Connect with us

Kültür-Sanat Haberleri

Türkiye’nin AYDA Şampiyonları ODTÜ ve İTÜ’den! – İnternet Haber

140 yıllık tecrübesiyle Asya’nın lider boya markası Nippon Paint’in 13 yıldır düzenlediği ve bu yıl Türkiye’nin de dahil olduğu Asia Young …

Published

on

140 yıllık tecrübesiyle Asya’nın lider boya markası Nippon Paint’in 13 yıldır düzenlediği ve bu yıl Türkiye’nin de dahil olduğu Asia Young Designer Awards’un (AYDA) Türkiye 2021 şampiyonları açıklandı. Birincilik ödülleri ODTÜ ve İTÜ öğrencilerine verildi. Kazananlar, Türkiye’yi 2022’de Çin’de düzenlenmesi planlanan global yarışmada temsil edecek. AYDA’nın 2022 temasının da açıklandığı ödül töreni, Nippon Paint’in YouTube hesabında yayınlandı. Geleceğin tasarımcılarını yetiştirme vizyonuyla hayata geçirilen ve 16 ülkede düzenlenen AYDA, genç tasarımcılara deneyim odaklı bir öğrenimin yanı sıra hayatta bir kez karşılaşılacak fırsatlar sunuyor.

140 yıllık tecrübesiyle Asya’nın lider boya markası Nippon Paint’in 13 yıldır mimarlık ve iç mimarlık öğrencilerine yönelik düzenlediği Asya’nın en prestijli tasarım ödüllerinden Asia Young Designer Awards’ın (AYDA) Türkiye şampiyonları belli oldu. Dünya Mimarlık Haftası’nda yayınlanan ödül töreninde şampiyonlar Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’den ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)’den çıktı.

Geleceğin tasarımcılarını yetiştirme vizyonuyla hayata geçirilen; tüm dünyadan 35 binin üzerinde mimarlık ve iç mimarlık öğrencisinin başvurduğu ve Nippon Paint’in mimari arenada global anlamda ses getirdiği AYDA, Türkiye’deki öğrencilerden de büyük ilgi gördü.

50’den fazla üniversiteden 137 öğrencinin, kriterleri tamamlayarak çalışmalarını jüri değerlendirmesine sunduğu yarışmada “Empati için Tasarla” temasında birbirinden değerli projeler üretildi. Nippon Paint’in YouTube hesabında yayınlanan ödül töreninde İç Mimarlık kategorisinin birincisi İTÜ’den Berk Kesimoğlu olurken Mimarlık kategorisinin birincisi de ODTÜ’den Şevval Simruy Baygül oldu.

Şampiyonların Şampiyonu Çin’de belirlenecek ve Harvard’a gidecek

Aralarında Çin’in, Japonya’nın ve Singapur’un olduğu ve Türkiye’nin de katılımıyla toplam 16 ülkede düzenlenen yarışmada ülke şampiyonları 2022’nin yazında Çin’de düzenlemesi planlanan global finalde yarışacaklar. Global yarışmanın kazananı ise “Asia Young Designer of the Year” unvanı ile Harvard University Graduate School of Design’da 6 haftalık Design Discovery Program’ına katılma fırsatı yakalayacak.

Mimarlık kategorisinde birincilik kazanan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Öğrencisi Şevval Simruy Baygül projesiyle ilgili “AYDA yarışmasını görünce ve konusunun da “Empati için Tasarla” olduğunu öğrenince çok heyecanlandım ve katılmak istedim. Öncelikle belirtmek isterim ki “Düşülke” adını verdiğim projemle birincilik kazandığım ve ülkemi global arenada temsil etme şansı yakaladığım için mutluyum. Projemi hazırlarken amacım, kullanıcı ve mekanlarla empati kurmak oldu. Bunu da en iyi hayalet şehirlerle yapabileceğimi düşündüm ve İtalya’daki terk edilmiş eski Roma Krallığı’nı buldum.

Çok büyük ölçekli ve zorlu bir arazi. Ancak ben zorlu arazilerin kullanıcı ihtiyaçlarını karşılamada ve bu ihtiyaçları karşılarken sunduğu daha yüksek potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum. Elimde zorlu bir arazi var ve zorlu günlerden geçiyoruz, ‘Zaten insanların yaşaması için var olan bu yeri çürümekten kurtarabilir miyim?’ ve ‘Maceraperestleri, ziyarete gelen turistleri konaklatabilir miyim?’ sorularını kendime sorarak insanların konaklayabileceği, tarım yapabileceği ve yaşayabilecekleri alanlar geliştirdim. Ben bu projeyle aslında; insanları bir araya getirerek ortak bir yaşamı paylaşmayı ve gelecek nesillere de aktarılmasını istedim. Bunu da empatiyle yaptım,” dedi.

İç mimarlık kategorisinde birincilik kazanan İstanbul Teknik Üniversitesi iç mimarlık öğrencisi Berk Kesimoğlu ise projesiyle ilgili “Öncelikle bu yarışmaya katılmama vesilen olan hocalarıma ve yarışmayı Türkiye’ye taşıyan Nippon Paint’e teşekkür etmek isterim. Projemin adı ‘Street House’. Bir evin sokak oyunu alanına dönüşmesi projesi. Bu proje arsam Kuzguncuk’ta. Önceden ofis, ondan da önce pasaj olan yerin bir konuta dönüşümünü, konutun da sokakla iç içe geçmesini ele aldım. Projemi hazırlarken iki şeye dikkat ettim: Trafik, park sorunu, teknoloji, çocukların çoğunlukla evde vakit geçirmesi, güvenlik problemleri nedeniyle ‘Çocukların sokakta oyun oynayamaması’ ve insanların bir araya gelememesinden dolayı “Komşuluk ilişkilerinin eksik yaşanması”. Böylece projem hem kamusal alana hem de ev yaşamına dikkat çekiyor. Özellikle bahçe alanını çocukları ve mahallede yaşayan insanları bir araya getirmek için tasarladım. Burada da mahalleliye çocuklara güvenli bir alan sağlandığında keyifle oynayabileceklerini göstererek bir empati kurmalarını sağladım,” şeklinde konuştu.

AYDA’nın 2022 konsepti de ödül töreninin sonunda açıklandı. “Yakınsama: Mekânsal Tasarımda Bir Aradalık” olan yeni tema kapsamında farklı geçmişlere, kültürlere ve bölgelere sahip tasarımcıların birbirlerinden öğrenebilecekleri, ortak ve temel sosyal zorluklara mümkün olan en iyi çözümü sunabilecekleri bir geleceği şekillendirmeye yardımcı olunması hedefleniyor.

Mimarlık Kategorisi Kazananlar:

1.’lik Ödülü – DÜŞÜLKE Orta Doğu Teknik Üniversitesi Şevval Simruy Baygül

2.’lik Ödülü – THE NATURE LOOP İstanbul Teknik Üniversitesi Mustafa Gelgeç

3.’lük Ödülü – MITIGATION LAB İstanbul Teknik Üniversitesi (Çift Anadal Programı) Berk Kesimoglu

1. Mansiyon – YIĞIN İstanbul Teknik Üniversitesi Naz Nar

2. Mansiyon – UPCYCLER PARK TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi İrem Tümay

3. Mansiyon – [ARALIKTA] İstanbul Teknik Üniversitesi Hikmet Arın Aydın

İç Mimarlık Kategorisi Kazananlar:

1.’lik Ödülü – STREET HOUSE İstanbul Teknik Üniversitesi (Çift Anadal Programı) Berk Kesimoğlu

2.’lik Ödülü – VERTICAL VILLAGE İstanbul Teknik Üniversitesi Merve Uçan

3.’lük Ödülü – NEIGHBOR-GROUND Kadir Has Üniversitesi Cansu Erdem

1. Mansiyon – MERAKLI KUTU Kırıkkale Üniversitesi Eren Akavcı

2. Mansiyon – AGROACRES İstanbul Teknik Üniversitesi Aslıhan Öztürkoğlu

3. Mansiyon – HEAL&FEEL PLAYGROUND Başkent Üniversitesi Nehir Gülyüz

AYDA Türkiye yarışmasının daha fazla kitleye ulaşması konusunda katkı koyan ve öğrenci katılımı sağlayan üniversitelere de ödüller verildi. İç Mimarlık katkı ödülünü Kırıkkale Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü, Mimarlık katkı ödülünü ise Sakarya Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü aldı.

AYDA Türkiye’nin mimarlık ve iç mimarlık sektörünün öncü isimlerinden oluşan 2020-21 seçici kurulu ise şu isimlerden oluşuyor:

Mimarlık

  • Kutlu Bal (Mimar), 2X1 Architects
  • Hakan Demirel (Mimar) Suyabatmaz Demirel Architects
  • Arzu Gönenç Sorguç (Prof.Dr., Öğretim Üyesi), Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi
  • Görkem Volkan (Mimar), Görkem Volkan Design Studio
  • Begüm Yazgan (Mimar), Yazgan Design Architecture

İç Mimarlık

  • Yasemin Arpaç (İç Mimar), Ofist
  • Renda Helin Çilalioğlu Çizer (İç Mimar), Renda Helin Design
  • İnci Deniz Ilgın (Prof.Dr., Öğretim Üyesi), Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Anasanat Dalı
  • Umut Şumnu (Doç.Dr., Öğretim Üyesi), Başkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Programı
  • Jeyan Ülkü (İç Mimar), Jeyan Ülkü Mimarlık

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Kültür-Sanat Haberleri

Yansımalar’dan 30. yıl konseri 25 Ekim’de Trump Sahne’de – İnternet Haber

Müzik dünyasında 30. yılını kutlayan Yansımalar grubu, 25 Ekim Pazartesi günü saat 20:30’da Trump Sahne’de müzikseverlerle buluşuyor. Aziz Şenol …

Published

on

By

Müzik dünyasında 30. yılını kutlayan Yansımalar grubu, 25 Ekim Pazartesi günü saat 20:30’da Trump Sahne’de müzikseverlerle buluşuyor.

Aziz Şenol Filiz ve Birol Yayla’nın 90’lı yılların başlarında yayınlanan ilk albümleri ile müzik yolculuğuna başlayan Yansımalar, çeyrek asrı aşan müzik serüvenini dinleyicileriyle paylaşacak.

Yansımalar, klasikleşmiş parçalarının yanı sıra 30. Yıl konserleri için özel düzenlenmiş repertuarı ile dinleyicilerini 30 yıllık içsel bir yolculuğa çıkmaya davet ediyor.

Yansımalar grubunda Aziz Şenol Filiz, ney; Birol Yayla, gitar ve tanbur; Cem Tuncer, gitar; Erdal Akyol, kontrbas; Ediz Hafızoğlu ise vurmalı çalgılar çalıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Kültür-Sanat Haberleri

Çağdaş sanatın yeni adresi Bursa Zindankapı’da ‘Zamansızlık Şarkısı” sergisi açıldı – İnternet Haber

Bursa’nın yeni kültür ve sanat merkezi Zindankapı içerisindeki Güncel Sanat Galerisi, ilk sergisi ‘Zamansızlık Şarkısı’ ile kapılarını ziyarete …

Published

on

By

Bursa’nın yeni kültür ve sanat merkezi Zindankapı içerisindeki Güncel Sanat Galerisi, ilk sergisi ‘Zamansızlık Şarkısı’ ile kapılarını ziyarete açtı. Derya Yücel’in küratörlüğünde, Cengiz Tekin, Çağrı Saray, Gülçin Aksoy, Işıl Çelik, Meliha Sözeri, Nezaket Ekici, Osman Dinç, Şefik Özcan, Vahit Tuna ve Yaşam Şaşmazer’in katılımıyla gerçekleşen sergi 17 Ocak 2022’ye kadar ziyarete açık.

Kadim şehir Bursa’nın 2500 yıllık mirası Zindankapı, aslına uygun bir restorasyonun ardından, Büyükşehir Belediyesi inisiyatifiyle yeniden hayat buldu. Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde kullanılan zindanların yer aldığı yapı, artık interaktif bir dijital müzeye ve birbirinden zengin sergilerin yer alacağı güncel sanat galerisine ev sahipliği yapıyor.

Bunlardan ilki olan “Zamansızlık Şarkısı,” Derya Yücel küratörlüğünde günümüz sanatçılarının zaman kavramına dair yorumlarını ortaya koyarken, geçmişin hafızasını taşıyan bu mekânda yepyeni bir pencere açıyor. Çağdaş sanat alanında varlık gösteren birbirinden değerli sanatçılara ait yerleştirme, heykel, desen ve video eserleri, adeta zindanların yarattığı zamansız bir mekânı sanat ile tamamlıyor.

Derya Yücel: ‘Geçmişin hafızasını taşıyan, bu hafızadan ise şimdiye dair bir anlam yaratan ve bu anlamı sanat aracılığıyla geleceğe aktarmaya başlayacak olan Bursa Zindankapı, “zamansızlık” kavramına bir çerçeve sunmakta’

Serginin küratörü Derya Yücel serginini çerçevesini şu şekilde açıklıyor: ‘Zaman kavramı, fizikten psikolojiye, felsefeden sosyolojiye kadar birçok düşünce ve bilim kuramına kaynaklık etmiştir. İnsan, varoluş, algı ve bellek gibi olguların da zaman kavramı üzerine temellenerek açıklanması ve farklı bakış açılarıyla ele alınması çok uzun zamandır sanat alanında da izlenir. Zaman, bilimsel olarak mutlak ve göreli olarak ele alınmış olsa da çoğu düşünür zamanın bir noktadan diğerine doğru hareket eden kesintisiz, dinamik ve tekrar etmeyen bir olgu olduğunu ileri sürmektedir. Geçmiş ile gelecek zamanı bağlayan ve aynı zamanda onlarla sınır oluşturan “şimdiki an”ın, zamanın sürekliliği ve bağlantısı olduğu söylenebilir. Bellek de geçmişin ve geleceğin şimdi içindeki bu birlikteliğinden beslenmektedir.

Geçmişin hafızasını taşıyan, bu hafızadan ise şimdiye dair bir anlam yaratan ve bu anlamı sanat aracılığıyla geleceğe aktarmaya başlayacak olan Bursa Zindankapı, “zamansızlık” kavramına bir çerçeve sunmakta. Duvarları, kuleleri, burçları ve zindanları ile Bitinya Krallığı döneminde inşa edilen surlarda bulunan 2 bin 500 yıllık Zindankapı, kentin sınırlarını da belirlemiş olan savunma mimarisinin bir parçası. Yakın bir geçmişte kentin tarihi silüetine bir anı-anıt olarak yeniden kazandırılan bu mekanlar Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinin izlerini taşıyor. Zindankapı’ya adını veren 7m2’lik altı zindan ile kule giriş ve zindancı odalarının mekân olarak kullanıldığı “Zamansızlık Şarkısı,” günümüz sanatçılarının zaman kavramını nasıl algıladıkları, geçmiş ile gelecek arasında yaşanan şimdileri ortaya koyma biçimleri, kendi iç zamanları ile başkalarının zamanları arasındaki bağı sorgulama şekilleri, zamanın sürekliği içinde insanın durağanlığının biçimi gibi birçok katmanı aralayacakları disiplinler arası yapıtları bir araya getiriyor.

Zindanlar, nesnel, kronolojik, doğrusal, ölçülüp biçilen sınırlı zamanın olmadığı bir uzam yaratıyor. Katman katman bir süreklilik ve geçirgenlik taşıyan zindanlar, zaman ve mekânı belirsizleştiriyor. Dışarısı ve içerisi ayrımında kendi iç zamanını ve ritmini belirlemiş olan bir uzamda sanatçılar da zaman katmanlarını yorumluyor. Zamanın sonsuz ya da sonlu yapısı içerisinde sınırları olmayan gerçeklik gibi, havada asılı kalmış bir zamansızlığın şarkısı mekâna yayılıyor.’

Sergi 17 Ocak 2022’ye kadar devam edecek

Sergiyi 17 Ocak 2022 tarihine kadar ücretsiz ziyaret edebilir ve Zindankapı’da tarihin, kültürün, sanatın ve sosyal hayatın sentezine siz de katılabilirsiniz.

Sizi surların içinde bir yolculuğa çıkaracak olan Zindankapı Güncel Sanat Galerisi, önümüzdeki aylarda birbirinden farklı sergilere de ev sahipliği yapacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Kültür-Sanat Haberleri

Beril Anılanmert’in “Seyir Defteri” Sergisi İş Sanat’ta – İnternet Haber

Kuruluşundan günümüze Türk plastik sanatlar tarihinin usta isimlerini ağırlayan İş Sanat Kibele Sanat Galerisi, 22. sezonuna seramik sanatçısı …

Published

on

By

Kuruluşundan günümüze Türk plastik sanatlar tarihinin usta isimlerini ağırlayan İş Sanat Kibele Sanat Galerisi, 22. sezonuna seramik sanatçısı Beril Anılanmert’in “Seyir Defteri” başlıklı sergisi ile merhaba diyor. Anılanmert’in Tunus, Makedonya ve Çanakkale’de yaptığı çalışmalar ve tanık olduğu kültürel yapıları ele aldığı sergi, 8 Ocak 2022 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Farklı tekniklerdeki seramik formları ile tanınan Anılanmert’in “Seyir Defteri”nde sanatçının önceki yıllarda açtığı pek çok sergiden örneklerin yanı sıra son zamanlarda ürettiği yeni eserleri de yer alıyor. Sergide seramik formlar, pentür karakterindeki karolar, enstalasyonlar, kâğıt üzerine karışık malzeme ile yapılmış desenler ve resimler sanatseverlerle buluşuyor.

Sanatçılığının yanı sıra akademik bir kariyeri de olan Anılanmert’in teorik bilgi birikiminin ve sanat alanındaki kesintisiz üretiminin yansıdığı sergide sanatçı, zaman zaman seramik malzemenin dışına taşmayı, giderek farklı disiplinlere yönelmeyi seçiyor. Sanatçı geniş bir bakış açısıyla oluşturduğu yapıtlarına düşünsel-eleştirel bir boyut da katıyor. Böylece sanatseverlerin karşısına dünya ölçeğinde toplumsal çözümlemelerin, felsefî yaklaşımların estetik sonuçları da çıkıyor.

Sanatçının yapıtları arasındaki sürekliliğin ve ilişkinin hissedildiği sergide, seramik sanatçılarının çok uzun bir zaman dilimini baştan sona, sondan başa durmaksızın kat ettiği görülüyor.

Geleneksellik ile günümüz teknoloji koşulları arasında sürekli gidiş-gelişler ortaya koyan bu sergi, bir yandan Anılanmert’in sanatında kat ettiği yola bir ışık tutarken, öte yandan onun hayata bakış açısının da ipuçlarını gösteriyor. Yaşamı farklı açılardan ele alarak kendine özgü kurguladığı görsel diliyle bireyin ve toplumun içinden geçtiği evreleri tuvalleri aracılığıyla yansıtan sanatçı, yapıtlarında insanı dünyanın güncel sorunlarıyla buluşturan özgür bir yaklaşım sergiliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending