Connect with us

Kültür-Sanat Haberleri

Kültür Sanat ve Sinema Dünyası NAZARİN Sergisi’nde Buluştu – İnternet Haber

Sürrealist sinemasının babası olarak bilinen, efsanevi yönetmenlerden Luis Buñuel’in başyapıtlarından sayılan NAZARİN filminin kamera arkası …

Published

on

Sürrealist sinemasının babası olarak bilinen, efsanevi yönetmenlerden Luis Buñuel’in başyapıtlarından sayılan NAZARİN filminin kamera arkası sergisi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Meksika Ankara Büyükelçisi Jose Luis Martinez y Hermandez ve sinema dünyasından çok sayıda önemli ismin katılımıyla İstanbul Sinema Müzesi’nde açıldı.

1958’de Meksika’da çekilen ve “Meksika’nın Gözü” olarak tanımlanan Manuel Álvarez Bravo’nun kamera arkası görüntülerinden oluşan sergi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Televisa Vakfı (Fundación Televisa), Meksika Büyükelçiliği, Film Yönetmenleri Derneği ve İstanbul Sinema Müzesi işbirliği ile düzenlendi. Serginin açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Meksika Ankara Büyükelçisi Jose Luis Martinez y Hermandez, Meksika İstanbul Başkonsolosu Julio Ezcobedo Flores, Venezuella İstanbul Başkonsolosu Lisette Margarita Hernandez Marquez, Televisa Vakfı Başkanı Alicia Lebrija, Beyoğlu Kaymakamı Mustafa Demirelli, Beyoğlu Belediye Başkanı Ali Haydar Yıldız, Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz, İstanbul Sinema Müzesi İşletme Genel Müdürü Ceyhun Tuzcu katıldı.

Küratörlüğünü Hector Orozco’nun üstlendiği sergiye sinema dünyası da büyük ilgi gösterdi. Film Yönetmenleri Derneği Başkanı Reis Çelik’in yanı sıra Atilla Dorsay, Biket İlhan, Ezel Akay, Yılmaz Atadeniz, Ercan Kesal gibi sinema dünyasının önde gelen isimleri de davetliler arasında yer aldı.

Bakan Ersoy: “İstanbullu kültür sanat etkinliklerine doyacak”

Açılışta konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Uzun bir aradan sonra normalleşme kültür sanata da yansımaya başladı. Bu bizi çok sevindiriyor. İstanbul, dünyada kültür sanatın başkentlerinden biri. Bu tarz uluslararası etkinliklerle taçlandırmak da bizim öncelikli görevimiz. NAZARİN sergisinin Madrid’ten sonra ikinci durağının İstanbul seçilmesi bizi sevindiriyor” dedi.

Pandemi sonrası kültür sanatın da hızlı bir şekilde normalleşmeye ihtiyacı olduğunu vurgulayan Bakan Ersoy, “En hızlı şekilde biz de bakanlık olarak elimizden gelen desteği veriyoruz. Birçok kültür ve sanat etkinliğine başta yerel olmak üzere şimdi uluslararası etkinliklere de ev sahipliği yapmak için çalışmalarımızı başlattık. İnşallah bu rüzgâr, Ekim ayı sonu gibi hızlanacak ve kış boyu çok özlemiş olduğumuz kültür sanat etkinliklerine İstanbullu doyacak. Aşamalı olarak bu etkinliklerimizi büyükşehirlerimize, Ankara, İzmir ve diğer şehirlerimize kaydıracağız” diye konuştu.

Bakan Ersoy, Beyoğlu Kültür Yolu projesinin 3 yıl önce birçok yapının restorasyonuyla başladığı başladığını belirterek şöyle devam etti:

“Restorasyonlar tamamlandı, binalar hızlı bir şekilde hizmete giriyor. En son bacağı olan Atatürk Kültür Merkezi’ni de 29 Ekim’de hizmete açıyoruz ve çok büyük etkinliklerle Beyoğlu Kültür Yolu’nun ikinci aşamasına geçiyoruz. 29 Ekim itibariyle de iki hafta boyunca çok yoğun etkinliklerle İstanbulluları kucaklayacağız. Kültür ve sanatın pandemi dönemi öncesi günlerine dönmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak ilk adımı atacağız. Meksika Büyükelçimize desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum. Etkinliklerin hayata geçebileceğini göstermek açısından dünyaya bir mesaj da oluyor. Meksika ile birlikte güzel bir etkinliğe ev sahipliği yapıyoruz. İnşallah nice etkinliklere diyoruz.”

Meksika Ankara Büyükelçisi Jose Luis Martinez y Hermandez de konuşmasına Bakan Ersoy’a desteklerinden dolayı şükranlarını sundu.

İstanbul Sinema Müzesi İşletme Genel Müdürü Ceyhun Tuzcu da “Sürrealist sinemanın en önemli isimlerinden Luis Buñuel’in, efsanevi filmlerinden NAZARİN’in kamera arkası fotoğraf sergisini Madrid’in ardından İstanbul Sinema Müzesi’nde açtık. Sergimize Latin Amerika sinema dünyası da büyük ilgi gösterdi. Önümüzdeki günlerde uluslararası projelere ev sahipliği yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Açılışın ardından davetliler Atlas 1948 Sineması’nda gösterilen NAZARİN filmini izlediler.

Bir başyapıtın perde arkası

Benito Pérez Galdós romanından uyarlanan ve Meksika’da yaşayan bir rahibin iç sorgulamalarını konu alan Nazarin, Luis Buñuel tarafından 1958’de Meksika’da çekildi. Buñuel’in en şahsi filmlerinden biri olarak tarihe geçen Nazarin, aynı yıl Cannes Film Festivali’nde Uluslararası Ödüle layık görüldü. Nazarin, 60 yıl sonra yeniden restore edilerek 2019 yılında bir kez daha Cannes Film Festivali’nde izleyiciyle buluştu.

Filmin çekimleri sırasında Latin Amerika’daki modern fotoğrafçılığın en büyük temsilcisi olan ve “Meksika’nın Gözü” olarak tanımlanan Manuel Álvarez Bravo tarafından çekilen görüntüler de bir kamera arkası sergisi olarak 2019 yılında Madrid’te sanatseverlerle buluştu.

Küratörlüğünü Hector Orozco’nun üstlendiği sergi, Madrid’in ardından ilk kez İstanbul Sinema Müzesi’nde açıldı.

Manuel Álvarez Bravo ve Luis Buñuel gibi, bu iki büyük görsel şölen yaratıcısının buluşması niteliğindeki sergi, Manuel Álvarez Bravo tarafından çekilen orijinal negatiflerden basılan fotoğraflar, Nazerin’in 1958 yılında kullanılan tanıtım materyalleri, kamera arkası ses kayıtları ve videolardan oluşan 131 parça eseri içeriyor.

Sanatseverler, 21 Kasım 2021 tarihine kadar İstanbul Sinema Müzesi’nde sergiyi gezebilecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Kültür-Sanat Haberleri

D&R İstinyePark İzmir’in açılış kurdelesini İclal Aydın ve Ege birlikte kesti – İnternet Haber

Türkiye’nin en büyük kültür ve eğlence platformlarından D&R, mağazalarına bir yenisini daha ekledi. D&R’ın İzmir’deki 13’üncü, Türkiye’deki 211 …

Published

on

By

Türkiye’nin en büyük kültür ve eğlence platformlarından D&R, mağazalarına bir yenisini daha ekledi. D&R’ın İzmir’deki 13’üncü, Türkiye’deki 211’inci mağazası, İstinyePark İzmir’de açıldı. 22 Ekim Cuma günü kapılarını açan yeni D&R mağazanın açılış kurdelesini D&R Genel Müdürü Mustafa Altındağ, yazar İclal Aydın ve şarkıcı Ege birlikte kesti. Açılış etkinliği, kurdele kesiminin ardından İclal Aydın’ın 3 saat süren imza günü ile devam etti.

D&R’ın herkes için bir keşif dünyası sunan yeni mağazası, İstinyePark İzmir’de hizmete girdi. Türk edebiyatının en çok okunan yazarlarından usta kalem İclal Aydın ile Türk pop müziğinin unutulmaz ismi Ege’nin açılış kurdelesini kestiği yeni mağaza, D&R’ın Türkiye genelindeki 211’inci noktası oldu. D&R İstinyePark İzmir’in açılışı, aynı zamanda “Söylenmemiş Sözler” romanı ile büyük beğeni toplayan İclal Aydın’ı imza gününde kitap tutkunlarıyla bir araya getirdi.

D&R İstinyePark İzmir’in açılış etkinlikleri imza günleriyle sürecek

İclal Aydın’la başlayan D&R İstinyePark İzmir söyleşi ve imza günleri maratonu, birbirinden ünlü isimlerle devam edecek. Açılış etkinlikleri kapsamında, 23 Ekim Cumartesi günü Beyza Alkoç, 24 Ekim Pazar günü Piraye Erdoğan, 30 Ekim Cumartesi günü Ege D&R İstinyePark İzmir’e konuk olacak. Alışveriş molalarının keyifli adresi olmaya aday yeni D&R mağazası, 6 Kasım Cumartesi günü Sadettin Saran, 21 Kasım Pazar günü Beyhan Budak, 28 Kasım Pazar günü ise Esra Ezmeci’yi İzmirlilerle buluşturacak.

D&R İstinyePark İzmir, kültür sanat tutkunlarının buluşma noktası olacak

Geniş bir yelpazede eğlence ve kültür ürünleriyle ziyaretçilerini buluşturan D&R, yeni mağazasında tüm İzmirlileri hobi ve kültür dünyasının zenginliklerini daha sık, daha kolay ve daha nitelikli bir şekilde keşfetmeye ve paylaşmaya teşvik ediyor. D&R, konuklarını ortak bir platformda bir araya getirerek hayatın her anını zenginleştiren bir dünya sunuyor. Gün geçtikçe sayısı artan mağazalarının yanı sıra D&R; dr.com.tr ile kültür ve eğlence dünyasının yeniliklerini ve kullanıcıların tercih ve beklentilerine göre seçtiği ürün ve markaları, Türkiye’nin her yerindeki müşterilerine rahat ve keyifli bir alışveriş deneyimiyle ulaştırıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Kültür-Sanat Haberleri

Milliyet Arkeoloji Dergisi Ekim sayısıyla tarihin derinliklerini mercek altına alıyor – İnternet Haber

Tarihsel gerçekliği ve kültürel mirası nesilden nesle aktarmayı hedefleyen Milliyet Arkeoloji Dergisi, Ekim sayısı ile tarihin derinliklerini …

Published

on

By

Tarihsel gerçekliği ve kültürel mirası nesilden nesle aktarmayı hedefleyen Milliyet Arkeoloji Dergisi, Ekim sayısı ile tarihin derinliklerini çözümlüyor. Milliyet Gazetesi okurlarının 24 Ekim Pazar günü gazete ile ücretsiz olarak ulaşabildiği Arkeoloji Dergisi, yedinci sayısında Anadolu’nun inanç tarihi yanı sıra dini geleneklerine ışık tutuyor.

Milliyet Arkeoloji Dergisi, 24 Ekim Pazar günkü yedinci sayısında, kapılarını yeniden açan Sümela Manastırı’nı keşfe çıkıyor. Temmuz ayında ziyaretçileriyle buluşmaya başlayan kayalıkların münzevi süsü Sümela’nın daha önce görülmeyen bölümleri okuyucularda merak uyandırırken tarih ve mitolojinin en gizemli konularından Amazon efsanesi detaylarıyla bu sayıda inceleniyor. Kafkaslardan Ege adalarına, erkek egemen tarihin çehresini değiştiren korkusuz kadın savaşçı Amazonlar hakkında bilinmeyenler ve merak edilenler aktarılıyor.

Milliyet Arkeoloji Dergisi son sayısında; medeniyetler beşiği Anadolu’da dinler tarihini farklı fenomenleriyle ele alıyor. Adem’le Havva’dan Nuh Tufanı’na, Kybele’den Aziz Paulus’a birçok anlatı ise inanç ürünlerinin kökenini ve din kavramı altında toplanan söylenceleri günümüze taşıyor. Orta Asya’da gelişen dini geleneklerin izini süren Milliyet Arkeoloji Dergisi, Bursa çevresinde şamanik izler ve Osmanlı arkeolojisini araştırıyor. Bedeninin tüm arzularını bastırmaya ve ruhunu olgunlaştırmaya çalışan düşünür Sinoplu Diyojen, ödüllü çocuk sayfaları ve onlarca arkeoloji haberi okuyucularıyla buluşuyor.

24 Ekim Pazar günü Milliyet Gazetesi ile birlikte bayilerden ücretsiz olarak ulaşılabilecek Milliyet Arkeoloji Dergisi’ne, dijital platformlarda Dergilik uygulamalarından da erişilebilecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Kültür-Sanat Haberleri

Nebil Özgentürk’ten ”Nazım 120 Yaşında” Belgeseli – İnternet Haber

Nâzım Hikmet ’in 120. doğum günü ve ölümsüzlüğünün 59.yılı olacak 2022’ye hazırlanan bu belgesel filmde, Nazım Hikmet’i oyuncu Şahin Sancak …

Published

on

By

Nâzım Hikmet ’in 120. doğum günü ve ölümsüzlüğünün 59.yılı olacak 2022’ye hazırlanan bu belgesel filmde, Nazım Hikmet’i oyuncu Şahin Sancak canlandıracak.

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nın 30. yıl için hazırladığı ve 3 Haziran 2020’de yayınlanan kısa belgesel filminin, uzun metrajı için hazırlıklara başlandı.

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı, Nâzım Hikmet’i ölüm yıldönümünde yayınladığı, Nebil Özgentürk’ün vakfın 30.yılına dair hazırladığı “Büyük Ozan Nâzım aramızda…” belgeselinde Tarık Akan, İlhan Selçuk, Aziz Nesin, Yaşar Kemal, Aydın Aybay, Samiye Yaltırım gibi yitirdiğimiz isimlerin yanı sıra Rutkay Aziz, Zülfü Livaneli, Zeynep Oral, Kıymet Coşkun, Genco Erkal, Altan Öymen, Fikri Sağlar, Moris Gabbay, Melih Aşık, Hıfzı Topuz, Atilla Coşkun, Turgay Fişekçi, Ali Galip Savaşır, Hayri İnönü, Günay Çapan ve Özcan Arca’nın da Nâzım Hikmet ve vakıfla ilgili tanıklıkları yer almıştı.

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Nebil Özgentürk ve Bir Yudum İnsan film ekibinin hazırladığı Nâzım Hikmet filminin çekimlerine, Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Anı Odası’nda, Nâzım’ın aile eşyalarının arasında başlandı. Beykoz Kundura’da Nâzım’ın cezaevi dönemi ve cezaevinden çıktıktan sonraki Büyükada günleri canlandırma yöntemiyle portre belgesel film halinde çekilmeye devam ediyor. Nâzım’ın Moskova günleri ise önümüzdeki ay Moskova’da başlayacak canlandırmalarla hayat bulacak.

Nâzım Hikmet ’in 120. doğum günü ve ölümsüzlüğünün 59.yılı olacak 2022’ye hazırlanan bu belgesel filmde, oyuncu Şahin Sancak Nâzım Hikmet’i canlandırarak, büyük şaire hayat veriyor. Film çekimlere geçtiğimiz hafta başlayan 40 kişilik film ekibinin içerisinde; Türkiye’nin en önemli profesyonel makyaj sanatçılarından biri olan Derya Ergün, görüntü yönetmeni Tufan Kılınç, sanat yönetmeni Devrim Ömer Ünal, kostüm tasarımcı Baran Uğurlu yer alıyor. Nâzım’ın, Cumhuriyet ve Atatürk’e dair değerlendirmeleri de bu filmde yer alacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending