Connect with us

Gündem

Tülay Aktaş İzmir Gönüllü Kuruluşlar Güç Birliği’nden Kod’inci Projesine İkincilik Ödülü – İnternet Haber

Cevdet İnci Eğitim Vakfı’nın geleceği inşa eden akıllı teknolojiler üzerine kurulu robotik kodlama ve yazılım projesi Kod’İnci,25. Tülay Aktaş …

Published

on

Cevdet İnci Eğitim Vakfı’nın geleceği inşa eden akıllı teknolojiler üzerine kurulu robotik kodlama ve yazılım projesi Kod’İnci,25. Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güç Birliği Ödül Töreni’nde Karşılıksız Hizmet Ödülleri 2. si oldu.

35 yılda 65 binin üzerinde öğrenciye dokunan Cevdet İnci Eğitim Vakfı, hayallerin hedefe, hedeflerin heyecanla harekete geçirilmesi için ilham veren deneyimler tasarlamaya devam ediyor. Bu doğrultuda teknolojiden ilham alan deneyimler tasarlamak için Cevdet İnci Eğitim Vakfı, Gaziemir Belediyesi ve İnovaThink iş birliğiyle Ocak 2020-2021’de “Robotik Kodlama ve Yazılım Projesi Kod’İnci”yi hayata geçirdi.

Endüstri 4.0 ve toplum 5.0 dünyasında Kod’İnci

Kod’İnci projesi kapsamında 9-10. sınıf öğrencilerinin 19 hafta süren eğitimlerinin sonunda Arduino ile temel seviye elektronik ve yazılım çalışmaları yaparak; endüstri 4.0 ve toplum 5.0 dünyası hakkında bilgi sahibi olmaları, verilen bir soruna teknoloji ile çözüm üretebilmeleri, algoritmik ve disiplinler arası düşünce becerilerini geliştirmeleri hedeflendi. Temmuz 2021’de, hedeflenen yetkinliklerini sergileme fırsatı buldukları final yarışmasıyla; eğitim, sağlık ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularındaki sorunlara çözüm önerisi niteliğinde projeler tasarlayan öğrenciler, mezuniyet sertifikalarını alarak kodlama becerilerini günlük hayatta kullanılabilir kıldıkları bir programı tamamlamış oldu.

“Eğiticinin Eğitimi Programı” ve “Gölge Eğitmen” modeli

Projenin 3. fazı olan “Eğiticinin Eğitimi Programı” ise Kasım ayı itibariyle ilk 2 fazı tamamlayan lise öğrencileri ve programa yeni katılacak olan üniversite öğrencileri eşliğinde gerçekleştirilecek. “Eğiticinin Eğitimi Programı”nı tamamlayan genç üniversite öğrencilerinin Eğitimci ve yine aynı programı tamamlayan lise öğrencilerinin de Gölge Eğitmen olarak yer alacağı Kodlama ve Arduino eğitim programının Vakfımız aracılığıyla yeni katılımcılarla buluşması ve İzmir ilindeki farklı sivil toplum örgütlerince sahiplenerek bölgede yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır.

110’u aşkın sivil toplum kuruluşundan ödül törenine ilgi

25. Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güç Birliği ödül töreninde projelerini sunan 13 sivil toplum kuruluşuna; İzmir İl Dernekler Müdürü Sayın Turgay Esen, eski İzmir Valisi Sayın Kemal Nehrozoğlu, Jüri Üyeleri arasında yer alan Neptün Soyer ve 110’u aşkın kuruluşun yöneticileri eşlik etti. Projelerini sunan 13 sivil toplum kuruluşu arasında Kemik İliği Transplantasyon ve Onkoloji Merkezi Kurma ve Geliştirme Vakfı (KİTVAK) “Hücre İşleme Merkezi Projesi”yle 1. , Cevdet İnci Eğitim Vakfı “Kod’İnci Projesi”yle 2. olurken, Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı (TÜRGÖK) “Sesten Gönüle Projesi”yle 3. oldu. Törende ödül alan tüm kişi ve kurumlara Ege Orman Vakfı’ndan birer fidan hediye edildi.

“Amacımız gençlerin bilim ve teknolojinin tüm kaynaklarını kullanır hale gelmesi”

Cevdet İnci Eğitim Vakfı Simyacısı Pınar Ayaz Koçer ve Dönüşüm Mimarı Nurdan Özarslan’ın katıldığı ve dijital ortamda düzenlenen ödül töreninde Simyacımız Pınar Ayaz Koçer; “Endüstri 4.0 dünyasında robotik, nesnelerin interneti, sanal gerçeklik gibi birçok yeni alan oluştu. Hızla yaşadığımız bu değişim sürecinde teknoloji insanın yerine geçiyor gibi görünse de aslında insanlardan beklenen temel yaklaşımlar değişiyor. Cevdet İnci Eğitim Vakfı olarak amacımız gençlerin değişen dünyada bilimin ve teknolojinin tüm kaynaklarını kullanır hale gelerek, deneyimlerle öğrenip yarınlara ilerlemelerini desteklemek” diye konuştu. Projenin hayata geçirildiği günden bu yana iş birliği içinde olduğumuz InovaThink kurucu ortakları Cansel Küçük & Burak Evrentuğ da alınan ödül üzerine, öğrencilerin Kod’İnci projesiyle birlikte; problem çözme, algoritmik ve eleştirel düşünme gibi 21. yy becerilerini geliştirerek teknoloji ile öğrenme motivasyonlarına katkı sağladıklarını aktardı. Ayrıca her hafta uygulamalı olarak yapılan derslerde Yapay Zekâ, IoT (Nesnelerin İnterneti), 3 katmanlı mimari teknolojisi gibi konularda sunumlar yapan öğrencilerin program finalinde tasarladıkları projelerle hem kendi fikirlerini ortaya koyma hem devre tasarımını gerçekleştirme hem de ürettikleri ürünü jürilere sunma imkânı yakaladıklarının altını çizdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Gündem

CHP’li Halıcı Unutulan Duble Yolları Hatırlattı – İnternet Haber

CHP Isparta İl Başkanı Yalım Halıcı, AKP’nin seçim öncesi vadettiği ancak seçim geçtikten sonra unutulan Dereboğazı duble yolu ile ilgili konuştu …

Published

on

By

CHP Isparta İl Başkanı Yalım Halıcı, AKP’nin seçim öncesi vadettiği ancak seçim geçtikten sonra unutulan Dereboğazı duble yolu ile ilgili konuştu.
Isparta Antalya Dereboğazı Duble yol tartışmaları gündemi meşgul etmeye devam ediyor. İl Koordinasyon Kurulu toplantısında Karayolları Bölge Müdür Yardımcısı Suat Seyhan Sümengen tarafından yolda yapılacak çalışmalar için bakanlık ve genel müdürlükten gelecek talimatın beklendiği ifade edildi. CHP İl Başkanı Yalım Halıcı ise toplantıda yapılan bu açıklamaya tepki gösterdi. CHP’li Halıcı şunları söyledi:
“GÖRDÜĞÜMÜZ TEK ŞEY, SAMİMİ DEĞİLLER”
“Bizim bu toplantıda gördüğümüz tek şey samimiyetsizlik, samimi değiller. Bu yolun ve hatta Konya Yolunu da ekleyebiliriz. Bu yolların bitirilmesi konusunda iktidar partisinin samimi olmadığını görüyoruz. Bu sizin planınızın, programınızın içinde yok mu? Bu yolları bitirmek üzere belirli tarihte ve belirli hedefte siz almadınız mı?”
“ZAMANINDA BİTSEYDİ İNSANLAR HALA HAYATTAYDI”
“Yıllardır seçimden önce bu yol bitmek üzere ancak bir türlü bitmedi. AKP geldi, gidiyor. Isparta’nın yolları bitmedi. Tanıdığımız insanları kaybettik bu yollarda. Zamanında bitseydi o insanlar hala hayattaydı.”
“BEKLENEN TALİMAT BİR AN ÖNCE VERİLSİN”
“Bu yollarla hem Doğuya açılan kapınız var hem de diğer taraftan Akdeniz’in en büyük ili Antalya ile olan ilişkilerimizin turizm, ekonomi, sosyal alanda geliştirilmesi var. Kamu yetkilileri tarafından talimat beklendiği söyleniyor. O zaman bu talimat bir an önce milletvekilleri ya da bakan tarafından verilsin. Artık iktidarının son günlerini yaşayan bir siyasi partinin, bari giderken güzel anılmak adına bu yolu bitirmesini bekliyoruz. Bitmezse o iş de bize düşecek gibi gözüküyor.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Gündem

Muhtarlar günü Urla’da törenle kutlandı – İnternet Haber

19 Ekim Muhtarlar günü dolayısıyla Urla Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. Törene Urla Belediye Başkan v. Kaymakam …

Published

on

By

19 Ekim Muhtarlar günü dolayısıyla Urla Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.

Törene Urla Belediye Başkan v. Kaymakam Murtaza Dayanç, Urla Cumhuriyet Başsavcısı Ali Armağan Karaca başta olmak üzere idare amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, oda başkanları, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende muhtarlar günü kapsamında Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Yerel demokrasinin güçlenmesine katkı sağlayan hem devleti hem de halkı temsil eden muhtarların “19 Ekim Muhtarlar Günü”nü kutlayan Urla Belediye Başkan v. Kaymakam Murtaza Dayanç Urla için özveriyle çalışan muhtarlara teşekkür etti.

Tören programının ardından Urla’da görev yapan muhtarlara İskele Urit Restoran’da yemek düzenlendi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Gündem

Çiğli’de “Sağlıklı Kentleşme” Protokolü İmzalandı – İnternet Haber

Çiğli Belediyesi ile Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, sağlıklı kentleşme, sürdürülebilir ve yaşam kalitesi yüksek bir kent inşa etmek …

Published

on

By

Çiğli Belediyesi ile Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, sağlıklı kentleşme, sürdürülebilir ve yaşam kalitesi yüksek bir kent inşa etmek amacıyla Mesleki Denetim ve Teknik iş birliği protokolüne imza attı.

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ile Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı E. Helil İnay Kınay arasında imzalanan protokol kapsamında insan ve çevre sağlığını gözeten bir strateji ile gerekli olan çevre mühendisliği hizmetlerinin; ilgili mevzuata, bilimsel teknik esaslara, mesleki ve teknik kurallara, kent kültürü ve kimliği ile kentin ana planlarına uygun olarak gerçekleşebilmesi için iş birliği yapılması hedefleniyor. Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, imzalanan protokol çerçevesinde Çiğli Belediyesi tarafından yürütülen “Çiğli İklim Eylem Planı” sürecine de paydaş olarak katkı sağlayacak.

Başkan Gümrükçü: “Birlikte çözüm üreteceğiz”

İmza töreninde konuşan Başkan Gümrükçü, “Önemli çevre sorunları ile karşı karşıya olan ve afet riski bulunan Çiğlimizin sıkıntılarını katılımcı belediyecilik anlayışıyla çözüme kavuşturmak için çalışıyoruz. Bu doğrultuda, benim de üyesi olduğum TMMOB’nin bağlı odaları ile iş birliğimizi geliştiriyoruz. Son olarak, Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ile Mesleki Denetim ve Teknik iş birliği protokolüne imza attık. Sürece olan katkılarından ötürü Sayın Helil İnay Kınay ve Yönetim Kurulu Üyelerine teşekkürlerimi sunuyorum. Çiğlili hemşehrilerimize güvenli ve refah seviyesi yüksek bir kent yaşamı sağlamak adına bilimi referans alarak çalışmalarımızı aynı kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending