Connect with us

Gündem

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Sergi Salonu’nda “Doğa Yansımaları” adlı sergiyi ziyarete açtı – İnternet Haber

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, akademisyen-sanatçı Yrd. Doç. Dr. Mine Okur’un “Doğa Yansımaları” adlı kişisel sergisini, Yakın Doğu Üniversitesi …

Published

on

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, akademisyen-sanatçı Yrd. Doç. Dr. Mine Okur’un “Doğa Yansımaları” adlı kişisel sergisini, Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Sergi Salonu’nda ziyarete açtı

Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mine Okur’un Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için özel olarak hazırladığı “Doğa Yansımaları” adlı kişisel sergisi, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın katılımı ile Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Sergi Salonu’nda açıldı. Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin 384’üncü sergisi olan ve 30 Ekime’e kadar ziyarete açık olacak “Doğa Yansımaları”, 30 baskı resim, 23 karakalem taslak ve 2 adet tuval resmi bir araya getiren 55 eserden oluşuyor.

Serginin açılış töreninde Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yakın Doğu Oluşumu Müzeler Daire Başkanı Prof. Dr. Ali Efdal Özkul ve Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mine Okur birer konuşma yaptı.

Konuşmalarından ardından Yrd. Doç. Dr. Mine Okur, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin Alasya Ödülleri kapsamında baskı resim sanatçılarına verdiği “Hârizmî” ödülünü Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın elinden aldı. Sanatçı, kendisi için hazırlanan büstün açılışını ise Cumhurbaşkanı Tatar ve Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İrfan Günsel’le birlikte yaptı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: “Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin ürettiği sanatsal çalışmalarla ülkemiz geleceğe emin adımlarla yürüyor.”

Haftasonu, Yakın Doğu Oluşumu Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel’in 40’ıncı yaş günü onuruna Yakın Doğu Sanat Müzesi’nde düzenlenen “Güzel Sanatlar Denizcilik Sergisi” ve “Gemi Modelleri Sergisi”nin açılışını yaptığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Doğa Yansımaları” sergisinin açılışında da bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, açılışı yapılan her bir sanat sergisinin gelecek günler için büyük önem taşıdığını vurguladı.

KKTC’nin kültür ve sanat bakımından her geçen gün zenginleşen bir ülke haline geldiğini ve bu güzelliklere sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, “Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin ürettiği sanatsal çalışmalarla ülkemiz geleceğe emin adımlarla yürüyor” dedi.

9 Ekim’de açılışı yapılan Güzel Sanatlar Denizcilik Sergisi ve Gemi Modelleri Sergisi’ne de değinen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Denizcilik ve gemicilikle ilgili ortaya çıkarılan tüm eserler, Mavi Vatan Akdeniz’deki tarihimizi ortaya koyuyor. 1571’de Osmanlı donanmasının verdiği on binlerce şehit sayesinde görebildiğimiz bu vatanın güzelliklerini, bu sergilerde resmetmek geleceğe taşıyabilmek insanlığa yapılan büyük bir hizmettir” dedi.

Sanat eserlerinin büyük bir emekle ortaya çıktığını ve insan ruhuna hitap ederek bambaşka bir bakış açısı kazandırdığını söyleyen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “İnsanlığın yaratıcılığıyla ortaya çıkan bu eserleri geleceğe taşımamızda bizlere yardımcı olan ve emeğini hiç esirgemeyen başta Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel olmak üzere tüm Yakın Doğu Ailesine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Ali Efdal Özkul: “Müzelerimizde 14 Türk Devlet ve topluluklarına ait sanatçıların eserlerinin bulunması Türk dünyasını da Yakın Doğu Oluşumu Müzeleri çatısı altında buluşturuyor.”

Sanatı tanımlayarak başladığı konuşmasına# Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İrfan Günsel’in “Sanattır insanlığın tanımı” sözüne vurgu yaparak devam eden Yakın Doğu Oluşumu Müzeler Daire Başkanı Prof. Dr. Ali Efdal Özkul, “Bizler bunun bilincinde olarak sanatı, toplumumuzun günlük yaşamının bir parçası haline getirdik. Bu doğrultuda tüm halkımızın müzelerimizi gezmelerini ve sanat eserlerini yakından görmelerini sağladık” ifadelerini kullandı.

KKTC halkına yıllarca gurur duyacakları, yaşatıp koruyacakları, çağdaş sanat alanları yarattıklarını söyleyen Prof. Dr. Ali Efdal Özkul, “Bilim, teknoloji, tarih, kültür ve sanatı birleştirdik. KKTC’yi başta Türk dünyası olmak üzere tüm dünyada sanat aracılığıyla duyurarak tanıtıyoruz. Müzelerimizde 14 Türk Devlet ve topluluklarına ait sanatçıların eserlerinin bulunması Türk dünyasını da Yakın Doğu Oluşumu Müzeleri çatısı altında buluşturuyor” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Mine Okur: “Sergimi, doğadaki formaların sanatsal formdan önce geliyor olması düşüncesiyle oluşturdum.”

Doğanın, sanatın varoluşundan beri sanatçı ve tasarımcılar için ilham verici bir kaynak olduğunu söyleyen Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mine Okur, “Doğanın bir dokuyu, yaratılmış bir formu veya simetrik ya da tam tersi bir bitkiyi nasıl ortaya çıkardığı her zaman bilimin ve sanatın konusu olmuş ve olmaktadır” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Mine Okur, “Ben de bu sergimi, doğadaki formaların sanatsal formdan önce geliyor olması düşüncesiyle oluşturdum. Tüm bu formları kendi bakış açım ve iç dünyam ile ilişkilendirdim. Üniversitemizin sunduğu eşsiz olanaklar ile fakültemiz baskı resim atölyesinde serigrafi baskı tekniğini kullanarak hayata geçirdim” ifadelerini kullandı.

Yrd. Doç. Dr. Mine Okur, “Kıbrıs Modern Sanat Müzesi bünyesinde açılan sergilerin 384’üncüsü olan sergime, her şeyden daha önemlisi sanata ve tasarıma verdikleri sonsuz destekten dolayı başta Kurucu Rektörümüz Dr. Suat İrfan Günsel’e, Yakın Doğu Oluşumu Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel’e, dekanımız Prof. Dr. Erdal Aygenç’e, bölüm başkanımız Doç. Dr. Erdoğan Ergün’e ve bugün doğum günü olan eşim Gökhan Okur’a ve Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin tüm çalışanlarına teşekkürü bir borç bilirim” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Gündem

Deva’dan İktidara ‘Gri Liste’ Tepkisi ‘Uyarılarımız dikkate alınmadığı için Türkiye gri listeye alındı’ – İnternet Haber

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu,Türkiye’nin Uluslararası Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından kara para aklama ve …

Published

on

By

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu,Türkiye’nin Uluslararası Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele konusunda ‘gri liste’ye alınmasına tepki gösterdi.

Geçtiğimiz yıl Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesi Kanun Teklifinin Meclis’te görüşüldüğü sırada, söz konusu kanun teklifinin maksadının dışında düzenlemeler içerdiğine ve buna karşın teklifte kara para aklama, yolsuzluk ve terörizmin finansmanının önlenmesi konusunda etkili tedbirlere yer verilmediğine dair görüşlerini dile getirdiklerini söyleyen Yeneroğlu’nun açıklamaları şöyle:

‘Müzakere kültüründen tamamen uzaklaşan iktidar nedeniyle bugün gri listedeyiz’

İktidarı dernek ve vakıflara yönelik aşırı kısıtlamalardan vazgeçmesi gerektiği konusunda uyardıklarını belirten Yeneroğlu:

“Ancak müzakere kültüründen tamamen uzaklaşan iktidar nedeniyle bugün FATF’in kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele konusunda ‘yeterince çaba göstermeyen’ ülkelerin bulunduğu ‘gri liste’sinde yer almaktayız. DEVA Partisi olarak söz konusu kanun teklifi hakkında FATF eleştirilerinin odağında olan ‘Siyasi Nüfuz Sahibi Kişiler’ ile ilgili FATF düzenlemelerine uyum için herhangi bir değişiklik yapılmamasını eleştirmiş ve uyarılarda bulunmuştuk. Ne yazık ki, geçtiğimiz günlerde Avrupa Komisyonu da Türkiye’de idarenin şeffaf çalışmadığını, ihalelerin açık bir şekilde gerçekleştirilmediğini ve yolsuzluk konularında yargının siyasi etkiye açık olduğunu ifade etti. FATF da yolsuzlukla mücadele konusunda yeterli çabanın gösterilmediğini aynı şekilde tespit etti.”

‘Belediyelerdeki kayyum rejimi FATF düzenlemelerine uyum adı altında STK’lara uyarlanmıştır’

“FATF, sivil toplum kuruluşlarının yasa içerisinde faaliyet gösterdiği müddetçe faaliyetlerine müdahale edilmemesi ve engellenmemesi; öte yandan terörizmin sivil toplum kuruluşları üzerinden finanse edilmesinin önüne geçmek için de gerçek riske dayalı denetimi hayata geçirmesi gerektiğini ortaya koydu. Yasal faaliyette bulunan dernek ve vakıfların terörle suçlanmaması ve faaliyetlerinin önlenmemesi, öte yandan Türkiye’nin özellikle uluslararası terör örgütlerinin para akışlarının sağlandığı bir merkez olmasının önüne geçilmesi gerekmektedir. Fakat ne yazık ki hükûmet bugüne kadar bunun neredeyse tam tersini yapmış, geçtiğimiz yıl çıkarılan söz konusu Kanun ile de belediyelerdeki kayyum rejimi FATF düzenlemelerine uyum adı altında sivil toplum kuruluşlarına uyarlanmıştır.”

‘Bu kararla birlikte Türkiye’nin yurtdışı sermaye piyasalarına erişimi ve bankacılık işlemleri yapması daha da zorlaşacaktır.’

“Türkiye’nin gri listeye alınması, risk primi yüksek olan ülkemizi daha da riskli hale getirmiştir. Bu kararla birlikte Türkiye’nin yurtdışı sermaye piyasalarına erişimi ve bankacılık işlemleri yapması daha da zorlaşacaktır. Pahalı olan dış kaynaklar ne yazık ki daha da pahalılaşacaktır.”

‘DEVA Partisi olarak hükûmete çağrıda bulunuyoruz’

1- Yolsuzluk ve rüşveti önlemek için şeffaflık kurallarını hayata geçirin. Siyasi nüfuz sahibi kişilerle alakalı uluslararası kriterleri iç hukuka uyarlayın.

2- Türkiye’nin bir kara para aklama ve uluslararası terör örgütlerinin nakit akışını gerçekleştirdiği bir merkez ülke olmasını engelleyin.

3- Terörizmin finansmanını önleme kanunlarını sivil toplum kuruluşları üzerinde bir sopa olarak kullanmaktan vazgeçin. Dernek ve vakıflara ilişkin mevzuatı derhal demokratik toplum düzeninin gerekliliklerine uygun hale getirin.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Gündem

En Çok Trafik Cezası Araç Plakalarına Kesildi – İnternet Haber

2021 yılının ilk 9 aylık diliminde 308 bin 955 trafik kazası meydana gelirken, bu kazaların 142 bin 555’ü sürücü kaynaklı sebeplerden dolayı …

Published

on

By

2021 yılının ilk 9 aylık diliminde 308 bin 955 trafik kazası meydana gelirken, bu kazaların 142 bin 555’ü sürücü kaynaklı sebeplerden dolayı meydana geldi. Uygulanan denetimlerde ise 9 aylık dönemde 13 milyon 838 bin 997 trafik cezası kesildiği görülürken, bu cezaların 11 milyon 103 bin 937 ile büyük bir kısmının araç plakasına uygulandığı kaydedildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı (trafik.gov.tr) verilerinden elde edilen bilgilere göre, 2021 yılının 9 aylık diliminde 308 bin 955 trafik kazası meydana gelirken, bu kazaların 142 bin 555’ü sürücü kaynaklı meydana geldi. Bu kazalarda bin 797 kişi olay yerinde yaşamını yitirirken, 202 bin 501 kişi ise yaralandı. Ayrıca 2021 yılının geneline bakıldığında kazaların en çok yandan çarpma şeklinde olduğu görüldü. Ülke genelinde uygulanan trafik cezalarının adetsel dağılımına bakıldığında ise yaya, yolcu, sürücü ve araç plakası olmak üzere 2021 yılının ilk 9 ayında toplam 13 milyon 833 bin 997 ceza kesildiği saptandı.

Medya takip kurumu Ajans Press, trafik kazaları ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini çıkardı. Ajans Press’in dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre 2021 yılı içerisinde trafik kazaları ile alakalı basına 12 bin 329 haber yansıdığı tespit edildi. 2021 yılının başından bugüne kadar yapılan haber incelemesinde trafik kazalarının en çok yerel yayınlarda yer aldığı görülürken, online mecrada çıkan haber sayısının 35 binden fazla olduğu kaydedildi. Özellikle şehirlerarası yolcu taşımacılığında meydana gelen kazaların medyanın da gündeminde olduğu görüldü.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Gündem

İl Müdürü Özen: İklim Değişikliğine Karşı Önlemlerimizi Vakit Kaybetmeden Almalıyız – İnternet Haber

İzmir İl Tarım Müdürlüğü’nde İklim Değişikliği ve Tarıma Etkilerini konuşmak üzere düzenlenen toplantıda üreticilerle bir araya gelen İl …

Published

on

By

İzmir İl Tarım Müdürlüğü’nde İklim Değişikliği ve Tarıma Etkilerini konuşmak üzere düzenlenen toplantıda üreticilerle bir araya gelen İl Müdürlüğü yöneticileri, iklim değişikliği sürecini ve alınması gereken önlemleri değerlendirdi. FAO tarafından uygulanan bir proje vasıtasıyla düzenlenen toplantıya uzman konuk olarak İklimbilimci Prof. Dr. Murat Türkeş de katıldı.

Toplantının açılışında konuşan İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, iklim değişikliğinden en çok etkilenen sektörün tarım olduğunu hatırlattı ve bu konuda önlemlerin vakit kaybetmeden alınması gerektiğini söyledi. Tarımsal faaliyetler ve su kullanımı konusunda üreticilere seslenen Özen, “Kuraklık önümüzdeki yılların en önemli sorunu olacak. Artık sulamada geleneksel yöntemlerden uzaklaşmalıyız. Salma sulama yöntemleri yerine modern sistemleri tercih etmeye, suyumuzu doğru kullanmaya mecburuz.

Üreticilerimizin Duyarlı Olması Gerekiyor

Kuraklığa daha dayanıklı ve daha az sulama isteyen alternatif tarım ürünlerine ve tekniklerine doğru yönelmemiz gerekiyor. Bizler de tüm tarım teşkilatı olarak, Bakanlığımızın destekleri vasıtasıyla ve yerelde İzmirli üreticilerimiz için alacağımız tedbirlerle sizlerin yanında olacağız. Kurum ve kuruluşlar bu süreci çok iyi yönetse bile, başarılı olmak için üreticilerimizin bu konuya sahip çıkmaları ve duyarlı yaklaşmaları gerekiyor. İklim değişikliği sürecinin olumsuz etkilerinden en az şekilde etkilenmemiz için bu şart.” Dedi.

Toplantıda katılımcılara iklim değişikliğinin dünyada ve Türkiye’deki etkilerinden bahseden Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş, iklim değişikliği krizinden en çok etkilenen ülkelerden birinin Türkiye olacağını belirterek “1980 lerin başından bu yana afetlerin artması ve hava sıcaklıklarının yükselmesi bize önemli sorunların geleceğini işaret ediyor. Türkiye Suptropik iklimden tropik iklime geçiş yapıyor. Her alanda ciddi bir risk yönetimi şart” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending