Connect with us

Ekonomi Haber

Gong Birleşim Mühendislik için çaldı

Türkiye’de inşaat sektörünün ‘ilk’ ve ‘en’leri arasında yer alan projelerin mekanik ve elektrik taahhütlerini yerine getirerek yapılara hayat …

Published

on

Türkiye’de inşaat sektörünün ‘ilk’ ve ‘en’leri arasında yer alan projelerin mekanik ve elektrik taahhütlerini yerine getirerek yapılara hayat veren Birleşim Mühendislik Isıtma Soğutma Havalandırma San. ve Tic. A.Ş.’nin halka arzı, 20 Ağustos 2021 Cuma günü Borsa İstanbul’da gerçekleştirilen gong töreniyle tamamlandı. Birleşim Mühendislik’in, fiyatı 9,10 TL olarak belirlenen, ek satış ile birlikte 39.000.000 adet B Grubu payı, Borsa İstanbul Yıldız Pazarı’nda yüzde 38,24 halka açıklık oranı ile işlem görmek üzere halka arz oldu.

20 yıldır projelerin elektromekanik sistemlerinin planlanması ve kurulmasının yanı sıra işletme süreçlerinde de destek sağlayan Birleşim Mühendislik’in, QNB Finansinvest liderliğinde yürütülen halka arz süreci Borsa İstanbul’da düzenlenen gong töreniyle tamamlandı. Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun’un açılış konuşmasını yaptığı törene, Birleşim Mühendislik Kurucu Ortakları Mesut Altan ve İdris Çakır, Birleşim Mühendislik’in halka arzına aracılık eden 27 üyeden oluşan konsorsiyuma liderlik eden QNB Finansinvest yöneticileri ve Birleşim Mühendislik çalışanları katıldı. Birleşim Mühendislik hisseleri, gong töreninin ardından BRLSM kodu ile Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı.

Birleşim Mühendislik’in halka arzına ilişkin talep toplama sürecinde toplam 35.734 yatırımcıdan talep geldi. Pay fiyatının 9,10 TL olarak belirlendiği halka arzda, halka arz büyüklüğünün 6,7 katı ile 2,02 milyar TL talep toplandı. Ek satış ile birlikte 39.000.000 adet B Grubu payın halka arzı ile 355 milyon TL halka arz büyüklüğü gerçekleşti..

Gong töreninin ardından açılış konuşmasını yapan Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun “Birleşim Mühendislik, Şirketlerin mekanik ve elektrik işini üstlenerek, ülkemizde ve yurtdışında geliştirilen önemli projelerin ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretmektedir. Bu halka arzdan dolayı kendilerini tebrik ediyorum. Bu sene halka arza konu olan şirket sayısı 35 oldu. Halka arzların toplam tutarı yaklaşık 15 milyar TL. Geçen sene bu rakamlar, 8 şirket ile 1 milyar TL idi. Bu senenin ilk yarısında Bankacılık sektörünün karının 33 milyar TL olduğunu dikkate alırsak, 15 milyarlık halka arz tutarının büyüklüğünü daha iyi anlarız.

Şirketlerimize, yatırımlarını banka kredisi yerine halka arz ile finanse etmeleri çağrısında bulunuyoruz.Şirketlerimiz ülkemizin milli değerleridir. Şirketlerimiz, üretimle, yatırımla, istihdamla ve ihracatla ülkemizin büyümesine katkıda bulunmaktadır. Şirketlerimizi, öz sermayelerini güçlendirmeleri ve daha sürdürülebilir bir finansal yapıya kavuşabilmeleri için halka arza, Borsaya davet ediyorum.

Halka emek isteyen bir süreç. Arkasında önemli bir hazırlık süreci ve tüm paydaşların ciddi gayreti var: Aracı kurumu, bağımsız denetçisi, hukukçusu, değerlemecisi, danışmanları, en önemlisi şirket çalışanları ve bireysel yatırımcılar ile kurumsal yatırımcılar, ayrıca SPK ve Borsa çalışanları, diğer taraftan basının katkısı. Tüm paydaşların, çok önemli bir emeği var. Borsa İstanbul olarak, halka arzlara katkı veren tüm paydaşlarımza teşekkür ediyoruz.

Bu davetimize icabet eden Birleşim Mühendislik, halka arzında, yaklaşık 36 bin yatırımcıya yapılan 355 milyon TL değerinde satış ile başarılı bir halka arz gerçekleştirilmiştir. Bu halka arzda, emeği geçen herkese, Şirketimizin yönetici ve çalışanlarını, aracı kurumun yönetici ve çalışanlarını tebrik ediyorum. Birleşim Mühendisliğe Borsamız ailesine hoş geldiniz diyorum” dedi.

Mesut Altan: ‘Bireysel yatırımcıların tercihi olduk’

Şirketin kuruluşundan bu yana belirledikleri tüm hedeflere, öngördükleri zamanda ulaşmayı başardıklarını ve yirminci yılda halka arz olmayı Birleşim Mühendislik’in kuruluşundan bu yana planladıklarını vurgulayan Birleşim Mühendislik Kurucu Ortağı Mesut Altan, gong töreninin ardından yaptığı konuşmasında halka arz ile ilgili şunları söyledi: “Birleşim Mühendislik’i bu noktaya taşıyan yolculuk, 20 yıl önce başladı. İki genç mühendis; ben ve ortağım İdris Çakır, bundan 20 yıl önce ortak bir hayal kurduk. Kendimize hedefler koyduk, detaylı planlar yaptık ve çalışmaya başladık. Türkiye’de inşaat sektörünün ‘ilk’ ve ‘en’leri arasında yer alan projelerin mekanik ve elektrik taahhütlerini yerine getirerek yapılara hayat verdik. İstanbul’un siluetini oluşturan Türkiye’nin en yüksek binalarının elektromekanik çözümlerini biz sağladık.

Bugün geldiğimiz noktada 20 yıl önce kurduğumuz hayalimiz gerçekleşti ve şirketimizin hisseleri halka arz oldu. Şu noktada altını çizmemiz gereken 2 önemli husus var. Bunlardan biri, halka arzın büyüklüğünün 6.7 kat talep almamız diğeri ise özellikle bireysel yatırımcılarımızın bizi tercih etmesi sermayenin tabana yayılmasında önemli bir başarı elde etmemizdir. Birleşim Mühendislik olarak bundan sonra da dijitalleşmeyle büyüyeceğiz. Verimliliğimizi artıran, hizmet kalitemizi yükselten her türlü teknolojiyi kullanmaya devam edecek hatta bu teknolojilerin gelişmesine katkı sağlayacağız. Gelecek hedeflerimizi de çok çalışarak, tek tek gerçekleştireceğiz” dedi.

Halka arza konsorsiyum lideri olarak aracılık eden QNB Finansinvest Yatırım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı İpek Hekimoğlu ise; “Mühendislik konusuna gönül vermiş, vizyon sahibi 2 değerli ortağın 20 yıl önce kurduğu ve Türkiye’de hepimizin bildiği birçok ikonik yapının hayat bulmasını sağlayan, nitelikli projelere imza atan, elektromekanik sektörünün önde gelen firması Birleşim Mühendislik’i sermaye piyasalarına kazandırmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Başarı ile tamamladığımız bu halka arz sürecinde gösterdikleri büyük özen ve bize verdikleri destek nedeni ile Birleşim Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mesut Altan’a ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sayın İdris Çakır’a huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum.

Birleşim Mühendislik halka arzına bireysel ve kurumsal yatırımcılar tarafından yoğun ilgi ve teveccüh gösterilmiştir. Birleşim Mühendislik’in ilklerine yakışır bir şekilde, bu halka arzda tahsisat gruplarının oluşturulmasında bir ilk uygulanmıştır. Yurtiçi Kurumsal Yatırımcılar dışında bireysel yatırımcılar talep ettikleri pay adedine göre Bireysel yatırımcılar ve Yüksek Başvurulu Yatırımcılar kategorileri bazında 2 ayrı tahsisat grubunda değerlendirilmiştir. Böylece Bireysel Yatırımcılar kategorisinde talepte bulunan 29,287 yatırımcının hepsi talepte bulunduğu kadar payı almaya hak kazanmıştır. Yüksek Başvurulu yatırımcılar kategorisinde tahsisatın 13 katından ve Yurtiçi Kurumsal Yatırımcılar kategorisinde de tahsisatın 12 katından fazla talep gelmiştir. QNB Finansinvest olarak Birleşim Mühendislik’i yatırımcılarla buluşturmanın heyecanını yaşıyor. Bu halka arzın ülkemize, sermaye piyasalarına, Birleşim Mühendislik ve yatırımcılarına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi Haber

Kalyon PV, Bilişim Vadisi’ne enerji olacak – İnternet Haber

Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanındaki en büyük yatırımlarını hayata geçiren Kalyon PV ile Türkiye’nin teknolojik dönüşümüne öncülük etmek …

Published

on

By

Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanındaki en büyük yatırımlarını hayata geçiren Kalyon PV ile Türkiye’nin teknolojik dönüşümüne öncülük etmek üzere farklı alanlarda bilimsel çalışmalara ev sahipliği yapan Bilişim Vadisi, yerli ve yenilenebilir enerji alanında ortak çalışmalar yürütmek üzere iş birliği protokolü imzaladı.

Yenilenebilir Enerji Çalıştayı’nda atılan imzalarla resmiyet kazanan protokol ile ayrıca Bilişim Vadisi’nin enerji ihtiyacının karşılanması amacıyla Kalyon PV tarafından üretilen üstün teknolojiye sahip güneş panellerinden yararlanılması da kararlaştırıldı.

Kalyon PV ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi desteğiyle ve Bilişim Vadisi ev sahipliğinde düzenlenen Yenilenebilir Enerji Çalıştayı’nda, Bilişim Vadisi’nin çatılarının Kalyon PV tarafından üretilen 1.05 megavat (MW) kapasiteli 2 bin 619 adet güneş paneliyle kaplanmasına ilişkin iş birliği protokolü imzalandı. Kalyon PV, Hasan Kalyoncu Üniversitesi ve Bilişim Vadisi arasındaki iş birliğiyle, Türkiye’de yenilenebilir enerji teknolojilerinin geliştirilmesi ve bu alandaki farkındalığın artırılması hedefiyle çeşitli projelerin hayata geçirilmesi de amaçlanıyor.

Çalıştay’da ayrıca yenilenebilir enerji konusundaki son gelişmeler ve teknolojiler ele alındı.

Kübra Kalyoncu Şeherli: “Türkiye’nin enerji liginde zirveye çıkması için çalışmalarımıza devam edeceğiz”

Kalyon PV olarak sadece yatırım ve üretime değil bilgi üretimi, araştırma ve geliştirmeye de odaklandıklarını vurgulayan Kalyon Holding Yönetim Kurulu Üyesi Kübra Kalyoncu Şeherli,Bilişim Vadisi ile iş birliğine verdikleri önemi dile getirdi: “Fabrikamızda 2 bin metrekare kapalı alanı da Ar-Ge çalışmalarımıza ayırdık. Biz Bilişim Vadisi’ni, Türkiye’nin Silikon Vadisi olarak değerlendiriyoruz. Bu bağlamda çok değerli çalışmaların kuluçka merkezi olan Bilişim Vadisi ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi ile attığımız bu adım, geleceğe yönelik birçok projenin temeli için simgesel bir önem taşıyor. Türkiye’nin enerji liginde zirveye çıkması için teknolojiye yatırıma ve Ar-Ge çalışmalarımıza tüm enerjimizle devam edeceğiz.”

Üniversitemizin elektrik ihtiyacını güneşten karşılıyoruz”

Sürdürülebilir kalkınma için çevre ve doğal kaynakların etkin yönetiminin çok önemli olduğunu vurgulayan Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ise, üniversitelerinin tamamının enerji ihtiyacını güneşten karşıladıklarını belirterek şu ifadeleri kullandı: “Üniversite olarak ürettiğimiz yenilenebilir enerji ile doğaya değer katıyoruz. Çevreci ve yeşil bir üniversite hedefiyle hareket eden HKÜ, Kalyon PV’nin ürettiği yerli güneş panellerini kullanarak kurulu gücünü 2,3 MWp’ye çıkardı. HKÜ, yeni kurulu gücüyle yılda 3,125 MWh enerji üretiyor. Üniversite böylece doğaya 1.850 ton CO2 salınımını engelleyerek, kendi elektrik enerji ihtiyacının tamamına yakınını yenilenebilir enerjiden karşılayacak.”

Bilişim Vadisi Genel Müdürü A. Serdar İbrahimcioğlu ise iş birliğine ilişkin şöyle konuştu:

“Bilişim Vadisi olarak savunma sanayimizdeki başarıları sivil alana transfer edebilme vizyonuyla çalışıyoruz. Buradaki ana başlıklarımızdan biri de enerji. Bugün, sadece Yenilenebilir Enerji Çalıştayı değil, birlikte yapacağımız güçlü iş birliklerinin de adımını atıyoruz. Bundan bir sene önce Bilişim Vadisi olarak bu konudaki vizyonumuzu Kalyon Holding Yönetim Kurulu Üyesi sayın Kübra Kalyoncu’ya iletmiştik. Kendisi de bizimle ilgilendi ve 1 MW elektriğe karşılık gelen 2 bin 619 adet güneş enerjisi panelini bize hediye etti. Bu, yalnızca Bilişim Vadisi’ndeki girişimcilere değil, ülkemize hizmet edecektir. Kalyon Holding’e çok teşekkür ediyoruz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Ekonomi Haber

Salgın hala çalışmıyor mu? Senden istiyoruz.

Ekonomi, koronavirüs pandemisinden toparlanmaya başladı, henüz bitecek insan hala işe dönmedi. iş arıyor ama bulamıyor. Diğer çocuk ısıtıcıları …

Published

on

By

Ekonomi, koronavirüs pandemisinden toparlanmaya başladı, henüz bitecek insan hala işe dönmedi. iş arıyor ama bulamıyor. Diğer çocuk ısıtıcıları veya diğer kullanımlar nedeniyle çalışamazlar. Yine de diğerlerinin, onların kariyerlerine örnek olarak pandemiyi yeniden yönlendirdiğini söylüyor.

Şu anda seni kenarda tutan ne? Sabit bir maaş çekilmiyor olarak nasıl geçiniyorsunuz? İşten eğlenmek şimdi hem eğlenmek için zamanınız var mı?

Continue Reading

Ekonomi Haber

Yeniden atanması söz konusuyken Elizabeth Warren, Jerome Powell’ı ‘tehlikeli bir adam’ olarak nitelendiriyor. ‘

(mtag0702)Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren, Federal Rezerv başkanı Jerome H. Powell’ın mali düzenleme sicili nedeniyle dikkate alınırdı …

Published

on

By

(mtag0702)Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren, Federal Rezerv başkanı Jerome H. Powell’ın mali düzenleme sicili nedeniyle dikkate alınırdı ve Beyaz Saray onu yeniden adayse onu desteklemeyecek onu “tehlikeli bir adam” olarak nitelendirdi. Fedanın başına geçin. ”

Bay Powell’ın merkez bankası başkanı olarak görev süresi 2022’nin başında sona eriyor ve Biden yönetimi onu yeniden atamayı düşünüyor. Bir Cumhuriyetçi olan Bay Powell, eski Başkan Barack Obama tarafından Fed’in Yönetim Kuruluna adaylık ve eski Başkan Donald J. Trump tarafından başkanlığa yükseltildi.

Bazı önde gelen gelen ekonomistler ve savunucular, Fed başkanlığında yoğun bir şekilde yetiştirilen Bay Powell’ın öne çıkan ürünlerinden bazıları. Bayan Warren’ın günlüğünün resmi gösterimi sayfasından oluşur, onun mali düzenleme performansından bahseder.

Bayan Warren, Fed başkanına bakarak, “Odadaki fil, tekrar aday gösterilipydireceksiniz,” dedi. “Sizi yeniden atamak, beş yıl boyunca Federal Rezerv’deki Cumhuriyetçi seçiminden, Wall Street’i kuralsızlaştırmak için uygulama olarak oy kullanan Cumhuriyetçi birle, bu ekonomiyi bir daha fazla güvene dayalı olmayacak kumar amaçlanıyor. ”

Warren ve aynı fikirde olanlar, Bay Powell’ı aynı fikirde olanlar, Bay Powell'ı işlemi gerçekleştirmenin Fed'in değeri konusunda daha sert bir gösterimini engelleyemeyeceğinden endişeleniyor. Bay Powell, kişiler söz konusu olduğunda, denetim için Fed’in başkan yardımcısına havale sınavına ve bu işi 2008 mali gününden sonra banka gözetiminde olmak için tartışana dikkat.

Powell hafta boyunca basına, “yürütülücü gündemi kullanan kişiler bu başvurular” dedi. “Yeni bir kişiden gelecek olan gözden geçirmeye ve uygunluğa yönelik hazırlıklar. ”

Bayan Warren’ın meslektaşı, Güney Dakota’nın bir Cumhuriyetçi olan Senatör Yuvarlak aday Michael’s, Bay Cumhuriyetçi olan Senatör yuvarlak adaybell’ adayyi hak denemesi ve birkaç yıl boyunca kendi dört dört gözleni okul onun sert yorumlarını takip etti.

Beyaz Saray ana kadar merkez bankasını az için şu seçeceğinize süt çok işaret verdi.

Başkan Biden zaten Fed’de açık geçerli durumu bitmesi mümkünna mevcut ve birkaç başka rolü olacak: Yakın gelecekte Richard C’de geçerli olacak, Randal K. Quarles’ın olacağı gibi yakında aylarda sona erecek. denetimden sorumlu yönetici olarak görev yapmak. Açıklıklardan, yönetime, Senato onayını alması gereken adaylarıyla merkez bankasını tepeden yeniden yapmak zorunda kalır.

Senatoundaki bitki yetiştiricisi, Bay’daki merkez bankasındaki yetiştirilmek üzere, zorlu – seçim kampındaki Demokratlar arasında bir önemli endişeyi yoğunlaştırmayı;

Ohio'dan bir Demokrat ve Senato Komitesi başkanı Senatör Sherrod Brown, Washington'daki Federal Re Kontrol Kurulu'; Merkez bankasında Siyah ekonomistlerin kıtlığını oluşturdu.

Bay Powell’ın merkez bankasının Yönetim Kurulu’nda bir kadın statüsünde olup Siyah olduğunu sordu.

Powell, “Masadaki kadınlardan oluşan herhangi bir çocuğun sesinin bulunamayacağını” kesinlikle ve bunlardan oluşan siyah kadınlardan oluşmaktadır. “Elbette seçiminden hiçbir rolümüz yok ama memnuniyetle karşılarız. ”

Michigan Eyalet Üniversitesi, Lisa Cook ve işçi sendikası AFL-CIO’nun baş William Spriggs, ekonomi valileri ya da düşünceleri için olası adaylar olarak yetiştiriliyor. İkisi de Siyah. Şu anda Fed ve beyaz olan bir kadın olan olan beyaz olan bir kadın olan adayın Layacağı sık sık sık Bay olası bir yedeği olarak yetiştirilir ve bir Fed ve Hazinesi olan beyaz bir olan Sarah Bloom Raskin Bay Quarles' yerine önerildi.

Bay Po, sahip olduğu gibi bir rolde oynamayı, Fed Kurulu’nu seçme konusunda resmi bir rol değil.

Birlikte belirli, o ve Fed kurulundaki kalacak, Fed’in karar verme masasında iki yeni açık yerinde olacağı tartma elinde olacaklar. Merkez bankanın tam gücünde toplam 19 yetkilisi, zengin banka başkanı bulunuyor.

Dallas Fed başkanı Robert S. ve Boston Fed başkanı Eric S. Rosengren 2020’de seçimine yönelik kullanımna yönelik genel değerlendirmelerin, her ikisi de yarın emekli olacaklarını açıklamış – Fed’in bir yıl olacak pandemiye yanıt olarak yaygın bir pazar tarama operasyonunda.

Bay Powell günü söz konusu skandala değin, sözlü Fed’in etik değiştireceğine dair söz verdi ve Fed’in bu satın alma ve satışa uygun olacağından emin olmak için alım satımını araştırdığını söyledi.

“Kamuoyunun güvenini devam ettirecek, işimizin özüdür” diyen Powell, “bu ana kadar yükseleceğiz. ”

Manşetleri kapmanın ilerlemeleri, giderler Fed’de iki banka işi yapacak. Banka üyeler yerleştirme tesis kurulları, yedek başkanları aranacak ve seçilecektir. Fed'in Washington'daki yöneticilerinin seçimi konusunda “evet” veya “hayır” oyu var.

Fed’in de hiçbir zaman geçimsiz banka olarak Siyah bir oluşturamayan. Atlanta Federal Rezerv Bankası başkanı Raphael Bostic, bu rollerden görev yapan ilk Siyah adam.

Güvernörler Kurulu’nda Bay Quarles’ın merkezindeki en yakın zamanda 13 Ekim’de sona eriyor. Vali olarak görevinin süresi 2032’ye kadar yapılmayacak ve en son sezona kadar Fed tercihi olarak özelliklerinni verdi. Aralık ayındaki bir gözden geçirme organizasyonu olan Finansal İstikrar sayfasındaki ücretlendirme. Bay Powell’ın süresi 2022’nin sona eriyor, bu görevdeki süresi 2028’e kadar sona ermek için geçerli olarak ancakermeyeceğiz. Bay Clarida, yeniden atanmadıkça gelecek güne başlamakk zorunda kalacak.

Continue Reading

Trending