Connect with us

Kültür-Sanat Haberleri

Eylül akşamları fuar konserleriyle büyüledi

İzmir Enternasyonal Fuarı bu yıl sona yaklaşırken, 90’ıncı yaşın verdiği güçle geleneği gelecekle buluşturdu. Behçet Uz’un mirası fuar, “90 …

Published

on

İzmir Enternasyonal Fuarı bu yıl sona yaklaşırken, 90’ıncı yaşın verdiği güçle geleneği gelecekle buluşturdu. Behçet Uz’un mirası fuar, “90 Yıldır Birlikte Kutluyoruz, Geleceği İzmir’de Birlikte Kuruyoruz” sloganları ile ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşattı.

İzmirliler, Eylül akşamlarında keyif dolu anlar yaşamak için fuar konserlerinde buluştu. Uzun yıllardır fuarın vazgeçilmezi olan Çim Konserleri’nde günün yorgunluğunu atan ziyaretçiler, Mogambo Geceleri’nde ise nostaljik ve modern müziklerden oluşan karma seçkilerde doyasıya eğlendi. İzmir’de Eylül akşamları, fuar konserleri ile özlenen günlerine kavuştu.

İzmir Enternasyonal Fuarı on gün boyunca kültür, sanat, teknoloji, ticaret, spor ve kültürel değerlerin merkezi oldu. Cumhuriyetin fuarı, 90’ıncı yılında geleneği gelecek ile buluşturdu. On binlerin akın ettiği fuar geceleri, Çim ve Mogambo konserleri ile sonlandı. 4 Eylül’de başlayan konserlerde Çim sahnesi sırasıyla; Şevval Sam’ı, Gazapizm’i, Cem Adrian’ı, Tan Taşçı’yı, Duman’ı, Hakan Altunu konuk ederken; İrem Derici’yi ve Mehmet Erdem’i de Migros sponsorluğunda sevenleriyle buluşturdu. Çim Konserleri’nin kapanışı, 12 Eylül Pazar akşamı Simge Sağın ile yapılacak.

İzmir Fuarı’nın nostaljik sahnelerinden olan Mogambo’da ise sırasıyla; Fatih Erkoç, Yaşar, Ayhan Sicimoğlu, Bülent Ortaçgil, Nükhet Duru ve Ceylan Ertem yer aldı. Her gece Müzikallerden Seçmeler isimli gösterisi ile Volkan Severcan ve ekibiyle ziyaretçileri geçmişe götüren Mogambo’nun 11 Eylül 2021 Cumartesi günkü konuğu ise Sena Şener oldu. Müzikseverler, hem fuarın özlenen gazino günlerini andı; hem de konserlerin coşkusunu doyasıya çıkardı.

Nükhet Duru: “İzmir’de doğmadım ama İzmir’de mutlu oldum, kendimi buldum”

Fuara en son 2018 yılında Atatürk Açıkhava Sahnesi’ndeki müzikalinde çıkan Nükhet Duru, uzun zaman sonra fuarda ve İzmir seyircisi ile buluşuyor olmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu dile getirdi. Ünlü sanatçı, 90’ıncı yılında geleneği geleceğe taşıyan İzmir Fuarı için şunları dile getirdi:

“Gençler cıvıl cıvıl, her biri fuar sokaklarında şen şakrak dolaşıyor. Tıpkı eski fuar günlerindeki gibi. Bu beni çok mutlu etti. Bizim Mogambo’da ve Kübana’da yaşanmış öylesine güzel gecelerimiz var ki… Eğlenceyi en kaliteli algılayan seyirci, İzmir seyircisidir. Yani hem eğlenir hem sahnedekini eğlendirir. O ruhu çok iyi taşır. Bu yüzden de bu gece çok mutluyum. Biraz önce Huysuz Virjin’in de şarkısını söylediler. Duygularım çok yoğun. İzmir benim kalem, yuvam… İlk senemde, Ömür Göksel ile birlikte Kübana’da Kanat Gür orkestrası önünde fuarda şarkı söylüyordum. Her gece sahneye çıkardık o dönem. 15 yaşındaydım. Programım bitti ve seyircilerin beni sormaya başladığını öğrendim. İstanbul’a gittim, geri döndürdüler beni İzmir’e. Bu sebeple İzmir ile muhabbetim çok sıcak. İzmir’de doğmadım ama İzmir’de mutlu oldum, kendimi buldum”.

Yaşar: “Fuar bize eski günleri anımsattı”

Sevenleri ile uzun bir aranın ardından Mogambo gecelerinde buluşan Yaşar, “Atatürk’ün önderliğinde başlamış fuarın bu özel yılında fuarda bulunmaktan gurur duydum. İzmir’de olmayı zaten her zaman çok severim. İzmir seyircisi ile her zaman çok iyi bir bağımız var. Burada olmaktan hem mutluyum, hem de onur duydum. Eskiyi özlediğimiz şu günlerde fuarın bize eski günleri anımsattığını düşünüyorum. O günlerin sıcaklığı bu yılki fuara yansıtılmış. Pandemi sonrası biz çok hızlı bir şekilde giriş yaptık. Ufak tefek bir özlem değildi bizimkisi, talepler de o yöndeydi. Eylül ayı başından beri hiç çalışmadığımız, gitmediğimiz kadar çok yere gittik. Bu da o özlemin bir göstergesi. Ayrıca birbirimizle bir araya gelmenin tekrar fuarı canlandırdığını, bizi değerlerimize bağladığını düşünüyorum. Çocukluk ve gençlik yıllarımdan hatırladığım kadarıyla fuarda çıkmak için sanatçılar kulis yapardı. En büyük solistler, onun alt kadroları hepsi fuarda yer alırdı. Büyüklerimize rastladığımız zaman, fuardan hep özlemle bahsediyorlar. Biz de o ruhu yakalayıp tekrar canlandırmaya çalışıyoruz. Bu özel yılında fuarın çabamıza büyük bir destek sağladığını düşünüyorum” dedi.

Severcan: Bebek arabasından Mogambo sahnesine

Fuar boyunca Mogambo sahnesinde her gece seyircilerine nostalji dolu geceler yaşatan Volkan Severcan ise, “Benim burada, Mogambo’da, bebek arabasında uyurken Nigar Uluerer ile fotoğrafım var. Şu an 56 yaşındayım. Yani, 55 yıl önce aynı alanda çekilmiş bir fotoğraftan söz ediyorum. Fuarın benim için çok başka bir tarafı var. Doğma büyüme İzmirliyim. Fuarın böyle eskisi gibi kokular vermesine bayılıyorum. Çok özel bir ilgi var bu sene. Kim bilir benim gibi kaç kişi var böyle. Fuar zamanı İstanbul’daki sanatçılarının hepsi istisnasız ara verirdi gösterilerine. İzmir, İstanbul’u gölgede bırakırdı. Bütün tiyatrolar, sanatçıların hepsi buraya geliyordu. Eskiden bambaşka bir dünyaydı. Sokağa çıktığınız zaman her tarafta sanatçı görüyordunuz. İnsanların bu sanatçıları canlı kanlı görebildiği tek yer İzmir Fuarı’ydı. Dünyada eşi benzeri olmayan bir karnavaldı. Fuarı düzenleyen kadronun çok muhteşem ve ileri görüşlü olduğunu düşünüyorum. Destekler ve farklı operasyonlarla pandemiyi de tamamen atlattıktan sonra fuar eski günlerinden daha güzel olacak” şeklinde konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Kültür-Sanat Haberleri

Riot Games ve Netflix 7 Kasım’da çıkacak animasyon dizisi Arcane’in ilk fragmanını yayınladı – İnternet Haber

Riot Games’in ilk dizisi olan Arcane, 7 Kasım’da çıkacak. Merakla beklenen dizinin ilk fragmanı, Netflix’in global etkinliği Tudum’da paylaşıldı …

Published

on

By

Riot Games’in ilk dizisi olan Arcane, 7 Kasım’da çıkacak. Merakla beklenen dizinin ilk fragmanı, Netflix’in global etkinliği Tudum’da paylaşıldı. Dizi, League of Legends Dünya Şampiyonası’nın finalinden saatler sonra Çin’de Tencent Video’da ve küresel olarak Netflix’te yayınlanacak.

Dizi üç farklı kısımdan ve her kısım başına üçer bölümden oluşuyor. İlk üç bölüm iki kardeşin kökenlerine odaklanacak ve 7 Kasım’da çıkacak. İkinci kısım bir hafta sonra 13 Kasım ve üçüncü kısımsa 20 Kasım tarihinde yayınlanacak. Dizinin çıkışı, League of Legends markasının hayranı olan tüm oyuncular için yapılacak küresel kutlamanın temelini oluşturacak.

“Arcane’in çıkışı Riot için yeni bir dönemin başlangıcı”

Riot Games CEO’su Nicolo Laurent, konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Dünyanın dört bir yanında, LoL’ü ve evrenini seven sayısız oyuncu var. Runeterra’yla ilgili markaya yaraşır içerikler üretirken bize ilham veren şey, oyuncuların tutkusu. Arcane’in çıkışı Riot için yeni bir dönemin başlangıcı. Oyuncuların oyunlar, eğlence sektörü ve sporda onlar için neler planladığımızı görmelerini iple çekiyoruz. Bu önemli anı kutlamak için oyuncuları şahane bir çıkış deneyiminin merkezine koyuyoruz. Dünya Şampiyonası ve Arcane rekabeti, eğlenceyi ve topluluğu yepyeni bir şekilde bir araya getirerek kapsamlı bir küresel kutlama deneyimi sunacak. Oyuncular için süper bir hafta sonu olacak diyebiliriz.”

“Arcane, ikilikler üzerine kurulu bir hikâye”

Arcane’in yaratıcılarından Alex Yee: “Arcane, ikilikler üzerine kurulu bir hikâye. Karakterlerin bir şehrin iki yarısında, birbirine zıt olan ama birbirini tamamlayan değerler ve fırsatlarla nasıl bölündüğünü inceliyor. Her birinin kendi iyi ve kusurlu yönleri var. Kendi hikâyenizde kahramanken başkasının hikâyesinde kötü olabilirsiniz. Arcane’deki şampiyonlar oyuncuların oyunlarımızdan tanıdığı ve sevdiği karakterler. Çok tanıdık gelecekler ama onları dizi formatına uyarladığımız için bazı farklılıklar olabilir. Dizi, karakterlerimizin aileleri ve gelenekleri onların ilke ve inançlarıyla ters düşünce ne kadar ileri gideceğini keşfedecek. Kişisel mücadeleleri dünyayı hiç beklemedikleri şekilde etkileyecek ve iki kardeş şehrin geleceğine yön verecek” dedi.

Arcane’in yaratıcılarından Christian Linke: “Arcane’i oluşturmaya başladığımızda Jinx ve Vi’ın hikâyesi gibi çok özel bir fırsatın elimizde olduğunu biliyorduk. Ailen için neler yaparsın, hangi değerlerinden vazgeçersin ve bu süreçte ne gibi çatışmalara göğüs gerersin fikrini keşfetmek istiyorduk. Fortiche ortaklığıyla hayata geçirdiğimiz elle çizime dayalı sanat stilini ve detaylı karakter animasyonlarını böyle bir hikâyeyle birleştirerek oyunculara League of Legends evreninden zengin kareler sunduk.”

Arcane’de Jinx, Vi, Jayce ve Caitlyn gibi tanıdık yüzler olacak. Hikâye devam ettikçe oyuncular, bu karakterleri bugün tanıdığımız efsanevi şampiyonlara dönüştüren olaylar hakkında bilgi edinecek. Ayrıca Zaun vatandaşı olan ve gelişen dünyaya şekil vermekte çok önemli roller oynayan Vander ve Silco gibi yeni karakterlerle de tanışacaklar.

Riot, haftanın başında Arcane için dünya genelindeki seslendirme sanatçılarını duyurdu. İngilizce için dünya genelindeki seslendirme sanatçıları şöyle:

• Vi: Hailee Steinfeld

• Caitlyn: Katie Leung

• Jayce: Kevin Alejandro

• Silco: Jason Spisak

• Jinx: Ella Purnell

• Mel: Toks Olagundoye

• Vander: JB Blanc

• Viktor: Harry Lloyd

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Kültür-Sanat Haberleri

“Cuma İş Çıkışı” Konserleri Devam Ediyor – İnternet Haber

İş Kuleleri Kibele Heykeli önünde gerçekleşen “Cuma İş Çıkışı” konserlerinde 24 Eylül Cuma akşamı BaBa ZuLa sahne aldı. Haftanın yorgunluğunu …

Published

on

By

İş Kuleleri Kibele Heykeli önünde gerçekleşen “Cuma İş Çıkışı” konserlerinde 24 Eylül Cuma akşamı BaBa ZuLa sahne aldı. Haftanın yorgunluğunu müzik eşliğinde atmak isteyenler için bir buluşma noktası olan ve ücretsiz gerçekleşen konserler yoğun ilgi gördü.

Konserlerin yanı sıra DJ Ekim Baykara’nın da yer aldığı etkinlikler, 1 Ekim Cuma saat 18.30’da Hey! Douglas ile devam edecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Kültür-Sanat Haberleri

Kadıköy Çizgi Festivali başladı – İnternet Haber

Kadıköy Çizgi Festivali Yoğurtçu Parkı’nda başladı. Festival çizer söyleşilerinden canlı çizimlere, sergilerden mezatlara birbirinden renkli …

Published

on

By

Kadıköy Çizgi Festivali Yoğurtçu Parkı’nda başladı. Festival çizer söyleşilerinden canlı çizimlere, sergilerden mezatlara birbirinden renkli etkinliklere 26 Eylül’e kadar ev sahipliği yapacak.

Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği Kadıköy Çizgi Festivali 24 Eylül’de Yoğurtçu Parkı’nda başladı. 3 gün sürecek festivalin açılışı yazar Güven Erkin Erkal’in moderatörlüğünde, Moğollar söyleşisiyle başladı. Açılış programı Moğollar grubunun yeniden bir araya gelmesine vesile olan, haziran ayında aramızdan ayrılan karikatürist Kaan Ertem anısına düzenlendi.

Açılış programında konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, “Çizgi Festivali’ni daha önceki senelerde Sahaf Festivali’nin içerisinde yapıyorduk bu sene ayırdık bağımsız bir şekilde Yoğurtçu Parkı’nda yapıyoruz. Hep söylüyoruz artık klişe bir söz oldu Kadıköy kültürün sanatın başkenti, kültüre sanata yön veren önemli merkezlerden birisi. Bu prensiple ve idealle Çizgi Festivali’ne desteğimiz geçmiş yıllarda da olduğu gibi bu sene ve gelecekte de artarak devam edecek.” dedi.

Söyleşinin ardından Moğollar konser verdi. Festival alanında kurulan stantlarda çizgi roman, karikatür dergileri ve ürünleri de meraklısı ile buluşuyor. Programda çocuk yayınevi stantları ile birlikte çocuklar için de atölye çalışmaları yer alıyor.

MEZAT BULUŞMASI

Koleksiyonerler için keyifli bir alışkanlık olan mezat bölümünde ise nadir bulunan, çizgi ve karikatür dünyasının dergi ve çizimleri meraklılarına açık artırma yoluyla sunulacak. Çizgi Roman Okurları Derneği’nin 26 Eylül Pazar günü düzenleyeceği mezat 15.00-18.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

FİLM GÖSTERİMLERİ

Festival programında bu yıl iki filmin gösterimi yapılacak. 25 Eylül Cumartesi günü saat 21.00’de, Oscar ödüllü Japon yönetmen Hayao Miyazaki’nin “Yürüyen Şato” filmi izlenebilecek. 26 Eylül Pazar günü saat 21.00’de de Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman’ın yönettiği “Örümcek Adam Örümcek Evreninde” gösterilecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending