Connect with us

Otomobil Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan Eren Bülbül’ün Adını Yaşatacak EREN ile HIZIR II Lansmanına Katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eren Bülbül’ün adını yaşatacak 4×4 Meskun Mahal Aracı EREN ile 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı HIZIR II …

Published

on

  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eren Bülbül’ün adını yaşatacak 4×4 Meskun Mahal Aracı EREN ile 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı HIZIR II’nin IDEF’21 Savunma Fuarındaki lansmanlarına katıldı.

  • Katmerciler 4×4 Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı KIRAÇ ile Orta Sınıf 2. Seviye İnsansız Kara Aracı Uzaktan Kumandalı Atış Platformu UKAP’ı da standında sergiliyor.

Türkiye savunma sektörünün yenilikçi ve dinamik gücü Katmerciler, 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF’21’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı lansmanla iki yeni zırhlısını tanıttı. Sektörün merakla beklediği, Eren Bülbül’ün adının verildiği 4×4 Meskun Mahal Müdahale Aracı EREN, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın huzurunda ilk kez açılıp görüntülendi. 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı HIZIR’ın daha üst versiyonu olan HIZIR II de şirketin lansmanını yaptığı ikinci araç olarak fuarda yerini aldı.

Beraberindeki üst düzey heyetle Katmerciler standını ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Katmerciler Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Katmerci, İcra Kurulu Başkanı Mehmet Katmerci ve İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci karşıladı.

Lansman araçlarının örtülerinin kaldırılmasının ardından bir müddet yeni zırhlıları inceleyen ve şirket yöneticilerinden araçlar hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hayırlı olsun” diyerek başarılarının devamı dileğini iletti.

Katmerciler, lansmanını yaptığı zırhlılarla birlikte ülkemizin savunma ve güvenlik envanterine kazandırdığı araçlardan iki tanesini daha standında sergiliyor. 4×4 Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı KIRAÇ ile İnsansız Kara Aracı (İKA) konseptinin Türkiye’deki ilk örneği olan ve mini tank olarak da adlandırılan Orta Sınıf 2. Seviye İnsansız Kara Aracı (O-İKA 2) UKAP’ı Katmerciler standında görmek mümkün.

Lansman sonrası kısa bir açıklama yapan Katmerciler Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Katmerci, “Bizleri yüreklendirip cesaretlendiren, her daim sektörümüzün yanında yer alan, lansmanımıza katılarak bizleri onurlandıran, sektörün ve ülkemizin gelişmesinin mimarı olan Sayın Cumhurbaşkanımıza en içten duygularla şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Misafirlerini Salon 7’de bulunan 702A nolu standında ağırlayan Katmerciler’in sergilediği EREN, HIZIR II, KIRAÇ ve UKAP’ın temel özellikleri şöyle:

EREN: Terörle Mücadelede Etkin Güç

4×4 Meskun Mahal Müdahale Aracı EREN, adını, 11 Ağustos 2017 tarihinde Trabzon Maçka’da 15 yaşında terör örgütü tarafından katledilen Eren Bülbül’den alıyor. Aynı zamanda Eren Bülbül’ü kurtarmak isterken onunla birlikte şehit düşen Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik’e saygının ifadesi.

İki terör şehidinin hatırasını terörle etkin mücadelede yaşatacak EREN, 250 beygir gücünde, zırhlı bir araç. EREN, düşük silueti, dar ve kısa gövde yapısı, kısa dönüş yarıçapı ile meskûn mahalde yüksek manevra ve performans sergileyecek yapıya sahip. Yüksek karın altı mesafesi, üstün tırmanma ve yan eğim kabiliyetleri, yüksek yaklaşma ve uzaklaşma açıları ile göz dolduruyor. Araç 5 kişilik olup 7 kişiye kadar çıkartılabiliyor.

Yüksek balistik korumaya sahip araç, hafif monokok gövde yapısına karşın, kullanılan zırh teknolojisi ile mayınlara ve el yapımı patlayıcılara karşı üstün koruma sağlıyor.

Yüksek ivmelenme ve azami sürate karşın 4×4 tahrik sistemi ve helezon yaylı tam bağımsız süspansiyon sistemi gibi özellikleri sayesinde üstün arazi kabiliyeti sunuyor. Güçlü motoru, tam otomatik şanzımanı, alçak ve yüksek hızlı devir olmak üzere iki hızlı transfer kutusu ve diferansiyel kilit sistemine sahip dingilleri ile donatılan araç, şehir içi kullanımında olduğu kadar off-road koşullarında da kullanıcıya konfor ve kullanım kolaylığı sunuyor.

Uzaktan kumandalı stabilize silah sistemiyle hareket halinde ve hareketli hedeflere atış yapabiliyor, otomatik hedef takip sistemi bulunuyor. Gece-gündüz görüşü, balistik hesaplama, mesafe ölçme, bilgisayar tabanlı atış kontrol fonksiyonları, mühimmat sonu uyarısı, ihtiyaç halinde manuel kullanım imkanı, yüksekliği ve eğimi ayarlanabilir direksiyon, patlak-gider lastik EREN’i güçlü kılan diğer bazı özellikler. Sıcak ve soğuk iklim şartlarına (NATO standartlarına uygun) olarak tasarlanan araç 360 derece çevresel farkındalık sistemi, kurtarma vinci, sis havanı, otomatik yangın söndürme sistemi gibi opsiyonel sistemlerle sunuluyor.

  • HIZIR II: Daha Heybetli, Agresif ve Korkutucu

Lansmanı 2016 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç HIZIR, segmentinin en güçlü muharebe aracı olarak tanındı ve ilgi çekti. Üstün özellikleriyle uluslararası alanda da beğeni yarattı ve sadece ülkemiz envanterine girmekle kalmadı, dost ülkelerin envanterlerine girmeye başladı.

HIZIR’ın tasarımı yenilenmiş, teknik kapasitesi artırılmış, geliştirilmiş bir üst versiyonu olarak tanımlanabilecek HIZIR II’yi HIZIR’dan farklı kılan temel özellikleri şöyle özetlemek mümkün.

Personel kapasitesi 9’dan 14’e çıkarılarak daha çok personel taşıma imkanı sunuluyor. Kuleli HIZIR II’lerde ise personel sayısı 13 olacak. Arka kapak yerine arka tarafa rampa konularak daha hızlı inme binme imkanı sağlandı. Standart öne doğru oturma düzeni, diz mesafesi artırılmış olarak karşılıklı oturulacak şekilde değiştirildi. Böylece arkadaki 12 personelin daha rahat oturabileceği bir oturma düzeni getirildi. Toplamda operasyonel gücü artırıldı.

HIZIR II, HIZIR’a göre daha heybetli görünümüyle düşmana korku salacak bir araç. Araç burnu yeniden tasarlandı. Standart görünüm yerine daha agresif bir görünüm kazandırıldı. İki parça olan ön cam tek parça halinde genişletilerek görüntü alanı iyileştirildi.

Stepne piyasadaki diğer zırhlı araçlarda olduğu gibi HIZIR’da da araç arkasındayken HIZIR-II’de karın altına alındı. Böylece araç ağırlık merkezi yere yaklaşarak ekstrem sürüş koşullarında devrilmelere karşı çok daha dengeli ve daha iyi slalom sürüş özellikleri olan bir araç ortaya çıktı. Ayrıca lastik değiştirme operasyonu kolay ve hızlı hale geldi.

Diğer Katmerciler araçlarında olduğu gibi tamamen Türk mühendisliğinin ürünü olan HIZIR II, HIZIR’daki diğer tüm üstün özellikleri devam ettiren bir araç. NATO standartlarında geliştirilen araç güçlü zırhı ve V tipi monokok gövdesiyle mayın ve el yapımı patlayıcılara karşı yüksek koruma sağlıyor. Mayına dayanıklı, enerjiyi emen özellikteki koltuk, personelin korumasını artırıyor. 400 beygir gücündeki araç, kırsal ve kentsel alanlardaki yoğun çatışma koşulları altında yüksek performans gösterecek şekilde tasarlandı. Uzaktan komutalı stabilize silah sistemiyle hareket halinde ve hareketli hedeflere ateş edebiliyor.

  • KIRAÇ: Emniyet’in Aktif Kullanımında

4×4 Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı KIRAÇ, Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı’nın ihtiyacına yönelik, tamamen özgün bir çalışma olarak geliştirildi. Daha önce üretilen olay yeri inceleme araçlarından çok daha üstün özelliklerle donatılmış olay yeri inceleme ve mobil kriminal inceleme aracının içinde ofis bölümü, delil muhafaza bölümü, laboratuvar bölümü gibi çeşitli bölümler bulunuyor.

KIRAÇ, Emniyet Genel Müdürlüğü için üç farklı konfigürasyonda üretildi: Zırhsız Olay Yeri İnceleme Aracı, Zırhlı Olay Yeri İnceleme Aracı ve Zırhsız Kriminal Laboratuvar İnceleme Aracı. Aktif olarak sahada kullanılmakta olan araçlarda; atış mesafesini ve yönünü tespit sisteminden delil analiz cihazlarına, otomatik parmak izi sisteminden (APFIS) kimyasal analize, delil muhafaza sisteminden internet ve uydu sistemine birçok sistem yer alıyor.

Tasarıma bağlı olarak, 27+1+1 personele kadar taşıma kapasitesi bulunuyor. Ekstra yük kapasitesi, farklı seviyelerde balistik koruma ve çok yönlü ekipman kullanımına olanak sağlıyor. Opsiyonel olarak gizli zırhlandırma yapılabiliyor.

  • UKAP: İHA ve SİHA’dan Sonra Sıra İKA’da, İlk Örnek Mini Tank

Ülkemizdeki İnsansız Kara Aracı (İKA) konseptinin ilk örneği olan ve Türkiye’nin ilk insansız mini tankı olarak da adlandırılan Uzaktan Kumandalı Atış Platformu (UKAP), Katmerciler’in İKA konseptinin de ilk ürünü. UKAP, bir kumanda kiti aracılığıyla tüm fonksiyonları uzaktan yönetilebilen, farklı ihtiyaçlara göre kolaylıkla konfigüre edilebilen, zırhlı ve paletli bir platform.

Üzerinde Aselsan’ın SARP atış kulesi, yani Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi ve uydu haberleşme sistemi bulunan ilk İKA örneği olan Orta Sınıf 2. Seviye İnsansız Kara Aracı (O-İKA 2), Katmerciler-Aselsan işbirliğiyle Türk savunma envanterinde yerini almaya hazırlanıyor. Dünyada az sayıda ülkenin sahip olduğu bu imkan ülkemizin ihracat potansiyelini de yükseltiyor. İHA ve SİHA’larda olduğu gibi İKA’larda da ülkemizin önü açık.

Çok farklı işlevlere yönelik araçların geliştirilebildiği bir platform olma özelliğine sahip. SARP sistemiyle koordineli çalışacak elektro optik sistemi, radar sistemi, haberleşme sistemi vb. sistemler de araca entegre edilebiliyor. Uydu kontrol sistemiyle 5 kilometre mesafeye kadar uzaktan kumanda edilebiliyor. Elektrikli ve hibrit modelleri bulunuyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Otomobil Haberleri

Geleceğin Araçları İçin Yerli Lastik Teknolojisi Geliştirildi – İnternet Haber

TÜBİTAK tarafından TEKNOFEST’21 kapsamında bu yıl 17’ncisi düzenlenen Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç ve 1. Liseler arası …

Published

on

By

TÜBİTAK tarafından TEKNOFEST’21 kapsamında bu yıl 17’ncisi düzenlenen Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç ve 1. Liseler arası Elektrikli Araç Yarışları’na sponsor olan ANLAS Anadolu Lastik AŞ, üniversite öğrencileri ile birlikte geliştirdiği lastikleri genç Türk bilim insanlarına sundu.

Bu yıla kadar takımlar araç lastik ihtiyaçlarını kendi imkânlarıyla karşılamakta iken bu yıl Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’na katılacak tüm takımların araç lastikleri ilk kez takımlar arasında fırsat eşitliğinin sağlanması ve yerli üretimi teşvik amacıyla, tamamen yerli ve milli bir üretici olan ANLAS Anadolu Lastik A.Ş. tarafından karşılandı.

Lastiklerin karşılanması için TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ile ANLAS Yönetim Kurulu Başkanı Eray Savcı arasında imzalanan protokol sorasında ANLAS Yönetim Kurulu Başkanı Eray Savcı törende yaptığı açıklamada; “ANLAS Anadolu Lastik A.Ş. 1974 yılından günümüze motosiklet, bisiklet ve özel amaçlı lastik ihtiyacını karşılayan, yüksek performanslı motosikletler için lastik geliştiren dünyanın yedi (7) büyük markasından biri olup, ürettiği lastiklerde kaliteyi şart koşmuş sektörünün lider firmasıdır. Tüm değerleriyle yerli bir firma olarak ülkenin gençlerine her zaman güvenmekte sayelerinde geleceğin pırıl pırıl olacağına inanmaktayız. Bu kapsamda daha önce Türkiye Motosiklet Federasyonu ile başlatığımız genç sporcularımızı destekleme çalışmalarımızı, bugün imzaladığımız işbirliği protokolü kapsamında TÜBİTAK uhdesinde üniversite ve lise öğrencisi gençlerimize sağladığımız destekler ile yaygınlaştırmaktan mutluluk duyuyoruz. Gençlerimizin başarılarını görmek en büyük gurur kaynaklarımızdan” dedi.

Protokolün imzalanmasını takip eden günler içerisinde Anlas mühendisleri daha önce dereceye girmiş üniversite takımları ile birlikte çalışmaya başlayarak, dönme direnci düşük lastikleri üniversite öğrencileri ile birlikte geliştirdiler ve ürettiler.

Üniversiteler arasında büyük rekabet

Önceki yıllarda sadece üniversite düzeyinde gerçekleşen, ancak bu yıl liseli öğrencilerin de dahil edildiği yarışlarda 36 Lise, 65 Üniversite takımı kıyasıya bir rekabet sergiledi. Bütün ekiplerin Anlas lastşkleri ile donatıldığı 4-5 Eylül tarihlerinde Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleşen zorlu bir mücadelenin ardından elektromobil (batarya beslemeli elektrikli araç) ve Hidromobil (hidrojen enerjili elektrikli araç) olmak üzere iki kategoride kazanan takımlar belli oldu. dereceye giren takımlar belli oldu.

Elektromobil kategorisinde YOMRA Gençlik Merkezi Enerji Teknolojileri Topluluğu birinci, Samsun Üniversitesi’nden SAMÜELAR takımı ikinci, Altınbaş Üniversitesi EVA TEAM ise üçüncü oldu. Hidromobil kategorisinde Yıldız Teknik Üniversitesi’nden YTÜ-AESK_H birinci oldu. Ödül alabilmek için en az 65 puan alma şartını sağlamadığı için Hidromobil kategorisinde ikinci ve üçüncü çıkmadı.

Liselilerin büyük heyecanı

Türkiye ve KKTC’deki lise ve dengi okullarda eğitim gören öğrenciler ile BİLSEM ve Deneyap Teknoloji Atölyeleri’nin, Bilim Merkezleri’nin lise seviyesindeki öğrencilerinin katılabildiği yarışlarda gençler tamamen kendi tasarımı olan araçlarla yarıştı.

Yarışı birinci olarak tamamlayan takım YEŞİLYURT olurken, ikincilik ödülünün sahibi E-CERETTA takımı, üçüncülük ödülünün sahibi ise NÖTRİNO-88 takımı oldu. Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları kapsamında Kurul Özel Ödülü SAMÜELAR takımının, Görsel Tasarım Ödülü AYDU CENDERE takımının, Teknik Tasarım Ödülü ise GÖKTÜRK takımının oldu. Yerli Ürün Teşvik Ödülleri’nin sahipleri ise YOMRA Gençlik Merkezi Enerji Teknolojileri Topluluğu, ÇUKUROVA ELECTROMOBILE ve YTÜ-AESK_H oldu. 1. Liseler arası Elektrikli Araç Yarışları’nda Kurul Özel Ödülü’nün sahipleri THE GACA, MUTEG EA, WOLFMOBİL, İSTİKLAL EC, AAATLAS takımları olurken, Görsel Tasarım Ödülleri E-GENERATION TECHNIC, CEZERİ YEŞİL, MEGA SOLO ve ESATAMAT takımlarına verildi. Ayrıca Yerli Tasarım Ödülü’nün sahipleri E CARETTA, YEŞİLYURT BİLGİ EVİ ve TEAM MOSTRA oldu.

Ödül almaya hak kazananlar TEKNOFEST 2021’de

Ödül almaya hak kazanan takımların araçları, Türkiye’nin en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’te İstanbul Atatürk Havalimanı’na götürülecek. Burada araçlar sergilenirken, gösteri sürüşü de yapacak. Birinci, ikinci ve üçüncü olmaya hak kazanan takımlar ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla TEKNOFEST’te gerçekleştirilecek olan ödül töreninde alacaklar.

Alternatif ve temiz enerji kaynaklarının otomotiv sanayisinde kullanımını yaygınlaştırmayı amaçlayan bu organizasyona verilen destek ile Anlas sadece sporun ve sektörün değil, teknolojiye gönül vermiş gençlerin de yanında olduğunu gösterdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Otomobil Haberleri

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Sağlıklı Yaşam Konusunda Çalışanlarını Bilgilendiriyor – İnternet Haber

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, insana ve çalışanlarına değer katmaya devam ediyor. Sağlık Ayı kapsamında tüm çalışanlarını sağlıklı beslenme …

Published

on

By

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, insana ve çalışanlarına değer katmaya devam ediyor. Sağlık Ayı kapsamında tüm çalışanlarını sağlıklı beslenme, spor ve iyi yaşam hakkında bilgilendirdi.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, sağlıklı yaşam farkındalığını artırarak, bütünsel sağlık bilinci oluşturmak amacıyla global Toyota hedefleri ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile uyumlu faaliyetlerine “Sağlık Ayı”nda da devam etti.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, çalışanların kendi sağlığını geliştirmesi, koruması ve bunu sürdürülebilir bir yaşam tarzı haline getirebilmeleri temasını içeren pek çok değerli bilgiyi iç iletişim kanallarını kullanarak çalışanları ile paylaştı.

Paylaşımlarda, güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak, dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek, kaliteli uyumak, sedanter yaşamdan kurtulacağımız egzersizler yapmak, stresle başa çıkabilmeyi öğrenmek, sigara-alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak, aile ve dostlarla verimli zaman geçirmek, dinlenmek ve gülümsemek gibi eylemleri davranışa dönüştürebileceğimiz ve sürdürebileceğimiz yaşam tarzına geçmenin önemi vurgulandı.

Yaptığım Sporu Tanıtıyorum yazı yarışması kapsamında harekete geçme motivasyonunu artırmayı hedefleyen Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, çalışanlarına yaptıkları sporu anlattıkları bir yarışma düzenledi. Çalışanlar, ilgili spor ile tanışma hikayelerini, sağlıkları üzerindeki olumlu etkileri, iş ve sosyal hayat arasında kurdukları dengeyi anlattılar.

Bunun yanı sıra Sağlık ve İş Güvenliği ekibi , Sodexo ekibi ile birlikte haftada bir gün özel temalı menüler hazırladı. Güçlü Bağışıklık Temalı Menüde, sebze ve meyvelerin, baklagillerin ve hayvansal protein kaynaklarının önemine dikkat çekildi. Yeşilin Gücü Temalı Menü ile çalışanlarına vitamin, mineral ve liflerin sofralarımızdaki yerine dikkat çekilerek yeşil sebze ve meyveler hakkında bilgi verildi. Şifanın rengi olarak da sayılan yeşilin sofralarımız için vazgeçilmez bir unsur olduğunu belirtildi. Antioksidanların Gücü Temalı Menü ile hücrelerimizin çevresel zararlarla savaşı için yeterli antioksidan alıp almadığımızın üzerinde duruldu.

Yine bir başka aktivite olarak açık havada spor yapma alışkanlığı kazanmak için, Kıdemli Başkan Yardımcısı liderliğinde gönüllülerle Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye sınırları içindeki parkurda haftada iki gün iş çıkışı yürüyüş-koşu sporu yapıldı. Ayrıca şirket içi online platformlarda egzersiz eğitim videoları paylaşıldı.

Çalışanların Covid19 aşıları hakkında merak ettikleri Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şube’den Halk Sağlığı Uzmanı Dr Enes Ahmet Güven ile düzenlenen Covid-19 aşıları ile ilgili sık sorulan sorular online seminerinde ele alındı.

Hem fiziksel, hem zihinsel, hem de ruhsal açılardan eşzamanlı olarak dengeli, dingin, mutlu, zinde, enerjik, barışık ve huzurlu hissetmeye başladığımızda bütünsel olarak sağlıklı olmaktan bahsedilebileceğine dikkat çeken Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, ‘’esenlik haline ulaşma’’ ile ilgili çalışanlarını bilinçlendirme, destekleme ve teşvik etme faaliyetlerine devam edecektir..

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Otomobil Haberleri

Otokar’dan Ukrayna’ya doğalgazlı KENT teslimatı – İnternet Haber

Türkiye’nin lider otobüs markası Otokar ihracatta hız kesmiyor. 50’den fazla ülkede 35 binden fazla otobüsü ile milyonlarca yolcuya konforlu …

Published

on

By

Türkiye’nin lider otobüs markası Otokar ihracatta hız kesmiyor. 50’den fazla ülkede 35 binden fazla otobüsü ile milyonlarca yolcuya konforlu, güvenli seyahat imkânı sunan Otokar, yeni teslimatını Ukrayna’nın Vinnitsa şehrine yaptı. Vinnitsa Ulaşım şirketi tarafından alınan 10 adet doğalgazlı Otokar Kent CNG, gerçekleştirilen törenle hizmete girdi.

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, ürettiği otobüslerle ihracat pazarlarında büyümeye devam ediyor. Fikri mülkiyet hakları kendisine ait otobüsleriyle Romanya’dan İspanya’ya, İtalya’dan Almanya’ya, Fransa’dan Belçika ve Sırbistan’a kadar dünyanın 50’yi aşkın ülkesinde toplu ulaşıma yeni bir soluk getiren Otokar, yeni ihracatını Ukrayna’nın Vinnitsa şehrine yaptı.

Tarihi yapısıyla bugüne kadar 6 kez Ukrayna’nın en yaşanılabilir şehirleri sıralamasında üst sıralarda yer alan Vinnitsa’nın toplu ulaşımdaki yeni gözdesi Otokar’ın Kent otobüsleri oldu. Vinnitsa Ulaşım şirketi tarafından alınan 10 adet doğalgazlı Otokar Kent CNG düzenlenen törenle teslim edildi.

Ulaşımda çevreci bir dönüşüm için alınan araçlar için düzenlenen teslimat törenine Vinnitsa Belediye Başkanı Serhii Morhunov’un yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı, Vinnitsa Ulaşımdan Sorumlu Genel Müdürü, Vinnitsa Ulaşım şirketi Genel Müdürü, Otokar Bayii Modern Trucks yetkilileri ve Otokar’dan Ticari Araçlar Uluslararası Pazarlama ve Satış Direktörü Hakan Bubik, Ticari Araçlar Uluslararası Pazarlama ve Satış Grup Yöneticisi Aydın Özgür katıldı.

Düzenlenen törende Ukrayna ulaşımında Otokar’ın tercih edilmesinden dolayı mutluluk duyduklarını belirten Otokar Ticari Araçlar Uluslararası Pazarlama ve Satış Direktörü Hakan Bubik, “Şehirlerin toplu ulaşım dönüşümünde tercih edilmekten ve çevreci ulaşıma katkı sağlamaktan mutluyuz. Vinnitsa Ulaşım şirketinin talepleri doğrultusunda özel olarak ürettiğimiz Kent CNG otobüslerimiz, geniş iç hacmi ve üstün özellikleriyle şehrin toplu taşıma hizmetlerinde eşsiz konfor sunacak” açıklamasını yaptı.

Kent otobüsleri, modern iç ve dış görüntüsü, çevreci motoru, alçak taban girişi, yüksek yolcu kapasitesi, üstün yol tutuşu ve güçlü klimasıyla dikkat çekiyor. ABS, ASR, disk frenler ve kapılarda sıkışmayı önleyici sistem ile maksimum güvenlik sunan araç; aynı zamanda toplu ulaşımda üst düzey konfor vadediyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending