Connect with us

Sağlık Haberleri

Ağustos ayında tüm zamanların en yüksek ikinci aylık ihracatı gerçekleşti – İnternet Haber

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi’nin Ağustos 2021 sonuçlarına göre, temmuz ayında uzun tatiller …

Published

on

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi’nin Ağustos 2021 sonuçlarına göre, temmuz ayında uzun tatiller nedeniyle zayıflayan inşaat malzemeleri dış ticareti ağustos ayında hızlı bir geri dönüş yaptı. İnşaat malzemeleri sanayisinin ihracatta 5,90 milyon ton ve 2,87 milyar dolar seviyesine ulaştığı ağustos ayında, değer ve miktar olarak endeksin ölçülmeye başladığı 2013 Ağustos ayından bu yana en yüksek ikinci aylık ihracatı gerçekleşti.

Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi’ne göre inşaat malzemeleri sanayi ihracatı ağustos ayında rekorlarına kaldığı yerden devam etti. Haziran ayında 2,89 milyar dolar seviyesine çıkarak rekor kıran inşaat malzemeleri ihracatı, temmuz ayında uzun tatiller nedeniyle yaşanan zayıflamadan sonra ağustos ayında yüksek bir performans gösterdi.İnşaat malzemeleri ihracatı 2021 yılı ağustos ayında 2,87 milyar dolara yükseldi. Ağustos ayında ihracat değer olarak endeksin ölçülmeye başladığı 2013 Ağustos ayından bu yana en yüksek ikinci aylık ihracatı oldu. Ağustos ayında 5,90 milyon ton seviyesinde gerçekleşen ihracat, miktar olarak da en yüksek ikinci aylık ihracat oldu. İnşaat malzemeleri sanayi ihracatı küresel tedarik zincirlerindeki değişimden olumlu etkilendi. Ayrıca pazarlardaki iyileşme ve canlanma ağustos ayında da devam etti. Dış pazarlarda talebin yıl sonuna kadar artarak sürmesi bekleniyor.

İnşaat malzemeleri sanayisinin ortalama yıllık ihracat birim fiyatı, ağustos ayında geçen yılın ağustos ayına göre yüzde 44,1 arttı. 2020 yılı ağustos ayında ortalama ihracat fiyatı 0,34 dolar/kg seviyesindeydi. 2021 yılı ağustos ayında ise ihracat birim fiyatı 0,49 dolar/kg seviyesine çıktı.

Türkiye’ye yönelik inşaat malzemeleri talebi artıyor

Küresel tedarik zincirlerindeki değişim Türkiye’ye yönelik inşaat malzemeleri talebini artırıyor. Türkiye özellikle Avrupa kaynaklı ilave bir talep görüyor. Yine başta Avrupa olmak üzere pazarlardaki faaliyetler de oldukça canlı gerçekleşiyor. Küresel emtia fiyatları artışı da birçok inşaat malzemesinin ihracat birim fiyatını yükseltiyor. Bu eğilimlerin yıl sonuna kadar devam etmesi bekleniyor.

Ağustos ayında ithalat birim fiyatı 3,11 dolar/kg ile en yüksek seviyesine çıktı

2021 yılı ağustos ayında inşaat malzemeleri ithalatı 739 milyon dolar oldu. İthalat önceki temmuz ayına göre önemli ölçüde arttı. 2021 yılı ağustos ayında inşaat malzemeleri ithalatı 237 bin 956 ton oldu. İnşaat malzemeleri sanayi ithalat birim fiyatı ise 2021 yılı ağustos ayında 3,11 dolar/kg seviyesine çıktı. Bu seviye endeksin ölçülmeye başladığı 2013 Ağustos ayından bu yana en yüksek aylık ortalama ithalat birim fiyatı oldu.

İnşaat malzemeleri ihracatı alt sektörler itibarıyla yüksek gerçekleşti

2021 yılı ağustos ayında inşaat malzemeleri ihracat performansı, alt sektörler itibarıyla oldukça kuvvetli gerçekleşti. Alt sektörlerde ihracatta birbirlerine benzer eğilimler yaşanarak miktar, değer ve birim fiyat olarak artış gerçekleşti. Ağustos ayında hem talep artışı hem de küresel fiyat artışları alt sektörlerin ihracatlarına olumlu yansıdı.

2021 yılı ağustos ayında 8 alt ürün grubunun 7’sinde ortalama ihracat birim fiyatları 2020 yılı ağustos ayına göre yükseldi. Bu yükselişte küresel emtia ve nihai ürün fiyatlarındaki artış da etkili oldu. Ağustos ayında demir çelik ürünlerin ortalama ihracat birim fiyatları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 42,4 yükseldi. Mineral ürünlerin ortalama ihracat birim fiyatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 21,4 arttı. Elektrik malzemeleri ve teçhizatları ortalama ihracat birim fiyatı yüzde 23,8, ağaç ve ahşap ürünleri ortalama ihracat birim fiyatı yüzde 21,7, kimyasal bazlı ürünlerin ortalama ihracat birim fiyatı yüzde 18,8 yükseldi.

2021 yılının ağustos ayında 8 alt ürün grubunun tamamında ihracat miktar olarak geçen yılın ağustos ayının üzerinde gerçekleşti. Miktar olarak çok önemli artışlar yaşandı. 2021 yılı ağustos ayında en yüksek ihracat miktar artışı yüzde 65,2 ile demir çelik ürünlerinde gerçekleşti. Metal bazlı ürünlerde ihracat miktar olarak yüzde 57,1, yalıtım malzemelerinde yüzde 62,5 yükseldi.

2021 yılının ağustos ayında 8 alt ürün grubunun tamamında ihracat değer olarak yükseldi. Yüksek artışlarda baz etkisi ile fiyat artışları etkili oldu. Ağustos ayında değer olarak en yüksek ihracat artışı yüzde 135,6 ile demir çelik ürünlerinde gerçekleşti. Ağustos ayında değer olarak ihracat artışı metal bazlı ürünlerde yüzde 83, ağaç ve ahşap ürünlerinde yüzde 61,2 ve yalıtım malzemelerinde yüzde 54,4 oldu.

Türkiye sanayi ihracatı ağustos ayında hızlı bir toparlanma gösterdi

Temmuz ayında çalışma gün sayısındaki gerilemenin yarattığı düşüşün ardından ağustos ayında sanayi malı ihracatı 14,47 milyar dolara yükseldi. 2021 yılı ağustos ayında sanayi ürünleri ihracatı değer olarak bir önceki temmuz ayına göre yüzde 14,2 arttı. Ağustos ayında küresel pazarlarda talep artışı devam etti, Türkiye ilave talep artışı ile karşılaştı. Türkiye toplam sanayi ürünleri ihracatı miktar olarak ise 2021 yılının ağustos ayında bir önceki temmuz ayına göre yüzde 13,1 yükseldi. Ağustos ayında sanayi ihracatı miktar olarak da ivme kazandı. Ağustos ayında ihracat birim fiyatları sınırlı ölçüde yükseldi. Sanayi malı ihracatında ortalama birim fiyatları 2021 yılı temmuz ayında 1,46 dolar/kg iken, 2021 yılı ağustos ayında 1,47 dolar/kg oldu. Ağustos ayında ortalama ihracat birim fiyatı yılın en yüksek seviyesine ulaştı. İhracat birim fiyatlarının artışında küresel ölçekte emtia ve nihai ürün fiyatlarındaki artış da etkili oldu.

Sanayi mallarına yönelik pazarlardan yüksek talep devam ediyor. Küresel tedarik zincirlerindeki değişim ile Türk sanayi ürünlerine yönelik kalıcı bir talep artışı yaşanıyor. Sanayi ihracatının yıl sonuna kadar yüksek kalmaya devam edeceği öngörülüyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Sağlık Haberleri

Horoz Lojistik’ten Meme Kanseri Farkındalığına Destek! – İnternet Haber

Horoz Lojistik çalışanları, “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” olarak kabul edilen Ekim ayında pembelere bürünerek bu zorlu hastalıkla mücadele …

Published

on

By

Horoz Lojistik çalışanları, “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” olarak kabul edilen Ekim ayında pembelere bürünerek bu zorlu hastalıkla mücadele edenlerin yanında olduğunu gösterdi.

Meme Kanserinde erken teşhisin önemi vurgulanmak istenen bu pembe etkinlikte, “Meme Kanseri Konusunda Yanlış Bilinenler” paylaşılırken, pandemi koşullarını da korumak amacı ile pembe maske dağıtımı yapıldı.

Horoz Lojistik Kurumsal İletişim Direktörü Hece Özyaman tarafından yapılan açıklamaya göre; “Horoz Lojistik olarak, 81 ilde çok yağın bir hizmet ağına sahibiz ve toplumun her kesimi ile temas halindeyiz. Bu sebeple topluma karşı olan sorumluluklarımızı da her zaman yerine getirmek için gayret içerisindeyiz. Meme kanseri, kadın erkek fark etmeksizin hepimizi ilgilendiren hayati bir konu. Maalesef dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her 8 kadından biri bu hastalıkla mücadele etmek zorunda kalıyor, ancak erken teşhis meme kanserinin tedavisinde en önemli avantaj. Bizler de bu çalışmayla gün içerisinde karşılaştığımız kişiler aracılığıyla erken teşhisin ne kadar önemli olduğuna dikkat çekmek istedik. Horoz Lojistik olarak önümüzdeki dönemlerde de toplumsal kampanyalara destek olmaya devam edeceğiz” denildi.

Kadınlar için büyük risk oluşturan meme kanseri konusunda bilinç düzeyini yükseltmek üzere gerçekleştirilen çalışma, kadın ve erkek tüm çalışanlar tarafından ilgiyle uygulandı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Sağlık Haberleri

İşkolikler Risk Altında! – İnternet Haber

Günümüzün moda hastalıklarından biri haline gelen, halk arasında kulunç olarak da bilenen, yumuşak doku romatizması “fibromiyalji” pek çok kişiyi …

Published

on

By

Günümüzün moda hastalıklarından biri haline gelen, halk arasında kulunç olarak da bilenen, yumuşak doku romatizması “fibromiyalji” pek çok kişiyi etkisi altına alıyor. Kesin tanı konulmasının oldukça zor olduğunu belirten Liv Hospital Algoloji (Ağrı) Uzmanı Prof. Dr. Kader Keskinbora, fibromiyaljinin yüzde 80 oranında mükemmeliyetçi kadınlar ve işkoliklerde görüldüğüne dikkat çekti.

Her yaşta görülebilir

Fibromiyalji; boyun, sırt, boyun, omuz ve kalçalarda bir türlü geçmek bilmeyen tutulmalar, kas ağrılarına neden oluyor. 3 aydan uzun süren yaygın kas-eklem ağrısı, vücutta bazı hassas ağrılı noktalar, yorgunluk, sabah tutukluğu ile karakterize kronik bir hastalık olan fibromiyalji her yaşta ve her iki cinste de görülebiliyor. 25-60 arası ve kadınlarda, erkeklerden daha fazla rastlanıyor. Özellikle mükemmeliyetçi kadınlar ve işkolikler risk altında!

Uyku bozukluğu ağrıyı artırıyor

Strese bağlı olarak gelişen tutulmalar, beyin ve çevre sinirler arasındaki iletimde görev alan serotonin ve adrenalin gibi bazı kimyasal maddelerde eksiklik veya bozukluğa neden olabiliyor. Aşırı stres ve endişe ise durumu daha karmaşık bir hale getiriyor. Son çalışmalar depresyon, uyku bozukluğu ve çevresel faktörlerin yakınmaları kısır döngüye çevirdiğine dikkat çekiyor.

Tek seanslık radyofrekans tedavisi!

Tedavide öncelikle serotonin ve adrenalin maddelerini yerine koyan antidepresanların kullanımı büyük önem taşıyor. Ayrıca boyun, omuz ve sırttaki ağrılı tetik noktalara radyofrekans tedavisi uygulaması gerekiyor. Radyofrekans akımı üreten özel bir jeneratör ve bu akımı dokuya ileten bir radyofrekans iğnesi ile ağrılı tetik noktalara girilerek radyofrekans akımı pulsed modunda 10 dakika uygulanıyor. Uygulama bir kez yapılıyor ve ortalama 6 ay ila 2 yıl süresi boyunca hastaların boyun ve sırt ağrıları azalıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Sağlık Haberleri

Meme kanseri ile mücadele eden kadınlara güzellik morali! – İnternet Haber

Yakın Doğu Üniversitesi Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü ile Kanser Hastalarına Yardım Derneği (KHYD) iş birliğinde düzenlenen meme …

Published

on

By

Yakın Doğu Üniversitesi Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü ile Kanser Hastalarına Yardım Derneği (KHYD) iş birliğinde düzenlenen meme kanseri farkındalık etkinliğinde meme kanseri ile mücadele eden kadınlara saç ve güzellik bakımı yapıldı

Bütün dünyada “Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı” olarak kabul edilen Ekim ayında, meme kanserine dikkat çekmek için düzenlenen etkinlikler devam ediyor. Yakın Doğu Üniversitesi Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü ile Kanser Hastalarına Yardım Derneği (KHYD) iş birliğinde düzenlenen meme kanseri farkındalık etkinliğinde meme kanseri ile mücadele eden kadınlara saç ve güzellik bakımı yapılarak moral verildi.

Yakın Doğu Üniversitesi kampüsünde düzenlenen etkinlikte, Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümünde eğitim alan birinci ve ikinci sınıf öğrencileri tarafından, meme kanseri ile mücadele eden 10 kadına cilt, saç ve tırnak bakımı yapıldı. Etkinliğin sonunda Kanser Hastalarına Yardım Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sevgi Alibaba tarafından Yakın Doğu Üniversitesi Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yeşim Üstün Aksoy’a teşekkür plaketi verildi.

Yrd. Doç. Dr. Yeşim Üstün Aksoy: “Hayatı ve kendimizi ertelemeyelim. Erken tanı ve tedavi ile meme kanserini yenebiliriz.”

Gerçekleştirdikleri etkinlikle, meme kanseri ile mücadele eden kadınlara moral vermeyi ve toplumda meme kanseri tedavisinde erken tanının önemine dair farkındalık yaratmayı amaçladıklarını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Yeşim Üstün Aksoy, “Hayatı ve kendimizi ertelemeyelim. Erken tanı ve tedavi ile meme kanserini yenebiliriz” ifadesini kullandı. Yrd. Doç. Dr. Aksoy, “Etkinliğimizle meme kanseri ile ilgili topluma farkındalık kazandırmak ve bu zorlu süreçte kadınlarımıza bir nebze de olsa destek olmak istedik. Başarabildiysek ne mutlu” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending