Connect with us

Gündem

Babacan’dan geri dönüşüm atık toplayıcılarına: ‘Meseleyi iyi anladık, dersimizi iyi çalışacağız’

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, İstanbul’da partisinin Sancaktepe İlçe Başkanlık binası açılışının öncesinde geri dönüşüm atık …

Published

on

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, İstanbul’da partisinin Sancaktepe İlçe Başkanlık binası açılışının öncesinde geri dönüşüm atık toplayıcılarını ziyaret etti. İşçilerin sıkıntılarını dinleyen Babacan, “Atık yönetimi önemli. Çok kişinin ekmek yediği bir alan. Meseleyi iyi anladık, dersimizi iyi çalışmamız lazım” dedi.

‘Bizim haklarımızı düzelten kişiye oyumuzu vereceğiz’

Babacan’ın ziyareti esnasında konuşan geri dönüşüm atık toplayıcısı işçilerden biri, “AK Parti bizi sadece büyükşehir seçiminde çağırdı.” diyerek dert yandı. İşçi, “İç Anadolu’dan bir tane milletvekilini aradım, benim bir sorunum var diye. Urfa’daki milletvekilini arayın dedi. Ben A şehrinden B şehrine gitmeden talebimi sana veriyorsam, oyumu sana veriyorsam vekil olarak beni temsil ediyorsun. Ama ben notere yazılı imza sirküsü vermedim. Sadece bir pusulanın altına mühür bastım. Beni temsil ediyorsan, ben seni arıyorsam değil İç Anadolu; İstanbul, Erzurum; nerenin milletvekili olursan ol benim telefonuma cevap vereceksin. Beş dakikada olsa benimle konuşacaksın. Milletvekillerimizi aradık kimse sesimize cevap vermedi. Valilik’ten randevu talep ettik kabul etmedi. Ümraniye Belediye Başkanından randevu talep ettik kabul etmedi. Bizi en iyi yöneten, bizim haklarımızı en iyi düzelten kişiye biz oyumuzu vereceğiz. Her daim biz buna razıyız.” diye konuştu.

‘Atık yönetimi düzenli bir şekilde ele alınmalı’

Atık yönetiminin önemini vurgulayan Babacan, “Atık yönetimi önemli bir iş ve dünyada da gittikçe önemi büyüyor. Hem çevre kirliliği açısından hem küresel ısınma açısından genel olarak ekonomik değerlerin iyi değerlendirilmesi açısından çok önemli bir konu. Bu konunun Türkiye’de de düzenli bir şekilde ele alınması lazım. Çok kişinin ekmek yediği bir alan. Bunların hepsi milli servet, hepsi döviz. Bunları işlemezseniz, ekonomiye kazandırmazsanız bunun ağırlığı kadar Türkiye ithalat yapacak ve döviz gidecek. Siz aslında çöplerden dolar ve euro topluyorsunuz.” dedi.

‘Sürdürülebilir bir yaşam için çöpler toplanmalı ve geri dönüştürülmeli’

Üniversite mezunu olduğunu söyleyen bir işçi, “Bu da sizin alanınız, eski Ekonomi Bakanı olarak bu işlerden anlıyorsunuz. Ben Biyolojiciyim, üniversite mezunuyum. Sayın Genel Başkanım bir ton kâğıdın elde edilmesi için 26 tane ağacın kesilmesi lazım. Bir iki yıllık ağaç değil. 6,7,8 yıllık ağaç. 2 buçuk ton yakıt kullanılması lazım. 25 ton suyun gitmesi lazım. Halbuki sokakta topladığımız bir ton kâğıt bu kadar ağacın, bu kadar yakıt ve suyun harcanmasının önüne geçmiş oluyor. Sürdürülebilir bir yaşam için çöpler toplanmalı ve geri dönüştürülmeli.” dedi.

‘Bu sektörde çalışanlarla oturup çalışmak lazım’

İşçilerin “Bu işin bir muhatabı var mıdır?” sorusu üzerine Babacan, “Vardır da iyi çalışmak lazım. Bu sektörde çalışan arkadaşlarla oturup iyi çalışmak lazım Hangi iş olursa olsun, dersini iyi çalışmak lazım. İşin içindekilerle istişare etmek, o işi bizzat yaşayanlarla konuşmak ve ona göre karar vermek lazım. Başka türlü uzaktan oturduğun yerden karar verince bu işler olmuyor.” diye karşılık verdi.

‘Kayı dışı olunca istismar oluyor’

Babacan işçilere, “Biz düzenden yanayız. Hangi iş hangi meslek olursa olsun önce onun gerçeğini iyi anlamak lazım. Biz kayıt dışılığı sevmiyoruz. Kayıt dışı olunca istismar oluyor. İnsanlar sigortalı olamıyor. Sigortasız olmanın bir sürü sorunları var. Belki şimdi siz de düşünürsünüz bir araya gelirsiniz, konuşursunuz, biz bu işi daha düzgün nasıl yaparız diye. Mesela Belediyenin, Valinin şikâyeti ne? Bunlar neden şikâyet ediyor.” diyerek sordu. İşçiler ise, “Şu an en çok yakındıkları şey: haksız kazanç, kamu zararı ve çevre kirliliği.” dedi. Babacan’ın “Siz bunları toplayıp belediyenin imkanlarını mı elinden alıyorsunuz?” sorusu üzerine bir işçi, “Belediyenin ceplerinin boşalmasına neden oluyormuşuz.” diyerek karşılık verdi.

‘Çekçeklerimizi alıp ekmeğimizden ediyorlar’

İşçilerin elinden çekçeklerini alarak ekmeğini elinden alıyorlar diyerek isyan eden bir işçi ise şunları söyledi: “Bu insanların işe çıktıkları zaman yükleri 40 kilodan başlar. Bu insanlar kilometrelerce sokak sokak dolaşıyor. Bazı insanlar sabah saat 6’dan 12’ye kadar aç susuz bu işi yapıyor. Demek ki bu adamın bir sıkıntısı, geçim zorluğu var onun için bu işi yapıyor. Bir insan eğer ilk attığı adımda 40 kiloyu sırtında taşıyorsa mecburiyeti vardır. Büyük bir sıkıntısı vardır. Bu insanı, bu sıkıntıları dinlemek lazım. O insanlarla konuşmak lazım. O insanın ilk attığı adımda çekçeklerini, ekmeğini elinden almak değil. Sen insanı hem ekmeğinden ediyorsun hem de o insanı gasp ediyorsun. İstanbul’un çoğu yerinde böyle yapıyorlar.”

‘Bir doktorun, hâkimin, savcının çocuğuyla çekçekçilik yapan bir babanın çocuğu aynı standartta okumalı’

Biyoloji mezunu işçi, “Ben okul okumuşum, diğer arkadaşların çocukları da okuyor. Bu işte çalışarak okul okuyan çocuğunu bir avukatın, doktorun, hâkimin, savcının çocuğuyla aynı standartta okutmaya çalışıyor. Öğretmen bir proje ödevini verdiğinde belki 100-200 TL’lik maliyeti var ama bu babası çöpte çalışan çocuk için çok büyük bir para. Avukat, hâkim, doktorun çocuğu da o projeyi yapacak, babası çekçekçi olanın çocuğu da yapacak.” diyerek fırsat eşitsizliğine dikkat çekti.

Babacan, “Meseleyi büyük ölçüde anladık, iyi oldu. Sizin sıkıntı çektiğinizi öğrenince arkadaşlarla gidelim bizzat sizlerden dinleyelim dedik. Ne yapılabilir diye bizim de dersimizi çalışmamız gerekiyor. Dersimizi çalışmadan pat diye bir şey söylememiz gerçekçi değil. Kolay değil, İstanbul’da hayat zor ve çok pahalı. Helalinden temiz kazanç en önemlisi.” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Gündem

New York aşısı sağlıksız olmak için, Ulusal Muhafızları ağırlaşıyor.

Gov. New York’tan Kathy Hochul, Ulusal Muhafızları toplamayı ve onda sağlığın nihai aşılar için son tarihlerini tamamlamayı tamamlayacağı durumda …

Published

on

By

Gov. New York’tan Kathy Hochul, Ulusal Muhafızları toplamayı ve onda sağlığın nihai aşılar için son tarihlerini tamamlamayı tamamlayacağı durumda, hastanelerde ve kurulumda baş gösteren kişisel eksikliklerini gidermek için seçimden herkesten yetişmiş uzmanlarını kullanmayı seçmeyi tercih eder. .

Cumartesi günü bir iş planından başka bir iş için ek iş teslimi “devletlerde “belirlenen kalifiye, sağlıkna hazırna, yeni sağlık mezuna teslim edecek” bir eski hal ilana teslim için planlar tarafından yeni bir iş teslimi planlar için planlar. New York Eyaletinde pratik yapmak için bakım hizmeti. ”

Açıklamada, seçilebilecek seçenekler arasında, öğretim olarak Ulusal Muhafız öğrencilerini tercih etmek ve Sağlık Hizmetlerini vermek için federal hükümetten bir insan tıbbi yardım ekiplerini görevlendirmekle birlikte çağrıda yer aldılar.

New York Eyaleti, sağlık sektörü çapında geniş kapsamlı aşı aşıları için ilk büyük testnlerden biridir. California ve Maine de sağlık aşılanması için son tarihler belirledi. Başkan Biden, idare edeceğini, hastanelerde Medicare ve Medicaid geri ödemelerini kabul eden diğer kuruluşlarda yaklaşık 17 milyon sağlık çalışanını etkilemesi ulusal aşı hedef çıkardığını söyledi.

New York’taki hastane ve huzurevi saat 11:59 Covid-19 aşısını almaları gerekiyor. m. Pazartesi akşamı, ev bakım evlerinde, bakımevlerinde çalışan, eyalet düzenlemelerine ve 16.

Eyalet aşılama, Çarşamba günü, eyalette kabaca 450.000 hastanesinin; yüzde 16' hakkında 70.000’lanmadığını; tam olarak aşı gösteriyor. Veriler, vasıflı bakım tesislerinde 15’in 15’inin ve bakım planlarında yüzündeki 14’ünün de tam olarak geçirilmemiş ve bu da yaklaşık 25.000 işçiyi gösteriyi gösteriyor.

Valilik, aşılama eğitimleri için uygun kişiler tarafından hazırlanan bir eğitimden hazırlanmak için onaylanmak üzere tasarlandığını söylüyor.

New York’un son teslimini, “Sevişlerini korumamızı korumak için hala Covid’i karşı bir savaşla savaşmamız gerekiyorki onun araçla savaşmamız gerekiyor. Ayrıca devleta sağlıkta kalan büyük tümnu aşındırmak içindü ve “çocuklarını aşındırmaya, devam etmeye devam etmeye devam etmeye devam edeceklerini” söyledi. ”

Yaklaşık 140 sağlık sistemi ve 55 huzurevini temsil eden Greater New York Hastane Birliği, valinin yayımdı, tamama sağlık bir şekilde aşıları için son tarihi personelnin idareilebileceğinin gösterimi.

Büyükşehir bölgesinde yaklaşık 80 huzurevini temsil eden Greater New York Sağlık Tesisleri’nin yönetici direktörü Michael A. L. Balyası, valinin fazla sağlıkna aşı toplamasını alkışladı, ancak kişisel sıkıntısı endişelerini dile getirdi.

Bay Balboni, “Bu bir paradoks, genel bakımınız ve bakımınız için yeterli insan yok ve tehlikeye atabilirsiniz” dedi.

Continue Reading

Gündem

İzlandalılar, İklimi Akılda Tutarak Değişken Seçimlerde Oy Verdi

REYY – İzlandalılar, iklimin seçimini bir genel seçimde Cumartesi günü kullanırdu ve olası kesin seçim partinin mecliste uygulanabilecek …

Published

on

By

REYY – İzlandalılar, iklimin seçimini bir genel seçimde Cumartesi günü kullanırdu ve olası kesin seçim partinin mecliste uygulanabilecek.

Anketler, bir insan hükümetinin için aşırı heyecanları tetikleyen kesin bir ödül sergiliyor.

İzlanda parlamentosu Althing’in maçı için olması gereken 5 barajını rekor dokuz partide. Yeni seçimler, çalışma haftasını planını ve İzlanda’nın ölçeğini millileştirmeyi vaat eden Sosyalist Parti’yi içerir.

Uygun seçimlerin beşte biri zaten mazeret oylanmak için artması bekleniyor.

Kuzey Atlantik'te yaklaşık 350.000 kişilik buzullarla bir volkanik ada ülkesi olan İzlanda’daki seçmenlerin endişeleri arasında iklim değiştirme yüksek.

İzlanda ölçülere göre son derece sıcak bir yaz – 68 derecenin üzerinde 59 gün sıcaklık – ve küçülen buzullar, küresel ısınmanın siyasi gündemi destekleyici yardımcı oldu.

Anketler, karbon emisyonlarını ‘Paris iklimi iklimlendirme konusunda karar vereceksiniz. Ülke, diğer pek çok yerde Avrupan on yıl önce, 2040 kadar gidişat pişirme sözü verdi.

mevcut hükümet, soldan merkez sistem partiyi ve Sol Yeşiller Partisinden oluşan üç partiden oluşan birdir. Yıllarca inşa edilmiş.

Jakobsdottir popüler bir başbakan devam etse de, anketler gösterinin devam eden şehri sona erdirerek kötü bir gösterebileceğini gösteriyor.

Jakobsdottir, partinin zengini zengin’ın petrole olane olanlarını sonaerdirme sözü verdiği ve çoğunun üzerinde vergileri olanlar Cuma günü akşamı okulda eğitimdat;Ülke, gelecekdan dönerken karşıdakilerlequot; dedi.

Continue Reading

Gündem

CHP Başakşehir İlçe Başkanı Deniz Bakır, mahalleliye destek verdi.! – İnternet Haber

CHP Başakşehir İlçe Başkanı Deniz Bakır, Boğazköylüler Derneği’nin ‘Atık Dönüşüm Tesisi’ projesine karşı düzenlediği eyleme katılarak mahalleliye …

Published

on

By

CHP Başakşehir İlçe Başkanı Deniz Bakır, Boğazköylüler Derneği’nin ‘Atık Dönüşüm Tesisi’ projesine karşı düzenlediği eyleme katılarak mahalleliye destek verdi.
Boğazköylüler Derneği (BODER), Bahçeşehir Boğazköy mevkiine Başakşehir Belediyesi tarafından yapılması planlanan ‘Atık Dönüşüm Tesisi’ projesine karşı ses yükseltmek ve projeye ‘hayır’ demek için Çöp Ayrıştırma Tesisi Proje Alanı’nda basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya CHP’li Bakır’dan da tam destek geldi.
STK’lıların düzenlediği düzenlediği eyleme CHP Başakşehir İlçe Başkanı Deniz Bakır’ın yanı sıra, CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, CHP meclis üyeleri, ilçe başkan yardımcıları ve mahalle birimleri ile birlikte katılım sağladı.
“YASAL SÜREÇLERİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”
Başkan Bakır yaptığı açıklamada, “Hukuka aykırılıklar barındıran, idarecilik ve devlet adamlığı sorumluluğundan uzak, komşularımızın haklı serzeniş ve tepkilerine gözlerini kapatıp kulaklarını tıkayan, kamu sağlığı ile oluşacakbilecek trafik yoğunluğunu gözardı eden belediye yetkililerinin bu anlamsız ısrarlarından vazgeçmelerini; tüm Boğazköylü komşularımız adına birkez daha buradan haykırıyoruz. Yasal süreçlerin takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz.” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending