Connect with us

Kültür-Sanat Haberleri

Güher & Süher Pekinel “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” Sistemi 2021 -2022 Yeni Sezonu başlıyor – İnternet Haber

15 yıldır Türkiye’de müzik eğitimi ve Batı Müziği alanında kaybedilen jenerasyonların telafisini dünyada da kabul edilen tek sistem olarak büyük …

Published

on

15 yıldır Türkiye’de müzik eğitimi ve Batı Müziği alanında kaybedilen jenerasyonların telafisini dünyada da kabul edilen tek sistem olarak büyük bir hızla gerçekleştirmeye devam eden ,Güher & Süher Pekinel’in 40 senelik uluslararası ödüllü kariyerlerine ve geniş kapsamlı eğitimlerine dayanan deneyimleri ile hayata geçirerek, yürüttüğü „Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler“ Sistemi değişik enstrüman gruplarında solistleri tüm Türkiye’den 3 etapla seçerek , dünya standartlarında, kariyer yapabilmek ve rekabet edebilmek için destekliyor.

Türkiye’de ilk defa olarak, solistler açısından dünyada alınan tüm sonuçların da ortaya koyduğu üzere, sistemin başarısı kanıtlanmış ve son gelişmelerle etkisi artarak sürmektedir.

Gençlere başta Avrupa’da, önemli müzisyenlerle eğitimlerini sürdürmek ve önemli uluslararası yarışmalarda yer almak üzere yaşam bursu ve yaylı çalgılar için en prestijli uluslararası yarışmalarda rekabet edebilmeleri adına kiralanan çok değerli 17.-18. Yüzyıl enstrümanları ile enstrüman bursu sağlanıyor.DSGM her sıra dışı üstün yeteneğin doğru yönlendirildiği takdirde başarıya ulaşacağının güçlü bir göstergesi Ülkemizi ve dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeni ile, özellikle dijital platformlarda müziğin iyileştirici, birleştirici ve paylaştırıcı gücü üzerinden izleyici ve dinleyicilerle bir araya da gelen DSGM müzisyenleri 2021-22 Sezonuna başarılarla dolu hızlı bir giriş yaptılar.

Scottish International Piano Competition ve 10. Hamamatsu International Piano Competition birincilikleri ardından çıkardığı ilk iki albümle 2 ICMA (International Classical Music Awards) ödülü kazanan Can Çakmur’un İsveç plak firması BIS Records’dan çıkan albümleri, kritiklerden tam not aldı ve 3. Albüm kaydını da tamamladı. Önümüzdeki günlerde müzik severlerle buluşacak albüm raflarda yerini almadan 4. Albümü için de çalışmaları başlayan Çakmur, son olarak Ankara Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Yeni Konser Salonu ve İstanbul’da Sakıp Sabancı Müzesi Yaz Festivali’nde dinleyiciler ile buluştu. Japonya turnesine devam eden Çakmur, Ekim sonunda ünlü besteci Thomas Adès ‘in piyano konçertosunun Japonya prömiyerini dünyaca ünlü Suntory Hall’da gerçekleştirecek ve bu konser canlı kayda alınacak.

Henüz 15 yaşındayken aldığı Cenevre, “Tchaikovsky International Violin Competition” birinciliği ve en genç solist olarak 2016 yılında Polonya „15. International Wieniawski Violin Competition “ birincilik ödülü sahibi viyolonist Veriko Tchumburidze İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Yeni Sezon Açılış Konserini 1 Ekim tarihinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda kapalı gişe olarak gerçekleştirdi. Tchumburidze, normalleşme sürecinde de Almanya, Polonya ve Gürcistan’ da gerçekleşen ilk seyircili konserlerde sahne almanın ayrıcalığını yaşıyor. Ekim ayında Stuttgart’da ikonik şef Marek Janowski ile birbirini takiben iki konser verecek olan Tchumburidze, 2022 yılında, başvuruları başlayan 16. Henryk Wieniawski Violin Competition‘da açılış konserini de, önceki yarışmanın birincisi olarak gerçekleştirecek.

DSGM’ye 3 sene önce dahil olan Korkmaz Can Sağlam , dünyanın en önemli 3 piyano yarışmasını da birincilikle kazanmış ( Tchaikovsky, Rubinstein ve Chopin yarışmaları) Daniil Trifonov’un da hocası olan Sergei Babayan ile çalışmalarına Juilliard School of Music New York’da okuldan da aldığı akademik burs ile devam ediyor. Young Concert Artists kurucusu Susan Wadsworth ve Verbier Festivali direktörü Martin Engstroem’ün de jüriler arasında bulunduğu New York Vendome Prize Yarışması finalistleri arasına seçildi. Ayrıca önümüzdeki dönem Young Concert Artists yarışmasında da yarışacak.

Sisteme iki yıl önce dahil olan piyanist Eda Seviniş Manhattan School of Music’De ender görülen akademik bursla, piyano bölüm başkanı Dr. Marc Silverman’ın sınıfında eğitimini sürdürüyor. Ekim ayında Düsseldorf International Robert Schumann Piano Competition’da kendi kategorisinde birincilik ödülünü kazanan Seviniş, New York’da ünlü stüdyolarda kayıt çalışmalarına devam ediyor.

Sistemin en genç müzisyenlerinden uluslararası birincilik ödülleri sahibi 14 yaşındaki Naz İrem Türkmen, son olarak “12. International Grumiaux Violin Competition”da aldığı birincilik ardından, dünyanın en prestijli ve önemli yarışmalarından “XI International Tchaikovsky Competition for Young Musician”s yarışmasına katılmaya hak kazandı. Şu an Hochschule für Musik München’ı en yüksek dereceyle kazanarak pre-college öğrencisi statüsünde Prof. Sonja Korkeala ile müzik eğitimine devam ederken ülkemizde bir çok salonda konserlerde yer alıyor. DSGM Sistemi kapsamında 18. Yüzyıldan İtalyan bir luthier tarafından yapılan kemanı ile performans göstermeye devam eden Türkmen geçtiğimiz günlerde yine sistemin en genç üyelerinden 13 yaşındaki piyanist Duru Aydın ile TÜBİTAK Bilim Şenliği Açılış konserini gerçekleştirdi

Lisans eğitimini Barenboim-Said Academy’de tamamlayan, şu an yüksek lisansına Hanns Eisler Müzik Akademisi Berlin’de i devam edenUmut Sağlam, ayrıca önümüzdeki iki sezon için Konzerthausorchester Berlin ‘in Kurt-Sanderling Akademisi tarafından konserler ve orkestradan eğitim almak üzere seçildi. Genç çellist, Sir Andras Schiff ve Daniel Barenboim ile ustalık sınıflarına katıldı. Pierre Boulez Saal’da Edward Said Days 2021-22 konserlerinde sahne alacak.

Sağlam,“Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” sistemi tarafından sağlanan Fransız luthier Nicolas Lupot tarafından yapılan bir 19. yüzyıl çellosu ayrıcalığı ile performanslarını icra ediyor.

Türkiye için ilk kez, en seçkin okullarda eğitimlerine devam eden müzisyenler tarafından, uluslararası en prestijli ve önemli yarışmalarda bugüne dek 18 birincilik kazanıldı. Genç yaşlarında önemli kritiklerden olağanüstü yorumlar ve albüm teklifleri alıyorlar.

Değişik ekollerde eğitim görmüş ve zamanın ikonik müzisyenleri ile çalışmış olarak, bize sunulan tüm imkanları genç nesillere aktarmak amacıyla sistemlerimizi kurduk.

Türkiye’ye konser ve festivaller nedeniyle geldiğimiz zamanlarda müzik eğitimini yakından gözlemleme fırsatı bulduk. Eğitim seviyesi, maalesef uluslararası standartları yansıtmıyordu. Profesyonel deneyim ve birikimlerimizi, eğitimde uluslararası kriterleri nasıl ülkemize adapte edebiliriz sorusu ile çalışmalarımızı başlattık.

Bu süreçte, eğitimciler, öğrenciler ve müzisyenlerle , var olan düzeni yakından inceledik ve sonrasında çocuk ve gençlerin ihtiyaçları doğrultusunda, organik olarak birbiriyle iç içe geçen sistemlerimizi devreye soktuk.

En önemli prensibimiz , kalite ve global vizyondan taviz vermeden yolumuza devam etmek. Kendini devamlı geliştiren sürdürülebilirliği ülkemize adapte edebilmek.

Engelleri aşmak adına, yeni formlar geliştirerek ve kaliteyi koruyarak ilerliyoruz . Dünya çapındaki etki ve sonuçlar, çalışmalarımızın teyidi niteliğinde. Kültür vakıfları, akademik yayınlar ve yeni projeler, sistemlerimizi referans gösteriyor.

Son olarak çabalarımızın takdirini yansıtan Almanya Federal Cumhuriyeti’nin profesyonel müzik kariyerimizin yanı sıra yakından takip ettikleri sistemlerimizle eğitime olan katkılarımız için bize takdim ettiği “Bundesverdienstkreuz” “Liyakat Nişanı” ödülü bizi onore etti. Kültürel diyaloğu öncelikleri haline getirmiş kurumlar tarafından destek görmek de bizi mutlu ediyor.

Global bir vizyona sahip, dengeli ve birikimli bireylerin yetişmesi, bir toplumun her zaman ileriyi hedefleyerek kalkınması adına önceliğimiz.

Ülkemizi gururlandıran ve devamı gelen tüm bu başarılar önemli ödüllere layık görülüyor. Her şeyden öte, tüm müzisyenler, ilk gençlik yıllarında dahil oldukları sistem çerçevesinde, müziğin gerektirdiği derinliğiyle ulaşırken aldıklarını aktarma ve paylaşma duygusunu içselleştiriyorlar. Müzikal hümanist anlayışı , evrensel dünya sanatçıları olarak kimliklerinin bir parçası haline dönüştürüyorlar. 3 sistemimizin tamamı kâr amacı gütmeyen kuruluşlar. Her yaştan çocuğun ve gencin yüksek seviyede ücretsiz müzik eğitimi alma hakkına sahip olması gerektiğine inanıyoruz.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Kültür-Sanat Haberleri

Bien Unicera Fuarı’nda görsel şov sunacak – İnternet Haber

Bien, Unicera Fuarı’na iki farklı stant ile katılacak. Bien, geniş ürün yelpazesine sahip koleksiyonlarının daha rahat ziyaret edilerek daha …

Published

on

By

Bien, Unicera Fuarı’na iki farklı stant ile katılacak. Bien, geniş ürün yelpazesine sahip koleksiyonlarının daha rahat ziyaret edilerek daha keyifli bir şekilde incelenmesi için 816 m2’lik ve 500 m2’lik iki farklı stantta ürünlerini sergileyecek.

Bien; sektörün en çok takip edilen organizasyonlarından biri olan Unicera Fuarı’nda, tasarım harikası ürünlerini ziyaretçilerin beğenisine sunacak. Estetik kavramını yaşam alanlarına taşıyan ve geniş ürün gamıyla dikkat çeken Bien, fuarda karo ve banyo ürün gruplarıyla iki farklı stantta ziyaretçileriyle buluşacak. Bien, karo ürün grubundan birçok yeni koleksiyonunu da ilk kez fuarda görücüye çıkaracak. 30×90 cm ve 40×120 cm duvar karosu koleksiyonları ile 120×180 cm oversize olarak adlandırılan teknik porselen koleksiyonlar fuarda öne çıkan ürünler olacak.

En inovatif gömme rezervuar görücüye çıkacak

Bien Banyo grubu ise yeni seriler eklemiş olduğu armatür ve vitrifiye ürünleriyle beraber, yeni nesil banyoların vazgeçilmezi SUPREME gömme rezervuar ile Unicera Fuarı’nda yerini alacak. Yerli markalar arasında benzeri olmayan SUPREME gömme rezervuar, tasarımı ve fonksiyonları ile pazarın en iddialı ürünü olarak dikkatleri çekiyor. Bien’in ar-ge ekipleri tarafından geliştirilen ve kendi alanında en inovatif gömme rezervuar olma özelliğine sahip SUPREME’in 11 ayrı patenti bulunuyor.

Bien, Türkiye’nin en renkli armatür serileri olan PRUVA ve SALVO PLUS COLOURS’ı Unicera Fuarı’nda ziyaretçilerin beğenisine sunacak. Yeni seride Salvo ürününe ipeksi mat siyah, ipeksi mat beyaz ve altın kaplama seçeneklerini de dahil eden Bien, el duşu seçeneklerinde ise beyaz altın, krom altın, siyah bakır, siyah, siyah altın, beyaz bakır gibi kaplama alternatiflerini de fuarda sergileyecek. Vitrifiye ürün grubunda da VOKHA, ALESTA ve HARMONY serileri ve inovatif yeni asma klozetler stantta sergilenecek.

Bien’in zengin ürün gamı 4’üncü hol C06 no’lu ana stantta ve 8’inci hol A04 no’lu banyo grubu stant alanında ziyaretçileriyle buluşacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Kültür-Sanat Haberleri

Pera Müzesi’nde “Yüzleşme” sergisini görmek için son günler! – İnternet Haber

Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrenci ve mezunlarının yapıtlarını bir araya getiren “Yüzleşme” sergisi Pera Müzesi’nde 24 Ekim’e …

Published

on

By

Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrenci ve mezunlarının yapıtlarını bir araya getiren “Yüzleşme” sergisi Pera Müzesi’nde 24 Ekim’e kadar devam ediyor. Fakültenin 25 yıllık üretiminden disiplinler ötesi bir yaklaşımla örnekler sunan sergi, kurumun geçmişi ve bugünüyle yüzleşmesine aracı olurken, bir yandan da izleyiciye dünyayla yüzleşme ve onu alışılmadık açılardan yeniden keşfetme fırsatı sunuyor.

Pera Müzesi, ulusal ve uluslararası eğitim kurumlarıyla gerçekleştirdiği iş birlikleri ile genç sanatçı ve tasarımcıların çalışmalarını sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor.Bu sene 25. yılını kutlayan Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde üretilen çalışmalardan bir seçkiyi sanatseverlerle buluşturanYüzleşmesergisi, sanat ve tasarımın günümüz dünyasıyla ilişkisini sorguluyor. Doğa-kent ve birey-toplum arasındaki ilişkileri tartışmaya açan sergi, Yeditepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığınca projelendirilerek, Sanat ve Kültür Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Marcus Graf’ın küratörlüğünde hazırlandı.

Çoğulcu ve disiplinlerarası bir sergi
Alışılagelmiş öğrenci ve mezun sergisi anlayışını aşma hedefiyle çok katmanlı bir forum şeklinde kurgulanan Yüzleşme, sanat ve tasarımın ontolojik varlığına dair konuları eleştirel bir bakışla ele alıyor. Sergi doğa, şehir, birey, toplum ve soyutlama kavramlarına gönderme yapan beş tematik bölümden oluşuyor. Katılımcılar, öğrencisi oldukları bölüme göre ayrı ve bağımsız alanlarda değil, yapıtlarının kavramsal ve estetik özelliklerine göre bir arada yer alıyor. Ressamların eserleri grafik tasarımcıların posterleriyle yan yana sergilenirken, tiyatro oyunlarının afiş ve kostümleri, gastronomi ve mutfak sanatları ürünlerine eşlik ediyor.

Ziyaretçilerine güzel sanatlar, grafik tasarım, tiyatro, gastronomi, sanat ve kültür yönetimi alanlarının büyüleyici dünyasını keşfetme fırsatı sunan serginin katılımcıları arasında Ahmet Duru, Aşkın Akman, Ayna, Bahar Artan Oskay, Begüm Tabak, Big Baboli Print House / Zeynep Kış, Bike Başaran, Bora Akıncıtürk, Buğra Erol, Burak Çolak, Büşra Ergün, Can Gündoğan, Can Rogge, Cansu Ödemiş, Cem Onat, Cins, Dila Altay, Ege Subaşı, Elif Macarlıoğlu, Filiz Piyale Onat, Gamze Beker, Giray Sepin, Gizem Candan, Gözde Becerikli, Haydar Akdağ, Hazal Fırat, Işıl Eraslan, İlayda Madenci, İlsu Aslan, K. Atılay Aşkaroğlu, Kami Emirhan, Küdem Katerina, Leyla Emadi, Melih Gürpınar, Melisa Kılıç, Mertcan Şen, Merve Dündar, Nihan Buruk, Nisa Gizem Erhan, Olgu Ülkenciler, Olgun Kaşıkçı, Özge Kahraman, Rabia Bayar, Rasim Aksan, Rengin Altınalmaz, Resul Rzayev, Saliha Yılmaz, Sefa Çakır, Selin Koç, Selin Yaprak Türkölmez Balkara, Sevim Kaya, Şevval Başalan, Taha Yıldız, Tina Alasadtahmasebi, Toprak Bek, Volkan Yıldırmaz, Yağızhan Çalışkan, Zafer A. Akşit ve Zeynep Erdoğan yer alıyor.

Sergi, 24 Ekim’e kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

Pera Müzesi Salı’dan Cumartesi’ye 10.00-19.00, Pazar günleri ise 12.00-18.00 saatleri arasında gezilebilir. Cuma günleri “Uzun Cuma” kapsamında 18.00-22.00 arası tüm ziyaretçiler, Çarşamba günleri ise “Genç Çarşamba” kapsamında tüm öğrenciler müzeyi ücretsiz ziyaret edebilir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Kültür-Sanat Haberleri

Hilton Istanbul Maslak’ta açılan Mine Tudun sergisine büyük ilgi – İnternet Haber

Ünlü ressam Mine Tudun, Hilton Istanbul Maslak’ta “Kadına Şiddet” temalı sergisiyle dikkat çekti. 15 Ekim günü gerçekleştirilen açılış kokteyline …

Published

on

By

Ünlü ressam Mine Tudun, Hilton Istanbul Maslak’ta “Kadına Şiddet” temalı sergisiyle dikkat çekti. 15 Ekim günü gerçekleştirilen açılış kokteyline sanat ve cemiyet hayatından çok sayıda isim katılırken, Tudun’un kadına şiddete dikkat çeken eserleri büyük beğeni topladı. Türk resminin uluslararası alanda tanınan isimlerinden Tudun’un eserleri, 22 Ekim tarihine kadar lobi alanında yer alan Art Gallery’de sergilenmeye devam edecek.

Sanata ve sanatçıya verdiği destekle birçok sanatçının eserlerine ev sahipliği yapan Hilton Istanbul Maslak, ünlü ressam Mine Tudun’un “Kadına Şiddet” temalı sergisinde sanatseverleri bir araya getirdi. 15 Ekim günü gerçekleştirilen açılış kokteyline, Seda Sayan, Ayşe Kazancı, Arafat Bingöl, Rasim Tuğmaner, Filiz Soykan, Perihan Aki, Avukat Ayşegül Mermer, Murat Atik ve Pascal Nauma gibi sanat ve cemiyet hayatından çok sayıda isim katılırken, ünlü ressamın kadına şiddete dikkat çeken eserleri büyük beğeni topladı. Tudun açılış konuşmasında, kadınların artık hırpalanmadığı, incinmediği ve susturulmadığı bir yaşam ve bir dünya düzeni dilerken, böyle anlamlı bir sergide sanatseverlerle bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu ifade etti. Tudun ayrıca Hilton Istanbul Maslak’a vermiş olduğu tüm destek için teşekkürlerini sundu.

Sanata her zaman tam destek

Hilton Istanbul Maslak olarak, sanatın her alanını her zaman desteklediklerini ve desteklemeye devam edeceklerini aktaran Hilton Istanbul Maslak Otel Müdürü Ayla Türedi Özkılıç, “Kültürün ve sanatın ülkemizin gelişimine yapacağı katkının farkındayız. Bu bilinçle kuruluşumuzdan bu yana otelimizde bulunan galeride yerli yabancı birçok sergi ve müzayedeye ev sahipliği yaptık ve yapmaya devam edeceğiz’’ dedi.

22 Ekim’e kadar ziyaret edilebilecek

Yağlı boya, sulu boya, karışık teknik ve gravür çalışmalarıyla bilinen ve Rotterdam’da yaşayan Türk resminin uluslararası alanda tanınan ressamlarından Mine Tudun’un “Kadına Şiddet” temalı bu özel sergisi, 22 Ekim tarihine kadar otelin lobi alanında yer alan Art Gallery’de sergilenmeye devam edecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending