Connect with us

Teknoloji Haberleri

Canon’dan dijital lensli fotoğraf makineleri için devrim niteliğinde inovasyon – İnternet Haber

Görüntüleme teknolojileri lideri Canon, dijital değiştirilebilir lensli fotoğraf makineleri için dünyanın ilk lensini içeren çığır açıcı yeni EOS …

Published

on

Görüntüleme teknolojileri lideri Canon, dijital değiştirilebilir lensli fotoğraf makineleri için dünyanın ilk lensini içeren çığır açıcı yeni EOS VR Sistemi ile tek bir sensöre tek bir fotoğraf makinesi ile VR180 çekimine olanak tanıyor.

Canon, EOS R Sisteminde yaptığı en son yenilik olan RF yuvasının üstün becerilerinden yararlanan öncü ve yeni bir sanal gerçeklik yakalama çözümünü kullanıma sunuyor. Yeni Canon RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE lensini içeren Canon’un EOS VR Sistemi, yüksek kaliteli 3D VR180 içeriğe yönelik talebi karşılama noktasında öne çıkıyor. Eğitim, seyahat, spor, canlı etkinlikler ve belgeseller gibi birçok sektörde yükselişte olan sanal gerçeklik (VR) teknolojisinin benimsendiği bu günlerde Canon’un yeni çözümü, stereoskopik VR180 yakalama ve post prodüksiyon sürecinin tamamını basitleştiriyor. EOS VR Sistemi’nin kuşatıcı bir deneyim yaratma becerisi, profesyonel görüntü kalitesi ve daha yüksek düzeyde gerçekçilik sağlayarak izleyicileri aksiyonu gerçek zamanlı yaşamasına olanak tanıyor.

Canon RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE lensi, Canon’un ilk değiştirilebilir VR lensi olma özelliği taşıyor. Bu lens, EOS R5[i] ile VR180 video ve fotoğraf düzeneği kurulmasını ve çekim yapılmasını kolaylaştırıyor. Tüm üretimlerde EOS R Sisteminin yüksek optik performansını koruyor. Bu sayede, mevcut VR içerik üreticiler, profesyonel prodüksiyon şirketleri ve VR pazarına daha verimli bir sistemle girmek isteyen profesyoneller için 3D içerik üretimini daha pratik hale getiriyor. Canon’un EOS VR SİSTEMİ, VR180 post prodüksiyon sürecini kolaylaştırmak, içerik üreticilerin deneyimini girdiden çıktıya kadar modernleştirmek için, Canon RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE lensiyle birlikte, yeni geliştirilen Canon VR yazılımı uygulamasını (EOS VR Utility) ve eklentisini (Adobe Premiere Pro için EOS VR Eklentisi) de içeriyor.

Basitleştirilmiş yakalama deneyimi için yenilikçi lens tasarımı

Canon RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE çift öne bakan balık gözü lensleri, stereoskopik VR yakalama becerisinin temelini oluşturan ultra geniş 190 derecelik bir görüş alanına sahip. Canon’un geliştirilmiş lens tasarımı, doğrudan fotoğraf makinesinde mükemmel hizalama ve senkronizasyon için iki görüntünün makinenin tek sensörüne yansıtılmasını sağlıyor. Lensin bu şekilde kullanılması sayesinde VR kurulumu, iki fotoğraf makineli sistemlere kıyasla daha basit şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Tek bir sensörde iki görüntü yakalamak, her iki görüntünün de aynı performans özelliklerine sahip olması anlamına geliyor ve diğer iki sensörlü sistemlerde karşılaşılan görüntü kalitesi ve pozlama gibi unsurlarda ufak tefek farklılıkların olmasının önüne geçiliyor. Ayrıca, her lens için bir tane olmak üzere iki EMD (diyafram) birimi de sensöre tutarlı pozlama sağlamak için hassas bir şekilde kontrol ediliyor. Bu da post prodüksiyonda gradasyon ihtiyacını azaltıyor ve sol ve sağ görüntü çıktısını eşleştirmek için gereken uzmanlık seviyesine en aza indirgiyor.

Kompakt lens, akıllı bir katlanır optik tasarıma ve doğal bir görünüm için 60 mm’lik temel mesafeye sahip olmasıyla öne çıkıyor. VR sistemindeki Canon EOS R5 gibi uyumlu fotoğraf makineleri ile çalışacak şekilde geliştirilen sistem, EOS Sisteminin hem taşınabilirlik kapasitesi hem de alışılmış özelliklerini sunuyor.

Optik sınırları zorlama

Stereoskopik Canon RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE lensi, kenardan kenara keskin ve net görüntüler üretmeye yardımcı olan lens başına iki UD elemanı kullanan profesyonel bir L-serisi lens ürünü olduğunu ifade eden ünlü kırmızı halkaya sahip. Canon RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE lensinin SWC kaplaması, VR yakalamada sıkça karşılaşılan bir çekim koşulu olan güneş ışığı kaynaklı ışık lekeleri ve mercek parlamalarını önlediğinden, çerçeve içine güneş giriyorken çekim gerçekleştirmeye olanak tanıyor.

Arka elemanlarda jelatin tutucuya sahip olan Canon RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE lensin kullanıcıları, güneşli ortamlarda çekim yaparken “normal” enstantane hızlarını ve diyaframları korumak için üçüncü taraf jelatin ND filtrelerinden yararlanabiliyor. EOS R5’teki MF Pikleme işlevi, odak içindeki alanları vurgulayarak basit ve destekli manuel odaklama sağlıyor.

EOS R5’in 8K Tam Kare sensörünü[ii] kullanırken, Canon RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE lens, Canon Log / Log 3 kullanarak geniş dinamik aralıkla yüksek çözünürlüklü VR180 yakalama elde edilmesini sağlıyor. Hızlı f/2,8 diyafram, EOS R5’in yüksek ISO kapasitesiyle birlikte harika düşük ışık performansı üreten lens, içerik üreticilere daha geniş bir yelpazede senaryo çekme fırsatı sunuyor.

Geliştirilmiş VR180 iş akışları

Yepyeni EOS VR SİSTEMİ, hiçbir lens hizalaması gerekmeden tek sensörlü bir fotoğraf makinesinde Canon RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE lensini kullanıyor ve bu da hem sol hem de sağ görüntüler için zaten mükemmel bir şekilde senkronize edilmiş yalnızca bir dosya üretimi anlamına geliyor. Bu, Canon yazılımının veya eklentisinin, yakalanan çift dairesel balıkgözü formatını, Adobe Premiere Pro’da daha fazla düzenlemeye veya bir VR kulaklıklı başlığında görüntülemeye hazır, standart VR180 formatına doğru bir şekilde dönüştürmesini sağlıyor.

Canon’un yeni güçlü EOS VR Utility uygulaması ve Adobe Premiere Pro için EOS VR Eklentisi, VR içeriği oluşturmada genellikle daha karmaşık ve zaman alıcı görevlerden biri olan çift dairesel balıkgözü görüntüden daha tanınabilir yan yana eşkenar dörtgen VR180 formatına görüntü dönüştürme işlemini[iii] basit hale getiriyor. Bu iki ek çözümle, video ve fotoğraflar kolayca işlenebiliyor3,[iv] ve video çıkışı için dosya boyutunda 8K’ya kadar2, farklı çözünürlüklerde ve (profesyonel) kodeklerle dışa aktarılarak uygun VR kulaklıklı başlıklarında post prodüksiyon düzenlemesi ve/veya son oynatma için kullanılabiliyor.

Canon’un güncellenen EOS Utility ve Camera Connect uygulaması da içerik yakalanırken kolay uzaktan kumanda ve canlı görüntü önizlemesi sunuyor.

Bu yüksek kaliteli çözüm, kurulumdan prodüksiyona kadar tüm VR180 yakalama sürecini basitleştirmek için yenilikçi ve yeni VR teknolojisi sunarken RF yuvasının avantajlarından yararlanıyor.

EOS VR SİSTEMİ’nin temel özellikleri:

  • Kompakt bir formda basitleştirilmiş VR180 kurulumu ve yakalaması
  • 8K dosya boyutunda çıktı ile profesyonel seviyede görüntü kalitesi
  • Tek bir görüntü dosyası, post prodüksiyonda verimli bir iş akışı sağlar.
  • EOS VR Utility3,4 görüntü dönüştürmeyi basitleştirir.
  • EOS VR Eklentisi3,4, Adobe Premiere Pro ile entegre olur.

Canon RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE lensi temel özellikleri:

  • VR180 stereoskopik yakalama ve 190 derece görüş alanı için Çift Balık Gözü lens
  • f/2,8 diyaframlı kompakt ve hafif tasarım
  • Lens başına iki UD elemanı
  • Alt Dalga Boyu Gövde Kaplaması (SWC)
  • Hassas bir şekilde senkronize ve kontrol edilen EMD üniteleri

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Teknoloji Haberleri

Sokak hayvanları ‘mikroçip’ ile kayıt altına alınıyor – İnternet Haber

Muğla Büyükşehir Belediyesi Geçici Hayvan Bakım Evinde sahiplendirilen ve kısırlaştırılan köpeklere mikroçip takıldı. Muğla Büyükşehir Belediyesi …

Published

on

By

Muğla Büyükşehir Belediyesi Geçici Hayvan Bakım Evinde sahiplendirilen ve kısırlaştırılan köpeklere mikroçip takıldı. Muğla Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından takılan mikroçip sayesinde köpeklerin hastalıkları, yaşı, aşıları, kullandığı ilaçlar gibi özellikler kayıt altına alınarak takip ediliyor.

Türkiye’nin en kapsamlı barınaklarından biri olan Muğla Büyükşehir Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevinde can dostlar için yeni projeler hayata geçirdi. Merkezde can dostlar için cerrahi operasyon, kısırlaştırma, bakım üniteleri gibi birçok farklı hizmet bulunuyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi son olarak Hayvan Bakım Evinde 5199 sayılı hayvanları koruma kanunu ve uygulama yönetmeliği gereği sahiplendirilen ve kısırlaştırılan tüm sokak köpeklerine mikroçip takıldı. Mikro çip ile seri numarası alan her hayvanın kaydı HAYBİS kayıt sistemine işleniyor. Kayıtlarda, hayvanın ırkı, cinsiyeti, rengi, doğum tarihi, yaşı, yapılan aşılar, kullanılan ilaçlar ve uygulanan operasyonlar gibi bilgiler yer alıyor. Hayvan Bakım Evinde bu yılının sonundan itibaren PETVET sistemi ile kedilere de mikroçip takılacak. Hayvan Bakım Evinde bu güne kadar 6 bin 549 köpek ve kediye mikroçip takıldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Teknoloji Haberleri

The Future Healthcare İstanbul 2021 Konferansı sona erdi – İnternet Haber

Türkiye’nin en büyük sağlık ve sağlık teknolojileri konferansı The Future Healthcare İstanbul 2021, İstanbul Fişekhane Etkinlik Merkezi’nde 22 …

Published

on

By

Türkiye’nin en büyük sağlık ve sağlık teknolojileri konferansı The Future Healthcare İstanbul 2021, İstanbul Fişekhane Etkinlik Merkezi’nde 22 Ekim’de yapılan oturumların ardından sona erdi. Hibrit bir formatta hem fiziksel hem de online olarak yapılan konferansı, 18-22 Ekim tarihleri arasında internet üzerinden 14 ülkeden, 72 şehirden, 26 bin kişi izledi.

Stres yönetimi artık bir zorunluluk

Türkiye’den ve yurt dışından sağlık sektörünün öncü isimlerinin sağlığın geleceğini konuştuğu konferansın son günü, “Lüks Medikal Seyahat” başlığını taşıyan bir panelle başladı. Ardından sahneye gelen Wellbeing Uzmanı Ebru Şinik, stres yönetimi hakkında bir konuşma yaptı. Stres yönetimi olmadan bütünsel olarak sağlıklı yaşamı sürdürmenin mümkün olmadığını belirten Ebru Şinik, her gün 20 dakika sadece kendimizle baş başa kalarak stres yönetimi tekniklerini uygulamanın artık bir zorunluluk haline geldiğini ifade etti. Yoga ilmine dayalı burundan alıp verilen kontrollü nefeslerin vücuda fayda sağladığını vurgulayan Şinik, konuşmasının sonunda kendisini dinleyen katılımcılara nefes egzersizi yaptırdı.

“Çevreci olduğunu iddia edenler et yememeli!”

Katılımcıların ilgiyle takip ettiği “Gıdanın Geleceği” paneli, Türkiye Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe’nin moderatörlüğünde; Yapımcı, Yazar, Etik Vegan Elif Dağdeviren ile Hayat Grubu CEO’su Erdem İpekçi’nin katılımıyla gerçekleşti. Beslenme modellerinin ve tercihlerinin iklim değişimine ve sağlığımıza olan etkisine odaklanan oturumda konuşan Elif Dağdeviren, hayvansal gıdanın zararlı gaz emisyonu ve etik açıdan olumsuz etkilerine işaret ederek “Çevreci olduğunu iddia edenler et yememeli!” dedi. Erdem İpekçi ise vejeteryan ve vegan beslenmenin yaygınlaştığını belirterek, insan fizyolojisinin sebze tüketmeye daha müsait olduğunu söyledi.

22 Ekim sağlık okuryazarlığı günü ilan edildi

Future Healthcare İstanbul 2021’in sponsorlarından Bayer, sağlık okuryazarlığı konusuna odaklanan bir panel ile etkinlikte yer aldı. Bayer Tüketici Sağlığı Ülke Müdürü Erdem Kumcu ve Bayer Tüketici Sağlığı Pazarlama Direktörü Pınar Saltat’ın açılış konuşmalarıyla başlayan panel, Bayer Tüketici Sağlığı İş Zekâsı Müdürü Ümit Aktaş’ın konuyla ilgili sunumuyla devam etti. Proje Danışmanları Ecz. Adile Özdağ, Dr. Ayça Kaya ve Prof. Dr. Aytuğ Altundağ da konuşmaları ile çok değerli bilgiler paylaştı. Panelde yapılan konuşmalarda, bir araştırmanın sonuçları doğrultusunda sağlık okuryazarlığının toplumsal ve bireysel faydaları aktarıldı. Türkiye’de 4 kişiden 3’ünün sağlık okuryazarlığının farkında olmadığı ve kulaktan dolma bilgilerden dolayı sağlık sorunları yaşandığı ifade edildi. Panelin sonunda oturumun yapıldığı 22 Ekim günü, “sağlık okuryazarlığı günü” ilan edildi.

Yaşlanmadan yaş almanın yolları

Dünya Gazetesi Genel Koordinatörü Vahap Munyar’ın moderatörlüğünü yaptığı “Gelecekte Bireysel Sağlık Yönetimi” başlıklı günün son oturumunda; Onkolog ve Medikal Direktör MD. PhD. Yıldıray Tanrıver, Radyolog MD. PhD. Sibel Şahin Bulam, Kök Hücre ve Genetik Koordinatörü Dr. Elif İnaç ve Beslenme ve Diyetetik Uzmanı ND. Dilara Devranoğlu konuşmacı olarak yer aldı. Sağlıklı bir şekilde yaş almak, panelde üstünde durulan konulardan biri oldu. Yaşlanmadan yaş almak için antioksidanların önemine vurgu yapılarak, fiziksel aktivitelerin de kan şekerini dengelemede anahtar rol üstlendiği belirtildi. Kök hücre, yapay zekâ ve gen tedavileri alanlarında yapılan çalışmaların 50 yıl içinde sağlık sisteminde dönüşüme yol açacağı ifade edildi. Kişiye özel beslenme anlamına gelen gıdalanma kavramının da önümüzdeki yıllarda daha çok hayatımızda olacağı belirtildi.

Tazefikir Group ve Future X Events tarafından düzenlenen The Future Healthcare İstanbul Uluslararası Konferansı, 18-22 Ekim tarihleri arasında sağlık sektörünün nabzını tuttu. Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci’nin açılış konuşmasını yaptığı konferansta hafta boyunca; Anadolu Efes Spor Kulübü’nün Baş Antrenörü Ergin Ataman, Prof. Dr. Devrim Gözüaçık, Prof. Dr. Murat Baş, Prof. Dr. Sinan Canan, Prof. Dr. Oğuz Özyaral, Doç. Dr. Halit Yerebakan, Dr. Ender Saraç, Prof.Dr. Elif Damla Arısan, Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, Dr.Katarina Bjelke, Prof. Dr. Ersi Kalfoğlu, Dr.Sevgi Salman Ünver, Prof. Dr. Türker Kılıç, Dr. Micheal Marash ve Prof. Dr. Richard A. Lockshin gibi birbirinden değerli konuşmacılar yer aldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Teknoloji Haberleri

LG Therma V İle Kış Aylarında Mükemmel Isınma – İnternet Haber

Betonarme ya da kerpiç, kent ya da kırsal fark etmeksizin her yerde her tür yapıya uygun olan LG Therma V Isı Pompası, havadan emilen doğal …

Published

on

By

Betonarme ya da kerpiç, kent ya da kırsal fark etmeksizin her yerde her tür yapıya uygun olan LG Therma V Isı Pompası, havadan emilen doğal enerji ile çalışarak CO2 emisyonunu önemli ölçüde azaltıyor. Böylelikle, mükemmel ısınmayla, çevre dostu çözümü bir arada sunuyor. Fosil yakıt kullanmadan kaliteli, verimli ve düşük maliyetli ısınma sağlayan LG Therma V, – 25 ºC gibi düşük bir ortam sıcaklığında dahi yüksek verimle çalışıyor.

LG Electronics (LG), ısınmada çevreci ancak son derece verimli çözüm arayan tüketiciler için Therma V Isı Pompasını sunuyor. Farklı iklim özellikleri gösteren farklı bölgelerde, kentte, kırsalda, ahşap, betonarme, kerpiç fark etmeksizin her türlü binada üst düzeyde verim sağlayan LG Therma V Isı Pompası, çevre dostu ısınma ve sıcak su sağlıyor. Dış havadan emilen doğal enerjinin yüzde 75’ini kullanan ve geri kalan yüzde 25’lik kısmı elektrikten alan LG Therma V, klasik yöntemlere oranla CO2 emisyonunu önemli ölçüde azaltıyor, fosil yakıt kullanmadan da ısınmanın mümkün olduğunu ispatlıyor. Klasik ısıtıcılara oranla 4 kat daha etkili olan LG Therma V, ne kadar uzun süre kullanılırsa o oranda maliyet tasarrufu sağlıyor.

– 25 ºC gibi düşük bir ortam sıcaklığında dahi mükemmel şekilde çalışan Therma V Isı Pompası, soğuk dış ortam havasında bile 65 ºC’ye kadar sıcak su sağlıyor. LG Therma V, yaz aylarında ise soğutma ihtiyacını karşılayarak yine enerji tasarrufuna katkıda bulunuyor. Therma V Isı Pompası’nın Wi-Fi üzerinden kolayca kontrol edilmesi kullanıcılara ekstra rahatlık sağlıyor.

Yenilenebilir kaynaklar kullanan ve kullanıcıların hayatına büyük bir konfor getiren LG Therma V Isı Pompası, zahmetsiz ve kolay kurulumuyla da öne çıkıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending