Connect with us

Gündem

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 24 TV canlı yayınında Kaan Yakuphan’ın sorularını yanıtladı. – İnternet Haber

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 24 TV canlı yayınında Kaan Yakuphan’ın sorularını yanıtladı. Pakdemirli çiftçiye müjde olarak, “Yarından …

Published

on

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 24 TV canlı yayınında Kaan Yakuphan’ın sorularını yanıtladı. Pakdemirli çiftçiye müjde olarak, “Yarından itibaren 19 milyon 408 bin 11 TL’lik tarım destekleri hesaplara yatacak.” dedi.

Pakdemirli’nin açıklamalarından satır başları:

Yarından itibaren 19 milyon 408 bin 11 TL’lik tarım destekleri hesaplara yatacak.

Etrafımızdaki denizleri düşündüğümüzde sanki çok su varmış gibi gözüküyor. Ancak kullanılabilir su miktarı, dünyadaki bütün suların yüzde 1-2’sini kapsıyor.

Bundan sonra, Su Kanunu’nun da bu yıl veya önümüzdeki yılın ilk aylarında çıkartabilirsek çok uygun olacak diye düşünüyorum.

Kullanılabilir su aslında tüm dünyada yağan ve yere dokunan suyun yüzde 1 veya 2’sini konuşuyoruz. Bu yüzde 1 ve 2’sine aslında daha mücevher, altın gibi davranıyor olmamız lazım.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE KÜRESEL ISINMANIN ETKİLERİ

2053 yılına kadar “Net Sıfır Emisyon”a doğru gidecek bir üretim politikasını izliyor olmamız lazım

Dünyada biz yeşili artıran dördüncü sırada ülkeyiz. Bu anlamda bakanlık özelinde baktığımız zaman performansı iyi görünmekle beraber kamu olarak yapacağımız çok sayıda ödev var.

Tarım Orman Şurası’ndan çıkan ilk karar: “Suya göre üretim yapılacak. Çok su tüketen üretimler azalacak”

YANAN ORMANLAR YENİDEN YEŞİLLENECEK

11 Kasım’da her yıl olduğu gibi fidan dikeceğiz.

İklim değişikliği kaçınılmaz, geliyor. Evlatlarımıza emanet edeceğimiz bu toprakları koruyarak, iyileştirerek, daha yaşanılabilir bir hale getirmeliyiz.

Ben buralarda kendimi ehil görmekle beraber çünkü hava aracı kullanmaya sertifikalı olmak lazım. Buradaki karar bana ait bir karar değil. Bu karar 1986’da orman teşkilatı oturmuş hava gücünü nasıl oluşturalım diye hesap yapmışlar, orman teşkilatı hava gücünü mutlaka helikopterlerden oluştursun.

Herhangi bir yangın çıktığı zaman bu su havuzlara sepetleri indirip suyu alıp götürmesi mümkün. Helikopter yangına çok yakın. Ama uçak kullandığınız zaman bazen uçağın gidip gelmesi denizden su alması yarım saati buluyor bu da zaman kaybı.

Bizim filomuzun her dönem helikopter ağırlıklı olması lazım.

FİLOMUZUN HELİKOPTER AĞIRLIKLI OLMASI LAZIM

Orman teşkilatının 86 yılında aldığı ve bu zamana kadar uyguladığı karar icabı Orman Teşkilatı helikopterci bir kurumdur. Fransa’da 40 kadar helikopter var. Fransa’nın orman alanları bizden biraz daha fazladır ama. 13-15 Ekim arasında Çalıştay yapıyoruz bütün dernekleri bütün paydaşları çağırdık gelin fikirlerinizi burada paylaşalım diye. Burada bundan sonrasında Çalıştay’da şu da konuşulacak mevcut uçağımız mevcut helikopterimiz muhakkak müdahale edecek. Ama çok akut bir durum yaşanırsa nerede jandarmada, poliste, kara kuvvetlerinde nerede hava kuvvetlerinde yangın söndürmeye ne kadar müsait uçak helikopter varsa bunlarla ilgili çalışma yapılacak. (düzenlendi)

Bir şey olduğu zaman dakikalar içerisinde yangınlara müdahale edilebilir hava gücü olacak. 40 yıldır orman idaresi herhangi bir şey almamış. Ne uçak ne helikopter. Helikopter istediğiniz kadar piyasadan kiralamak mümkün. Ancak uçağın ileriye dönük kıt kaynak olacağını düşündük ve alım süreci başlattık. Savunma Sanayi Başkanlığımız uçaklar teslim edilene kadar 40 yıldır olduğu gibi orman teşkilatı kiralamaya devam edecek.

İHA/SİHA’LARIN ROLÜ

Orman 180 yıllık bir teşkilat. Ben de ağaç hassasiyetinden dolayı büyük yangınlarda olmaya çalıştım. Teknik bir kurum zaten işini biliyor. Kurum başında olan bakanların strateji ve vizyon ortaya koyması gerekir. Ben özellikle geceleri hava araçları yere indikten sonra kontrol mekanizmasında zaafiyet ortaya çıkıyor. Gündüz yönetim helikopteri kalkıyor aşağıyı kontrol ediyor ve aşağıdaki yer ekiplerini yönlendiriyor. Cephe komutanlığı yukardan büyük resmi görerek yapıyor. Gece bunu ister istemez kaybediyorsunuz uçak ve helikopterler yere indiği için gece. Bu arada Sayın Cumhurbaşkanımızın da desteğiyle Ukrayna’dan helikopterler getirip gece uçurmaya başladık.

Ama gece hava araçları normalde yerde. Kontrolü kaybetmemek için bize bir araç lazım. İki yıl önce neden İHA’ları kullanmıyoruz diye yola çıktık. Geçen yıl 1 İHA, bu yıl 4 İHA kiraladık ama bu akut durumunda 9’a kadar çıktık.

İHA’lar bizi çok ileri seviyeye taşıdılar. Bizim gece ekibi sevk edecek kabiliyetimiz olmasaydı bu yangınlar 3 misliyle 45 günde söndürülecekti. Hakimiyeti kaybetmememiz gerekiyor. Yangınlar genelde öğleden sonra çıkıyor. Ekipler oraya gidinceye vaziyet alıncaya kadar akşam saatleri yaklaşmış oluyor. İHA’lar bize çok büyük kabiliyet kazandırdılar.

Geçen yıl 200’ün üzerinde bu yıl 400’ün üzerinde yangını bire bir İHA’lardan tespit ettik. İHA’larımız dört dönüyorlar ormanlarda yanan bir çakmağı bulmak için.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Gündem

CHP’li Tutdere Badem Üreticilerinin Sesi Oldu – İnternet Haber

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, badem üretim potansiyelinin tam anlamıyla ortaya çıkartılması …

Published

on

By

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, badem üretim potansiyelinin tam anlamıyla ortaya çıkartılması, pazarlama ve tanıtım konusundaki eksikliklerin giderilmesi, üretici birlik ve kooperatiflerinin sayılarının ve etkinliklerinin arttırılması için TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi.

Büyük Ölçekli Tarım Arazilerinin Badem Üreticiliğine Kazandırılması Gerekmektedir

Gelişmiş ülkelerde Ar-Ge sonuçlarının önemsenip daha kaliteli fidan üretimini gerçekleştirildiği, elde edilen ürünün tüketici taleplerini dikkate alarak maksimum pazarlama geliri ile hem sektör katılımcılarına hem de ülke ekonomilerine katkı sağlandığına dikkat çeken Milletvekili Tutdere, “Ülkemizde badem üreticiliği çoğunlukla 100 dekar veya daha düşük alanlarda ve kuru şartlarda gerçekleşmektedir. Bu alanların ekonomik getirisi, artan tarımsal girdilerle kıyaslandığında çok düşük olmaktadır. Bu nedenle katma değeri yüksek olan bu türün üreticiliğinin planlanmasında ve alt yapının hazırlanmasında sulanabilen büyük ölçekli arazilerin kullanılması ve bu arazilerin üreticiliğe kazandırılması gerekmektedir.” dedi.

Badem Üreticilerinin Girdi ve Pazarlama Maliyetlerin Düşürülmesi İçin Gerekli Çalışmalar Yapılmalı

Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere ve bazı CHP milletvekillerinin imzasıyla açılması istenen Araştırma Komisyonu önergesinde, “Yerel badem ağaçlarında gerçekleşen kurumalara karşı gerekli önlemlerin alınması, türev ürünlerin çoğaltılması, ülkemizin badem üretim potansiyelinin tam anlamıyla ortaya çıkartılması, pazarlama ve tanıtım konusundaki eksikliklerin giderilmesi, üretici birlik ve kooperatiflerinin sayılarının ve etkinliklerinin arttırılması, ülkemizin ithalatçı konumdan ihracatçı konuma gelebilmesi için gerekli çalışmaları yapmalıyız.” ifadelerini kullanarak konuyla ilgili meclis araştırması yapılması çağrısında bulundu.

Ürün Fiyatlarının Açıklanmaması Badem Üreticilerini Mağdur Ediyor

Milletvekili Tutdere ayrıca, badem hasadının üzerinden yaklaşık iki ay geçmiş olmasına karşın badem ürün fiyatının halen açıklanmadığını bundan dolayı da üreticilerin büyük mağduriyet yaşadığını ifade etti.

Milletvekili Tutdere, “Desteklenmesi gereken badem üreticileri Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü’nce hasadın üzerinden yaklaşık iki ay geçmiş olmasına karşın ürün fiyatlarının açıklanmamış olması nedeniyle de mağdur ediliyor. Bu kadar büyük bir pazar payına sahip olan badem üretiminin arttırılması ve ülkemizin ithalatçı konumdan ihracatçı konuma gelmesine yönelik etkin çalışmalar yürütülmesi gerekirken, bakanlıkça hasadın üzerinden yaklaşık iki ay geçmiş olmasına rağmen ürün fiyatlarının bile açıklanmıyor olması badem üretimine yeterince önem verilmediğinin en açık göstergelerinden biridir.” şeklinde konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Gündem

Başkan Keleş’ten Kaymakamlara Ziyaret – İnternet Haber

CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, Adapazarı, Erenler ve Serdivan ilçelerinde göreve yeni atanan kaymakamları ziyaret ederek çalışmalarında …

Published

on

By

CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, Adapazarı, Erenler ve Serdivan ilçelerinde göreve yeni atanan kaymakamları ziyaret ederek çalışmalarında başarılar diledi.

CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, İl başkan yardımcıları Gönül İrşi, Eymen Erdoğan, Cemal Demir, Kadın Kolları Azize Çeroğlu, Erenler İlçe Başkan V. Haydar Paşaalioğlu ve İlçe Kadın Kolları Başkanı Nil Atay ile beraber Erenler Kaymakamlığı’na atanan Günhan Yazar’ı ziyaret etti.
İl ve ilçe gündemine dair istişarede bulunan CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, kaymakam Günhan Yazar’a görevinde başarılar diledi.
Daha sonra Serdivan Kaymakamlığı’na atanan Ali Candan’ı ziyaret eden Başkan Ecevit Keleş’e il heyeti ile Serdivan İlçe Başkanı Atilla Karahan ve yardımcıları eşlik etti.
Başkan Keleş, Serdivan ve bölgeye dair görüş alışverişinde bulunarak Kaymakam Ali Candan’a görevinde başarılar diledi.
Başkan Keleş son olarak Adapazarı Kaymakamlığı’na atanan Dr. Oktay Kaya’yı ziyaret etti. Keleş’e il heyeti, İl yönetim kurulu üyesi Reyhan Azak ve Adapazarı İlçe Başkanı Füsun Çetin eşlik etti.
Adapazarı’nın il ve bölge için önemine değinen Başkan Keleş, Adapazarı Kaymakamlığı’na atanan Dr. Oktay Kaya’ya görevinde başarıla diledi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Gündem

‘Hükûmetin bir kenara bıraktığı Avrupa Birliği üyeliği hedefi bizim için vazgeçilmezdir’ – İnternet Haber

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Avrupa Komisyonu’nun 2021 Türkiye raporunu değerlendirdi. Yeneroğlu yaptığı …

Published

on

By

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Avrupa Komisyonu’nun 2021 Türkiye raporunu değerlendirdi. Yeneroğlu yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

‘Raporda Türkiye’nin AB çabasını bir kenara bıraktığı ifade ediliyor’

“Avrupa Komisyonu’nun 2021 Türkiye raporu ülkemizin demokrasi, temel haklar ve hukuk devleti sorunlarını gözler önüne seriyor. Raporda, Türkiye’nin neredeyse her konuda Avrupa Birliği kriterlerini yerine getirme çabasını bir kenara bıraktığı somut olarak ifade ediliyor.”

‘Milletimiz AB vatandaşlarının imkanlarına sahip olmayı hak ediyor’

“Demokratik haklar, hukuk devleti standartları, ekonomik gelişmişlik ve daha nice konuda AB standartları vazgeçilmez bir ilerleme hedefidir. Mevcut hükûmetin bir kenara bıraktığı Avrupa Birliği üyeliği hedefi bizim için vazgeçilmez bir hedeftir. Çünkü milletimiz insan hakları, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama ve ekonomik refah açısından AB vatandaşlarının imkanlarına sahip olmayı hak ediyor. Hükûmeti, AB kriterlerini yerine getirmek üzere derhal somut adımlar atmaya davet ediyoruz.”

‘Hükûmet raporun içeriğini dikkate almadı’

“Hükûmet her zaman yaptığı gibi Avrupa Komisyonu Raporu’na kalıp ve ezber ifadelerle tepki gösterdi. Raporun içeriğini dikkate almayan, AB’yi dahil olmayı hedeflediğimiz bir birlik gibi görmeyen, tamamen raporu geçiştirme amacıyla verilmiş bir tepkiydi. Halbuki Türkiye’nin gelişmesini ve ilerlemesini sağlayacak her türlü nesnel ve somut nitelikteki tespitler ve önerilerin dikkate alınması gerekir. Demokrasi, insan hakları, hukuk devleti, hesap verebilir, şeffaf ve kurumsallaşabilmiş idari yapılar AB’nin bir dayatması değil, tüm dünyaca kabul görmüş gelişmişlik kriterleridir. “

‘Raporda Türkiye’nin içler acısı halinin fotoğrafı çekiliyor’

“Raporda adeta Türkiye’nin içler acısı halinin fotoğrafı çekiliyor: Demokratik kurum ve mekanizmalar çalışmıyor. Denge ve denetleme araçları zayıflatılmış durumda. Meclis’te ikinci en fazla sandalyeye sahip muhalefet partisi hakkında kapatma davası açıldı ve bu partinin seçilmiş yerel idare yöneticileri görevden alındı. Cumhurbaşkanı ve hükûmet yargının bağımsızlığını sağlayacak adımlar atmıyor. Özellikle sulh ceza hakimliklerinin mevcut yapılanması ve uygulamaları ciddi endişeler uyandırıyor.”

‘Raporun yazıldığı sürede iki Merkez Bankası başkanı görevden alındı’

“Raporun yazıldığı sürede iki Merkez Bankası başkanı görevden alındı. Enflasyondaki artış sürüyor, mevduat sahipleri paralarını dolara çeviriyor. Yolsuzluk ve rüşvetle mücadele etkin bir şekilde sürdürülmüyor. Bu iddiaların soruşturma ve kovuşturmalarını yürütecek yargı organları usulsüz bir siyasi etki altında. Kamu kurumlarının hesap verebilirlik ve şeffaflık ilkelerine uygun bir şekilde çalışması sağlanamıyor.”

‘Temel hak ve özgürlükler konusunda geriye gidiş devam ediyor’

“OHAL 2018 Temmuz ayında resmen sona erdi ama OHAL’in devamı niteliğindeki bazı hükümlerin uygulanmasına 1 yıl daha devam edilebilmesi için yasa çıkarıldı. OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu halen görevini tamamlamadı. OHAL KHK’ları yasalaştırıldı ve OHAL etkisi halen sürdürülüyor. Temel hak ve özgürlükler konusunda geriye gidiş devam ediyor. Gazeteci, yazar, hukukçular, akademisyenler, insan hakları savunucuları ve kritik sesler ve görüşler hakkında tesis edilen işlemler insanları oto sansüre itiyor. İfade özgürlüğüne ilişkin iç hukuk Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarıyla uyumlu değil.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending