Connect with us

Gündem

BBP Lideri Destici: Yarın Demirtaş’ın eşi aday gösterilirse hiç şaşırmam. – İnternet Haber

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, 24 TV’de Arafta Sorular’da Star yazarı Esra Elönü’nün sorularını cevapladı. Selahattin …

Published

on

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, 24 TV‘de Arafta Sorular’da Star yazarı Esra Elönü‘nün sorularını cevapladı. Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın 6-8 Ekim olaylarının yıldönümünde Fox TV’nin yayına çıkarılmasına değinen BBP Lideri Destici, ‘Selahattin Demirtaş’ın eşi aparat olarak kullanılarak bir mühendislik çalışması yürütülüyor. Hem Demirtaş ailesi hem de Selahattin Demirtaş meşruymuş algısı oluşturuluyor. HDP tabanı üzerinde Selahattin Demirtaş’ın etkili olduğunu düşünüyorlar. Yarın hanımı (Selahattin Demirtaş’ın eşi) aday gösterilirse hiç şaşırmam’ dedi.

24 TV‘nin her bölümü ses getiren programı Arafta Sorular’ın bu haftaki konuğu, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici oldu.

Destici, Star yazarı Esra Elönü moderatörlüğünde, Arafta Soruları cevapladı.

“KILIÇDAROĞLU’NUN CUMHURBAŞKANINA YÖNELİK İDDİALARI KABUL EDİLEMEZ”

Türkiye’nin Cumhur İttifakıyla yola devam etmesini isteyen BBP Lideri Mustafa Destici, Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik iddialarına sert tepki gösterdi. Destici, “Milli İradeye tam teslim olduk. Bunun da herkesin rıza göstermesini rica ediyoruz. Kılıçdaroğlu’nun sayın Cumhurbaşkanına yönelik iddiaları kabul edilebilir değil. Hiç bir siyasi parti bu yollara tevessül etmemeli. Kılıçdaoğlu’ndan bu tarz konuşmalardan uzak durmasını istiyoruz. Cumhur İttifakı içindeyiz. Kararı millet verir. Türkiye zor bir eşikten geçiyor. ABD-Biden bize neden tepki gösteriyor? Libya’da Karabağ’da olduğumuz için kendi petrolümü aradığımız için S-400 aldığımız için. Biden’ın bu tavrı Sayın Erdoğan’a değil Türkiye’yedir. Türkiye’nin Cumhur İttifakıyla yola devam etmesini istiyorum” dedi.

“HDP İŞ BİRLİĞİYLE LİBYA’DA, KKTC’DE NE YAPABİLİRSİNİZ?”

CHP ve İYİ Parti’nin HDP’yle iş birliği yapmasına tepki gösteren Destici, “Karşı blok, HDP’yle işbirliğiyle Meclis’te çoğunluğu ele geçirmek istiyor. Siz HDP’le işbirliği yaparak Suriye’de Libya’da KKTC’de ne yapacaksınız?. İstanbul’da CHP’nin kazanması İYİ Parti ve HDP’nin desteğiyle oldu” ifadelerini kullandı.

“SEÇİM BARAJI YA SIFIRLANMALI YADA EN FAZLA 3 OLMALI”

Destici, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la basına kapalı gerçekleşen ve 1 saat 20 dakika süren görüşmesine ilişkin, “Seçim barajı konusunda bir görüşmemiz oldu. Uyum yasaları süreci yarım kaldı. Şimdi bu konu hakkında çalışmalar yapılıyor. Yüzde 3 üzerinde bir seçim barajı kabul edilemez. Milletvekillerin ön seçimle seçilmesi lazım. Barajın olmamasını düşünüyoruz. Partiler ittifak içinde kendi adı ve amblemiyle seçime girmeli. Barajın yüzde 10’dan 7’ye düşmesi tabi iyi bir gelişme ama tabloyu değiştirmiyor. Ya sıfırlanmalı yada en fazla yüzde 3 olmalı” dedi.

“KIRMIZI ÇİZGİLERİMİZİ BİR KENARA BIRAKIP UZLAŞALIM”

Anayasa çalışmaları konusunda önemli bir çağrıda bulunan Destici, tüm siyasi partilerin kırmızı çizgisini bir kenara bırakmasını istedi. Desteci, “Darbe anayasasından kurtulmak için mücadele ettik. Yeni anayasa çalışmalarına destek verdik. Kırmızı çizgilerimizi bir kenara bırakıp uzlaşalım. Anlaşamadığımız konuları millete götürelim. Kemal bey diyor ki “AK Parti’yle anayasa konusunu görüşmem. Yüzde 40 alan partiyle konuşmuyorsun, PKK’nın partisiyle konuşuyorsun” dedi.

“SELAHATTİN DEMİRTAŞ’IN EŞİ APARAT OLARAK KULLANILIYOR”

Yasin Börü ve arkadaşlarının azmettiricisi olarak cezaevinde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın 6-8 Ekim olaylarının yıldönümünde Fox TV’nin yayına çıkarılmasına değinen BBP Lideri Destici, “Yasin Börü’nün katili bir de azmettiricisi Selahattin Demirtaş’tır. HDP ismiyle çağrı yapıldı. Halk ayaklanmaya çağrıldı. Sokağa çıkanlar da kendisinden olmayanları öldürdü. Selahattin Demirtaş’ın eşi aparat olarak kullanılarak bir mühendislik çalışması yürütülüyor. Hem Demirtaş ailesi hem de Selahattin Demirtaş meşruymuş algısı oluşturuluyor. Bu mühendislik çalışmasının Amerika ve Avrupa’yla birlikte yürütüldüğünü düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“DEMİRTAŞ’IN EŞİ ADAY GÖSTERİLİRSE ŞAŞIRMAM”

Millet İttifakı’nın seçimi kazanması için HDP’nin desteğini alması gerektiğini belirten Destici, “HDP’de en etkili kaynak Kandil, İmralı ve Selahattin Demirtaş. HDP üstünde etki gücü yüksek 3 faktör. Yarın hanımı aday gösterilirse hiç şaşırmam. Terör örgütü için isimler çok da önemli değil. Netice önemli” dedi.

“HDP’NİN KAPATILMASI GEREKİYOR”

HDP’nin kapatılması gerektiğini ifade eden Destici, “Hiç bir siyasi parti terör örgütüyle iş birliği yapamaz. Hukuk ne diyorsa bunun gereği yapılmalı. PKK’nın ne kadar uzantısı varsa bir defada kapatmalıyız, bir daha açılmamak üzere. Devlet, terör örgütü PKK’ya parti, televizyon, gazete vb. kurdurmamalıdır. Terörle mücadele topyekün sürdürülmeli. O zaman sonuç alabiliriz. Polisimiz askerlerimiz mücadele edecek bunlar da gelecek Meclis’te terör propagandası yapacak. Tam devletimiz PKK’nın belini kırmış Kılıçdaroğlu çıkmış “Kürt sorununu HDP’yle görüşeceğiz” diyor. Birisi bu Kürt sorunu nedir bunu açıklasın” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Gündem

Deva’dan İktidara ‘Gri Liste’ Tepkisi ‘Uyarılarımız dikkate alınmadığı için Türkiye gri listeye alındı’ – İnternet Haber

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu,Türkiye’nin Uluslararası Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından kara para aklama ve …

Published

on

By

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu,Türkiye’nin Uluslararası Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele konusunda ‘gri liste’ye alınmasına tepki gösterdi.

Geçtiğimiz yıl Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesi Kanun Teklifinin Meclis’te görüşüldüğü sırada, söz konusu kanun teklifinin maksadının dışında düzenlemeler içerdiğine ve buna karşın teklifte kara para aklama, yolsuzluk ve terörizmin finansmanının önlenmesi konusunda etkili tedbirlere yer verilmediğine dair görüşlerini dile getirdiklerini söyleyen Yeneroğlu’nun açıklamaları şöyle:

‘Müzakere kültüründen tamamen uzaklaşan iktidar nedeniyle bugün gri listedeyiz’

İktidarı dernek ve vakıflara yönelik aşırı kısıtlamalardan vazgeçmesi gerektiği konusunda uyardıklarını belirten Yeneroğlu:

“Ancak müzakere kültüründen tamamen uzaklaşan iktidar nedeniyle bugün FATF’in kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele konusunda ‘yeterince çaba göstermeyen’ ülkelerin bulunduğu ‘gri liste’sinde yer almaktayız. DEVA Partisi olarak söz konusu kanun teklifi hakkında FATF eleştirilerinin odağında olan ‘Siyasi Nüfuz Sahibi Kişiler’ ile ilgili FATF düzenlemelerine uyum için herhangi bir değişiklik yapılmamasını eleştirmiş ve uyarılarda bulunmuştuk. Ne yazık ki, geçtiğimiz günlerde Avrupa Komisyonu da Türkiye’de idarenin şeffaf çalışmadığını, ihalelerin açık bir şekilde gerçekleştirilmediğini ve yolsuzluk konularında yargının siyasi etkiye açık olduğunu ifade etti. FATF da yolsuzlukla mücadele konusunda yeterli çabanın gösterilmediğini aynı şekilde tespit etti.”

‘Belediyelerdeki kayyum rejimi FATF düzenlemelerine uyum adı altında STK’lara uyarlanmıştır’

“FATF, sivil toplum kuruluşlarının yasa içerisinde faaliyet gösterdiği müddetçe faaliyetlerine müdahale edilmemesi ve engellenmemesi; öte yandan terörizmin sivil toplum kuruluşları üzerinden finanse edilmesinin önüne geçmek için de gerçek riske dayalı denetimi hayata geçirmesi gerektiğini ortaya koydu. Yasal faaliyette bulunan dernek ve vakıfların terörle suçlanmaması ve faaliyetlerinin önlenmemesi, öte yandan Türkiye’nin özellikle uluslararası terör örgütlerinin para akışlarının sağlandığı bir merkez olmasının önüne geçilmesi gerekmektedir. Fakat ne yazık ki hükûmet bugüne kadar bunun neredeyse tam tersini yapmış, geçtiğimiz yıl çıkarılan söz konusu Kanun ile de belediyelerdeki kayyum rejimi FATF düzenlemelerine uyum adı altında sivil toplum kuruluşlarına uyarlanmıştır.”

‘Bu kararla birlikte Türkiye’nin yurtdışı sermaye piyasalarına erişimi ve bankacılık işlemleri yapması daha da zorlaşacaktır.’

“Türkiye’nin gri listeye alınması, risk primi yüksek olan ülkemizi daha da riskli hale getirmiştir. Bu kararla birlikte Türkiye’nin yurtdışı sermaye piyasalarına erişimi ve bankacılık işlemleri yapması daha da zorlaşacaktır. Pahalı olan dış kaynaklar ne yazık ki daha da pahalılaşacaktır.”

‘DEVA Partisi olarak hükûmete çağrıda bulunuyoruz’

1- Yolsuzluk ve rüşveti önlemek için şeffaflık kurallarını hayata geçirin. Siyasi nüfuz sahibi kişilerle alakalı uluslararası kriterleri iç hukuka uyarlayın.

2- Türkiye’nin bir kara para aklama ve uluslararası terör örgütlerinin nakit akışını gerçekleştirdiği bir merkez ülke olmasını engelleyin.

3- Terörizmin finansmanını önleme kanunlarını sivil toplum kuruluşları üzerinde bir sopa olarak kullanmaktan vazgeçin. Dernek ve vakıflara ilişkin mevzuatı derhal demokratik toplum düzeninin gerekliliklerine uygun hale getirin.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Gündem

En Çok Trafik Cezası Araç Plakalarına Kesildi – İnternet Haber

2021 yılının ilk 9 aylık diliminde 308 bin 955 trafik kazası meydana gelirken, bu kazaların 142 bin 555’ü sürücü kaynaklı sebeplerden dolayı …

Published

on

By

2021 yılının ilk 9 aylık diliminde 308 bin 955 trafik kazası meydana gelirken, bu kazaların 142 bin 555’ü sürücü kaynaklı sebeplerden dolayı meydana geldi. Uygulanan denetimlerde ise 9 aylık dönemde 13 milyon 838 bin 997 trafik cezası kesildiği görülürken, bu cezaların 11 milyon 103 bin 937 ile büyük bir kısmının araç plakasına uygulandığı kaydedildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı (trafik.gov.tr) verilerinden elde edilen bilgilere göre, 2021 yılının 9 aylık diliminde 308 bin 955 trafik kazası meydana gelirken, bu kazaların 142 bin 555’ü sürücü kaynaklı meydana geldi. Bu kazalarda bin 797 kişi olay yerinde yaşamını yitirirken, 202 bin 501 kişi ise yaralandı. Ayrıca 2021 yılının geneline bakıldığında kazaların en çok yandan çarpma şeklinde olduğu görüldü. Ülke genelinde uygulanan trafik cezalarının adetsel dağılımına bakıldığında ise yaya, yolcu, sürücü ve araç plakası olmak üzere 2021 yılının ilk 9 ayında toplam 13 milyon 833 bin 997 ceza kesildiği saptandı.

Medya takip kurumu Ajans Press, trafik kazaları ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini çıkardı. Ajans Press’in dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre 2021 yılı içerisinde trafik kazaları ile alakalı basına 12 bin 329 haber yansıdığı tespit edildi. 2021 yılının başından bugüne kadar yapılan haber incelemesinde trafik kazalarının en çok yerel yayınlarda yer aldığı görülürken, online mecrada çıkan haber sayısının 35 binden fazla olduğu kaydedildi. Özellikle şehirlerarası yolcu taşımacılığında meydana gelen kazaların medyanın da gündeminde olduğu görüldü.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Gündem

İl Müdürü Özen: İklim Değişikliğine Karşı Önlemlerimizi Vakit Kaybetmeden Almalıyız – İnternet Haber

İzmir İl Tarım Müdürlüğü’nde İklim Değişikliği ve Tarıma Etkilerini konuşmak üzere düzenlenen toplantıda üreticilerle bir araya gelen İl …

Published

on

By

İzmir İl Tarım Müdürlüğü’nde İklim Değişikliği ve Tarıma Etkilerini konuşmak üzere düzenlenen toplantıda üreticilerle bir araya gelen İl Müdürlüğü yöneticileri, iklim değişikliği sürecini ve alınması gereken önlemleri değerlendirdi. FAO tarafından uygulanan bir proje vasıtasıyla düzenlenen toplantıya uzman konuk olarak İklimbilimci Prof. Dr. Murat Türkeş de katıldı.

Toplantının açılışında konuşan İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, iklim değişikliğinden en çok etkilenen sektörün tarım olduğunu hatırlattı ve bu konuda önlemlerin vakit kaybetmeden alınması gerektiğini söyledi. Tarımsal faaliyetler ve su kullanımı konusunda üreticilere seslenen Özen, “Kuraklık önümüzdeki yılların en önemli sorunu olacak. Artık sulamada geleneksel yöntemlerden uzaklaşmalıyız. Salma sulama yöntemleri yerine modern sistemleri tercih etmeye, suyumuzu doğru kullanmaya mecburuz.

Üreticilerimizin Duyarlı Olması Gerekiyor

Kuraklığa daha dayanıklı ve daha az sulama isteyen alternatif tarım ürünlerine ve tekniklerine doğru yönelmemiz gerekiyor. Bizler de tüm tarım teşkilatı olarak, Bakanlığımızın destekleri vasıtasıyla ve yerelde İzmirli üreticilerimiz için alacağımız tedbirlerle sizlerin yanında olacağız. Kurum ve kuruluşlar bu süreci çok iyi yönetse bile, başarılı olmak için üreticilerimizin bu konuya sahip çıkmaları ve duyarlı yaklaşmaları gerekiyor. İklim değişikliği sürecinin olumsuz etkilerinden en az şekilde etkilenmemiz için bu şart.” Dedi.

Toplantıda katılımcılara iklim değişikliğinin dünyada ve Türkiye’deki etkilerinden bahseden Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş, iklim değişikliği krizinden en çok etkilenen ülkelerden birinin Türkiye olacağını belirterek “1980 lerin başından bu yana afetlerin artması ve hava sıcaklıklarının yükselmesi bize önemli sorunların geleceğini işaret ediyor. Türkiye Suptropik iklimden tropik iklime geçiş yapıyor. Her alanda ciddi bir risk yönetimi şart” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending