Connect with us

Gündem

Şişlililer ‘BENİM BÜTÇEM BENİM KARARIM’ dedi

Şişli Belediyesi’nin, Şişli Kent Kurulu ile birlikte başlattığı, iştirakçi bütçe projesi Benim BÜTÇEM’in en değerli evreleri olan mahalle …

Published

on

Şişli Belediyesi’nin, Şişli Kent Kurulu ile birlikte başlattığı, iştirakçi bütçe projesi Benim BÜTÇEM’in en değerli evreleri olan mahalle toplantıları ile Mahalle Bütce Komiteleri’nin seçimleri tamamlandı. Hafta sonu bir ortaya gelen Bütçe Komiteleri, mahallelerden gelen öncelikleri müzakere etti. Mahalle öncelikleri daha sonra bütçelendirilmesi için Şişli Bütçe Konseyi’ne sunulacak.

Şişli Belediyesi ile Şişli Kent Kurulu’nun birlikte yürüttüğü iştirakçi bütçe projesi, Benim BÜTÇEM’in mahalle toplantıları ile Mahalle Bütçe Komiteleri’nin seçimi sona erdi. Seçimin akabinde hafta sonu Şişli Belediyesi Derviş Eroğlu Kültür Merkezi’nde bir ortaya gelen Mahalle Bütçe Komitesi üyeleri, mahalle önceliklerini belirleyip Şişli Bütçe Konseyi’ne sunmak üzere müzakere sürecini başlattı. Bundan sonraki süreçte Şişli Bütçe Kurulu, mahallelerden gelen bu öncelikleri belediye yöneticileriyle birlikte bütçelendirecek ve iştirakçi bütçenin sonuncu halini bu ayın sonunda Şişli Belediye Lideri Muammer Keskin’e sunacak.

Mahalle toplantılarına ağır ilgi gösterildi

Birincisi Mahmut Şevket Paşa Mahallesi’nde 21 Haziran Pazartesi günü başlayan Benim BÜTÇEM Mahalle Toplantıları, Şişli’nin 25 mahallesinde gerçekleştirildi. Son toplantı, 5 Ağustos Perşembe akşamı Yayla Mahallesi’nde yapıldı. Şişli Belediye Lideri Muammer Kesin ile Şişli Kent Kurulu Lideri Şükran Eroğlu, toplantılarda yaptıkları konuşmalarda tüm Şişlilileri Benim BÜTÇEM çalışmasına katılmaya davet etti. Toplantılara ağır ilgi gösteren Şişlililer burada istek teklif ve beklentilerini lisana getirdiler. Şişli Belediye Lideri Keskin, her toplantının akabinde mahalle sakinlerinin sorularını tek tek yanıtladı.

7’den 77’ye herkese oy hakkı

Şişli’de yürütülen Benim BÜTÇEM’in ayırt edici özelliklerinden biri, 7 yaşından itibaren tüm çocukların direkt mahalleleri için kelam, karar ve yetki sistemlerine katılabilmeleri. Benim BÜTÇEM Mahalle Toplantıları sürerken 7 yaşından itibaren tüm Şişlililer, toplantılarda dağıtılan formları doldurarak yahut dijital ortamda www.benimbutcem.com adresi üzerinden müracaat yaparak Mahalle Bütçe Komitelerine aday olabildiler.

Mahalle Bütçe Komitesi seçimleri ise 28 Temmuz ile 12 Ağustos tarihleri ortasında düzenlendi. Tekrar 7 yaşından itibaren tüm Şişlililer, www.benimbutcem.com üzerinden, muhtarlıklar yahut gezici araçta bulunan sandıklarda adaylara oy vererek, kendi mahallelerindeki Mahalle Bütçe Komitesi’ni belirlediler.

Gereksinim kartı tahlilleri incelendi

Kendi mahallelerinde en çok oyu alarak Bütçe Komitelerine giren Şişlililer, 15 Ağustos Pazar günü Şişli Belediyesi Derviş Eroğlu Kültür Merkezi’nde bir ortaya geldi. Toplantıda 25 mahallenin Bütçe Komitesi üyeleri, mahalle taleplerini netleştirmek için gereksinim kartı tahlillerini inceledi. Komiteler, belediye bütçesinin hem mahalleleri hem de Şişli için en uygun formda kullanılması gayesiyle müzakere sürecini başlattı. Komitelerde belirlenen mahalle öncelikleri, daha sonra bütçelendirilmek üzere Şişli Bütçe Konseyi’ne iletilecek.

Mahalle Bütçe Komiteleri’nden gelen sözcülerden oluşan Bütçe Kurulu, belediye yetkilileriyle birlikte mahalle önceliklerini bütçelendirerek, Eylül ayında Belediye Meclisi’nde görüşülecek hale getirecek.

“Katılımcı demokrasinin en somut adımlarından biri”

Benim BÜTÇEM çalışmasında kıymetli bir kademeyi geride bıraktıklarını vurgulayan Şişli Belediye Lideri Muammer Keskin, “Biz öteki bir mahallî idare mümkün dedik ve yıllardır süregelen zirveden inme idare anlayışını Şişli’de değiştirmek için adım attık. Şişli’de, toplumcu belediyecilik anlayışını kent ideolojisi haline getirdik. İnsanı merkeze alan, komşularımızı idareye katan ve toplumun tamamına eşit hizmet götüren bir anlayışı benimsedik” dedi.

Seçim bildirgesinde ulaşılabilir, şeffaf, hesap verebilir iştirakçi bir belediye kelamı verdiklerini de hatırlatan Keskin, kelamlarına şöyle devam etti: :

“Katılımcı demokrasinin en somut adımlarından biri olan Benim BÜTÇEM ile bu kelamımızı bir sefer daha yerine getiriyoruz. Benim BÜTÇEM ile şeffaf, hesap verebilir, takip edilebilir ve iştirakçi idare anlayışını yerleştirip, lokal demokrasiyi güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Şişli’nin geleceğine birlikte karar vermek için, komşularımıza ‘gelin belediyeyi birlikte yönetelim’ dedik. Komşularımız bu davetimize ağır bir ilgi gösterdi. Artık komşularımız 2022 bütçesinin belli bir kısmını mahallede tartışırken, ‘katılım’ı yaşayan bir prensip haline getireceğiz. Belediye bütçesinin gelir ve masraflarının ne olduğu, nerelere harcandığı yahut harcanması gerektiği en açık ve yalın haliyle bilinir olacak. Bilgilenme, müzakere, uzlaşma ve oylama araçları sayesinde kararlarımızı ortak akılla alabileceğiz. Benim BÜTÇEM, birebir vakitte bize yaşadığımız mahalle, ilçe ve kentteki problemleri anlamak, tartışmak ve problemlere hepimizin faydasına tahliller üretmek için alan sağlayacak”

Bütçe yapma ve harcama hakkına Şişliler de karar verecek

Dünyada iki binin üzerinde belediyede uygulanan ve çabucak hepsi başarılı olan iştirakçi bütçe sistemi, bu boyutlarıyla Türkiye’de birinci sefer Benim BÜTÇEM ile Şişli’de uygulanıyor. Benim BÜTÇEM ile Şişli Belediyesi’nin 2022 yılı bütçesinin harcanabilir kısmının muhakkak bir yüzdesi,‘Katılımcı Bütçe’ anlayışıyla gerçekleştirilecek. Böylelikle Şişli’de yaşayanlar, bütçe yapma ve harcama hakkını belediye çalışanlarıyla bir arada kullanacak.

İştirakçi Bütçe Çalışma Kümesi kolaylaştırıcılığında süren Benim BÜTÇEM çalışması başladığından beri 72 Çalışma Kümesi toplantısı, paydaşlara 12 sunum, 28 kategoride 7 yuvarlak masa toplantısı, 2 başka istekli toplantısı, muhtar ziyaretleri ve 25 mahallede toplantılar düzenlendi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Sincan İlçe Başkanı Ömer Yılmaz, 19 Eylül Gaziler günü mesajı – İnternet Haber

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sincan İlçe Başkanı Ömer Yılmaz, 19 Eylül Gaziler günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Başkan Yılmaz …

Published

on

By

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sincan İlçe Başkanı Ömer Yılmaz, 19 Eylül Gaziler günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.
Başkan Yılmaz mesajında: “19 Eylül 1921 tarihinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Gazilik unvanı ve Mareşal Rütbesi verilişinin 100. yıldönümü ile birlikte, vatan topraklarının bölünmez bütünlüğü için üstün bir cesaret ve feragat örneği göstererek hayatlarını ortaya koyan kahraman gazilerimizin onur gününü hep birlikte kutlamanın heyecanını yaşıyoruz.
Vatanını ve bağımsızlığını her şeyden üstün tutan aziz milletimizin şanlı tarihi, bu uğurda kahramanca verilen mücadelelerle doludur. Türk Milleti, var olduğu günden bu yana, ülkesine, milli ve manevi değerlerine, birlik ve beraberliğine yönelen tehditlere karşı canı pahasına mücadele etmiştir. Uğruna büyük bedeller ödenerek kazanılan bu vatan, bizlere şehit ve gazilerimizin en kutsal emanetidir.
Devletini ve milletini canından aziz bilerek bu yüce makamlara yükselmiş olan şehit ve gazilerimiz, her zaman milletimizin haklı gurur kaynağı olmuştur. Ülkemizin bağımsızlığını, huzur ve güvenliğini muhafaza etmek için her türlü fedakârlığı ortaya koyan ve bu uğurda tereddüt etmeden canlarını feda etmeyi göze alan gazilerimiz, vatanseverliğin ve kahramanlığın yaşayan abideleridir.
Gazilerimiz ve aziz şehitlerimizin yakınları milletimize verilmiş en kıymetli emanetlerdir. Bu duygularla başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatanımız için canlarını hiç düşünmeden feda etmiş şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilik mertebesi ile şereflenmiş gazilerimize sağlıklı, uzun ömürler diliyorum” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Gündem

Özgür Özel’den Mezitli İlçe Örgütüne ziyaret – İnternet Haber

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Mersin ziyareti kapsamında CHP Mezitli İlçe Başkanlığını ziyaret etti. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel …

Published

on

By

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Mersin ziyareti kapsamında CHP Mezitli İlçe Başkanlığını ziyaret etti.
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Mersin’de milletvekilleri ve örgüt ile birlikte partilerinin Mezitli İlçe Başkanı Ahmet Serkan Tuncer ev sahipliğinde, Mezitli İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etti. Başkan Tuncer ile gündeme ilişkin meseleleri konuşan Özgür Özel ve partililer daha sonra ilçe binasının önünde vatandaşlarla bir araya gelerek sohbet etti.
“BİTMEYEN YATIRIMLAR VE PROJELERE DİKKAT ÇEKİLDİ”
Ziyaretlerinde Özel’e eşlik eden Başkan Tuncer, il başkanlığında düzenlenen basın toplantısına da değinerek, “Grup Başkanvekilimiz Özgür Özel, İl Başkanlığımızı ziyaret etti ve bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda, Mersin’in bitmeyen yatırımları; havalimanı, Antalya yolu ve liman projelerine dikkat çekti. Sayın Özel’i, İl Başkanlığımızda, İl Başkanımız Adil Aktay, Parti Meclisi Üyemiz ve Mersin Milletvekilimiz Ali Mahir Başarır, Mersin Milletvekillerimiz Cengiz Gökçel ve Alpay Antmen, Adana Milletvekillerimiz Orhan Sümer ve Burhanettin Bulut, Gaziantep Milletvekilimiz İrfan Kaplan, Yenişehir Belediye Başkanımız Abdullah Özyiğit, İl ve İlçe Örgütümüz ve vatandaşlarımız karşıladı.” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Gündem

Sütçüler’e bağlı köylerinde su ve yol problemi devam ediyor – İnternet Haber

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Isparta İl Başkanı H. Yalım Halıcı, “Sütçüler ilçemize bağlı köylerde ve mahallelerde su yok, yol yok …

Published

on

By

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Isparta İl Başkanı H. Yalım Halıcı, “Sütçüler ilçemize bağlı köylerde ve mahallelerde su yok, yol yok. Vatandaşlarımız 6-7 km mesafeden su taşıyor. Bu sorunların acilen çözülmesi halkın mağduriyetinin çözülmesi lazım” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Isparta İl Başkanı H. Yalım Halıcı, günlük ihtiyaçlarını gidermek için 6-7 km mesafeden su taşımak zorunda kalan Sütçüler ilçesi Karadiken köyüne bağlı Kızılbölük Mahalle sakinleriyle bir araya geldi.
Bölgede yaşanan su sıkıntıyla ilgili yerinde incelemelerde bulunduklarını dile getiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Isparta İl Başkanı H. Yalım Halıcı, “Sütçüler ilçesi Karadiken köyüne bağlı Kızılbölük Mahallemizde yaşanan su sıkıntıyla ilgili yoğun şikayetler aldık. Bizlerde yaşanan su sıkıntısını yerinde incelemek istedik. 2021 yılında vatandaşlarımız içme sularını tankerler ile köy meydanından taşımak zorunda kalıyor. Su en temel ihtiyacımız değil mi?” dedi.
Karadiken köyünde olduğu gibi bir çok köyde yol ve su problemi yaşandığına dikkat çeken Başkan Yalım Halıcı, “Bizler buradan bir çağrıda bulunmak istiyoruz. Bu insanların feryadına kulaklarınızı tıkamayın. Taşıma su ile değirmen dönmez. Biran önce burada yaşanan su ve yol probleminin çözüme ulaştırılmasını bekliyoruz. Sütçüler’de yaşayan vatandaşlarımız mağdur durumdadır. Bu sorunu çözecek olan, icra makamında olup yapacak olan sizlersiniz. Eğer yapmayacaksanız da bırakın bizim iktidarımız da çözüm üretelim. Teknolojinin bu kadar geliştiği bir dönemde, dünyanın hızla geliştiği bir süreçte susuzluk ve yol problemi yaşanması 2021 yılında kabul edebileceğimiz bir durum değil” şeklinde konuştu.
Beydilli köyündeki yeni üyelerin rozetlerini takan İl Başkanı Yalım Halıcı, parti yöneticileri ve ilçe teşkilatları, köy kahvesinde bulunan vatandaşlar ile sohbet etti ve Sütçüler’e özgü kekiğin tadına baktı.
İl Başkanı Yalım Halıcı, üye katılım töreninde bulunan vatandaşlara CHP’nin çözüm önerini anlatan ve vatandaşın sorunları hakkında sık sık not aldırdı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending