Connect with us

Otomobil Haberleri

Aisin Otomotiv Dijitalleşme Yatırımının Yüksek Kazanımlarına Dikkat Çekti

Yeni endüstri çağının akıllı fabrikalarına öncülük eden ve sanayinin gelişiminde rol üstlenen ProManage, ST Endüstri Radyo iş birliğiyle hayata …

Published

on

Yeni endüstri çağının akıllı fabrikalarına öncülük eden ve sanayinin gelişiminde rol üstlenen ProManage, ST Endüstri Radyo iş birliğiyle hayata geçirdiği ‘‘Dijitalleşen Sanayicilerin Tecrübe Paylaşımları’’ program dizisiyle sektörlerin dijitalleşme yolculuklarına rehberlik ediyor. Fark yaratan dijitalleşme yatırımlarını yöneterek sektörlerinde öne çıkan şirket yetkililerinin deneyimlerini paylaştığı program, başta KOBİ’ler olmak üzere pek çok farklı sektörden üreticiye dijitalleşmenin yol haritası ve kazanımları konusunda ışık tutuyor. Sanayinin bel kemiğini oluşturan otomotiv sektörünü de gündemine taşıyan programda; Toyoto Group bünyesinde yer alan Aisin Otomotiv Türkiye Başkanı Murat Ayabakan, dijital dönüşümle yakaladıkları başarıları anlatarak sektördeki firmalar için ilham verici bilgiler paylaştı.

Fabrikaları dijital alt yapılara entegre etmek isteyen ancak birçok soru işaretiyle karşı karşıya kalan sanayicileri, bu yatırımları bizzat deneyimlemiş sektör temsilcilerinin tecrübeleriyle buluşturan ProManage, “Dijitalleşen Sanayicilerin Tecrübe Paylaşımları” program dizisiyle oluşan sinerjinin Türk sanayisine hâkim olmasını amaçlıyor. Her perşembe sabah 09.00-10.00 ve akşam 20.00-21.00 saatleri arasında farklı sektörlerden profesyonelleri ağırlayan programın moderatörlüğünü Doruk Yönetim Kurulu Üyesi ve ProManage Corporation Genel Müdürü Aylin Tülay Özden ile ProManage Müşteri Başarısı Yöneticisi Murat Uruş yapıyor. Programın kayıtlarına ise podcast olarak ST Endüstri Radyo’nun web sitesinden ve video olarak ProManage YouTube kanalından ulaşmak mümkün.

“Daha rekabetçi olmak ve daha yüksek verim elde etmek istedik”

İlk dijitalleşme adımlarının atılmasında en doğru veriye ulaşma ihtiyacının etkili olduğunu söyleyen Aisin Otomotiv Türkiye Başkanı Murat Ayabakan,yatırım kararı almalarındaki nedenleri şu şekilde paylaştı:“Japon sistemi tamamen insan kontrolünde otomasyon ve hız üzerine kurulu bir sistem. Bu sistemin belli başlı alt kırılımları mevcut. Ayrıca bu kırılımların sürekli olarak iyileştirilmesi ve geliştirilmesi gerekiyor. Japon sistemi üzerine inşa edilen üretim organizasyonlarında sistem kendi kendine yetecek şekilde tasarlanıyor. Sadece bazı temel yazılımlarla veri toplamak ve bunu günlük olarak proses etmek faydalı olarak kabul ediliyor. Biz, verilerin manuel olarak kaydedilmesinin hataları da beraberinde getirdiğini deneyimledik. İşletme olarak gerçek verilerle çalıştığımızı sanırken aslında manipüle edilmiş verilerle çalıştığımızı gördük. Örneğin; gelen verilere göre verimlilik çok iyi görünürken kârlılığa bakıldığında beklenen rakamlara erişemediğimizi, hurda rakamları düşük görünürken fabrika turlarında hurda bunkerlerinin çok dolu olduğunu fark ettik. Dolayısıyla verilerin insan eliyle değil doğrudan kaynağından, gerçek zamanlı ve online olarak temin edilmesi gerekiyordu. Doğru veri ihtiyacına ek olarak, hem zamanla artan müşteri ve üretim potansiyeli hem de otomotiv sektörünün Endüstri 4.0 ile birlikte çok daha talepkâr olmasının etkisiyle manuel yöntemler yerine bilgi teknolojilerini tercih etmeye karar verdik. Burada yine Japon kültürünün getirmiş olduğu ‘adım adım iyileştirme’ yöntemini tercih ettik. Amacımız kendi sistemimizin, anahtar teslim bir MES ile birleştirilmiş ERP sisteminin getirilip kurulmasıydı. Uzun süre firmaları birbirleriyle karşılaştırdık, analizler yaptık ve en sonunda 2013 yılında ProManage sistemiyle yola çıkma kararı aldık. Bu sistem, 2014 yılında fabrikamızda kullanıma geçti.”

“Çalışanlara dijitalleşme ihtiyacının gerekliliğini iyi anlatmak gerekiyor”

Rekabetin olduğu her sektörde verinin toplanması ve işlenmesinin çok kritik olduğuna dikkat çeken Murat Ayabakan, dijitalleşme sürecinde yaşadıkları sorunlara ve aştıkları engellere değindi. Hiçbir değişim ve dönüşümün kolay olmadığını ve dijitalleşmenin aslında fabrikalarda iş yapış şekillerinin değişmesi anlamına geldiğini vurgulayan Ayabakan; “Çalışanlar, bir konfor alanı içinde bildikleri şekilde iş süreçlerini yönetiyor. Dijitalleşme kararı alındığında ise mevcut sisteme alışan çalışanlar için değişimin kendisi başlı başına bir probleme dönüşüyor. Kimileri değişime açık oluyor ve değişimin öncülüğünü yapıyor; kimileri ise çekimser kalıyor ve nötr davranıyor. Bazı çalışanlar ise değişime tamamen olumsuz yaklaşıyor. Bu noktada, çalışanlara dijitalleşme ihtiyacının gerekliliğini iyi anlatma şartı doğuyor. Sürece kendi açımızdan baktığımızda, Aisin Türkiye için değişimin beklenenden daha kolay gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Ekibimizde Kaizen mantalitesi olarak adlandırılan ilerlemeye ve yenilikçiliğe açık bir ruh hâkim. İnovasyon kültürünü benimseyen bir iş gücüyle çalıştığımız için sisteme rahat adapte olduk ve faydalarına hızlı ulaştık. Önceden maliyetleri görmek için ay sonunu beklerken şimdi istediğimiz zaman tek bir tıkla tüm verilere ulaşabiliyor, bakım maliyetlerini, ürün maliyetlerini ve kârlılıkları analiz edebiliyoruz” şeklinde konuştu.

“ProManage çalışma kültürümüze proaktif bir yaklaşım kazandırdı”

Üretim Yönetim Sistemi MES ile elde ettikleri kazanımlardan bahseden Murat Ayabakan; “ProManage ile yola çıktığımızda bize çok efektif ve verim elde edeceğimizi gösteren bir tablo gösterildi. Sistem sayesinde elde ettiğimiz ilk sonuçlar beklediğimizden daha şaşırtıcı ve etkileyiciydi. En küçük bir hamleyle bile istediğimiz hedefe varmamız büyük oranda kolaylaştı. Örneğin; herhangi bir verimlilik verisini analiz etmek, kalıp ömrüyle ilgili bir bilgiyi veya baskı sayısını görmek için aylık toplantıları beklemek zorunda kalmamaya başladık. Bu sayede giderek proaktif bir perspektif kazandık. Bu durum bize bazı ürünlerimizde istediğimiz kârlılık ve verimlilik seviyesinde olmadığımızı gösterdi. ProManage, anlık ve şeffaf bilgiler sağladığı için sürece hızlı bir şekilde müdahale edebilme şansı elde ettik. Sonuç olarak ProManage ile olan ortaklığımız, Aisin Türkiye’ye diğer Aisin fabrikalarından farklılaşmasını sağlayan bir yetkinlik kazandırdı. Aisin Global’in 2030’a kadar MES gibi dijital alt yapıları kullanacaklarını duyurdukları bugünlerde, çok daha önceden böyle bir adım atmanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi

“2014 yılından bu yana ciro artışından yeni işlere kadar büyük kazanımlar elde ettik”

Yapılan çalışmalara müşteri gözüyle bakıldığında ne gibi kazanımlar elde edildiği sorusuna yanıt veren Murat Ayabakan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aisin Türkiye olarak, 2014 yılından beri ciromuzu artırıyor ve portföyümüze yeni işler ekliyoruz. Bu sonuç aslında müşterilerimizi mutlu ettiğimiz anlamına da geliyor. Dünyadaki iki üst düzey OEM’in çok zorlu kriterlere tabi tutarak verdiği ödüllere lâyık görülmemiz de yine müşterilerimiz tarafından takdir gördüğümüzü gösteriyor. Son olarak, pandemiye rağmen en iyi otomotiv tedarikçilerinden biri tarafından verilen bir ödülü aldık. Dijital dönüşüme odaklanan diğer sanayiciler ve otomotiv tedarikçileri de aynı yolda yürüyerek müşteri memnuniyetlerini maksimum seviyeye çıkarıyor. Sektörümüzün dijital dönüşüme doğru bir şekilde uyum sağlaması çok sevindirici…”

MES, yalın üretimde kalite ve verimliliği artırarak rekabet avantajı sağlıyor

Kullanılan araçların yalın üretim tekniklerinde maliyeti düşürme noktasında büyük katkıları olduğunu söyleyen Ayabakan; “Biz, daha önce yerinde izleme yaparak verileri manuel olarak kaydediyorduk. MES, bu işlemi yaparken verileri doğrulamamızı sağlayacak malzemeleri sunmaya başladı. Sistem; daha uzun süreli verileri alıp kendi yaptığımız gözlemlere uyan ve uymayan noktaları karşılaştırıp problemleri daha fazla detaylandırabilme şansı veriyor. Hataları yakalayabiliyor ve sorunları tespit edebiliyoruz. MES sistemi, onun sağladığı verilerin üstüne ilave ederek ve diğer dijitalleşme kanallarını da kullanarak veri toplamamıza yardımcı oluyor. Bu durum bir üretim sürecindeki en ince ayrıntıyı görmemizi ve üretim stratejimizi daha efektif kurgulamamızı sağlıyor. Bizi daha rekabetçi kılıyor, iş kaybetmemizi önlerken aksine yeni işler almamızda belirleyici oluyor. Sistemin şeffaf olması da verimliliği artırırken kalitenin de standartlaşmasını sağlıyor. Biz sistemle elde ettiğimiz veriler sayesinde ‘bu makine 30 saniyede bir, 3 saniye neden duruyor?’ sorusuna cevap bulabiliyoruz ve kayıp duruşlara anında müdahale edebiliyoruz. Aynı şey kalıp değişimleri için de geçerli. Örneğin, bir makinede 20 dakikada kalıp değişimi yapılırken aynı özelliğe sahip başka bir makinede 3 saat değişim yapılıyorsa neden böyle olduğunu sorgulayabiliyor ve nedenlerini görebiliyoruz. MES, sanayicilere tam da nereye bakması gerektiğini söylüyor ve doğru adımları atması için gerekli veriyi sunuyor” diyerek sistemin yalın üretimdeki avantajlarına dikkat çekti.

MES ile Aisin Türkiye’deki Kaizen verme oranı yüzde 19 arttı

Dijitalleşme yatırımları ile beyaz ve mavi yakalı çalışanların iş hayatında neler değiştiği konusuna da değinen Ayabakan; “İlk başladığımız zamanlarda bazı çalışma arkadaşlarımız sürekli ölçümlenme baskısı hissettiğini söyledi, ancak biz bu sistemin faydalarını çalışanlarımıza doğru anlattık. Onlara bunun hem kişisel hem de genel faydalarını göstererek geri bildirim sağladık. Sonuç olarak MES sisteminin kuruluşundan itibaren Aisin Türkiye’deki Kaizen verme oranı yüzde 19 arttı, yani çalışanlar sistemi benimseyerek daha fazla Kaizen vermeye başladı. Çünkü kendileri de sistemin faydalarını gördü” şeklinde konuştu.

Makul sürelerde geri dönüş ve maksimum seviyede kazanım mümkün

Doğru hesaplamalar, doğru ihtiyaç tespitleri, ilgili süreçlerin çok iyi tasarlanması ve çalışanların ikna edilmesi sayesinde dijital yatırımlardan makul sürelerde geri dönüşler sağlanabildiğini söyleyen Aisin Otomotiv Türkiye Başkanı Murat Ayabakan; “Özellikle KOBİ’lerin bilişim sistemlerine ihtiyaçları olduğu bir gerçek. Dijital dönüşüm konusunda yatırım maliyetinden çok ileriye dönük elde edilecek kazanımlar düşünülmeli… Örneğin, pres ihtiyacı olduğunda maliyet kadar diğer parametreler de düşünülüyor ve bu doğrultuda gerekli adımlar atılıyorsa bilişim sistemleri için de aynı kararlılık gösterilmeli. Aksi takdirde; yapılan bütçeler ya da bütçeleri kıyaslayacak veriler, makinelerin verimliliği ve bakım maliyetleri doğru ölçümlenemez. Sanayinin kalkınabilmesi için böyle bir bilinmezlik yerine doğru iş ortaklarıyla akılcı dijital dönüşüm adımları atılmalı” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Otomobil Haberleri

Araba Şovlarının Bir Geleceği Varsa, Araba Şovları Nasıl Görünebilir?

MÜNİH – Pandemi önceleri fuarları daha fazla şekillendirmeden otomobil üreticileri en otomobiller için yarışmalar. Pırıl pırıl yeni, gösterişli …

Published

on

By

MÜNİH – Pandemi önceleri fuarları daha fazla şekillendirmeden otomobil üreticileri en otomobiller için yarışmalar. Pırıl pırıl yeni, gösterişli ışık şovları vardır. Çoğunluğu erkek şehirin kalabalık, Wolfsburg, ve Stuttgart’tan en son beygir gücü ve gösterilerini gösterilerini takip ediyor.

Ancak, pandemi kitlesel toplantıları sona ermeden önce bile kalabalıktı.

İlk günü Münih’te sergilenen Avrupa’nın iki yıllık ilk büyük otomobil modeli şuna benzer: En son modellerde pahalı pavyonlardan fazla açık hava meydanlarında sergileniyor. Işık gösterileri otonom gibi perakendelerin yerlerini aldı. Ve bisikletler sergileniyor. (Evet, bisikletçiler.)

Frankfurt Uluslararası Otomobil Fuarı olarak aslında şey Münih’e mekan ve I. A. A. Hareketlilik olarak yeniden markalandı. Tahrik bir şekilde ne olursa olsun, her türlü ulaşım kabul edilmektedir. (I.A.A., Uluslararası Otomobil Ausstellung veya Uluslararası Otomobil Fuarı anlamına gelir.)

Gösteriyi iki derneğe bir olacak bir Alman Otomotiv Endüstrisi, teknolojidekie ve yapacaklar arasında bir otomobilin gılaktan kürtremesinin gelen zehirli kustuğuna süt artana yanıt veriyor.

Cannondale ve Pegasus gibi markaların da yararlanmış olması bisikletler ve e-bisikletler, bir arazi bisiklet parkuruyla birlikte etkinlikte sergilendi. Kredi. . . The New York Times için Felix Schmitt

Bu, otomobil endüstrisi için garip bir an. Otomobil üreticileri hala karlarının benzinli veya dizel araçlardan elde ediyor. Ancak genel kullanıma yönelik tüm paralarını ve enerjilerini elektrikli araçlara ve otonom oyun yazılımlarına aktarıyorlar ve yeni teknolojiye doğru şekilde doğruya sınıflar.

Mercedes-Benz’in fuarda tanıttığı yeni beşi de pille denemesi. Bir zamanlar arabaların arabalarının önünden büyük bir müzikle sergilenecekleriyle Volkswagen, Pazar günleri basınçlı basınçlı araçlarla gösterilecekti.

Bunun yerine, Volkswagen bir inek festivali teklif etti. Muhabirler, Volkswagen yöneticileriyle otonom oyun, pil teknolojisi ve ürün satın almalarını planlamak için küçük gruplara ayrıldı.

Geçmiş Volkswagen, Pink yıldızların çekicileriyle çok güzel büyüledi. Bu yıl ünlü konuk, Pittsburg’daki Pittsburg gezileri olan otonom oyunu Argo AI’nın CEO’su Bryan Salesky idi.

Volkswagen, lazer ışığının onun tasarımının tekniklerini ve tasarımının planlayıcıları tarafından tasarlanan otonom oyun ve pil tasarımı hakkında konuşma yapacak. Kredi. . . The New York Times için Felix Schmitt

Sn. Volkswagen’in CEO’su Salesky ve Herbert Diess, göğüs hizasında bir masada ellerinde mikrofonlarlalar ve kendi kendine gidebilen arabalar neden bu kadar zor olduğunu tartıştılar.

Bay Salesky, “Bence dünyada ne kadar uzun süredir anlıyor” dedi. “Çocuklarımız üzerinde deneyeceğiz. ”

“Sürdürülebilirlik” moda oldu. BMW, yeniden tasarlanmaktan yapılmış bir konsept sergilemek. Ancak model seçimlerinin, seçim sisteminden faydalanmak için talepte bulunmak için üretim yapmak için var. Greenpeace’in araçları, Volkswagen’in ve diğerlerinin protesto gösterileri düzenlerini insanların kullandığı her günki çoğu otomobilin saldığı sera gazlarını hatırlattı.

Beygir gücü ve maçoluk ikonları olan Ferrari ve Lamborghini’nin fuarda hiçbir sergisi bulunmazken, Cannondale ve Pegasus gibi markaların yanı sıra bir çift pod olmak, üç tekerlekli araçlara dahil olan tüm salon bisikletlere ve e-bisikletlere binmek. pedallar ve küçük elektrik motorları ile.

Organizatörler, en yeni küçük sergilerini Münih’teki halka açık meydanlara’s yeni küçük sergilerini bir festival yaratmayı ve daha geniş bir kitleyi taşıyacak olan 20 yol için yaklaşık 24 dolar ödemeye binmek için giriş yapıyorlardı. Jüri, yeni formatın, son sınıftan tüm büyük büyük fuarlarını şansını hedefleyebileceklerini çevirip içinden geçemeyecekleri kararsız.

Mercedes-Benz'den giriş seviyesi EQA 250 elektrikli otomobil. Mercedes tarafından fuarda tanıtılan yeni beşi de pille çalışıyor. Kredi. . . The New York Times için Felix Schmitt

(mtag0702)Ziyaretçilerin büyük bir sektör, sektör için Çarşamba günü “Etrikli Filonuzu Yönetin”, “Otomotiv Tedarik Zincirini Karbondan Arındırmak”; gibi başlıklarla panel tartışmaları içeren Davos benzeri bir “zirve” de satın alındı. ve “Dijitalleşme Çağında Hıristiyan Dünya Görüşünün Meydan Okuması. ”

Danışmanlık firması Accenture’ın otomotiv bölümü başkanı Axel Schmidt, yeni bir formatın geciktiğini ve organizatörlerin doğru yolda olduğunu düşündüğünü söyledi. Ama işe yarayacağından emindi.

Bay Schmidt bir röportajda “Bu, sonun bitmek üzere mi yoksa yeni bir yakında mı geliyorum” dedi.

Sonun belirgin belirgin bir olasılıktır. Şehrin merkezi Messe Münih’teki geniş sergi salonlarının çoğu, Peugeot ve Jeep fuar genel Stellantis gibi şirketler yer kiralamak için geniş boştu.

Tüm araçlara sahip sistemlerde baskı altında. Yarı iletkenkıt, satışları pandemi öncesi seviyelerin çok kayıt indiren artan araba fiyatlarına yol açtı. Ancak elektrikli araç satışları giderek artıyor.

Ve pandemi insanlarına rutin ve tırmanmaya yönelik saldırılara katılmak, otomobillerin yöneticilerini de ne kadar büyük değerlere inanmaya yönelik girişimlerde bulunuyorlar. Bir endüstrideki dünyadaki etkinliklerden biri olan Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı, organatörlerin gelecek yıl devam edecek olan söyleyeceklerine 2019’dan beri düzenlenmeyecek.

Amerika Birleşik Devletlerindeki en büyük otomobil fuarı olan Kuzey Amerika fuarından, Pontiac, Mich’deki bir yarış pisti olan M1 Concourse’a ait olan Kuzey Amerika otomobil fuarında bu yıl adapte oluyor. ABD’deki yüksek arazi sporlara binme veya bir arazi parkurunda çarpma ve ayrıca otomobil üreticilerinin daha fazla sayıda sergilerini görmekte olan bir mülke sahip bulunuyor.

Geely of China’ya ait bir küçük araba olacak olan Polestar’ın CEO’su olan Alman otomobil tasarımcısı Thomas Ingenlath, ortaki pavyonunda “Artık bu gelecek” dedi. “Bu kapalı ortamda kaldı. ”

Polestar’ın CEO’su Thomas Ingenlath, “Münih'te olmak ve gerçekten bir festival gibi olmak çok daha iyi” dedi. Kredi. . . The New York Times için Felix Schmitt

Münih’in zarif dış mekan plazaları, gösteride sergilenen Polestar için bir çekiliş oldu. “Önemli olan bu,” dedi Bay Ingenlath. “Münih'te olmak ve gerçekten olmak daha çok bir festival gibi çok daha iyi. ”

Otomobil platformlarından fuarlarından ayrılıyor ve potansiyel alıcılarla konuşmanın yeni tercihdu ve pandemi bu ucuzdu. Mutfak araçları için pilni ana hatlarıyla günü günü Volkswagen’de olmak, iki milyonluk bir insan olmak için beş milyon izleyici çekti.

Mercedes, akşamları gidenler, renkli spot araçlar da olmak üzere çok çeşitli koleksiyonlardan oluşan bir gösteri sergisi; dev video görüntüsü; ve Münih’te Devado bir R&B sürücüsü olan Debby van Dooren’den bir yıldız kameramanı. Ancak etkinlik, en az ücretsizdövleri yiyen gazetecileri o kadar canlıen izleyicilere yöneliktir.

(I. A. A. Hareketlilik in Münih organizatörleri, en az bir kutsal araba şovu kapsamı korudu: pahalı, vasat aşırı uzun uzun insan kuyrukları.)

Araba şovları için bir umut varsa, artan sayıda büyük araba tedarik etmek için ortaya çıkmaktan gelebilir.

(mtag10902)Bir örnek, evler açık takviyeler için Wallbox güvenlik sistemleri ve bir şirket;tır. Haziran ayında Wallbox, özel amaçlı bir satın alma şirketi olan Kensington Capital Acquisition SPAC ile şirkete 1 dolar değerinde bir ilişkide birleşeceğini duyurdu. 5 milyar.

Wallbox’ın kurucuları Enric Asunción ve Eduard Casteñeda, Pazartesi günügünüm’teki standlarında, elektrikli bir arabayı 15 sevmeye yetebileceklerini yapabilecek bir cihazda olmak olmak için en sonuncusu sergiler.

Bay Asunción, “Bir devrilme taşınk” dedi. “Şimdi küresel bir lider olarak burada olmamız gereken zaman. ”

Continue Reading

Otomobil Haberleri

Aracını satmak isteyenlere OTOKOÇ 2. El’den anında ve değerinde nakit ödeme – İnternet Haber

Otokoç 2. El’in satın alma hizmetiyle müşteriler araçlarını Otokoç Otomotiv güvencesiyle, değerine ve anında nakit avantajıyla satma imkanına …

Published

on

By

Otokoç 2. El’in satın alma hizmetiyle müşteriler araçlarını Otokoç Otomotiv güvencesiyle, değerine ve anında nakit avantajıyla satma imkanına kavuşuyor.

Otokoç 2. El, anında nakit ile araç satın alma hizmetiyle müşterilere araçlarını güvenli koşullarda ve zamandan tasarruf ederek satma fırsatı sunuyor.

Otokoç 2.El web sitesinde araçları yaşına, modeline, donanımına ve hasar durumuna göre değerlendirilip, istedikleri şubeden ekspertiz randevusu alıp detaylı incelendikten sonra Otokoç 2. El web sitesinde ya da şubelerinde fiyatlandırılan müşteriler, böylelikle satış işlemlerini herhangi bir sürpriz veya istenmeyen tecrübe yaşamadan, Otokoç 2. El güvencesiyle, anında ve nakit olarak gerçekleştirebiliyor.

Ülke çapında 25 lokasyonda hizmet veren Otokoç 2. El, en iyi nakit araç alımı uygulaması ile aracını satmak isteyenlere hızlı ve kurumsal çözüm noktası olmayı sürdürürken güvenilir sigorta hizmetleri, ücretsiz ekspertiz raporu, hızlı alım süreci işlemleri dahil her türlü ihtiyacı karşılayan ve dijitalleşen hizmetleriyle Türkiye’de 2.El’in güvenilir adresi olmaya devam ediyor. Müşterisini odak noktasına koyarak büyüyen, dinamik, geniş coğrafyada hizmet veren, güçlü, sektöründe lider Otokoç 2. El; her ihtiyacı karşılayacak yetkinlikte olma, sürdürülebilir başarı ve müşteri odaklı vizyonu ile hareket ediyor.

Satın alma hizmeti hakkında ayrıntılı bilgi ve değerlendirme için müşterilerin Otokoç Otomotiv çatısı altında hizmet veren Otokoç 2. El showroomları veya Otokoç 2. El web sitesine erişmeleri yeterli.

Öncülük ve güven vizyonu doğrultusunda attığı adımlarla tam 93 yıldır sektörde standartları tanımlayan Otokoç Otomotiv çatısı altında çözüm sağlayan Otokoç 2. El, Türkiye’de kurumsal ikinci el araç satışında lider konumda.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Otomobil Haberleri

Borusan Oto, BMW’nin ilk BMW Store konsept tesisini Diyarbakır’da hizmete açtı – İnternet Haber

Borusan Oto, BMW’nin yeni kurumsal kimliğinin dünyada ilk kez uygulandığı ve BMW Store adını verdikleri yeni konsept tesisiyle Diyarbakır’da BMW …

Published

on

By

Borusan Oto, BMW’nin yeni kurumsal kimliğinin dünyada ilk kez uygulandığı ve BMW Store adını verdikleri yeni konsept tesisiyle Diyarbakır’da BMW ve BMWi Yetkili Satıcısı olarak hizmet vermeye başladı.

Diyarbakır’ın merkezi noktalarından biri olan Mahabad Bulvarı üzerinde yerini alan, BMW otomobillerin yanı sıra özel giyim, aksesuar, bisiklet ve model araçların da sergilenip satıldığı Borusan Oto Diyarbakır, modern, lüks ve ileri teknolojilerle donanmış şık ortamıyla ziyaretçilerine üst düzey bir deneyim sunarken, elektrikli otomobil şarj istasyonuyla da fark yaratıyor.

Borusan Oto Diyarbakır’ın açılışında bir konuşma yapan Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu Diyarbakır’ın tarihinin her döneminde kültürel zenginliğinin yanında üretim ve ticaret alanında da merkez konumunda olduğunu belirterek, şehrin özellikle son 5 yılda yakaladığı huzur ve güven ortamıyla her geçen gün tarihteki misyonuna döndüğünü söyledi. Şehirlere açılan nitelikli işyerlerinin, şehrin ve bölgenin gelişimine olumlu katkıda bulunduğunu söyleyen Karaloğlu, “Borusan Otomotiv, BMW’nin Türkiye’deki yeni konsept ilk showroomunu bugün Diyarbakır’da açıyorsa şehrimizin önemli bir cazibesi var demektir. Ben bu yatırım için kendilerine çok teşekkür ediyorum. Yeni açılan işyerinin hem Borusan Ailesine hem burada çalışacak arkadaşlara hem de şehrimize hayırlı uğurlu olması temenni ediyorum.” dedi.

Borusan Oto Diyarbakır’ın açılış töreninde konuşan Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Hakan Tiftik, dünyanın sayılı konsept tesislerinden olan BMW Store’u, Diyarbakır’a taşıyarak bu ayrıcalıklı deneyim merkezini Diyarbakır’da hayata geçirmenin gururunu ve heyecanını yaşadıklarını belirtti. “Otomotiv sektörü gerek ürün gerekse hizmet tarafında önemli bir dönüşüm geçiriyor. Elektrikli otomobiller her gün hayatımıza daha fazla girerken, bir yandan da internet üzerinden satış sistemine alışmaya başladık bile. Ancak bununla birlikte bir otomobile dokunmak, test sürüşü yapmak, sesini ve hatta kokusunu duymak karar aşamasının en önemli faktörleri olmaya devam edecek. Bu yenilikçi tesis, otomobil tutkunlarını hayallerindeki BMW modelleriyle şehir merkezinde kolayca buluştururken, aynı zamanda alışık oldukları Borusan Otomotiv kalitesi ve güvencesiyle de çok özel deneyimler vaat ediyor. Borusan Oto Diyarbakır gibi yeni ve modern showroom örneklerini önümüzdeki günlerde Denizli ve Trabzon’daki yatırımlar takip edecek. Otomotiv perakendeciliği açısından da önemli bir dönüm noktası olduğuna inandığım bu tesisin Diyarbakır’a ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Borusan Oto Genel Müdürü Simay Alsan, Diyarbakır ile birlikte Borusan Oto’nun hizmet verdiği il sayısının 7’ye, hizmet noktasının ise 11’e yükseldiğini belirterek; “Diyarbakır’ın en merkezi noktalarından birinde yaptığımız bu yatırımı tamamlayarak, BMW’nin en yeni showroom konseptiyle Borusan Oto Diyarbakır’ı hizmete açmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu yeni konsept BMW showroomumuzla, Diyarbakır’la birlikte Mardin, Elazığ, Batman gibi çevre illerdeki BMW tutkunlarına da daha yakın olmayı amaçlıyoruz. Tesisimizde BMW’nin elektrikli modellerini de Diyarbakırlıların beğeni ve deneyimine sunuyoruz. Ayrıca şarj istasyonumuzla da şehirdeki önemli bir ihtiyacı karşılıyor olacağız. Yakın gelecekte hayatlarımıza daha da fazla girecek olan elektrikli mobilite kavramına hazırlanmak için Borusan Oto olarak yatırımlarımıza devam ediyoruz. Tüm hizmet noktalarımızda olduğu gibi Diyarbakır’da da müşterilerimize en iyi deneyimi sunmak en önemli odağımız olacaktır” dedi.

Yeni BMW M5 CS Borusan Oto Diyarbakır’da görücüye çıktı!

Olağanüstü 635 beygir gücü ile 0’dan 100 km/saate yalnızca 3,0 saniyede çıkan Yeni BMW M5 CS, Borusan Oto Diyarbakır’ın açılışında görücüye çıktı. Davetlilerden büyük ilgi gören Yeni BMW M5 CS, bugüne kadar sunulan en güçlü BMW M5 Sedan modelini temsil ediyor.

Ayrıca lüksü performansla birleştiren BMW 840d Gran Coupé ve Tamamen Elektrikli BMW iX3 de açılışta sergileyen diğer modeller oldu. Yeni BMW iX3, BMW’nin elektrikli mobilite alanındaki en yeni temsilcisi olarak dikkat çekiyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending