Connect with us

Gündem

Misafirlerinizi kandırabilirsiniz ama İzmirli hemşehrilerimizi kandıramazsınız – İnternet Haber

Sahadaki çalışmalarını devam ettiren AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, Torbalı ve Buca’da gerçekleştirdiği programlarda …

Published

on

Sahadaki çalışmalarını devam ettiren AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, Torbalı ve Buca’da gerçekleştirdiği programlarda vatandaşlarla buluştu. Programlarına ilk olarak Torbalı Ahmetli Mahallesi’nde başlayan Kaya, burada çiftçilerle bir araya geldi. Daha sonra Buca’ya geçen Kaya, Kozağaç’ta Yiğidolar Derneği’ni ziyaret etti. Mustafa Kemal Mahallesi ve İnönü Mahallesi Muhtarlıklarına da giden Kaya, muhtarlarla istişarelerde bulundu. Gediz Sevgi Yolu’nda esnaf ziyaretleri yapan AK Partili vekil, Buca’daki programlarını partisinin mahalle yönetim kurulu toplantısına katılarak ve ardından taziye ziyaretinde bulunarak tamamladı.
KILIÇDAROĞLU’NUN İZMİR’DE KARŞILAŞTIĞI TEPKİNİN AYNISINI YAŞAMAKTAN KORKTULAR
Gezdiği her yerde vatandaşların CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi ve CHP’li ilçe belediyelerinden yana olan şikayetlerine tanık olan Kaya, İzmirlilerin sabrının tükendiğini belirtti. CHP belediyeciliğinin İzmir’i tükettiğini ifade eden Kaya, vatandaşların yerel yönetimlerden yana olan yoğun şikayetlerinden bunalan CHP’li siyasetçilerin halktan köşe bucak kaçtığını sözlerine ekledi. Bunun son örneğini CHP’li 30 Milletvekilinin İzmir’e gelmesiyle gördüklerini belirten Kaya, “Hepimiz yakından takip ettik. CHP’li 30 Milletvekili, genel merkezlerinin görevlendirmesiyle İzmir’de bir dizi program gerçekleştirmek istedi. CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i bir telaş aldı. Gelen misafir milletvekilleri şehrin merkezine girdiğinde büyük bir problemle karşılaşacaklardı. Bunu gördüler ve kendilerince bir önlem aldılar. Genel Başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’nun İzmir’de karşılaştığı tepkinin bir örneğini daha yaşamak istemediler” dedi.
SOYER İLE YÜCEL, EDİ İLE BÜDÜ GİBİLER
CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve İl Başkanı Deniz Yücel’in kafa kafaya verip misafir milletvekilleri için formül ürettiğini belirten Kaya, “Baktılar olmayacak, kafa kafaya verip bir formül ürettiler. Zaten bu iki arkadaş Edi ile Büdü gibiler. Kendileri İzmirli hemşehrilerimizden köşe bucak kaçtıkları için, gelen misafirlerini de aynı muameleye tabi tuttular. İzmir’in merkezine giremediler. Ancak şunu net bir şekilde ifade etmek istiyorum, belki misafirlerinizi kandırabilirsiniz ama İzmirli hemşehrilerimizi kandıramazsınız” dedi.
CHP’Lİ YÖNETİCİLER İZMİR’İN GÜNDEMİYLE YÜZLEŞMEKTEN KORKUYOR, ONDAN DOLAYI SOKAKLARDA YOKLAR!
Kendilerinin sürekli sahada olduğunu ve sürekli vatandaşların yerel yönetimlerden yana olan şikayetlerini dinlediklerini hatırlatan Kaya, “İşte biz Buca’dayız, Gediz’deyiz. CHP’li yöneticiler buraya neden gelemiyor? Çünkü gelirlerse burada toplanmayan çöpleri, süpürülmeyen yolları görecekler. Toplanmayan çöplerden dolayı Gediz Sevgi Yolu’nu saran pis kokuyu duyacaklar. İnsanlarımızın önlerini kesip, CHP’li Büyükşehir Belediyesi’nin neden kendilerini toplu taşımada balık istifi gibi seyahat etmek zorunda bıraktığını sorduğunu görecekler. İzmirli hemşehrilerimizin tek gündemi beceriksiz, basiretsiz, vizyonsuz CHP’li yerel yönetimler. Bu gündemle yüzleşmekten korkuyorlar. Ondan dolayı İzmir’in sokaklarında yoklar” şeklinde konuştu.
TEK YAPTIKLARI SAFSATA, BİR ENGELLEME TÜRKÜSÜ TUTTURMUŞ GİDİYORLAR
İzmir’in hali ortadayken CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı ve yöneticilerin safsatadan başka bir şey yapmadığını vurgulayan AK Partili Kaya şunları söyledi, “İzmir’deki trafik sorunu herkese saç baş yolduruyor, nedense bu sorunu bir tek CHP’li yöneticiler görmüyor. Sürekli safsata, sürekli bir gündem değiştirme çabası. İzmir’in ve İzmirli hemşehrilerimizin gerçek gündeminde trafik sorunu var, alt yapısı olmayan bir şehrin yarattığı mağduriyet var, körfez kirliliği var, artık dayanılmaz bir hal alan koku var, yollardaki devasa çukurlar var, toplanmayan çöpler var, CHP’nin beceriksizliği ve vizyonsuzluğu var. CHP’nin gündeminde ise her zaman tutturdukları meşhur bir türkü var. Kendi beceriksizliklerini gizlemek için bir engelleme türküsü tutturmuşlar gidiyorlar. Ancak İzmirli bunu yutmuyor. Ne engellenmiş bir açıklasınlar. Yol yaptın, trafik sorununa çare buldun da engelledik mi! Yeşillik Caddesi’ni istediniz, hemen verildi. Devir alalı iki buçuk sene oldu, bir çivi çaktınız mı? Elinizden tutan mı var, iş yapın, hizmet üretin. Beceriksizliğinize kılıf aramaktan artık vazgeçin. Bu şehirde bir engelleme hadisesi varsa, o da istemezükçü’lerle birlikte yıllardır stadyumların yapımında, Çevre Yolu’nun inşaatında, Konak Tüneli’nde ve daha birçok projede gerçekleştirdiğiniz engellemelerdir. İzmir sizi çok iyi tanıyor”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Gündem

Deva’dan İktidara ‘Gri Liste’ Tepkisi ‘Uyarılarımız dikkate alınmadığı için Türkiye gri listeye alındı’ – İnternet Haber

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu,Türkiye’nin Uluslararası Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından kara para aklama ve …

Published

on

By

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu,Türkiye’nin Uluslararası Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele konusunda ‘gri liste’ye alınmasına tepki gösterdi.

Geçtiğimiz yıl Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesi Kanun Teklifinin Meclis’te görüşüldüğü sırada, söz konusu kanun teklifinin maksadının dışında düzenlemeler içerdiğine ve buna karşın teklifte kara para aklama, yolsuzluk ve terörizmin finansmanının önlenmesi konusunda etkili tedbirlere yer verilmediğine dair görüşlerini dile getirdiklerini söyleyen Yeneroğlu’nun açıklamaları şöyle:

‘Müzakere kültüründen tamamen uzaklaşan iktidar nedeniyle bugün gri listedeyiz’

İktidarı dernek ve vakıflara yönelik aşırı kısıtlamalardan vazgeçmesi gerektiği konusunda uyardıklarını belirten Yeneroğlu:

“Ancak müzakere kültüründen tamamen uzaklaşan iktidar nedeniyle bugün FATF’in kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele konusunda ‘yeterince çaba göstermeyen’ ülkelerin bulunduğu ‘gri liste’sinde yer almaktayız. DEVA Partisi olarak söz konusu kanun teklifi hakkında FATF eleştirilerinin odağında olan ‘Siyasi Nüfuz Sahibi Kişiler’ ile ilgili FATF düzenlemelerine uyum için herhangi bir değişiklik yapılmamasını eleştirmiş ve uyarılarda bulunmuştuk. Ne yazık ki, geçtiğimiz günlerde Avrupa Komisyonu da Türkiye’de idarenin şeffaf çalışmadığını, ihalelerin açık bir şekilde gerçekleştirilmediğini ve yolsuzluk konularında yargının siyasi etkiye açık olduğunu ifade etti. FATF da yolsuzlukla mücadele konusunda yeterli çabanın gösterilmediğini aynı şekilde tespit etti.”

‘Belediyelerdeki kayyum rejimi FATF düzenlemelerine uyum adı altında STK’lara uyarlanmıştır’

“FATF, sivil toplum kuruluşlarının yasa içerisinde faaliyet gösterdiği müddetçe faaliyetlerine müdahale edilmemesi ve engellenmemesi; öte yandan terörizmin sivil toplum kuruluşları üzerinden finanse edilmesinin önüne geçmek için de gerçek riske dayalı denetimi hayata geçirmesi gerektiğini ortaya koydu. Yasal faaliyette bulunan dernek ve vakıfların terörle suçlanmaması ve faaliyetlerinin önlenmemesi, öte yandan Türkiye’nin özellikle uluslararası terör örgütlerinin para akışlarının sağlandığı bir merkez olmasının önüne geçilmesi gerekmektedir. Fakat ne yazık ki hükûmet bugüne kadar bunun neredeyse tam tersini yapmış, geçtiğimiz yıl çıkarılan söz konusu Kanun ile de belediyelerdeki kayyum rejimi FATF düzenlemelerine uyum adı altında sivil toplum kuruluşlarına uyarlanmıştır.”

‘Bu kararla birlikte Türkiye’nin yurtdışı sermaye piyasalarına erişimi ve bankacılık işlemleri yapması daha da zorlaşacaktır.’

“Türkiye’nin gri listeye alınması, risk primi yüksek olan ülkemizi daha da riskli hale getirmiştir. Bu kararla birlikte Türkiye’nin yurtdışı sermaye piyasalarına erişimi ve bankacılık işlemleri yapması daha da zorlaşacaktır. Pahalı olan dış kaynaklar ne yazık ki daha da pahalılaşacaktır.”

‘DEVA Partisi olarak hükûmete çağrıda bulunuyoruz’

1- Yolsuzluk ve rüşveti önlemek için şeffaflık kurallarını hayata geçirin. Siyasi nüfuz sahibi kişilerle alakalı uluslararası kriterleri iç hukuka uyarlayın.

2- Türkiye’nin bir kara para aklama ve uluslararası terör örgütlerinin nakit akışını gerçekleştirdiği bir merkez ülke olmasını engelleyin.

3- Terörizmin finansmanını önleme kanunlarını sivil toplum kuruluşları üzerinde bir sopa olarak kullanmaktan vazgeçin. Dernek ve vakıflara ilişkin mevzuatı derhal demokratik toplum düzeninin gerekliliklerine uygun hale getirin.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Gündem

En Çok Trafik Cezası Araç Plakalarına Kesildi – İnternet Haber

2021 yılının ilk 9 aylık diliminde 308 bin 955 trafik kazası meydana gelirken, bu kazaların 142 bin 555’ü sürücü kaynaklı sebeplerden dolayı …

Published

on

By

2021 yılının ilk 9 aylık diliminde 308 bin 955 trafik kazası meydana gelirken, bu kazaların 142 bin 555’ü sürücü kaynaklı sebeplerden dolayı meydana geldi. Uygulanan denetimlerde ise 9 aylık dönemde 13 milyon 838 bin 997 trafik cezası kesildiği görülürken, bu cezaların 11 milyon 103 bin 937 ile büyük bir kısmının araç plakasına uygulandığı kaydedildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı (trafik.gov.tr) verilerinden elde edilen bilgilere göre, 2021 yılının 9 aylık diliminde 308 bin 955 trafik kazası meydana gelirken, bu kazaların 142 bin 555’ü sürücü kaynaklı meydana geldi. Bu kazalarda bin 797 kişi olay yerinde yaşamını yitirirken, 202 bin 501 kişi ise yaralandı. Ayrıca 2021 yılının geneline bakıldığında kazaların en çok yandan çarpma şeklinde olduğu görüldü. Ülke genelinde uygulanan trafik cezalarının adetsel dağılımına bakıldığında ise yaya, yolcu, sürücü ve araç plakası olmak üzere 2021 yılının ilk 9 ayında toplam 13 milyon 833 bin 997 ceza kesildiği saptandı.

Medya takip kurumu Ajans Press, trafik kazaları ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini çıkardı. Ajans Press’in dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre 2021 yılı içerisinde trafik kazaları ile alakalı basına 12 bin 329 haber yansıdığı tespit edildi. 2021 yılının başından bugüne kadar yapılan haber incelemesinde trafik kazalarının en çok yerel yayınlarda yer aldığı görülürken, online mecrada çıkan haber sayısının 35 binden fazla olduğu kaydedildi. Özellikle şehirlerarası yolcu taşımacılığında meydana gelen kazaların medyanın da gündeminde olduğu görüldü.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Gündem

İl Müdürü Özen: İklim Değişikliğine Karşı Önlemlerimizi Vakit Kaybetmeden Almalıyız – İnternet Haber

İzmir İl Tarım Müdürlüğü’nde İklim Değişikliği ve Tarıma Etkilerini konuşmak üzere düzenlenen toplantıda üreticilerle bir araya gelen İl …

Published

on

By

İzmir İl Tarım Müdürlüğü’nde İklim Değişikliği ve Tarıma Etkilerini konuşmak üzere düzenlenen toplantıda üreticilerle bir araya gelen İl Müdürlüğü yöneticileri, iklim değişikliği sürecini ve alınması gereken önlemleri değerlendirdi. FAO tarafından uygulanan bir proje vasıtasıyla düzenlenen toplantıya uzman konuk olarak İklimbilimci Prof. Dr. Murat Türkeş de katıldı.

Toplantının açılışında konuşan İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, iklim değişikliğinden en çok etkilenen sektörün tarım olduğunu hatırlattı ve bu konuda önlemlerin vakit kaybetmeden alınması gerektiğini söyledi. Tarımsal faaliyetler ve su kullanımı konusunda üreticilere seslenen Özen, “Kuraklık önümüzdeki yılların en önemli sorunu olacak. Artık sulamada geleneksel yöntemlerden uzaklaşmalıyız. Salma sulama yöntemleri yerine modern sistemleri tercih etmeye, suyumuzu doğru kullanmaya mecburuz.

Üreticilerimizin Duyarlı Olması Gerekiyor

Kuraklığa daha dayanıklı ve daha az sulama isteyen alternatif tarım ürünlerine ve tekniklerine doğru yönelmemiz gerekiyor. Bizler de tüm tarım teşkilatı olarak, Bakanlığımızın destekleri vasıtasıyla ve yerelde İzmirli üreticilerimiz için alacağımız tedbirlerle sizlerin yanında olacağız. Kurum ve kuruluşlar bu süreci çok iyi yönetse bile, başarılı olmak için üreticilerimizin bu konuya sahip çıkmaları ve duyarlı yaklaşmaları gerekiyor. İklim değişikliği sürecinin olumsuz etkilerinden en az şekilde etkilenmemiz için bu şart.” Dedi.

Toplantıda katılımcılara iklim değişikliğinin dünyada ve Türkiye’deki etkilerinden bahseden Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş, iklim değişikliği krizinden en çok etkilenen ülkelerden birinin Türkiye olacağını belirterek “1980 lerin başından bu yana afetlerin artması ve hava sıcaklıklarının yükselmesi bize önemli sorunların geleceğini işaret ediyor. Türkiye Suptropik iklimden tropik iklime geçiş yapıyor. Her alanda ciddi bir risk yönetimi şart” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending