Connect with us

Ekonomi Haber

D-Marin Grubu özel tekliflerini ve iki yeni marinasını Avrupa’nın en büyük denizcilik fuarlarında tanıtıyor

Marina yönetimi ve geliştirme alanında bir lider olan D-Marin Grubu Eylül ayında Cannes, Cenova ve Monaco’da düzenlenen fuarlarda Akdeniz ve …

Published

on

Marina yönetimi ve geliştirme alanında bir lider olan D-Marin Grubu Eylül ayında Cannes, Cenova ve Monaco’da düzenlenen fuarlarda Akdeniz ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki marinalarında yat ve süper yatlar için sunduğu lüks teklifleri tanıtıyor. Bir süre önce Hırvatistan ve Dubai’de iki yeni marina açan Grup, yakında Hırvatistan kıyılarının en büyük marinası olan D-Marin Dalmacija’da Sanlorenzo Yachts’ın ilk Akdeniz ofisine ev sahipliği yapacak.

Grubun ilk durağı 7-12 Eylül arasında Fransa’da düzenlenen Cannes Yachting Festival’da La Jetée 152 standı oldu. Daha sonra İtalya’ya geçen Grup, 16-21 Eylül tarihleri arasında Genoa Boat Show’da SZ29 Piazzale Marina Accesori Vela’da yer alacak. Grup bu turun finalini Monaco Yacht Show’da yapacak.İkonik Port Hercules’de 22-25 Eylül arası gerçekleşecek fuarda D-Marin, Quai Albert 1er rıhtımında olacak ve sunduğu seçenekleri tanıtacak.

Yeni CEO, Yeni Marinalar

Bu yıl Hırvatistan’daki tesislerine dördüncü destinasyon olarak Marina Tribunj‘u ekleyen D-Marin, 2020 sonunda da Orta Doğu’daki sınıfının en sofistike marinası niteliğindeki Dubai Harbour Marinas’ı bünyesine kattı.

Bölgedeki en büyük marinalar arasında yer alan Dubai Harbour, toplam 700 bağlama kapasitesiyle 160 metreye kadar yatları ağırlarken dünyanın en muhteşem yat seyir alanlarından birinde misafirlere ve mürettebata eksiksiz bir marina çözümü sunuyor.

Eklenen iki marinayla Grubun yönettiği benzersiz marinaların sayısı 15’e, toplam bağlama kapasitesi de 7.150’ye ulaştı.

Bu yıl D-Marin Grubunun üst yönetiminde de bir değişiklik yaşandı. Seyahat destinasyonlarında restoranlar tasarlayan ve işleten SSP grubundan gelen ve öncesinde 14 yıl TUI Group’ta çalışan Oliver Dörschuck, yönetim kurulu tarafından 1 Haziran itibarıyla Grubun yeni CEO’su olarak atandı.

D-Marin Grubu sözcüsü şu açıklamada bulundu: “D-Marin Grubu olarak önde gelen denizcilik fuarlarına katılmak Hırvatistan, Karadağ, Yunanistan, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki marinalarımızın daha görünür olmasını ve önümüzdeki dönemlerde kapsamı daha da genişleyecek tekliflerimizi tanıtabilmemizi sağlıyor. Bu tür etkinliklerin Grubumuzun denizcilik sektöründeki konumunu daha yükseğe taşıma, mevcut ortaklıkları güçlendirme ve yeni iş birliği fırsatlarını değerlendirme imkanı sunduğuna inanıyorum.”

Sanlorenzo Yachts’ın ilk Akdeniz ofisi

Dünyanın lider yat ve süper yat üreticileri arasında yer alan Sanlorenzo Yachts, yakında Akdeniz’deki ilk ofisini Hırvatistan kıyılarındaki D-Marin Dalmacija marinasında açacak. Bu ofisin açılışı, D-Marin Dalmacija marinasında ilave geliştirme çalışmaları yapılmasını kolaylaştırırken dünyanın farklı yerlerinden gelen müşteriler için katma değer de yaratacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Ekonomi Haber

Elektrik Kesintileri Çin’i Vurdu, Ekonomiyi ve Noel’i Tehdit Etti

(mtag10907)DONGGUAN, Çin — Elektrik dağıtımları ve elektrik dağıtımları, oğul Çin’deki fabrikaları fabrikaları veya kullanıcıları, ülke …

Published

on

By

(mtag10907)DONGGUAN, Çin — Elektrik dağıtımları ve elektrik dağıtımları, oğul Çin’deki fabrikaları fabrikaları veya kullanıcıları, ülke yavaşlayan ülkene yeni bir tehdit katılmış ve Batı’daki yoğun Noel alışveriş arayışında daha fazla hedef olarak küresel zincirlerini tedarik ediyor da hırpaladı.

Kesintiler, büyük bir tesisten ve sevkiyat Çin’in doğusunun dalgalandı. Bazı bina yöneticileri yöneticileri kapattı. Bazı belediye pompa sonra kapandı bir kasaba sakinlerini birkaç ay boyunca fazladan su pasa çağırdı, ancak daha tavsiyeyi geri çekti.

Çin’in ekonomik elektriğinde bire arzınının birkaç arkadaşı var. Pandemi sanayilerinden dünyanın daha fazla bölgesi açılacak ve bu da Çin’in elektriğe olan fabrikalarına büyük artırıyor.

En enerjiden biri olan alüminyuma yönelik ihracattan geçmiştir. Çin’in geniş inşaat programlarının kullandığı yer alan çelik ve görünüşe yönelik de güçlü.

(mtag10902)Elektrik parça 07, bu elektriği üretmek için kömür fiyatını da yükseltti. Ancak sizlerden faydalanıyorlar, kamudan yardım almaktan memnun kalmaktan vazgeçiyorlar. Bu artı kamu hizmetleri, enerji santrallerini daha fazla saatta yavaş kaldı.

Hong Kong büyük bir üretim merkezi Dongguan ayakkabı, 300 çalıştırma olan bir üretim merkezi, devam edebilmesini sağlamak için hayata döndürülecek 10.000 bir jeneratör kiralama. Kiralama yaygın ve onu için kullanılan dizel, elektrik şimdi fabrikanın basitye dokunduğun iki fiyat kadar.

Fabrikanın genel müdürü Jack Tang, “Bu yıl fabrikayı yaklaşık 20 yıl öncesinden, beri en kötü yıl” dedi. Ekonomistler, Çin fabrikalarındaki üretim kesintilerinin Batı39;daki birçok mağazanın boş rafları yeniden dolmasını zorlaştıracağını ve kapsamlı aylarda doldurulaa bulunabilecek durumda tahmin ediyor.

Apple’ın iki ve Tesla’nın iki modelinde olmak üzere halka açık üç satışlı elektronik şirketi, Pazar akşamı fabrikalarınınlar içinde bulunduğu uyarıda bulundu. Apple hemen bir yorumda bulunmazken, Tesla bir yoruma cevap veriyor.

Güç krizinin ne kadar süreceği belli değil. Çin'ktriği, hedeflenen ele ele çelik, normal ve alüminyum gibi yoğun endüstrilerden uzaklaştıracaklarını telafi edeceklerini tahmin etmelerini ve sorunu çözebileceğini söylediler.

(m Devlettag tarafından elektrikten elektrik sistemi Devlet Grid’den ilk aşamadan itibaren, arzı garantiden ve “insanların geçim kaynakları, kalkınması ve alt çizgisini tanımlayacak şekilde sürdürüleceği” söylenir. ”

Yine de, ülke çapındaki elektrik kesintileri, ekonomistleri Çin’in bu yılki tahminlerini kabul etmedi. Japon finans ekipmanı Nomura, bu yılın üç oğluki küçük bir tahminini 4 yüzde yüzde indirdi.

Dongguan’daki bir ayakkabı fabrikasında bir güç jeneratörü. Kiralama ve yakıt aracı, cihazdan gelen elektriği sadece şebekeye dokunduğu zamana göre iki kat daha pahalı hale getiriyor. Kredi. . . The New York Times için Gilles Sabrié

Elektrik sıkıntısı, tedarik zincirini daha da kötüleştirmeye başlıyor. Dünya çapında yetiştirilmesi yeniden başlaması, Çipleri gibi götürülmek üzere yetiştirilmesi yol açıldı ve küresel nakliye işlemlerinde çok fazla konteyner ve bilgisayarla ilgili gemileri doğru şekilde bir karmaşıklığa neden oldu.

Güç kaynakları biraz farklı. Geçen yıllade gelecek, bu yıl elektrik terminolojisiyle ilgili tüm dünyadan iki katı formdadır. Çin fabrikalarının akıllı telefonlar, ev eğitim ekipmanları ve diğer ürünler için artan siparişler neden oldu.

Çin’deki güç sorunu, Avrupa’da olduğu gibi başka durumda daha yüksek durumda bulunuyor. Uzmanlar, üründeki Çinn, vücut teslimcılarını yüz yüze edilmiş doğal gazla yüklü gemi Çinlerine limanlarına göndermeye uygulamalarını ve diğerlerini daha fazla kaynak eğitimlerini söylediklerini söyledi.

Ancak Çin’in güç sorunlarının büyük bir kesitidir.

Çin'in elektriğinin üçü, Pekin’in iklimni ele almak için frenlemeye yanan kömürden geliyor. Kömür fiyatları taleple birlikte yükseldi. Ancak hükümet elektriklerini özel yerleşim yerlerinde ucuz fiyat için evlerin ve işlerinin ne olacak artsın.

Yaktıkları onun ilave ton kömürle daha fazla para kaybetmekle karşı karşıya kalan bazı güvenlikleri nedeniyle buna gerek duyulması son haftalarda bakıma kapandı. Xiamen Üniversitesi Çin Enerji Politikası Araştırmaları Enstitüsü dekanı Lin Boqiang, diğer birçok elektrik santralinin tam kapasitenin altında kalmak ve bu daha fazla paraya dönmeyi büyütme konusunda konuşmalı.

Donggu donanım parçaları bir atölye. Bileşenlerin fiyatları bu yıl boyunca yüzde 30 ila 50 arttı. Kredi. . . The New York Times için Gilles Sabrié

(mtag10907) Ana ekonomik planlama olan Ulusal Komisyonu da Ağustos ayı hedef 20 büyük şehir ve eyalete yılın geri kalanında enerjik bir uğurda verdi. Düzenleyiciler, şehir ve illerin, Pekin tarafından fosil yakıtların yakılmasından amaçlanmasından emin olunan projeye işaret etti.

Rüzgâr türbinleri, güneş panelleri ve nükleer santraller büyüyen bir rol elektrik kömürün yanı sıra barajlar Çin’deki geri kalanları planlıyorum.

Çin baş lideri Jinping ve Çin Komünist Partisi için bir meydan okuma oyunu. Bu yıl, Çin’in koronavirüslerini yüksek düzeyde mezun olmak ve ABD ile bir savaşta üst düzey bir Huawei idaresi Wanzhou’nun mutlu sezonunu vurgulayarak bir gösteriler sergiliyorlar.

Ancak Bay Xi, başarıların yanı sıra sorunları için kabul edilemiyor. Tüketici Parti’de herhangi bir şekilde bastırmak için güçlü bir şekilde hareket ettirilmiş ve yaygın olarak kullanılan Çin’den daha fazla sektöre genişleyenti. Çin’deki insanların parmaklarını işaret etmeye başlayacaksa, suçlanacak çok az kişi var.

Çin’in koronavirüsten ekonomik iyileştirmesi, büyük altyapıya yapılan yoğun yatırımların yanıbaşından kaynaklandı. Genel endüstriyel yönteme ait devlete çelik, alışılmış ve denenmiş sistemdeki elktriğin yüzde 70’ini tüketiyor.

“Bu adamlar daha fazla üretirse, elektrik talebi üzerinde büyük bir etkisi olur”; diyen Profesör Lin Çin’in ekonomik yöneticilerinin bu üç kullanıcıyı rahatlatma talimatını verecekni de sözlerine ekledi.

Çin’ güney üretim kuşağının yer alan Dongguan elektrik indirimlerinden önceki günlerdendi. Fabrikaları elektronikten oyuncaklara, kazaklara kadar üretiyor.

Kuzeybatı Dongguan’daki bir ilçe olan Houjie’deki yerel elektrik işletim otoritesi, çarşambadan pazara kadar çok fabrikanın elektriğini kapatma emri verdi. Pazartesi gecesine kadar uzatıldı.

Dongguan’da bir işçi yatakhanesinin yayınlar. Şehirdeki fabrikalar elektronikten oyuncaklara, kazaklara kadar her şeyi üretiyor. Kredi. . . The New York Times için Gilles Sabrié

(m1090702)Pazartesi, beş katlı, beton duvarlı çok sayıda fabrikanın örneklemden sabah için alçak apartmanlar arasında yer okuyan Honjie’nin sokak ve ara sokaklarında geniş dizel jeneratörlerin gelen gürleme gümbürd ediyordu. Sıcaklıklar 90’lara kadar tırmanırken klimalar çalışmıyor ve bazı fabrikaların pencerelerinde yalnızca birkaç floresan ışık parlıyordu.

girişlü jeneratörlerden biri parlak mavi ve turuncu tulumlu ayakkabılarını çalışan ve Avrupalı ​​​​alıcılar için erkek ve kadın deri işçilerini monte için uğraştığı bir fabrikanın teçhizatı 20 metrelik sarı bir nakliye konteynırında gürledi.

Genel müdür Bay Tang, kârın hükümet tarafından “düşüklü, yüksek enerji tüketen fabrika” olarak etiketlendiği için kesinlikle güç güç etkinlikle karşı karşıya olduğunu söyledi. ”

küçük atölyelerden oluşan bir warren, Bay’ın fabrikasında ve yakındaki diğer benzer tesislerde montaj için temel ve diğer ayakkabılardan herkes için. Bay Tang, eğitim ve petrol fiyatlarının kış mevsiminin bu yıl geçtiği görene 30 ila 50 yılını söylediğini söyledi.

Sabahı fabrikada, bu iş kolunda çalışanlarımız, bu yıl okulumuz; dedi ve başlayan elektrik güvenliklerinin başlarının da sözlerine ekledi.

Bay Tang, yerel sakinlerin yerel yönetime yönelik şikayetlerinde, sonra hafta iki gün boyunca jeneratörü kullanmak zorunda kalır. Ayrıca araç üstü için jeneratörü için metal bir kafes kiraladı.

Mahalledeki bazıları, diğer ürünlerden satıcılar, iş pragmatizmi ile eğlenceliğin birliğini dile getiren, sempatiydiler.

Ayakkabı astarı iş atölyesinin sahibinin Wang Weidong olsa olsa, dedi. “Başka yolu yok – eğitime hazırlıkna cevap vermek. ”

Li Araştırmaya bulundunuz.

Continue Reading

Ekonomi Haber

Arçelik Eskişehir Fabrikası dünyanın en gelişmiş üretim merkezleri arasına adını yazdırdı – İnternet Haber

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) Sanayi 4.0 alanında dünya lideri üretim tesislerini belirlediği “Global Lighthouse Network”e Arçelik Eskişehir …

Published

on

By

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) Sanayi 4.0 alanında dünya lideri üretim tesislerini belirlediği “Global Lighthouse Network”e Arçelik Eskişehir Buzdolabı Fabrikası dâhil oldu. Böylece, 2018 yılında Romanya’nın Ulmi şehrindeki Arçelik Çamaşır Makinesi Fabrikası ve Ford Otosan’ın Kocaeli Fabrikası’nın “Global Lighthouse” seçilmesinin ardından, Koç Topluluğu bünyesindeki bir fabrika daha dünyanın en gelişmiş üretim merkezleri arasında yerini aldı. Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu bu önemli gelişmeye ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “Her fırsatta vurguladığım gibi Koç Topluluğu olarak küresel bir vizyonla işlerimizi yönetirken, rekabetçiliğimizi artırmaya, teknoloji ve inovasyon kabiliyetlerimizi geliştirmeye odaklanıyoruz. Dijital dönüşümü, kültürel dönüşüm programımızın temel unsurlarından biri olarak görüyoruz. Bugün Sanayi 4.0 alanındaki dünya lideri üretim tesisleri arasına Arçelik Eskişehir Buzdolabı Fabrikamız da dâhil oldu. 1975 yılında üretime başlayan ve gelinen noktada geniş hacimli buzdolabı kategorisinde Avrupa’nın en büyük üretim tesisi konumunda bulunan fabrikamız, dijitalleşmeye yaptığı yatırımlar, yapay zekâ, makine öğrenmesi, robot ve sensör teknolojilerinin yanı sıra hayata geçirdiği diğer örnek uygulamalarla bu küresel unvanı fazlasıyla hak ediyordu. Böylesine büyük ve önemli bir başarıya katkı sağlayan, bizlere bu gururu yaşatan tüm çalışma arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum” dedi. Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, 29 Eylül, Çarşamba günü düzenlenecek olan “WEF Lighthouse Network 2021” panelinde ana konuşmacılardan biri olarak dünyaya bu önemli başarı yolculuğunu anlatacak.

Koç Topluluğu, Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından Sanayi 4.0 çalışmalarında küresel en iyi örneklerin seçildiği “Global Lighthouse Network”e bir fabrikasını daha kabul ettirerek, geleceğini şekillendirdiği dönüşüm yolculuğundaki başarılarına bir yenisini ekledi. 2018 yılında Romanya’nın Ulmi şehrindeki Arçelik Çamaşır Makinesi Fabrikası ve Ford Otosan’ın Kocaeli Fabrikası’nın “Global Lighthouse” seçilmesinin ardından, Arçelik Eskişehir Buzdolabı Fabrikası da bu sene dünyanın en gelişmiş üretim merkezleri arasına adını yazdırdı.

WEF’in 2018 yılında başlattığı Global Lighthouse Network programına şimdiye kadar sadece 90 fabrika kabul edildi. Küresel ölçekte yapılan 1000’in üzerinde başvurunun incelenmesi sonucunda Arçelik Eskişehir Buzdolabı Fabrikası, Global Lighthouse Network’e kabul edilen şirketler arasında yer aldı. Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu da 29 Eylül 2021 tarihinde düzenlenecek olan “WEF Lighthouse Network 2021” panelinde ana konuşmacılardan biri olarak dünyaya bu önemli başarı yolculuğunu anlatacak.

Levent Çakıroğlu: “Dijital dönüşümü, kültürel dönüşüm programımızın temel unsurlarından biri olarak görüyoruz.”

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu konuya ilişkin değerlendirmesinde,“Her fırsatta vurguladığım gibi Koç Topluluğu olarak küresel bir vizyonla işlerimizi yönetirken, rekabetçiliğimizi artırmaya, teknoloji ve inovasyon kabiliyetlerimizi geliştirmeye odaklanıyoruz. Dijital dönüşümü, kültürel dönüşüm programımızın temel unsurlarından biri olarak görüyoruz. Bugün Sanayi 4.0 alanındaki dünya lideri üretim tesisleri arasına Arçelik Eskişehir Buzdolabı Fabrikamız da dâhil oldu. 1975 yılında üretime başlayan ve gelinen noktada geniş hacimli buzdolabı kategorisinde Avrupa’nın en büyük üretim tesisi konumunda bulunan fabrikamız, dijitalleşmeye yaptığı yatırımlar, yapay zekâ, makine öğrenmesi, robot ve sensör teknolojilerinin yanı sıra hayata geçirdiği diğer örnek uygulamalarla bu küresel unvanı fazlasıyla hak ediyordu. Böylesine büyük ve önemli bir başarıya katkı sağlayan, bizlere bu gururu yaşatan tüm çalışma arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

Koç Topluluğu’nun dijital dönüşüm yolculuğuna başlarken, Arçelik için özel bir dijitalleşme yol haritası oluşturulduğunu belirten Levent Çakıroğlu şöyle devam etti: “Eskişehir fabrikamızın dijital dönüşümü ilham verici bir başarı hikayesidir. Bu süreçte Arçelik, genişleyen ürün yelpazesine yönelik artan tüketici taleplerini tüm kalite beklentilerini sağlayacak şekilde karşılayabilme adına 30’dan fazla iyi uygulama senaryosu üretti. Bunu yaparken yeni fikirler geliştiren ve bu fikirleri hızla test edebilen şirketimizde, Atölye 4.0, Garage gibi şirket içi inovasyon ve ileri mühendislik platformları kullanıldı. Ayrıca KOBİ’ler, üniversiteler ve start-up’larla iş birlikleri kuruldu. Böylece dijital uygulamalar düşük yatırım maliyetleri ile hayata geçebildi. Fabrikamız pandemi döneminin yarattığı tüketici talebindeki değişkenliklere de operasyonlarındaki dijitalleşme ile hızla uyum sağlayabildi. Ayrıca gelinen noktada artan müşteri talebi nedeniyle kapasite yatırımı gerçekleştirmek de planlarımız arasında.”

Fabrikada yapay zekâ, makine öğrenmesi ve kendi kendine karar verebilen sistemler kullanılıyor

Dünya lideri üretim tesisleri arasına adını yazdıran Arçelik Eskişehir Buzdolabı Fabrikası’nın fark yaratan özelliklerinden öne çıkanlar şöyle:

– Yapay zekâ, makine öğrenmesi ve kendi kendine karar verebilen sistemler kullanılan fabrikada hayata geçirilen yapay zekâ tabanlı karar alma çözümleri sayesinde kalite göstergelerinde önemli gelişmeler sağlanırken, müşteri şikâyetleri 20 azaltıldı.

– Kendi kendine karar verebilen sistemler makinelere uyarlanarak kapasite 43 artırılırken, dönüşüm maliyetleri de 17 azaltıldı.

– Hayata geçirilen dijital çözümler sayesinde karbon emisyonunda 14’lük iyileşme sağlanırken, forklift kullanımı yerine Otonom Mobil Robotlar entegre edilerek malzeme dağıtım sistemi otomatize edildi ve karbon emisyonunda 7’lik iyileşme sağlandı.

– Kendi kendine karar verebilen sistemlerin ana üretim süreçlerini optimize etmesi ile enerji verimliliği 19 artırıldı.

– Her gün 7,5 milyon veri toplanan fabrikada, 11 robot ve 3500 sensör bulunuyor. Fabrika, kendi tasarladığı dijital üretim ekipmanlarını kullanıyor.

– Ayrıca etkin değişim yönetimi, çalışanların sürece dâhil edilmesi ve yetkinliklerinin artırılması ile çalışan bağlılığı oranı 82 ile en iyi işverenler ortalamasının üzerinde arttı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Ekonomi Haber

İstanbul’da ‘enerjiye’ 22 yeni yıldız katıldı – İnternet Haber

Yaklaşık 1,5 yıl gibi uzun bir aradan sonra okullar yüz yüze eğitimle yeni döneme başlarken ‘Enerjinin Yıldızları Projesi’nin yeni yıldızları da …

Published

on

By

Yaklaşık 1,5 yıl gibi uzun bir aradan sonra okullar yüz yüze eğitimle yeni döneme başlarken ‘Enerjinin Yıldızları Projesi’nin yeni yıldızları da belli oldu. İstanbul Bayrampaşa İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde BEDAŞ’ın desteği ile hayata geçirilen Yüksek Gerilim Dalı’nı bu yıl 22 öğrenci tercih etti. Böylece 2018-2021 yılları arasında Enerjinin Yıldızları Projesi’ne dâhil olan toplam öğrenci sayısı da 89’a ulaştı.

Elektrik dağıtım sektörünün yetişmiş eleman ihtiyacına çözüm üretmek ve Türkiye’de istihdama katkı sunmak hedefiyle 2018’de başlatılan Enerjinin Yıldızları Projesi’nin ‘yıldızları’, 2021-2022 Eğitim – Öğretim yılında ders başı yaptı. Pandemi nedeniyle yaklaşık 1,5 yıl gibi uzun bir aradan sonra yeniden yüz yüze eğitime geçilirken Enerjinin Yıldızları Projesi kapsamında İstanbul Bayrampaşa İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (BEDAŞ) desteği ile oluşturulan Yüksek Gerilim Dalı’nda da tercih dönemi tamamlandı. Bu yıl yıldızlar kadrosuna katılan 22 öğrenci ile birlikte İstanbul’da Enerjinin Yıldızları Projesi’ne dâhil olan öğrenci sayısı da 2018-2021 yılları arasında 89’a ulaşmış oldu.

MESLEĞE GÖNÜL VEREN ÖĞRENCİLERİN SAYISI HER GEÇEN YIL ARTIYOR

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüyle; BEDAŞ arasında 2018 yılında imzalanan protokolün ardından Yüksek Gerilim Dalı’nın oluşturulması ile sektörün yetişmiş eleman ihtiyacına yönelik çok önemli bir adım atıldığını söyleyen BEDAŞ Genel Müdürü Murat Yiğit, “Proje başlar başlamaz gelecekteki meslektaşlarımızın uygulamalı eğitim alabilmeleri için İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Yüksek Gerilim Laboratuvarı’nı kurduk. BEDAŞ olarak ilk günden itibaren bu özel bölümde, özel eğitim alan öğrencilerimizin her zaman yanında yer aldık. Bu dalda eğitim alan öğrencilerimize burs ve staj imkânı sunarken iş hayatına ilk adımı atmaları konusunda da destek veriyoruz. Yüksek Gerilim Dalı’nın ilk açıldığı yıl bu bölümü tercih eden 12 öğrencimizin 12’si de mezun olur olmaz BEDAŞ’ta aramıza katıldı. Yine geçen yıl mezun olan 10 arkadaşımız BEDAŞ’ta işe başladı. Toplamda 22 öğrencinin okulu bitirir bitirmez BEDAŞ’ta iş hayatına adım atması Enerjinin Yıldızları Projesi’nin sonuçlarını göstermesi açısından çok güzel bir örnek. Bu eğitim öğretim yılında da yine 22 yeni arkadaşımız Yüksek Gerilim Dalı’nı seçerek ‘yıldızlar’ arasında yerini aldı. Bu sayının giderek artacağını tahmin ediyor, yeni eğitim-öğretim yılının başarı ve sağlıkla geçmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

“BU PROJE İLE ÖNÜMÜZ AÇILDI”

Enerjinin Yıldızları arasında yer alan Melisa Göl de bu projede kız öğrencilerine de büyük fırsatlar sunulduğunu belirterek, “Enerjinin Yıldızları projesi okulumuzda uygulanmaya başlamasaydı Yüksek Gerilim Dalı Sınıfı açılamayacaktı. Bu proje ile biz kız öğrencilerin de önü açıldı. Ben bu mesleğe gönül verdim ve ilerlemek istiyorum. Bu sırada bizim elimizden tutan BEDAŞ’a, okulumuza, öğretmenlerimize teşekkür etmek istiyorum” dedi.

BAŞARILI ÖĞRENCİLERE BURS DESTEĞİ

Enerjinin Yıldızları Projesi kapsamında, Yüksek Gerilim Dalı Laboratuvarı’nda uygulamalı eğitimin yanı sıra BEDAŞ’ta görev yapan uzmanlar tarafından hazırlanan ve artık müfredatta da yer alan Elektrik Piyasası Ders Kitabı yıl boyunca işleniyor. Bu dalı tercih edenler, “yaparak yaşayarak öğrenme modeli”ne göre elektrik piyasası dersi başta olmak üzere şebeke bakımı, malzeme eğitimi, havai hat uygulama, iş sağlığı ve güvenliği, aydınlatma, kayıp kaçak, müşteri operasyonları, sayaç ve ölçü eğitimi gibi konuları hem teorik hem de uygulamalı olarak öğrenme fırsatına sahip oluyor.

Ayrıca başarı kriterlerini sağlayan öğrencilere eğitim-öğretim hayatı boyunca BEDAŞ tarafından burs veriliyor. Bugüne kadar burs almaya hak kazanan 47 öğrenciye BEDAŞ tarafından verilen toplam burs 247 bin TL’ye ulaşmış durumda. BEDAŞ, eğitim hayatları boyunca yanlarında yer aldığı ‘Enerjinin Yıldızları’nı mezun olduktan sonra da yalnız bırakmıyor. Eğitim sürecinde staj imkânı, mezun olanlara ise iş fırsatları sunan şirket, eğitimine lisans düzeyinde devam etmek veya kariyerini alternatif bir alanda sürdürmek isteyen öğrencilere de destek veriyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending