Connect with us

Gündem

Halkbank, kadın girişimci ekosistemine somut fayda sağlayan en büyük projelerden birini gerçekleştirdi – İnternet Haber

Halkbank, 7 ayda Türkiye’nin 7 bölgesinde düzenlediği Üreten Kadınlar Toplantıları ile ulaştığı sonuçları, İstanbul’da gerçekleştirdiği Halkbank …

Published

on

Halkbank, 7 ayda Türkiye’nin 7 bölgesinde düzenlediği Üreten Kadınlar Toplantıları ile ulaştığı sonuçları, İstanbul’da gerçekleştirdiği Halkbank Üreten Kadınlar Türkiye Zirvesi’nde paylaştı. Türkiye’nin kadın girişimci ekosistemine somut fayda sağlayan en büyük projelerden birini hayata geçirdiklerini belirten Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, sağladıkları desteklerin 57 bin kadına ve 5,5 milyar TL’lik hacme ulaştığını aktardı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın katıldığı zirvede Arslan, kadın girişimci kredisinden faydalanmış girişimcilerin yüzde 75’inin cirolarında önemli iyileşme sağlandığını dile getirdi.

Halkbank, avantajlı koşullarla oluşturulan Kadın Girişimci Kredi Paketi’ni 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde duyurmuş; ardından kadın girişimcileri teşvik etmek amacıyla Bursa, Antalya, Gaziantep, Trabzon, Samsun, Konya, Malatya ve İzmir’de “Üreten Kadınlar Toplantıları” düzenlemişti. Bu toplantılarda, kadın girişimcilerin ilham veren hikayelerini binlerce girişimci adayına aktarma imkânı sağlayan Halkbank, 7 aydır devam eden çalışmaların sonuçlarını İstanbul’da düzenlendiği Halkbank Üreten Kadınlar Türkiye Zirvesi’nde duyurdu. Hilton İstanbul Bomonti Hotel’de gerçekleştirilen zirve, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ve girişimci kadınların katılımıyla gerçekleşti.

Halkbank’ın desteğine yönelik ilgi yurt çapında büyüdü

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, oluşturdukları finansal imkanlarla 7 ayda Türkiye’nin 7 bölgesinden on binlerce kadının hayatına olumlu katkılarda bulunma şansını elde ettiklerini söyledi. Arslan, “Kadınlarımızı ekonomik hayata dahil edebilmek ya da var olan işlerini geliştirebilmek için kurguladığımız Kadın Girişimci Destek Paketimizle, 57 bin kadına ve 5,5 milyar TL’lik kredi hacmine ulaştık. Başlattığımız uygulama yurt çapında büyüdü. Desteklerin, yatırıma ve üretime aracı olduğuna, istihdam oluşturduğuna ve ihracata vesile olduğuna tanıklık ettik. Çalışmamız, Türkiye’nin kadın girişimci ekosistemine somut fayda sağlayan en büyük projelerden birine dönüştü” diye konuştu. Arslan, projenin birinci yıl sonunda 100 bin girişimciye ve 10 milyar TL kredi desteğine ulaşma hedefiyle çalışmalarını sürdüreceklerini dile getirdi.

Girişimcilerin 75’inin cirolarında iyileşme var

Kadın girişimci kredilerinin oluşturduğu etkiye değinen Osman Arslan, “Girişimcilerin yüzde 58’i kredi desteğini; küresel salgının ekonomik etkilerinin bertaraf edilmesinde, yüzde 19’luk kısmı yeni cihaz ve ekipman alarak üretim kapasitesinin arttırılmasında, yüzde 18’i işletme borçlarının ödenmesinde, yüzde 5’lik kısmı ise istihdam oluşturmakta ve yeni ürün geliştirmeye yönelik Ar-Ge çalışmalarında kullandı. Tüm bunların sonucunda kredimizden faydalanmış girişimcilerimizin 75’inin cirolarında önemli iyileşme sağlandığı görüldü” dedi.

Faaliyetlerini sürdürürken girişimcilerin finans ve satış – pazarlama konularındaki eğitim ihtiyaçlarını tespit ettiklerini ifade eden Osman Arslan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile birlikte “Kadın Girişimci Akademisi”ni hayata geçirmeyi amaçladıklarını söyledi. Arslan, kadın girişimcilerin bilgi ve eğitim ihtiyaçlarını karşılayacak; kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının birlikte geliştireceği örnek bir yapılandırma hedeflediklerini ifade etti.

Kadın destekleri uluslararası ödüllere layık görüldü

Halkbank’ın kadın girişimci destekleri ve cinsiyet eşitliği konusundaki çalışmaları, uluslararası arenada da dikkat çekti. Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, tüm dünyadan finans ve bankacılık sektöründen kurumların yarıştığı Stevie ve Globee Awards ödül programlarında “kadınlara yönelik yeni finansal ürünler, girişimci kadınları destekleme ve güçlendirmede başarı” başlıklarında toplam 5 altın ödüle layık görüldü.

“Türkiye’nin ve Halkbank’ın kadın destekleri konusunda uluslararası alanda anılmasından, gurur ve mutluluk duyuyoruz” diyen Arslan, Halkbank olarak da bir ödüllendirme programı başlatacakları müjdesini verdi: “Bundan sonra gelenekselleştirerek, her yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde düzenleyeceğimiz Üreten Kadınlar Zirvelerimizde, kadın girişimci kredisi kullanmış, markalaşma, inovasyon, bulunduğu yöreye katkı, sıfır atık ve sürdürülebilirlik konularında öne çıkmayı başarmış kadın girişimcilerimizi ödüllendirmek istiyoruz” diye konuştu.

Emine Erdoğan: Her kadın, henüz başka bir hayali kuran kadının rehberidir

Etkinliğin onur konuğu ise Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan oldu. Erdoğan, “Kadınların güçlenmesi ve donanımlarını artırmaları, toplumu da şekillendiriyor. Güçlü kadınlar, güzel bir geleceğin köprüleri haline geliyor” dedi.

Emine Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadınların yalnızca çalışan olmalarını değil, girişimci olarak karşımıza çıkmalarını arzu ediyoruz. Girişimcilik bir fikri, bir hayali, somutlaştıran büyük bir güçtür. Bugün dünyamızı şekillendiren kişiler, ağırlıklı olarak girişimcilerden oluşuyor. Bilhassa bu sebeple, kadınların girişimcilik dünyasında kendilerine yer açmaları çok önemli. O zaman, dünyamıza kadın eli değmiş olacak. Bilgi çağı diye tanımladığımız günümüzde, en büyük kıymetimiz fikirlerimizdir. Fikirler tecrübelerden doğar. Bugün ülkemizin dört bir yanından gelen kadınlarımız, Anadolu’nun ne kadar büyük bir potansiyel olduğunu bir kez daha gösterdiler. Bu başarı hikâyelerinin, birbirine zincir gibi eklenmesi için kadın dayanışmasının öneminin altını çizmek istiyorum. Bir hayalini gerçekleştirmiş her kadın, henüz başka bir hayali kuran kadının rehberidir. O yüzden, başarılarıyla iftihar ettiğimiz kadınlarımızdan, mentor olmayı bir misyon haline getirmelerini istiyorum. Birlikten kuvvet doğar ilkesiyle birbirimizin elinden tutalım.”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ise, bu proje ile kadınların toplumda hak ettiği yerde olmasının önünü açan, buna katkı veren Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan’a ve projede emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarına teşekkürlerini iletti. Yanık, “Kadın girişimciliğini geniş bir yelpazede teşvik eden bu proje, ülkemizin 7 bölgesine yayılmış kapsayıcı bir projedir. Bu haliyle erişilebilirliği ve faydası ileri düzeyde olacaktır. Sonuçlarını da bu anlamda büyük heyecanla beklediğimiz bir proje. Halkbank, tecrübesi ve vizyonuyla, kendi işini kuran veya kurmak isteyen kadınların yarattığı sinerjiyi doğru kanalize etmiş durumda. Böylelikle ülkemizin istihdam ve girişimcilik çıtasının yükselmesine katkı sunmuş oluyorlar” dedi.

İlham veren kadınlar, girişim yolculuklarını anlattı

Zirvede “Halkbank Üreten Kadınlar Belgeseli” gösterildi ve girişimci kadınları bir araya getiren “İlham Veren Kadınlar” paneli yapıldı. Etkinlik alanında ise “Türkiye’nin İlham Veren Kadın Girişimcileri Dijital Sergisi” ve Sanatçı Deniz Sağdıç’ın “Sıfır Atık Sergisi” gerçekleştirildi. Ayrıca kadın kooperatifleri, kurdukları stantlarda ürün ve hizmetlerini sergiledi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Gündem

Size aş için, yoksulluğu sona erdirmeniz için, refah için oy veren vatandaşlarımızı fakirleştirdiniz – İnternet Haber

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Kağıthane ilçe kongresinde konuştu. Halası Bedia Yücel’in vefatı nedeniyle İstanbul’a …

Published

on

By

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Kağıthane ilçe kongresinde konuştu. Halası Bedia Yücel’in vefatı nedeniyle İstanbul’a gidemeyen Babacan, kongreye Ankara’dan görüntülü olarak bağlandı. Babacan şu ifadeleri kullandı:

‘Yanlış bir tezin dayatılması sonucunda ülke fakirleşti’

“Normal bir ülkede, merkez bankalarının faiz kararı bu kadar belirsizlik kaynağı olmaz. Ama bizim ülkemizde, bakkalından manavına, işçisinden öğrencisine herkes ‘Bakalım faiz ne olacak’ diye bekliyor. Neden? İşte gördük sebebini: Karar açıklandı ve Türk lirası yerin dibine battı. Yani bakkalından manavına, işçisinden öğrencisine herkes tekrar tekrar fakirleşti. Olanların hepsi, bir inat uğruna. Yanlış bir tezin koskoca ülkeye dayatılması sonucunda bu ülke fakirleşti.”

‘Bir inat uğruna, mazlumların ahını alıyorlar’

“Bir inat uğruna, hayat pahalılığını bu ülkenin adeta kaderine çevirdiler. Bir inat uğruna, mazlumların ahını alıyorlar. Bir inat uğruna, ayağında terlikleriyle mitinglerine gelen teyzeleri fakirliğe mahkûm ediyorlar. Gerçekten çok yazık. Bu ülkenin insanları böyle kötü bir yönetimi hak etmiyor.”

‘3Y’nin adresi bugünkü iktidarınız oldu’

“Sayın Erdoğan, vatandaşlarımıza verdiğiniz sözleri tutmuyorsunuz. Size aş için, yoksulluğu sona erdirmeniz için, refah için oy veren vatandaşlarımızı fakirleştirdiniz. Yoksullukla, yasaklarla, yolsuzlukla, yani 3Y ile mücadele dediniz; şu anda 3Y’nin adresi bugünkü iktidarınız oldu.”

‘Dolar 1,5 lirayken ekonomiye müdahale teşebbüslerine başlamışlardı’

“Ben ve arkadaşlarım ekonomi yönetimini bıraktığımızda dolar kuru 2 lira 90 kuruştu. Üstelik görev dönemimin son bir-iki yılında yükselerek bu noktaya gelmişti. Dolar 1,5 lira bandındayken, o dönemki başbakan Sayın Erdoğan, bazı bakanlar ve danışmanlar, akıl almaz fikirleriyle ekonomiye müdahale teşebbüslerine başlamışlardı. Hatırlarsınız o tartışmaları, ‘İnşaat mı, sanayi mi?’. Biz ‘Sanayi yatırımı olmuyor. Bütün kaynaklar emsal değişikliğiyle oluşturulan gayrimenkul projelerine gidiyor. Orada haksız rant oluşturuluyor ve o rant kayıt dışı olarak paylaşılıyor’ diyorduk. İsrafın ve borçlanıp tüketmenin çok hızlı arttığı dönemlerde yavaşlamak gerektiğini söylüyorduk. Hukuksuzluk, adaletsizlik artıyordu. Liyakatsizlik tüm sisteme sirayet etmişti. Dönemin tertemiz bürokratlarına iftiralar, hakaretler başlamıştı. Sayın Erdoğan, tertemiz bürokratları meydanlarda yuhalatıyorlardı. Sonrasını söylemeye gerek yok. O gün bugündür Türkiye ekonomisinin beli doğrulmuyor.”

‘Ülkeyi bu krizden de biz çıkartacağız’

“Ekonominin direksiyonunda Sayın Erdoğan, hemen yanı başındaki koltukta kriz ortağı Sayın Bahçeli oturuyor. Erdoğan zaten ‘Benim alanım ekonomi, ben ekonomistim’ diyor. Görüyoruz, sonuçlar gerçekten müthiş! Direksiyona geçti, bütün bir ülke, kelle koltukta gidiyoruz. Tabii Sayın Bahçeli bunlara alışık. Ben ve arkadaşlarım 2002’de göreve geldiğimizde, onun ortağı olduğu koalisyon hükûmetinin çıkarttığı büyük bir kriz vardı. Biz hızlıca çözdük o krizi. Bahçeli ise yine krize ortak. Hiç merak etmesin, biz buradayız. Bu ülkeyi, bu krizden de biz çıkartacağız.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Gündem

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek Anıları Ölümsüzleştiriyor – İnternet Haber

Doğal güzelliği ile birçok gezginin ve fotoğrafçının uğrak yeri olan Gölbaşı, yazın ayrı kışın ayrı büyülüyor. Gölbaşı Belediyesi anıları …

Published

on

By

Doğal güzelliği ile birçok gezginin ve fotoğrafçının uğrak yeri olan Gölbaşı, yazın ayrı kışın ayrı büyülüyor. Gölbaşı Belediyesi anıları ölümsüzleştirmek amacıyla Gölbaşı Atatürk Sahil Park’a fotoğraf çekimi alanı kurdu.

Gölbaşı; doğası, atmosferi ve Ankara’nın incisi Mogan Gölü manzarası ile pek çok fotoğrafçının ve fotoğraf çekilmek isteyenlerin uğrak yeri oluyor. Gölbaşı Belediyesi tarafından Atatürk Sahil Park’a yerleştirilen fotoğraf alanı büyük ilgi ile karşılanıyor. Son olarak Atatürk Sahil Park’a yerleştirilen fotoğraf çekim makinasının vatandaşlar tarafından büyük ilgi ile karşılandığını söyleyen Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek “Önce Ankaralı sonra da ülkemizin güzel insanlarını Gölbaşımızın güzelliklerini görmeye davet ediyorum. Gölbaşımızın eşsiz manzarası sizleri kucaklamaya hazır. Sizler için kurmuş olduğumuz fotoğraf çekilme alanı sayesinde anında karelerinizi sizler ile buluşturuyoruz. Gelin #moganaışığınıyansıt etiketi ile ölümsüzleştirdiğiniz anılarınızı bizimle paylaşın. Bizlerde sosyal medya hesaplarımızda sizlerin güzelliklerini sayfamıza taşıyalım” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Gündem

Foça Karakum Sahilinde Türkiye’de Bir İlk – İnternet Haber

Yürütücülüğünü Dr. Özge Buyurgan’ın yaptığı “Deniz Hıyarı Yetiştiriciliğinde Beslenme Rejimlerinin Araştırılması” konulu TÜBİTAK projesinin …

Published

on

By

Yürütücülüğünü Dr. Özge Buyurgan’ın yaptığı “Deniz Hıyarı Yetiştiriciliğinde Beslenme Rejimlerinin Araştırılması” konulu TÜBİTAK projesinin uygulama çalışmaları, Foça Belediyesi’nin destekleriyle Karakum Sahilinde gerçekleştiriliyor. Danışmanlığını Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesinden Prof. Dr. Baha Büyükışık’ın yaptığı projede alınan sonuçlar oldukça tatmin edici.

Deniz hıyarlarından yumurta ve sperm alınarak larva üretmeyi başardıklarını ifade eden Dr. Özge Buyurgan; ‘‘Şu an larvaların büyüme aşamasındayız. Proje tamamlandığında Türkiye’de ilk defa yumurtadan ergine kadar deniz hıyarı (deniz patlıcanı) üretimi gerçekleşmiş olacak.’’dedi.

Proje alanını ziyaret eden Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, Prof. Dr. Baha Büyükışık ve Dr. Özge Buyurgan’dan bilgiler aldı.

Projenin yürütüleceği süre boyunca, alanda çocuklara yönelik bilgilendirme etkinlikleri yapılarak su kaynakları ve sucul canlılarla ilgili farkındalık yaratılması da hedefleniyor. Bu etkinlikler, Foça Belediyesi’nde yürütülecek sürdürülebilir bir “Su Akademisi” projesinin temellerini oluşturacak.

Deniz Hıyarları, deniz çamurlarının temizlenmesinde hayati bir rol üstlenir. Anti kanserojen, kan sulandırıcı, cinsel hastalıklara iyi gelmesi ve afrodizyak etkileriyle ilaç, tıp, alternatif tıp ve kozmetik sektöründe yoğun talep görüyor.

Deniz hıyarları ticari açıdan oldukça değerli. Uzakdoğu’da besin kaynağı olarak çok yoğun olarak tüketiliyor ve bu canlılara olan talep her geçen gün artıyor. Kilosu yaklaşık 200 dolar değerinde ve ihracat potansiyeli oldukça yüksek. Aşırı avcılık nedeniyle doğal stoklar azalıyor ve fazla talep karşılanamıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending