Connect with us

Ekonomi Haber

Satış Dünyasının En Kapsamlı Etkinliği Sales Network Summit Sona Erdi! – İnternet Haber

Sales Network Topluluğu tarafından 5-8 Ekim tarihlerinde bu sene 5’incisi düzenlenen Sales Network Summit, sektör temsilcilerinin yoğun katılımı …

Published

on

Sales Network Topluluğu tarafından 5-8 Ekim tarihlerinde bu sene 5’incisi düzenlenen Sales Network Summit, sektör temsilcilerinin yoğun katılımı ile gerçekleşti. Ufuk açan workshopları, konferansı ve bir günün tamamen öğrencilere ayrıldığı kampüs etkinlikleri katılımcılardan tam not aldı.

Sürdürülebilir Dijitalleşme temasıyla düzenlenen Sales Network Summit’in ilk günü, özel olarak dizayn edilmiş workshoplar ile başladı. Yeni Çağda; Satış Sistemleri, Satış Noktaları ve Satışta Koçluk başlıklarından oluşan workshoplara alanında uzman60 satış profesyoneli katıldı.

6-7 Ekim’deki konferans kapsamında Sürdürülebilirlik, +1,5 Derece İklim Eylemi, Dijitalleşme, Cinsiyet Dengesi ve Çeşitlilik, Tüketici Trendleri, Verimlilik, Yapay Zeka, Kripto Ekonomi, Girişimcilik, Müşteri Deneyimi, Post Corona gibi pek çok konuda 40’tan fazla konuşmacı yer aldı.

Etkinliğin son günü olan 8 Ekim’i ise geleceğin satış liderlerine ayıran Sales Network Summit, fijital (hibrit) olarak gerçekleşen Kampüs etkinliğinde 10 farklı markanın konuşmacılarının katıldığı oturumlarda öğrencilerle bir araya geldi. Divan-Modernist Dijital Yayın katkılarıyla gerçekleşen etkinlikte konuşmacılarıyla öğrencilere ilham veren şirketler arasında Unilever, n11.com, Haribo, Loreal, Rana Kaplan Akademi, Reckitt Hijyen, Otokoç Otomotiv, CCI, Media Markt, Kariyer.net yer aldı.

Sales Network Summit’in açılış konuşmasını gerçekleştiren Sales Network Topluluğu’nun Kurucusu Ergün Güler: “2016 yılında satış süreçlerinin dijital dönüşümüne liderlik etmek ve dönüşen satış fonksiyonunu gençler ile kadınlar için cazip kılmak amacıyla başladığımız yolculuğumuz bugün, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma amaçlarından üç tanesine odaklanacak şekilde yeniden yapılandı. 2022 yılından itibaren tüm projelerimizi amaçlar için ortaklıklar, toplumsal cinsiyet eşitliği ve iklim eylemi başlıkları çerçevesinde sürdüreceğiz. Türkiye’de olduğu gibi gelecek yıl İngiltere’de de bir merkez oluşturarak tüm dünyadaki satış ekosistemini birbiri ile konuşturabilme hedefimiz için önemli bir adım daha atacağız” dedi.

Konuşmacılar arasında Pegasus Airlines, Esas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Getir Kurucu Ortağı Tuncay Tütek, TAMPF Yönetim Kurulu Başkanı, TOBB Perakende Sektör Meclisi Başkanı Alp Önder Özpamukçu, Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Önder Ergönül gibi isimlerin yanı sıra Türkiye’de ve yurtdışında tanınan birbirinden değerli liderler yer aldı.

‘Pandemiden Ne Öğrendim?’ oturumunda konuşmacı olan Pegasus Airlines, Esas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı “Pandeminin kadın erkek, şişman zayıf fark etmeksizin çok demokratik sosyal bir hastalık olduğunu anladık. Bu krizden ancak moralli bir ekiple çıkabiliriz. Kendimi dinlemeyi de başkasını da dinlemeyi öğrendim” dedi.

‘Asın Bayrakları’ oturumda konuşmacı olarak yer alan Getir Kurucu Ortağı Tuncay Tütek ise “Dünyanın neresinde olursa olsun pizza götürülebilen her mahalleye gireceğiz” dedi.

Sales Network Summit, ‘Women in Sales Network’ oturumunda ise, Pegasus Airlines Genel Müdür Yardımcısı aynı zamanda Women in Sales Network Eş başkanı Güliz Öztürk, Sales Network’un satışta cinsiyet dengesini sağlamak için çalışmalar yapan ve ilk başlattığı sosyal projesine dair “2019-2021 yılları arasında daha çok kurumlar içerisinde, şirketlerin ve markaların konuyu sahiplenmesi, farkındalık yaratmak ve bireysel tarafta da kadınlar ve gençlerde satış fonksiyonunu tanıtmak üzere birçok inisiyatif ele aldık. 2021 başı itibariyle daha somut aksiyonlar almak amacıyla 2 farklı proje başlattık ve bu projelerimizde 30 kurumla partnerlik yapıyoruz. Bu projelerden biri staj programı, genç kız öğrencilerimize bu sene satış pozisyonlarında staj yapma imkanı sunuyor; satış dünyasına çeşitlilik anlamında değer katıyoruz” dedi.

‘Pandemi kalıcı mı?’ konulu oturumunda yer alan, KUISCID Direktörü, Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Önder Ergönül ise “Covid-19 virüsünün etkisi azalacak. Solunum yolu hastalıkları her zaman kasım aylarında artar o yüzden virüs vakalarını da en çok kasım ayında göreceğiz ama geçen seneden daha iyi durumdayız o yüzden kapanmanın olacağını çok zannetmiyorum artık bununla yaşamayı öğrenmeliyiz” dedi.

#LiSA2021 (Leadership in Sales Awards) Sahiplerini Buldu

Etkinlikte ayrıca bu yıl ilk kez organize edilen #LiSA2021 (Leadership in Sales Awards) ödül galası kapsamında 12 ayrı sektörde yılın liderleri açıklandı. Halk oylaması ile belirlenen kısa listedeki adaylar Egon Zehnder Kıdemli Ortak Murat Yeşildere, Doğan Holding, Vestel Group ve Zorlu Enerji, Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Ayşegül İldeniz, Argus Growth Agency Kurucu & İş Geliştirme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı, Yönetim Danışmanı, Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Yonca Çapa, TEM Yönetim Geliştirme Hizmetleri Kurucu Ortak Erkan Tozluyurt gibi isimlerden oluşan jüri değerlendirmesi ile seçildi. LİSA özel tasarımlı heykelcikleri ile Sales Network Summit sahnesinde ödülleriyle buluşan liderler:

ENERJİ kategorisi- Utku Korkmaz – Solarçatı CEO & Kurucu

E-TİCARET kategorisi- Örpen Koçak – n11.com Satış Genel Müdür Yardımcısı

FİNANS kategorisi – Didem Kuş – Multinet Up Satış Genel Müdür Yardımcısı

FMCG GIDA DIŞI kategorisi- Volkan Yıldız – L’Oréal Profesyonel Ürünler Genel Müdürü

FMCG GIDA kategorisi- Ege Ermeç – Haribo Satış Direktörü

HİZMET kategorisi – Rana Kaplan – RANAKAPLAN Akademi Kurucu

PERAKENDE kategorisi – Hulusi Acar- MediaMarkt Operasyonlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi

SAĞLIK, İLAÇ kategorisi- Erdem Kumcu – Bayer Türkiye Ülke Müdürü & Esat Oğuz – Reckitt Health Satış Direktörü

TEKNOLOJİ kategorisi- Özlem Kalkan – SabancıDx Satış ve Pazarlama GMY

TURİZM, ULAŞTIRMA, AĞIRLAMA kategorisi – Güliz Öztürk – Pegasus Havayolları GMY

YAPI, İNŞAAT kategorisi- Murat Helvacı – Eczacıbaşı Yapı Gereçleri Eczacıbaşı Yapı Gereçleri & Vitra Satış Direktörü

DİĞER ENDÜSTRİ kategorisi – Yılmaz Tokgöz – Unilever Food Solutions Managing Director

LiSA jürisinden en yüksek puanı alan L’Oréal Profesyonel Ürünler Genel Müdürü Volkan Yıldız’ın Yılın Lideri seçildiği etkinlikte, Sales Network Topluluğu Özel Ödülü’nün sahibi ise Unilever Türkiye Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Ali Fuat Orhonoğlu ve Getir Kurucu Ortağı Tuncay Tütek oldu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Ekonomi Haber

Etik değerler muhasebe ve finans sektörünün kalbinde yer alır – İnternet Haber

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın Dünya Etik Günü nedeniyle düzenlediği “Covid Döneminde Meslek Etiği” konulu webinara …

Published

on

By

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın Dünya Etik Günü nedeniyle düzenlediği “Covid Döneminde Meslek Etiği” konulu webinara katılan ACCA Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan ve Afganistan Bölge Başkanı Filiz Demiröz, muhasebe ve finans profesyonellerinin katıldığı küresel anketin sonuçlarını anlattı.

Etik değerlerin muhasebe ve finans sektörünün kalbinde yer aldığını söyleyen Demiröz, “Ankete katılan muhasebe ve finans profesyonellerinin 20’si önümüzdeki iki yıl içinde kendisinin veya tanıdığı birinin iş hayatında etik değerlerden ödün verilmesiyle karşı karşıya kalacağını öngörüyor” dedi.

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası İSMMMO tarafından düzenlenen “Covid Döneminde Meslek Etiği” konulu webinar 21 Ekim 2021 tarihinde Dünya Etik Günü’nde gerçekleşti. Webinarda konuşan ACCA Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan ve Afganistan Bölge Başkanı Filiz Demiröz, “Covid-19 Dönemi İçinde Etik Değerler” başlığıyla yaptığı konuşmada muhasebe ve finans profesyonellerinin katıldığı küresel anketin sonuçlarını aktardı.

Dünyanın 178 ülkesinde 233 binden fazla üyesi bulunan küresel bir finans ve muhasebe meslek kuruluşu olan ACCA’nın 2020’de yaptığı küresel anketin sonuçlarını anlatan Filiz Demiröz, şunları söyledi:

“ACCA, Eylül 2020 tarihinde ACCA ve Institute of Management Accountants (IMA) üyelerinin katılımı ile küresel bir anket gerçekleştirdi. Bu anketin sonuçlarına göre, muhasebe ve finans profesyonellerinin 20’si doğrudan veya bir iş arkadaşı aracılığıyla Covid-19 sebebiyle etik yaklaşımdan ödün verilmesinin söz konusu olduğuna şahit oldu. Etik değerleri ve yaklaşımlarından ödün verilmesinin söz konusu olduğu durumların 25’i teknolojinin kullanımı ile alakalı oldu. Muhasebe ve finans profesyonellerinin 20’si önümüzdeki iki yıl içinde kendisinin veya tanıdığı birinin iş hayatında etik değerlerden ödün verilmesiyle karşı karşıya kalacağını öngörüyor. İçinde bulunduğumuz dönemde toparlanma muhakkak öncelikli, ancak bunun sağlanması etik ve kamu yararına hizmet eden bir şekilde olmalı.”

ETİK DEĞERLERE UYUM HER ZAMANKİNDEN DAHA ÖNEMLİ HALE GELDİ

Filiz Demiröz, Covid-19’un iş dünyasında profesyonellerin ve işverenlerin etik davranışı riske atabilecekleri yeni zorluklar yaratması etik değerlere uyumun hem işletmeler hem de muhasebe ve finans fonksiyonları için her zamankinden daha önemli hale geldiğine dikkat çekti. Demiröz, “Muhasebe ve finans profesyonelleri, kamu yararı ilkesi uyarınca toplumların ve ekonomilerin sürdürülebilirliği için etik sorunlarla mücadele etmelerine faydalı olacak yeni ve farklı mesleki yetkinliklere sahip olmak için çalışmalılar” dedi.

Etik değerlerin ACCA için muhasebe ve finans mesleğinin tam kalbinde yer aldığını belirten Filiz Demiröz, “Etik, aynı zamanda kurum kültürümüzün, gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerin, ACCA Ruhsat yolculuğunun, müfredatımızın ve sürekli mesleki eğitimlerimizin de merkezinde yer alır” diyerek, şunları söyledi:

“Geleceğin sürdürülebilir muhasebe ve finans profesyonellerinin sahip olması gerektiğini düşündüğümüz 7 temel yeteneği olduğunu tespit ettik. Bu yeteneklerden biri de etik. Zira ACCA’e göre günümüz ve geleceğin iş dünyasında stratejik düşünen, en yüksek mesleki ve etik standartlara sahip, büyük resmi görebilen finans ve muhasebe profesyonellerine ihtiyaç duyulmaktadır. Öte yandan, ACCA Ruhsatı’na sahip olmak isteyen muhasebe ve finans profesyonellerinin, 21 saat süren online Etik ve Mesleki Beceriler Modülü’nü tamamlamaları gerekir. Ayrıca tüm üye ve adaylarımız uymakla yükümlü olduğu Etik ve Davranış Koduyla Etik konusundaki çerçeve çizilmiş durumdadır.”

Küçük ve orta ölçekli muhasebe bürolarının (SMP’ler) kamusal ve toplumsal refahı sağlayan güçlü kuruluşlar olduğunun altını çizen Filiz Demiröz, şöyle devam etti: “Kamu yararını gözetme ilkesinden yola çıkarak canla başla çalışan küçük ve orta ölçekli muhasebe büroları, 2020’li yıllarda, müşterileri olan KOBİ’lere ve ekonomiye katkıda bulunmaya devam etmek için muhasebe alanındaki dijital teknolojileri benimsemeli. Ayrıca bu alanda ortaya çıkabilecek sorunlarla karşılaşmaya hazır olmalılar. Ancak sahip oldukları güçlü mesleki etik değerler ve mesleki muhakeme ile sorunları çözebileceklerdir.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Ekonomi Haber

Rolls-Royce, Boeing ve World Energy, yüzde 100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı ile yapılacak uçuş için güçlerini birleştirdi – İnternet Haber

Rolls-Royce, Boeing ve World Energy’le bir araya gelerek yürüttüğü çalışmalar bünyesinde yüzde 100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) ile …

Published

on

By

Rolls-Royce, Boeing ve World Energy’le bir araya gelerek yürüttüğü çalışmalar bünyesinde yüzde 100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) ile güçlendirilmiş Trent 1000 motoru bulunan 747 Flying Testbed uçağının test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

Testleri başarıyla tamamlayan uçak, Arizona’daki Tucson havaalanından kalkış yaparken, üzerindeki Trent 1000 motorunda yalnızca yüzde 100 SAF yakıtı kullanarak, kalan üç RB211 motorunda ise standart jet yakıtı kullanarak gökyüzüyle buluşmayı başardı. Bunun yanı sıra uçak, New Mexico ve Texas’ı geçerek 3 saat 54 dakika sonra kalkış yaptığı havaalanına başarıyla dönüş sağladı. Uçuş sonrasında elde edilen veriler, uçuş esnasında herhangi bir mühendislik sorunu yaşanmadığını teyit ederken, yakıtın ticari kullanıma uygunluğunu doğrulayan daha ileri bulguları da gözler önüne serdi.

Bu testin doğrulanması ile birlikte Rolls-Royce, Trent XWB ve Pearl motorlarının hem yerde hem de havada gerçekleştirilen testlerini pekiştirerek, yüzde 100 SAF’ın benimsenmesine öncülük etmeye devam ediyor. Öte yandan şirket, tüm Trent motorlarının 2023 yılına kadar yüzde 100 SAF ile uyumlu olacağını teyit ediyor. Rolls-Royce ayrıca uzun mesafeli havacılığın net sıfıra geçişini sağlamak üzere, UN Race to Zero ile belirlenen hedeflerin de ötesine geçmek için havacılık sektörüne ve hükûmetlere iş birliği çağrısında bulunuyor.

Günümüzde hâlihazırda faaliyet gösteren uçaklar, geleneksel jet yakıtlarla yüzde 50’yevaran oranda karıştırılmış SAF yakıtı ile çalışmak için gerekli onaylara sahip. Bu oranı daha da yukarılara taşımak üzere Rolls-Royce, harmanlanmamış SAF onayına ilişkin çalışmaları desteklemeye devam ediyor. Yürütülen bu çalışmalar ise, özellikle önümüzdeki yıllarda gaz türbinlerinin güç yoğunluğunu gerektirecek uzun mesafeli hava yolculuklarında sürdürülebilirliği desteklemek için önemli bir noktada bulunuyor.

Sektör genelinde SAF kullanımını yaygınlaştırmayı amaçlayan Rolls-Royce ise, testi yapılan uçağın modifikasyonları konusunda teknik destek ve gözetim sağlamasının yanı sıra uçak sistemlerinin de yüzde 100 SAF ile planlanan şekilde çalışmasını güvence altına alan Boeing ile yakın bir iş birliği gerçekleştiriyor. Şirket ayrıca, uçuş için düşük karbonlu yakıt sağlayabilmek adına dünyanın ilk ve ABD’nin tek ticari ölçekli SAF üretim şirketi olan World Energy ile güçlerini birleştiriyor.

Daha geniş bir havacılık iklim eylem planının bir parçası…

SAF üretiminin önemli ölçüde artırılmasına yönelik ilk ihtiyaç, yakın zamanda ABD yönetimi tarafından, 2030 yılına kadar yılda üç milyar galon yakıt üretilmesi için Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı Teşvik Programı’nın başlatılmasıyla kabul edildi. Bu durum, önümüzdeki aylarda açıklanması beklenen daha geniş bir havacılık iklim eylem planının bir parçasını oluşturuyor. Avrupa Komisyonu ise, AB havalimanlarında sağlanan yakıtlara SAF yakıtının dâhil edilmesini zorunlu kılmayı hedeflerken bu doğrultuda bir ReFuelEU Aviation önerisi oluşturuyor. Bu öneriyle belirlenen oranın ise 2050 yılına kadar yüzde 63’e ulaşması bekleniyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Rolls-Royce Sivil Havacılık Ürün Geliştirme ve Teknoloji Direktörü Simon Burr şunları söyledi: “Rolls-Royce olarak endüstrimizi karbondan arındırmak için harekete geçmemiz gerekiyor. Gerçekleştirdiğimiz bu uçuş ile de yüzde 100 SAF’ın sektörümüzde sorunsuz bir şekilde kullanılmaya başlanmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Buna ek olarak, tüm uçak teknolojisi çözümlerinin bu tip bir değişime hazır olduğundan emin olmak için çeşitli iş birlikleri yapmaya devam ediyoruz.”

Yapılan iş birliği hakkında yorumlarını dile getiren Boeing Çevresel Sürdürülebilirlik Başkan Yardımcısı Sheila Remes ise şöyle dedi: “Yüzde 100 SAF yakıtla yapılan bu uçuşta Rolls-Royce ve World Energy ile ortak olmak bizim için oldukça gurur verici. Elde ettiğimiz bu başarı, SAF’ın uzun vadede geleneksel jet yakıtının yerini alabileceğini ve önümüzdeki 20-30 yıl içinde havacılığın karbondan arındırılması için uygulanabilir bir yenilenebilir enerji çözümü olduğunu gözler önüne seriyor.”

World Energy CEO’su Gene Gebolys ise yapılan işbirliğinin havacılık için önemini vurgularken, konu ile ilgili görüşlerini “Dünyadaki ilk ve ABD’deki tek SAF üreticisi olarak ortaklarımızın yürüttükleri bu öncü çalışmaları takdir ediyoruz. Rolls-Royce’un, kendi ürettiği jet motorlarına bizim ürettiğimiz yüzde 100 yenilenebilir SAF ile güç sağlamanın uygulanabilirliğini ortaya koyma çabası, fosil yakıtsız uçuşlara geçiş için sağlam bir zemin hazırlıyor. Yapılan bu çalışma kritik bir önem taşıyor. Bu dönemde bizimle birlikte çalıştığı için Rolls-Royce’a teşekkür ediyoruz.” diyerek paylaştı.

Rolls-Royce Flying Testbed, verimliliği ve dayanıklılığı artıran ve aynı zamanda Rolls-Royce’un karbondan arındırma stratejisini destekleyen motorla ilgili çeşitli testleri yürütmek için kullanılıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Ekonomi Haber

Hyundai’nin Marka Değeri Tırmanışa Geçti. – İnternet Haber

Hyundai Motor Company, Interbrand’e göre marka değerini yüzde 6 artırarak 15 milyara çıkardı. Yedi yıldan bu yana dünyanın en iyi 30 markası …

Published

on

By

  • Hyundai Motor Company, Interbrand’e göre marka değerini yüzde 6 artırarak 15 milyara çıkardı.
  • Yedi yıldan bu yana dünyanın en iyi 30 markası arasında yer alan Hyundai, zirveye doğru koşuyor.
  • Elektirifikasyon ve mobilite alanındaki ilerleme, marka değeri açısından oldukça önemli rol oynadı.

Hyundai Motor Company, marka değerini 2021 yılında yüzde 6 oranında artırarak toplam 15.1 milyar dolar seviyesine çıkardı. Aynı zamanda dünyanın en iyi 30 markası arasında yerleşen Hyundai, böylelikle otomotiv dünyasındaki yeteneklerini, müşterilerin değer ve önem verdiği şekilde güçlendirdi. Dünya çapındaki bağımsız kuruluşlardan ödüller ve övgüler alan Hyundai, marka değeri açısından yedi yıl üstüte gelişim gösterirken aynı zamanda mobilite alanındaki hızlı çözümleriyle de geleceğe yönelik ciddi adımlar atmaya devam ediyor.

Son olarak Interbrand tarafından açıklanan bu önemli artışa, markanın çevre dostu elektrikli modelleri üretmesi ve akıllı mobilite uygulamaları önemli ölçüde katkıda bulundu. Aynı zamanda, 2045 yılına kadar karbon nötrlüğü ve hidrojen yakıt hücreli araçlar konusundaki gelişmeler de markanın yükselmesine yardımcı oldu.

Hyundai Motor Company, geleceğin akıllı mobilite cihazlarını ve hizmetlerini göstermek için bir akıllı şehir inşaatı projesi başlatırken aynı zamanda bu insan merkezli, doğa dostu yerleşim bölgesi, şehir içindeki yoğun araç trafiği ve çevre kirliliği gibi kentleşme sorunlarını da ele alıyor. Urban Air Mobility (UAM) adı verilen bu konsept, robotik ve otonom elektrikli araçları gelecekte yoğun bir şekilde kullanmayı amaçlıyor. Buna ek olarak, 2030 yılına kadar hava taksilerinin günlük kullanımını öngören Hyundai, bu planları ve stratejileri sayesinde ödülleri toplarken aynı zamanda otoriteler tarafından da her zaman en üst sıralarda değerlendiriliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending