Connect with us

Eğitim Haberleri

Yeni nesil eğitim: Online! – İnternet Haber

İlk temellerinin 1700’lü yıllarda “Mektupla Eğitim” modeliyle atıldığı uzaktan eğitim kavramı, günümüzde online eğitim adı altında devam ediyor …

Published

on

İlk temellerinin 1700’lü yıllarda “Mektupla Eğitim” modeliyle atıldığı uzaktan eğitim kavramı, günümüzde online eğitim adı altında devam ediyor. Gelişen teknoloji sayesinde eğitim eko-sisteminde online eğitim büyük bir yükseliş gösteriyor. Özellikle pandemi nedeniyle alınan tedbirler arasında bulunan tüm eğitim sisteminin online yapıya dönmesi yeni nesil eğitim sisteminin gelişmesine yol açıyor.

Araştırma firması Twentify, online eğitim kavramı özelinde online platformlar üzerinden eğitim almış 1000 kişiyle gerçekleştirdiği araştırmayla tüketicilerin online eğitim tercihlerini raporluyor.

Hangi Online Kurslar?

En çok tercih edilen online eğitim 48 oranla Dil eğitimi oluyor, ardından kişisel gelişim (33), spor (22) ve hobi (22) kategorileri geliyor.

Spor (27) ve web / yazılım geliştirme (23) özellikle erkekler tarafından ilgi görürken; kişisel gelişim (36) ve hobi (yemek, el işleri, bitki bakımı, vb.) (26) kadınlar tarafından daha çok ilgi görüyor. En çok online kurs alınan konulardan biri olan kişisel gelişim ve hobide erkeklere de hitap edebilmek önemli.

25-34 yaş grubu bu aralar sıklıkla duyduğumuz «girişimcilik» bilgisini artırmaya istekliyken (27), 35-44 yaş grubunun iletişimini geliştirmek istemesi ise (25) dikkat çekici. Dil eğitimi, kişisel gelişim, spor ve sağlık ise gençlerin en çok yöneldiği eğitimler arasında. Gençlere hitap edebilmek için bu eğitimlere ağırlık verilmesi önemli olabilir.

Ortadoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayanların dil eğitimine (62) ve sağlık eğitimine (42) daha çok ihtiyaç duyduğu görülüyor.

Ücret Önemli Mi? Peki Sertifika?

Katılımcıların yarıdan fazlası ücretli bir eğitim aldığını ifade ediyor. Dil eğitimi alanlar daha çok ücretli eğitim satın alırken (61), ücretli eğitimi en az satın alanların 15-17 yaş grubu (28) olduğu görülüyor.

Katılımcıların 88’i eğitim sonunda sertifika almak istiyor. Çoğunluğunu üniversite öğrencilerinin, mezunlarının ve yeni işe başlamış insanların oluşturduğu 18-34 yaş grubu için sertifika almak çok önemli. Dolayısıyla bu yaş grubuna sunulan eğitimlerin sertifika içermesi bu insanları eğitime çekebilmek için önemli olabilir.

Sertifika Önemli Mi? Peki Ücret?

Özellikle kişisel gelişim (34), sağlık (22) ve girişimcilik (22) konularında sertifika almanın önemli olduğu düşünülüyor. Sertifika almak çok önemli olsa da katılımcıların sadece 58’i sırf sertifika alabilmek için ekstra ücret ödeyebileceğini ifade ediyor.

Katılımcıların özellikle dil eğitimi (53) ve kişisel gelişim eğitimlerinde (36) sertifika için ekstra ücret ödemeye razı oldukları görülüyor. Dil öğrenmenin yanında mental sağlığımızı koruyabilmek ve koruduğumuzu karşımızdaki kişiye ikna edebilmenin önemli olması dikkat çekici.

Ortadoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayanlar hem sertifika almaya daha çok önem veriyorlar (98) hem de sertifika için ekstra ücret ödemeye daha çok razılar (75).

Eğitim Platformu Tercihleri

Eğitimin alındığı online platform hatırlanmadığı için “kurslar” olarak ifade edilmesi dikkat çekici (50). Özellikle ücretli bir eğitim almayanlar (57) kurslar cevabını daha çok vermiş.

Udemy (27) ve Üniversitelerin Eğitim Portalları (25) ise en çok tercih edilen eğitim platformları.

Online Eğitimden Beklenti

Online eğitimin beklentilerini karşıladığını ifade edenlerin oranı 75.

Beklentisinin en çok karşılandığını düşünenler ise AB SES grubu (82) ve Batı Anadolu bölgesinde yaşayanlar (89).

Markaların yaptığı ücretli online eğitim kampanyaları insanlar tarafından olumlu karşılanıyor (61). Bu kampanyalar özellikle Ortadoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayanların markaya olan tutumunu etkiliyor (81).

Online Eğitimden Memnuniyet
İnsanlar aldıkları online eğitimden fazlasıyla memnun olsalar da (71) eğitimi yüz yüze almayı (75) tercih ediyorlar.

Özellikle AB SES grubu, online eğitimin beklentisini karşıladığını (82) ve eğitimden memnun kaldığını (80) ifade etse de yüz yüze eğitimi daha çok tercih etmesi (85) dikkat çekici. Diğer yandan sertifika almak için ekstra ücret ödeyenlerin yüz yüze eğitimi daha çok tercih etmesi önemli(79).

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Eğitim Haberleri

Sodexo’dan Gençlere Ücretsiz Tele-Satış Eğitim Programı ve Kariyer Fırsatı – İnternet Haber

Sunduğu hizmetlerle bireylerin hayat kalitesini yükseltmeyi amaçlayan Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri, tele-satış mesleğini tanıtmak ve …

Published

on

By

Sunduğu hizmetlerle bireylerin hayat kalitesini yükseltmeyi amaçlayan Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri, tele-satış mesleğini tanıtmak ve gençlerin bu alanda uzmanlık kazanmalarına destek olmak üzere eğitim programı başlatıyor. Yeni mezun ve maksimum 3 yıllık iş tecrübesi olan gençler, uzman eğitimciler rehberliğinde hem teorik hem de uygulamalı satış antrenmanlarının olduğu 3 günlük bir eğitim programına katılma şansı yakalayacak.

Mülakat yapma ve öz geçmiş hazırlama gibi konularda pratik bilgilerin de aktarılacağı eğitim programını eksiksiz tamamlayan tüm katılımcılara katılımcı belgesi verilirken, programı başarıyla tamamlayan 3 katılımcı da Sodexo’da iş fırsatı yakalayacak. Toplamda 30 gencin eğitime alınacağı ve 24 Ekim’e kadar başvuru yapılabilecek program, ön mülakat, genel yetenek sınavı, uygulamalı eğitim ve mezuniyet gibi adımlardan oluşuyor. Programa, Kariyer.net’te bulunan Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri Telesatış ilanı üzerinden başvuru yapılabiliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Eğitim Haberleri

Hukukta Güncel Gelişmeler Sempozyumu Başlıyor – İnternet Haber

Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden alanında uzman çok sayıda akademisyeni, çevrimiçi platformda bir araya getirecek sempozyumda hukuk …

Published

on

By

Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden alanında uzman çok sayıda akademisyeni, çevrimiçi platformda bir araya getirecek sempozyumda hukuk alanında yaşanan güncel gelişmeler ele alınacak.

Düzenleme Kurulu Başkanlığını Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sultan Üzeltürk’ün yaptığı sempozyumda, “Hukukun Üstünlüğü İlkesi”, “Anayasa Hukuku Açısından Zorunlu Aşı”, “Covid-19 Pandemisi Sürecinde Avrupa Birliği Düzenlemelerine Bakış ve Aşı Pasaportu Uygulamasına İlişkin Değerlendirme”, “İfade Özgürlüğü ve Covid-19 Bağlamında ‘Yalan Haber Yayma Suçu’ Tartışması”, “Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Suçu”, “Yapay Zekâ Çağında İnsan Hakları; Yasal Sorunlar, Boşluklar, Zorluklar ve Açıklar”, “Yapay Zekâ Destekli Silahların Etik ve Hukuki Yapısı”, “Çevrimiçi Platformların Sorumluluğu”, “Kira Sözleşmesinin TBK m. 351’e Göre Feshedilmesi Nedeniyle Kiracının Eski Malikten Tazminat Talebi”, “Kayıtlı Sermaye Sistemine İlişkin İki Sorunun Değerlendirilmesi”, “Ticaret Unvanlarında ‘İltibas’a Dair Bazı Sorunların Değerlendirilmesi” ve “Vergi Hukuku Güncel Gelişmeleri” gibi konular tartışılacak.

Özel Hukuk ve Kamu Hukuku

İki ayrı günde gerçekleştirilecek oturumlarda, özel hukuka ve kamu hukukuna ilişkin konularda uzman isimler sunumlarını gerçekleştirecek.

23 Ekim tarihinde gerçekleştirilecek Özel Hukuka ilişkin oturumlara Prof. Dr. Mehmet Bahtiyar, Prof. Dr. Mustafa Topaloğlu, Prof. Dr. Faruk Acar ve Prof. Dr. Mehmet Erdem başkanlık edecek. Oturumlarda Prof. Dr. Abdülkadir Arpacı, Prof. Dr. Mehmet Bahtiyar, Prof. Dr. Erdem Büyüksağiş, Dr. Öğr. Üyesi Cihan Avcı Braun, Dr. Öğr. Üyesi Zuhal Arıç, Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Şua, Dr. Öğr. Üyesi Erhan Kanışlı, Dr. Öğr. Üyesi Hakan Hasırcı, Dr. Öğr. Üyesi Özlem Ata Polat, Arş. Gör. Ecrin Baydak ve Arş. Gör. Yiğit Türker Çoban ile Lis. Burs. Sinem Özyiğit tebliğlerini sunacak.

24 Ekim tarihinde gerçekleştirilecek Kamu Hukukuna ilişkin oturumların başkanlığını ise Prof. Dr. Diler Tamer, Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, Prof. Dr. Sevtap Yokuş Veznedaroğlu ve Prof. Dr. Serap Keskin Kiziroğlu yapacak. Oturumlarda, Prof. Dr. Oktay Uygun, Prof. Dr. Hakan Üzeltürk, Prof. Dr. Sultan Üzeltürk, Prof. Dr. Ekrem Ali Akartürk, Doç. Dr. Kutluhan Bozkurt, Doç. Dr. Tevfik Sönmez Küçük, Dr. Öğr. Üyesi R. Barış Erman, Dr. Öğr. Üyesi Onur Özcan, Dr. Öğr. Üyesi Fulya Eroğlu, Dr. Öğr. Üyesi Semin Töner Şen ve Öğr. Gör. Ahmet Çağrı Yılmaz tebliğlerini sunacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Eğitim Haberleri

300. mağazasının açılışını gerçekleştiren Atasun Optik, sürdürülebilir bir gelecek için eğitimde fırsat eşitliğini destekliyor – İnternet Haber

300. mağazasının[1]açılışını Mardin’de gerçekleştiren Atasun Optik, sürdürülebilir bir geleceğin eğitim ile başladığı inancıyla, 200. mağazasıyla …

Published

on

By

300. mağazasının[1]açılışını Mardin’de gerçekleştiren Atasun Optik, sürdürülebilir bir geleceğin eğitim ile başladığı inancıyla, 200. mağazasıyla ilk adımını attığı TEGV gönüllülük hareketini de devam ettiriyor. TEGV gönüllüsü olarak yaptığı bağışla çocukların ihtiyaçlarına odaklanmış eğitimler sayesinde potansiyellerini ve yeteneklerini keşfetmelerine destek olmayı hedefleyen Atasun Optik, proje kapsamında teknolojiye erişimi kısıtlı öğrenciler için de tablet desteğinde bulunuyor.

İyi görme ve iyi görünmeyi herkese ulaştırma misyonuyla çalışmalarına devam eden Atasun Optik, 14. yılında 300. mağazasını müşterileri ile buluşturmanın heyecanını yaşıyor. Atasun Optik, Mardin ‘deki 300. mağazasının açılışını, sürdürülebilirlik vizyonuyla birleştirdiği projesi ile de taçlandırıyor. Atasun Optik, sürdürülebilir bir geleceğin anahtarı çocukların eğitimini için yaptığı bağışla, 200. mağazası ile başlattığı Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) gönüllülük hareketini devam ettiriyor.

Sürdürülebilirliği, pazarlama ve ekonomik faaliyetlerin ötesinde, gelecek kuşaklar için daha yaşanılabilir bir dünyanın tek yolu olarak benimsediklerini belirten Atasun Optik CEO’su Nihat Aydın şu değerlendirmelerde bulundu: “Çocuklarımız, nitelikli eğitim desteği alsınlar ve gelecek için umut olabilsinler diye 300. mağazamızın açılışında da TEGV ile el ele yürümeye devam ediyoruz. Türkiye’nin en önemli vakıflarından biri olan TEGV’in gönüllüsü olarak yaptığımız bağışla çocuklarımızın eğitim masraflarını karşılamanın yanı sıra teknolojiye erişimi kısıtlı öğrenciler için tablet desteğinde de bulunuyoruz. Yatırımlarımıza, gelişmiş insan kaynağından sürdürülebilir ürün geliştirmeye ve ülkenin ekonomik kalkınmasına katkı sunmaya, topluma, insana verdiğimiz önem doğrultusunda devam edeceğiz.”

Atasun Optik ile iş birliklerinin devam etmesinden dolayı duydukları mutluluğu dile getiren TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı ise “26 yıldır dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocuklarımızı nitelikli eğitim ile buluşturan ve bugüne kadar 3 milyona yakın çocuğun hayatına dokunabilmiş bir kurum olarak faaliyetlerimizi Atasun Optik gibi değerli eğitim dostlarımız sayesinde aralıksız sürdürüyoruz. Bu proje ile daha çok çocuğumuzun nitelikli eğitimlerini güvence altına almayı hedeflerken, onları tablet teknolojisi ile buluşturabilecek olmanın heyecanını yaşıyoruz. Eğitimde fırsat eşitliği sağlandıkça ülke olarak refahın gelişeceğine inanıyor, çocuklarımız adına Atasun Optik’e teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending