Connect with us

Ekonomi Haber

Uygarlıkların doğuşuna yön veren maden: “Altın” – İnternet Haber

MINEX Fuarı ile eş zamanlı olarak fuarizmir’de düzenlenen IMMAT Kongresi, birbirinden değerli konu ve konuklarıyla Türkiye’deki madencilik …

Published

on

MINEX Fuarı ile eş zamanlı olarak fuarizmir’de düzenlenen IMMAT Kongresi, birbirinden değerli konu ve konuklarıyla Türkiye’deki madencilik sektörüne ışık tutmaya devam ediyor.

Kongrenin ilk gününe, “Anadolu, Medeniyet ve Madencilik” isimli söyleşinin konuğu olan ünlü tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı damga vurdu. Türkiye’nin ‘İlber Hoca’sı, altın madeninin medeniyetlerin doğuşundan başlayıp günümüze kadar uzanan yolculuğunu kongre ve fuar katılımcıları için anlattı.

IMMAT Kongresi, MINEX – 9. Madencilik, Doğal Kaynaklar ve Teknolojileri Fuarı ile eş zamanlı olarak bu yıl 8’inci kez düzenleniyor. Kongrenin Minex Fuarı ile düzenlenmesi, madencilik potansiyeli oldukça yüksek olan Türkiye’nin maden teknolojileri alanındaki bilgi birikimini artırarak iç pazarda makine üretimini destekliyor. 8. IMMAT Kongresi, ilk gününde gerçekleştirilen “Anadolu, Medeniyet ve Madencilik” isimli söyleşide ünlü tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın eşsiz bilgi birikimi maden, teknoloji ve onun getirdiği uygarlık sorunlarıyla değerlendirildi. Fuar ziyaretçilerinin ilgiyle takip ettiği yaratıcı söyleşiyi, ünlü sunucu ve Jeoloji Mühendisi Metin Uca ile Kongre Başkanı Prof. Dr. Halil Köse modere etti.

Medeniyetlerin kaderi, altın madeni ile belirlendi

Maden sektörüne tarihsel bir bakış açısı sunan Prof. Dr. İlber Ortaylı, bulunduğu andan itibaren değerli kabul edilen altın madeninin Mısır, Mezopotamya ve Roma’dan başlayıp Amerika’nın keşfi ile beraber Avrupa’ya yayılan ve günümüze uzanan benzersiz serüvenini anlattı. Dünya üzerindeki altın madeninin uygarlıklardaki etkilerine ışık tutan Prof. Dr. İlber Ortaylı, tarih bilgisinin maden sektörü için önemli olduğunu belirtti. Tek bir madenin, dünya üzerindeki bütün uygarlıkların oluşumuna yön verdiğine dikkat çeken Prof. Dr. Ortaylı, tarih-madencilik ilişkisi için şunları söyledi:

Madenin cevhere dönüşmesi, bütüncül ve bir arada çalışma gerektirir

“Tarihçiyim ama coğrafyayı çok seven biriyim. Yerin altı kadar üstünü de bilmenizi tavsiye ediyorum. Jeoloji ve arkeoloji çok yakın dallar. Madenlerin medeniyetler üzerindeki etkilerini açığa çıkarmak gerekiyor. Onlara da can verecek insanlar, tarihçiler olur. Açığa çıkardıkları bilgileri, coğrafya ve yer bilimciler ile paylaşırlar. Madenciliğe bütüncül bir meslek grubu olarak bakmak gerekir. Disiplinler arası kardeşlik örgütüdür madencilik. Esas cevheri oradadır. Mısır çok bereketli bir topraktır ve firavunlar mumyalanırken bile altın kullanırlar. Fakat aynı zamanda çok iyi geometri bilgileri vardır. Yerin çekilmesi, gerilmesi, hacmi bunu çok iyi hesapladıkları için bereketlidir. Oralardan çok mal çıktığı için gerçek anlamda Roma Devleti Mısır’da başlamıştır. Altının yayılması ise, dünyada gerçek anlamda geniş bir ticaret ağı kuran İranlılar ve Romalılar tarafından gerçekleşmiştir. İşte bu yüzden madencilik sektörü yalnızca jeolojik ve ticari açıdan değerlendirilemez. Madenin cevhere dönüşmesi için, geometriden tarihe uzanan pek çok disiplinin bir araya getirilmesi gerekir”.

“Kendi disiplininde sınırlı kalmamak önemli bir adım”

Söyleşinin moderatörlüğünü yürütmekten büyük keyif aldığını belirten Metin Uca, “Türkiye’de öncü teknoloji uygulaması ve yeraltı kaynaklarının değerlendirilmesi açısından çok önemlidir maden mühendisliği. Bugün gördüğüm kadarıyla da ekonominin içerisinde yadsınamayacak bir güç. Madenin çıkarılması kadar yurt dışında değerlendirilmesi de çok önemli. Yani cevher olarak satılması değil, işlenmiş olarak satılması ve elde edilecek katma değerden söz ediyoruz. Kardeş disiplinler arasında çok önemli bir toplantı oldu. Bir jeoloji mühendisi olarak ikinci kez katılıyorum. Konuyu sadece çevre sorunlarıyla değil teknoloji ve geleceği ilgili de değerlendirdik. Bu açılardan baktığımda çok olumlu geçti. Her konuda herkesin kafa yorması gerektiğini düşünüyorum. Kendi disiplini ile sınırlı kalmamak çok önemli bir adım. Bu tarz organizasyonlar ufkumuzu açarak yenilikçi düşünmemize yardımcı oluyor” şeklinde konuştu.

‘‘Katma değeri yüksek, inovatif ürünler üretmeliyiz’’

Türkiye’deki madencilik sektörüne yönelik bilgiler veren Kongre Başkanı Prof. Dr. Halil Köse ise şunları söyledi:

“Türkiye’de geçtiğimiz yıl 42 ton altın üretilmiş. Ekonomiye 2.4 milyarlık bir katkı sağlanmış. İthal ettiğimiz altın değeri 29 milyar dolar. Alıyoruz, işliyoruz, satıyoruz. Dünya’da 90 çeşit maden üretiliyor. Türkiye’de 60 çeşit üretiliyor. Milli hasılamız aşağı yukarı 800 milyar dolar. Milli hasılaya yüzde 1.17 yani 8 milyar dolarlık madencilik katkısı var. Aslında bu 8 milyar dolardan fazla. Biz dezavantajlı konuma düşüyoruz. Nedeni de; cam satıyorsun ham maddesi maden gözükmüyor, seramik satıyorsun gözükmüyor, metal satıyorsun gözükmüyor. Böyle düşününce aslında milli gelire katkımız daha fazla oluyor. Geçtiğimiz yıl 170 milyar dolar ihracat yapmışız. İthalatımız 219 milyar dolar. Yılda 50 milyar dolara yakın açık veriyoruz. Bu açığın nedeni ucuz malzeme satıp, pahalı almamız. Katma değeri yüksek, inovatif ve teknolojiye dayalı ürünler üretip satmamız gerekiyor.

‘‘AR-GE payını arttırmalıyız’’

Türkiye’de AR-GE’ye ayırılan pay milli gelirin yüzde biri. Bu da 8 milyar dolara denk geliyor. Bu, diğer ülkelerde daha fazla… Güney Kore’de yüzde dört… Size bir örnek vermek istiyorum. Samsung’un geçtiğimiz yıl satış değeri 275 milyar dolar. Bizim ihracatımız 170 milyar dolar. Çünkü AR-GE’ye pay ayırıyorlar. Bilgi üreten şirketler, ülkeler para kazanıyorlar. Hedefimiz AR-GE payını arttırıp daha uç ve inovatif ürünler üretmek”.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Ekonomi Haber

Great Place to Work’un “Dünya’nın En İyi İşverenleri Listesi”nde Türkiye’de faal 8 şirket var! – İnternet Haber

İstanbul, 19 Ekim 2021 – Great Place to Work® ve Fortune dergisi bugün, dünya genelinde şirket kültürlerinin veriye dayalı ve kapsamlı analizi …

Published

on

By

İstanbul, 19 Ekim 2021 – Great Place to Work® ve Fortune dergisi bugün, dünya genelinde şirket kültürlerinin veriye dayalı ve kapsamlı analizi sonucu oluşturulan Fortune World’s Best Workplaces™ 2021 listesini açıkladı. 106 ülkeden 19,8 milyon çalışanın geri bildirimi ile 10.000 şirket arasından 25 global lider şirket seçildi. Bu çalışma, küresel çapta gerçekleştirilen en geniş kapsamlı yıllık çalışan deneyimi anketi olma özelliğine sahip.

World’s Best Workplaces™ listesinde yer alan 25 şirket, tüm dünyada sıra dışı çalışan deneyimi oluşturmalarıyla ön plana çıktılar. Bu şirketlerin diğer şirketlerin önüne geçmelerinin temelinde, sundukları eşsiz ve özel yan haklar ve mesleki gelişim odaklı güçlü eğitim olanaklarının yanı sıra çalışanlarına değer verip onları takdir etme konusunda gösterdikleri kararlı duruşları yatıyordu.

Şirketlerin en iyiler arasında yer alabilmeleri için Asya, Avrupa, Latin Amerika, Afrika, Kuzey Amerika ve Avustralya’da Best Workplaces™ listelerinin en az beşinde yer alarak öne çıkan global işverenler olarak tanımlanmaları gerekiyor.

“World’s Best Workplaces listesinde yer alan şirketler bugüne dek gördüğümüz kapsayıcı şirket kültürleri içerisinden en köklü ve tutarlı olanlardır” yorumunu yapan Great Place to Work CEO’su Michael C. Bush sözlerine şöyle devam etti:

“Küresel işgücü söz konusu olduğunda tüm mesele her yerde aynı çizgiyi yakalamaktır ve bu başarılması neredeyse imkansız bir beceridir. Bu şirketler pandemi koşulları karşısında zor bir sınav verirken dahi tüm bölgelerdeki çalışanlarına gereken takdiri göstermişler ve şirket olarak faaliyet gösterdikleri tüm kültürler içerisinde ekip liderlerinin çalışanlara eşitlikçi bir çalışan deneyimi sunmayı başarmışlardır. 2021 yılı World’s Best Workplaces™ listesinde yer alan şirketleri içtenlikle tebrik ediyoruz.”

Bu yıl World’s Best Workplaces listesinde zirvede, beş kıtada toplam 47 ülkenin listesine girerek En İyi İşveren ödüllerini kazanan taşımacılık ve lojistik devi DHL Express yer alıyor. 2021’de 22 ülkede listeye girerek ikinci sırada yer alan teknoloji firması Cisco’yu 21 ülkede listeye girerek üçüncü sırada yer alan otel zinciri Hilton takip ediyor.

World’s Best Workplaces listesinde birçok sektörden şirket bulunuyor. Bilgi teknolojileri, profesyonel hizmetler, biyoteknoloji ve ilaç sektöründen şirketler listenin yaklaşık yarısını oluşturuyor.

Biyoteknoloji firması Amgen ile yazılım şirketi Atlassian listeye bu yıl ilk kez giren isimler oldu. En iyi 25 şirket arasında geçmiş listelerde yer alıp 2020 listesinde kendine yer bulamayan on iş yeri de mevcut.

2021 yılında muazzam bir rekabete tanık olduk. Çalışanların bu yıl Trust Index© anketinde yer alan 60 sorunun tamamında şirketleri için 2020 anketine kıyasla daha yüksek puanlar vermeleri, pandeminin yarattığı zorluklarla geçen bir yılın ardından çarpıcı bir başarı yakalandığını gösteriyor.

Diğer şirketlerle karşılaştırıldığında World’s Best Workplaces™ listesinde yer alan şirketlerdeki çalışanlar, özel ve benzeri olmayan sosyal olanak ve yan haklarımız bulunmaktadır sorusunu17 oranında daha fazla dile getirdiler. Ayrıca, World’s Best Workplaces™ listesinde yer alan şirketlerdeki çalışanlar, bu işyerinde çalışanlara yaptıkları işe uygun ücret ödenmektedir sorusunu 16 ve mesleki açıdan ilerlememi sağlayacak eğitim ve gelişim olanakları verilir sorusunu ise 14 oranında daha fazla ifade ettiler.

Bunun yanında, Great Place to Work®’ün İnovasyon Hızı Oranı (IVR) hesaplamalarına göre World’s Best Workplaces™ listesinde yer alan şirketlerdeki çalışanlar, daha yüksek oranda yeni fikir geliştirme süreçlerinde yer alıyorlar. IVR, bir şirketin yeni bilgi ve fikirlere hızlıca yanıt verme, bunlardan faydalanma ve uygun şekilde harekete geçme kabiliyetini ifade ediyor. IVR, inovasyonu mümkün hale getiren çalışma koşullarındaki çalışanların, bu imkana sahip olmayan çalışanlara oranıdır. World’s Best Workplaces™ listesinde yer alan şirketler için IVR değeri 7:2 olup bu rakam, inovasyon olanağı bulan her yedi çalışana karşı iki çalışanın bu olanağa sahip olmadığını gösteriyor. Diğer kuruluşlarda ise bu oran 5:2’ye düşmektedir.

World’s Best Workplaces listesinde yer alan şirketlerdeki çalışanların 90’ından fazlası işleriyle gurur duyuyor, şirketlerinin şeffaf ve etik bir şekilde yönetildiğini düşünüyor ve şirketlerinin faaliyet gösterdikleri topluluklara katkı sunma biçimlerinden memnun olduğunu belirtiyor.

Bölgesel düzeyde görülebilen küçük farklılıklar ise şirket kültürünün dünya genelinde farklılaşmasını yansıtıyor. Asya’daki Best Workplaces™ listesinde yer alan şirketler, dürüst ve şeffaf bir yönetim sağlamanın yanı sıra sıcak ve samimi iş ortamları yaratma konusunda olağanüstü bir özveri gösterdiler. Latin Amerika’daki Best Workplaces™ listesinde yer alan şirketler ise mesleki gelişim olanakları sağlama ve yönetim ekibine duyulan güven konularında aldıkları yüksek puanlarla ön plana çıkıyorlar. Son olarak, ABD’deki Best Workplaces™ listesinde yer alan şirketlerdeki çalışanlar, diğer şirketlerle karşılaştırıldığında, şirketlerinin pandemi sürecinde sosyal sorumluluk konusunda kararlılık göstermeleri nedeniyle harika bir işyerinde çalıştıklarını 15,6 kat daha fazla oranda ifade ettiler.

2021 yılı World’s Best Workplaces listesinde yer alan ilk 25 şirket:

 1. DHL Express
 2. Cisco
 3. Hilton
 4. AbbVie
 5. Salesforce
 6. 3M
 7. SC Johnson
 8. Amgen
 9. SAP
 10. Roche
 11. Hilti AG
 12. EY
 13. SAS
 14. AT&T Direct TV
 15. Stryker
 16. Novartis
 17. Cadence
 18. Novo Nordisk
 19. The Adecco Group
 20. Mercado Libre
 21. Adobe
 22. American Express
 23. Atlassian
 24. Santander
 25. Teleperformance

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Ekonomi Haber

DFDS Akdeniz İş Birimi, Mersin-Trieste hattındaki 3. gemisini hizmete sunarken, lojistik sektörünün ve iş dünyasının liderleriyle buluştu – İnternet Haber

DFDS Akdeniz İş Birimi, 7 Ekim 2021 tarihinden itibaren Mersin-Trieste hattındaki 3. gemisini müşterilerinin ve bölge ihracatçısının hizmetine …

Published

on

By

DFDS Akdeniz İş Birimi, 7 Ekim 2021 tarihinden itibaren Mersin-Trieste hattındaki 3. gemisini müşterilerinin ve bölge ihracatçısının hizmetine sunarken, liman kenti Mersin’deki faaliyetlerini, Mersin ve Trieste (İtalya) hatları arasında gerçekleştirilen seferler ile ilgili yenilikleri ve hedeflerini iş dünyası liderleri ve iş ortakları ile bir araya gelerek paylaştı.

Danimarkalı denizcilik ve lojistik alanlarında Avrupa’nın lider firması DFDS’in Türkiye’de faaliyet gösteren şirketi DFDS Akdeniz İş Birimi, DFDS Akdeniz İş Birimi Başkanı Lars Hoffmann ve DFDS Akdeniz İş Birimi Başkan Yardımcısı Fuat Pamukçu’nun ev sahipliğinde, 15 Ekim 2021 tarihinde Mersin Hilton’da iş dünyası temsilcileri ve iş ortakları ile buluştu.

DFDS Akdeniz İş Birimi etkinlikte, Akdeniz coğrafyasının ve Türkiye’nin en önemli limanlarından biri olan liman kenti Mersin’deki faaliyetlerini, Mersin ve Trieste (İtalya) hatları arasında gerçekleştirilen seferler ile ilgili gelişmeleri ve hedeflerini paylaştı.

DFDS 3. gemi ile bölge ihracatçısının hizmetinde

Mersin-Trieste hattında 2009 yılından bugüne 2 gemi ile hizmet veren DFDS Akdeniz İş Birimi, 7 Ekim 2021 tarihinden itibaren Mersin-Trieste hattında 3. gemisini müşterilerinin ve dolayısıyla bölge ihracatçısının hizmetine sundu. Sağlanan frekans ve kapasite ile ihracatçı ve ithalatçılar, artan gemi kontenjanının yanı sıra kısalan transit süreleri sayesinde artık çok daha fazla yük taşıma potansiyeline sahipler. DFDS Akdeniz İş Birimi Başkanı Lars Hoffmann etkinlikte şöyle konuştu: “DFDS olarak bölge için oldukça faydalı olacağını ve Türkiye ekonomisine katkıda bulunacağını ön gördüğümüz 3. gemi yatırımımızı bütün paydaşlarımız ile bizzat Mersin’de bir etkinlikte buluşarak paylaşmak istedik. 7 Ekim 2021 tarihi itibarıyla 3.gemi hizmetimizi Türkiye’nin ihracatında büyük payı olan bölge ihracatçısının hizmetine sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bunun yanı sıra Mersin’deki operasyonların daha etkin olması için acente ofisimiz, roll trailer yatırımlarımızla bölgeye yönelik çalışmalarımızı daha üst seviyeye taşımaya devam ediyoruz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Ekonomi Haber

Kalekim’in ilk 9 aylık net dönem karı yaklaşık 96 milyon TL – İnternet Haber

Türkiye yapı kimyasalları sektörünün öncüsü Kalekim, 2021 yılı üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Kalekim, bu yılın ilk dokuz ayında …

Published

on

By

Türkiye yapı kimyasalları sektörünün öncüsü Kalekim, 2021 yılı üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Kalekim, bu yılın ilk dokuz ayında net karını, geçen yılın aynı dönemine göre 125 oranında artırdı. Şirket, 2021 yılının ilk dokuz aylık dönemi itibarıyla toplamda 95.918.005 TL’lik kar rakamına ulaştı.

Türkiye yapı kimyasalları sektörünün öncüsü Kalekim, 2021 yılının 9 aylık dönemine ait finansal sonuçlarını Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirdi.

Kalekim, ortaya koyduğu başarılı performans ile yılın ilk dokuz ayında, geçen yılın aynı dönemine göre net karını 125 oranında artırdı. Kalekim’in 2020 yılının ilk üç çeyreğinde 42.601.417 TL olan karı, bu yılın aynı döneminde 95.918.005 TL olarak gerçekleşti.

“2021 yılını başarılı bir tabloyla kapatacağız”

Yaşanan tüm zorlu sürece ve maliyet artışlarına rağmen Kalekim’in 2021 yılının ilk yarısındaki başarılı performansını üçüncü çeyrekte de devam ettirdiğini vurgulayan Kale Holding CFO’su Haluk Alperat “Halka arz sürecinin başında da dile getirdiğimiz gibi öncelikli hedefimiz yurt içinde ve yurt dışında daha büyük ve daha güçlü bir Kalekim yaratmak. Şirket, hedeflerine doğru istikrarlı bir şekilde ilerliyor, bunlara ulaşacak imkanlara ve potansiyele sahip. 2021 yılını başarılı bir tabloyla kapatacağımıza inanıyorum” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

“Her dönem finansal performansımızı arttırıyoruz”

Kalekim Genel Müdürü Timur Karaoğlu ise şunları kaydetti: “Kalekim olarak, bugün artık dünden çok daha güçlüyüz. Pandemi sürecinin ikinci yılını geride bırakırken, 2021 yılının ilk 9 ayını hedeflerimizi başarıyla gerçekleştirerek tamamladık, her dönem finansal performansımızı artırdık. Satış gelirlerimiz bir önceki yılın aynı dönemine göre 51 oranında artış gösterdi ve toplamda 545.964.310 TL’lik satış gelirine ulaştık. 2021 yılının önemli bir kısmını esir alan global hammadde krizini başarılı bir hamle ile önceden öngördük. Aldığımız hammadde stok seviyesini yükseltme kararları, tedarikçilerimizle yapmış olduğumuz sözleşmeler ve peşin alım aksiyonları ile tedarikte bir problem yaşamadan bu süreci geçirdik.”

“Yatırımlarımız devam ediyor”

Timur Karaoğlu sözlerine, “Kalekim’in başarısı doğru yatırım, doğru iş planı, güncel teknolojiler ve yetkin insan kaynağı ile gerçekleşmektedir. Yurt içi ve yurt dışı yatırımlarımıza devam ediyoruz. 9 aylık dönemde, Mardin Konsantre Yatırımı ile yurt dışı satışlarını desteklemek üzere bir adım attık. Cezayir’deki, Sarl Ha Building bağlı ortaklığının devlet kredi desteği onaylandı.

Bugüne kadar sektörümüze birçok yenilikçi ürün ve hizmet kazandırdık. bunlardan en sonuncusu ise değişen pazar ihtiyaçları doğrultusunda tasarım odaklı geliştirdiğimiz ve Eylül ayında lansmanını yaptığımız yeni markamız Visuelle oldu. Kalekim’in, güçlü köklerinin ve yenilikçi ruhunun birleşimi olan Visuelle’in, dekoratif kaplama alanına yeni bir dinamik getireceğine inanıyoruz” şeklinde devam etti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending