güvenli, rekabetçi ve donanımlı bir şekilde iş hayatında hak ettikleri yerleri almalarına destek olmak bu projenin öncelikli hedefini oluşturuyor. 100 Kadın Bayi Projemiz ile entegre olması sebebiyle eğitimlerden sonra Beko bayisi olmak isteyen İç Anadolu’nun girişimci kadınlarına da kapımızın sonuna kadar açık olduğunu aramıza katılmalarından mutluluk duyacağımızı paylaşmak isterim” dedi.

Tüm bölgeleri kapsayan Girişimin Kadın Kahramanları Projesi eğitim toplantıları 2021 Aralık’a kadar sırasıyla; Trabzon, Şanlıurfa, Nevşehir, Karabük, Bursa, Kocaeli, Konya, Çanakkale, Mersin, Gaziantep, Aydın, Antalya ve İzmir’de TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve Beko iş birliğinde, Arçelik Perakende Akademi desteğiyle devam edecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending