Connect with us

Kültür-Sanat Haberleri

İbb Şehir Tiyatroları’nın Merakla Beklenen Oyunu Yaftalı Tabut Prömiyer Yaptı – İnternet Haber

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları’nın merakla beklenen oyunu; Bilgesu Erenus’un yazdığı, Yelda Baskın’ın yönettiği Yaftalı …

Published

on

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları’nın merakla beklenen oyunu; Bilgesu Erenus’un yazdığı, Yelda Baskın’ın yönettiği Yaftalı Tabut, seyirciyle buluştu.

6 Ekim 2021 Çarşamba günü Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde ilk gösterimi yapılan oyunda seyirciler Fatma Nudiye Yalçı’nın hayatının dönüm noktalarına tanıklık ettiler.

İlk gösterime oyunun yazarı Bilgesu Erenus, Bilgesu Erenus’un oğlu Sanatçı Ali Erenus, gelini Ressam, Sanat Yazarı Özlem Kalkan Erenus, Gazeteci, Öğretmen Neylan Doğan, Fatma Nudiye Yalçı “Hayatı ve Eserleri” kitabının yazarı Ahmet Kale, Şehir Tiyatroları Müdürü Ceyhun Ünlü, Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Ergen, Sahne Direktörü Ayşegül İşsever, Müdür Yardımcıları Oytun Askeroğlu, Mehmet Karaosman’ın yanı sıra birçok sanatçı katıldı.

Dramaturgisini Gökhan Aktemur’un, koreografisini Senem Oluz’un, müziğini Burçak Çöllü’nün, dekor-kostüm tasarımını Nihal Kaplangı’nın, ışık tasarımını Murat Özdemir’in, efekt tasarımını Gökçe Selim’in yaptığı, fotoğraflarını Ahmet Çelikbaş’ın çektiği oyunda Bensu Orhunöz, Ceren Hacımuratoğlu, Lale Kabul, Nazan Yatgın Palabıyık, Selin Türkmen, Şenay Bağ, Yeşim Mazıcıoğlu rol alıyor.

Erkek egemen bir dünyada, okuyan ve sorgulayan bir kadının hayat hikâyesinin anlatıldığı oyun; ayrıntılı bir tarihsel araştırmanın sahne üzerinde dramatik malzemeye dönüştürülmesi, müzik ve koreografinin uyumuyla, Bilgesu Erenus’un oyun evreninin geçişli, esnek ve sorgulayan yanını açık edecek bir “seyirlik” halinde anlatılıyor. Fatma Nudiye Yalçı’nın hayatının farklı dönemlerinde kendisine yakıştırılan “yafta’larla mücadelesi, toplumsal mücadelesi ve özgürlük arayışının, aşkının ve tutkusunun başarılı bir şekilde sahneye yansıtıldığı Yaftalı Tabut, sadeliğiyle, oyunculuğa yaslanan rejisiyle ve “anlatı” geleneğini koruyan üslubuyla seyircinin beğenisini kazandı.

Oyun, 7-9 Ekim 2021 tarihleri arasında Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde.

Oyun Konusu

Türkiye’nin ilk kadın oyun yazarı, kuramcı, aktivist, sosyal ve siyasi yaşamın her alanında öncü Fatma Nudiye Yalçı’nın hikâyesi. 1920’lerde başlayan mücadelesine Dr. Hikmet Kıvılcımlı ve Nazım Hikmet de eşlik ediyor.

30’lu Yılların Bağımsız Aydını: Fatma Nudiye Yalçı

Fatma Nudiye Yalçı sadece bir oyun yazarı değil aynı zamanda pedagog, gazeteci, çevirmen, felsefeci ve çocuk öyküsü yazarı. 1904’de varlıklı denebilecek bir ailenin çocuğu olarak doğar. Tam bir kitap kurdu; aynı zamanda meraklı, sorgulayan ve çok araştıran bir çocuktur.

Kadın yazarlar arasında repertuara alınabilecek nitelikte ilk oyunu kaleme alan Fatma Nudiye Yalçı, “Beyoğlu 1931” adlı eseriyle Türk Tiyatro Tarihi’nde yer edinir. Oyun Darülbedayi’de sahnelenmek üzere repertuara alınır ancak seyirciyle buluşamaz.

Dönemin tanınmış bütün aydınlarının toplandığı Resimli Ay çevresinde yer alır. Ve onların arasında en şöhretli isim Nizamettin Nazif’le kısa süren evliliğini, 1930’lu yılların muhafazakârlığına rağmen kendi isteğiyle boşanarak noktalar.

Ardından büyük hayranlık duyduğu ve mücadelesinden etkilendiği Hikmet Kıvılcımlı’yla aşk yaşamaya başlar. Birlikte yayınevleri kurarlar. Her türlü baskıya rağmen bilimsel sosyalizmin Türkiye’de tanınmasını sağlayacak pek çok eseri yayınlarlar. Onların yaşadığı sadece aşk değil, uzun yol arkadaşlığıdır. Karakollarda ayrı hücreler, farklı şehirlerde cezaevleri, nihayetinde aynı çatı altındaki birliktelikleri son bulsa da Doktor Hikmet başkasıyla evlense de yoldaşlıkları Fatma Nudiye ölene kadar sürer.

Fatma Nudiye aynı zamanda çocuklar için öyküler ve eğitim kitapları yazar. Babası dışında hiç asker tanımadığı halde Donanma Davası’nda, “Donanmanın disiplinini bozmak ve askeri isyana teşvik etmek” suçundan Hikmet Kıvılcımlı, Nazım Hikmet, Kemal Tahir ve Kerim Korcan’la beraber yargılanıp 10 yıl ağır hapis cezasını çarptırılır ve medeni hakları da elinden alınır.

Kendisinden iki yıl sonra tahliye olan Kıvılcımlı, Emine Hanım’la nikâh masasına otursa da mücadele arkadaşlıkları devam eder. Birlikte Vatan Partisi’ni kurarlar. Partinin Kültür Divanı Başkanı olan Fatma Nudiye, işçilerle piknikler düzenler; mitinglerde öyküler ve fıkralarla önemli kıssalar aktarır.

Menderes tarafından parti kapatıldıktan sonra Nudiye’nin çok zor geçen bir hapislik dönemi daha başlar. Psikolojisi, sağlığı bozulur fakat ona bu konuda da omuz veren yine Doktor Hikmet yurt dışında tedavi olmasını sağlar.

Fatma Nudiye, Bulgaristan’daki sürgün hayatı boyunca üretmeye devam eder. “Çok utanıyorum; bir teyzem olduğunu 61 Anayasası’nın göreceli özgürlük ortamında öğrendim” diyen tiyatro sanatçısı yeğeni Beklan Algan, Avrupa turnesine çıktığında kendisiyle buluşur. Dönüşte ise teyzesinin ölüm haberini alır.

Nihayetinde Fatma Nudiye, 30’lu yılların sosyal yaşamında, peçenin altında bilimsel sosyalizmi araştırmaya başlayan; çeviriler yapıp kitaplar yazan, bu mücadelesini partide, cezaevinde sürdüren; erkeklerin her alanda baskın olduğu bir dönemde “bağımsız” bir kadın olarak kendini var etmeyi başarmış bir aydındır. Bu mücadeleyi yaşadıkları dönemde veren kadınlar feminist hareketin desteğine ve gücüne sahip değillerdi. Fakat büyük bedeller ödeyerek açtıkları yolda bugün pek çok kadının yürümesini sağladılar.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Kültür-Sanat Haberleri

Bien Unicera Fuarı’nda görsel şov sunacak – İnternet Haber

Bien, Unicera Fuarı’na iki farklı stant ile katılacak. Bien, geniş ürün yelpazesine sahip koleksiyonlarının daha rahat ziyaret edilerek daha …

Published

on

By

Bien, Unicera Fuarı’na iki farklı stant ile katılacak. Bien, geniş ürün yelpazesine sahip koleksiyonlarının daha rahat ziyaret edilerek daha keyifli bir şekilde incelenmesi için 816 m2’lik ve 500 m2’lik iki farklı stantta ürünlerini sergileyecek.

Bien; sektörün en çok takip edilen organizasyonlarından biri olan Unicera Fuarı’nda, tasarım harikası ürünlerini ziyaretçilerin beğenisine sunacak. Estetik kavramını yaşam alanlarına taşıyan ve geniş ürün gamıyla dikkat çeken Bien, fuarda karo ve banyo ürün gruplarıyla iki farklı stantta ziyaretçileriyle buluşacak. Bien, karo ürün grubundan birçok yeni koleksiyonunu da ilk kez fuarda görücüye çıkaracak. 30×90 cm ve 40×120 cm duvar karosu koleksiyonları ile 120×180 cm oversize olarak adlandırılan teknik porselen koleksiyonlar fuarda öne çıkan ürünler olacak.

En inovatif gömme rezervuar görücüye çıkacak

Bien Banyo grubu ise yeni seriler eklemiş olduğu armatür ve vitrifiye ürünleriyle beraber, yeni nesil banyoların vazgeçilmezi SUPREME gömme rezervuar ile Unicera Fuarı’nda yerini alacak. Yerli markalar arasında benzeri olmayan SUPREME gömme rezervuar, tasarımı ve fonksiyonları ile pazarın en iddialı ürünü olarak dikkatleri çekiyor. Bien’in ar-ge ekipleri tarafından geliştirilen ve kendi alanında en inovatif gömme rezervuar olma özelliğine sahip SUPREME’in 11 ayrı patenti bulunuyor.

Bien, Türkiye’nin en renkli armatür serileri olan PRUVA ve SALVO PLUS COLOURS’ı Unicera Fuarı’nda ziyaretçilerin beğenisine sunacak. Yeni seride Salvo ürününe ipeksi mat siyah, ipeksi mat beyaz ve altın kaplama seçeneklerini de dahil eden Bien, el duşu seçeneklerinde ise beyaz altın, krom altın, siyah bakır, siyah, siyah altın, beyaz bakır gibi kaplama alternatiflerini de fuarda sergileyecek. Vitrifiye ürün grubunda da VOKHA, ALESTA ve HARMONY serileri ve inovatif yeni asma klozetler stantta sergilenecek.

Bien’in zengin ürün gamı 4’üncü hol C06 no’lu ana stantta ve 8’inci hol A04 no’lu banyo grubu stant alanında ziyaretçileriyle buluşacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Kültür-Sanat Haberleri

Pera Müzesi’nde “Yüzleşme” sergisini görmek için son günler! – İnternet Haber

Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrenci ve mezunlarının yapıtlarını bir araya getiren “Yüzleşme” sergisi Pera Müzesi’nde 24 Ekim’e …

Published

on

By

Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrenci ve mezunlarının yapıtlarını bir araya getiren “Yüzleşme” sergisi Pera Müzesi’nde 24 Ekim’e kadar devam ediyor. Fakültenin 25 yıllık üretiminden disiplinler ötesi bir yaklaşımla örnekler sunan sergi, kurumun geçmişi ve bugünüyle yüzleşmesine aracı olurken, bir yandan da izleyiciye dünyayla yüzleşme ve onu alışılmadık açılardan yeniden keşfetme fırsatı sunuyor.

Pera Müzesi, ulusal ve uluslararası eğitim kurumlarıyla gerçekleştirdiği iş birlikleri ile genç sanatçı ve tasarımcıların çalışmalarını sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor.Bu sene 25. yılını kutlayan Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde üretilen çalışmalardan bir seçkiyi sanatseverlerle buluşturanYüzleşmesergisi, sanat ve tasarımın günümüz dünyasıyla ilişkisini sorguluyor. Doğa-kent ve birey-toplum arasındaki ilişkileri tartışmaya açan sergi, Yeditepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığınca projelendirilerek, Sanat ve Kültür Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Marcus Graf’ın küratörlüğünde hazırlandı.

Çoğulcu ve disiplinlerarası bir sergi
Alışılagelmiş öğrenci ve mezun sergisi anlayışını aşma hedefiyle çok katmanlı bir forum şeklinde kurgulanan Yüzleşme, sanat ve tasarımın ontolojik varlığına dair konuları eleştirel bir bakışla ele alıyor. Sergi doğa, şehir, birey, toplum ve soyutlama kavramlarına gönderme yapan beş tematik bölümden oluşuyor. Katılımcılar, öğrencisi oldukları bölüme göre ayrı ve bağımsız alanlarda değil, yapıtlarının kavramsal ve estetik özelliklerine göre bir arada yer alıyor. Ressamların eserleri grafik tasarımcıların posterleriyle yan yana sergilenirken, tiyatro oyunlarının afiş ve kostümleri, gastronomi ve mutfak sanatları ürünlerine eşlik ediyor.

Ziyaretçilerine güzel sanatlar, grafik tasarım, tiyatro, gastronomi, sanat ve kültür yönetimi alanlarının büyüleyici dünyasını keşfetme fırsatı sunan serginin katılımcıları arasında Ahmet Duru, Aşkın Akman, Ayna, Bahar Artan Oskay, Begüm Tabak, Big Baboli Print House / Zeynep Kış, Bike Başaran, Bora Akıncıtürk, Buğra Erol, Burak Çolak, Büşra Ergün, Can Gündoğan, Can Rogge, Cansu Ödemiş, Cem Onat, Cins, Dila Altay, Ege Subaşı, Elif Macarlıoğlu, Filiz Piyale Onat, Gamze Beker, Giray Sepin, Gizem Candan, Gözde Becerikli, Haydar Akdağ, Hazal Fırat, Işıl Eraslan, İlayda Madenci, İlsu Aslan, K. Atılay Aşkaroğlu, Kami Emirhan, Küdem Katerina, Leyla Emadi, Melih Gürpınar, Melisa Kılıç, Mertcan Şen, Merve Dündar, Nihan Buruk, Nisa Gizem Erhan, Olgu Ülkenciler, Olgun Kaşıkçı, Özge Kahraman, Rabia Bayar, Rasim Aksan, Rengin Altınalmaz, Resul Rzayev, Saliha Yılmaz, Sefa Çakır, Selin Koç, Selin Yaprak Türkölmez Balkara, Sevim Kaya, Şevval Başalan, Taha Yıldız, Tina Alasadtahmasebi, Toprak Bek, Volkan Yıldırmaz, Yağızhan Çalışkan, Zafer A. Akşit ve Zeynep Erdoğan yer alıyor.

Sergi, 24 Ekim’e kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

Pera Müzesi Salı’dan Cumartesi’ye 10.00-19.00, Pazar günleri ise 12.00-18.00 saatleri arasında gezilebilir. Cuma günleri “Uzun Cuma” kapsamında 18.00-22.00 arası tüm ziyaretçiler, Çarşamba günleri ise “Genç Çarşamba” kapsamında tüm öğrenciler müzeyi ücretsiz ziyaret edebilir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Kültür-Sanat Haberleri

Hilton Istanbul Maslak’ta açılan Mine Tudun sergisine büyük ilgi – İnternet Haber

Ünlü ressam Mine Tudun, Hilton Istanbul Maslak’ta “Kadına Şiddet” temalı sergisiyle dikkat çekti. 15 Ekim günü gerçekleştirilen açılış kokteyline …

Published

on

By

Ünlü ressam Mine Tudun, Hilton Istanbul Maslak’ta “Kadına Şiddet” temalı sergisiyle dikkat çekti. 15 Ekim günü gerçekleştirilen açılış kokteyline sanat ve cemiyet hayatından çok sayıda isim katılırken, Tudun’un kadına şiddete dikkat çeken eserleri büyük beğeni topladı. Türk resminin uluslararası alanda tanınan isimlerinden Tudun’un eserleri, 22 Ekim tarihine kadar lobi alanında yer alan Art Gallery’de sergilenmeye devam edecek.

Sanata ve sanatçıya verdiği destekle birçok sanatçının eserlerine ev sahipliği yapan Hilton Istanbul Maslak, ünlü ressam Mine Tudun’un “Kadına Şiddet” temalı sergisinde sanatseverleri bir araya getirdi. 15 Ekim günü gerçekleştirilen açılış kokteyline, Seda Sayan, Ayşe Kazancı, Arafat Bingöl, Rasim Tuğmaner, Filiz Soykan, Perihan Aki, Avukat Ayşegül Mermer, Murat Atik ve Pascal Nauma gibi sanat ve cemiyet hayatından çok sayıda isim katılırken, ünlü ressamın kadına şiddete dikkat çeken eserleri büyük beğeni topladı. Tudun açılış konuşmasında, kadınların artık hırpalanmadığı, incinmediği ve susturulmadığı bir yaşam ve bir dünya düzeni dilerken, böyle anlamlı bir sergide sanatseverlerle bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu ifade etti. Tudun ayrıca Hilton Istanbul Maslak’a vermiş olduğu tüm destek için teşekkürlerini sundu.

Sanata her zaman tam destek

Hilton Istanbul Maslak olarak, sanatın her alanını her zaman desteklediklerini ve desteklemeye devam edeceklerini aktaran Hilton Istanbul Maslak Otel Müdürü Ayla Türedi Özkılıç, “Kültürün ve sanatın ülkemizin gelişimine yapacağı katkının farkındayız. Bu bilinçle kuruluşumuzdan bu yana otelimizde bulunan galeride yerli yabancı birçok sergi ve müzayedeye ev sahipliği yaptık ve yapmaya devam edeceğiz’’ dedi.

22 Ekim’e kadar ziyaret edilebilecek

Yağlı boya, sulu boya, karışık teknik ve gravür çalışmalarıyla bilinen ve Rotterdam’da yaşayan Türk resminin uluslararası alanda tanınan ressamlarından Mine Tudun’un “Kadına Şiddet” temalı bu özel sergisi, 22 Ekim tarihine kadar otelin lobi alanında yer alan Art Gallery’de sergilenmeye devam edecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending