Connect with us

Eğitim Haberleri

Ek tercihlerde son saatler – İnternet Haber

Üniversiteli olma yolunda ek tercih imkanından faydalanabilmek için son saatlere girildi. 4 Ekim’de başlayan ek tercih süreci, 7 Ekim Perşembe …

Published

on

Üniversiteli olma yolunda ek tercih imkanından faydalanabilmek için son saatlere girildi. 4 Ekim’de başlayan ek tercih süreci, 7 Ekim Perşembe günü sona eriyor. Hala karar verememiş olanlara önerilerde bulunan uzmanlar, ön lisans ve lisans tercihinde bulunacak adaylara istihdam sorunu yaşamayacakları, geleceği parlak bölümleri öneriyor.

Ek yerleştirmelerde ilk maraton 7 Ekim Perşembe günü resmi kayıtların sona ermesiyle tamamlanıyor. Adaylar için ise şimdi yeni bir dönem başlıyor. İkinci ek tercih döneminde TYT puanı asgari 140 olan ön lisans, AYT / YTD puanı asgari 170 olan adaylar ise lisans tercihlerinde bulunabilecek.

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO) Acil Durum ve Afet Yönetimi Programı Başkanı Öğretim Görevlisi Tuğçe Yılmaz Karan ve İş Sağlığı ve Güvenliği Program Başkanı Öğretim Görevlisi Gamze Kağan, henüz karar veremeyen ve tercihlerini son güne bırakan adaylar için geleceği parlak mesleklerle ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Önemli kurumlarda yaz stajı yapabilecekler

Acil Durum ve Afet Yönetimi Programı’nın öğrencilere acil durum ve afet yönetimi anlayışı sağladığını belirten Öğretim Görevlisi Tuğçe Yılmaz Karan, “Aynı zamanda öğrencilerin çözümleyici ve iletişim becerilerini ilerletmeye ve onları yangın güvenliği, tahliye, afet öncesi planlama ve yasal dayanaklar da içinde olmak üzere kendilerini geliştirmeye yönelik bir program olduğu söylenebilir. Mezunlar, Acil Durum ve Afet Yönetimi Teknikeri unvanını alıyorlar. Programda yaz staj imkanı da sunluyor. Öğrenciler AFAD, İBB, itfaiye gibi kurumlarda 20 iş günü yaz stajı yapabiliyorlar. Uygulamalı derslerde teorik olarak öğrendiklerini de deneyimleyebiliyorlar.” dedi.

Farkındalık konusunda halkı bilinçlendirecekler

Acil Durum ve Afet Yönetimi Teknikerinin afet ve acil durumlarda arama ve kurtarma çalışmalarında ve gerektiğinde sevk yapmada görev aldıklarını ifade eden Karan, “Tüm insanlara arama, kurtarma ve hayatta kalma konularında periyodik olarak eğitim verebilecekler. Böylece kurumların ve kişilerin tehlikelere, afetlere ve doğal zararlara karşı proaktif hazırlık yapabilir hale gelmelerini sağlamış olacaklar. Afet sırasında ve afet sonrasında farkındalık ve eğitim konusunda halkı bilinçlendirmede kazandıkları yeterlikler doğrultusunda Acil Durum ve Afet Yönetimi programından mezun olanların üzerine büyük rol düşüyor.” diye

konuştu.

Farkındalık konusunda halkı bilinçlendirecekler

Acil Durum ve Afet Yönetimi programından mezun olan öğrencilerin Dikey Geçiş Sınavı ile lisans programlarına devam edebileceklerini ifade eden Öğretim Görevlisi Tuğçe Yılmaz Karan, “Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Hemşirelik, Sağlık Yönetimi ve Sosyal Hizmet lisans bölümlerine geçiş mümkün. Ayrıca, Erasmus Koordinatörlüğü bünyesinde yurtdışında staj yapma imkanına da sahip oluyorlar.” dedi.

Geleceğin parlak mesleklerinden biri

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO) İş Sağlığı ve Güvenliği Program Başkanı Öğretim Görevlisi Gamze Kağan, “İş sağlığı ve güvenliği profesyonelleri; işin yapılması sırasında iş yerinde çalışanların maruz kaldıkları sağlık sorunları ve mesleki risklerin ortadan kaldırılması veya azaltılması ile ilgileniyorlar. Avrupa Birliği uyum yasalarına göre en az 50 işçi çalıştıran işletmelerde İş Sağlığı ve İş Güvenliği uzmanlarının bulundurulması zorunluluğu olduğu için İş Sağlığı ve Güvenliği mesleği, geleceğin en parlak mesleklerinden biri olarak görülüyor.” dedi.

Bakanlık sınavlarına girebiliyorlar

Programı tamamlayan öğrencilerin tüm kurum, kuruluş ve işletmelerde, ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Teknikeri’ olarak görev alabildiğini belirten Kağan, sözlerine şöyle devam etti:

“Mezunlar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan ‘İş Güvenliği Uzmanlığı’ sınavına girebiliyorlar. Sınavlarda başarılı olmaları halinde ‘İş Güvenliği Uzmanı’ olabiliyorlar. Biz de üniversite olarak, iş sağlığı ve güvenliği konusunda yasal mevzuatı takip eden, yorumlayan ve mesleki etik kurallara uygun davranan, bir işletmede iş güvenliğinin sağlanabilmesi için alınması gereken tüm tedbirleri alan, çalıştığı kurumun risk analizi yapabilen ve riskleri önlemede gerekli tedbirleri alabilen, iş sağlığı ve güvenliği konusunda gündemdeki olaylara duyarlı ve gelişmeleri izleyen bireyler yetiştirmeyi hedefliyoruz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Eğitim Haberleri

Sodexo’dan Gençlere Ücretsiz Tele-Satış Eğitim Programı ve Kariyer Fırsatı – İnternet Haber

Sunduğu hizmetlerle bireylerin hayat kalitesini yükseltmeyi amaçlayan Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri, tele-satış mesleğini tanıtmak ve …

Published

on

By

Sunduğu hizmetlerle bireylerin hayat kalitesini yükseltmeyi amaçlayan Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri, tele-satış mesleğini tanıtmak ve gençlerin bu alanda uzmanlık kazanmalarına destek olmak üzere eğitim programı başlatıyor. Yeni mezun ve maksimum 3 yıllık iş tecrübesi olan gençler, uzman eğitimciler rehberliğinde hem teorik hem de uygulamalı satış antrenmanlarının olduğu 3 günlük bir eğitim programına katılma şansı yakalayacak.

Mülakat yapma ve öz geçmiş hazırlama gibi konularda pratik bilgilerin de aktarılacağı eğitim programını eksiksiz tamamlayan tüm katılımcılara katılımcı belgesi verilirken, programı başarıyla tamamlayan 3 katılımcı da Sodexo’da iş fırsatı yakalayacak. Toplamda 30 gencin eğitime alınacağı ve 24 Ekim’e kadar başvuru yapılabilecek program, ön mülakat, genel yetenek sınavı, uygulamalı eğitim ve mezuniyet gibi adımlardan oluşuyor. Programa, Kariyer.net’te bulunan Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri Telesatış ilanı üzerinden başvuru yapılabiliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Eğitim Haberleri

Hukukta Güncel Gelişmeler Sempozyumu Başlıyor – İnternet Haber

Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden alanında uzman çok sayıda akademisyeni, çevrimiçi platformda bir araya getirecek sempozyumda hukuk …

Published

on

By

Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden alanında uzman çok sayıda akademisyeni, çevrimiçi platformda bir araya getirecek sempozyumda hukuk alanında yaşanan güncel gelişmeler ele alınacak.

Düzenleme Kurulu Başkanlığını Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sultan Üzeltürk’ün yaptığı sempozyumda, “Hukukun Üstünlüğü İlkesi”, “Anayasa Hukuku Açısından Zorunlu Aşı”, “Covid-19 Pandemisi Sürecinde Avrupa Birliği Düzenlemelerine Bakış ve Aşı Pasaportu Uygulamasına İlişkin Değerlendirme”, “İfade Özgürlüğü ve Covid-19 Bağlamında ‘Yalan Haber Yayma Suçu’ Tartışması”, “Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Suçu”, “Yapay Zekâ Çağında İnsan Hakları; Yasal Sorunlar, Boşluklar, Zorluklar ve Açıklar”, “Yapay Zekâ Destekli Silahların Etik ve Hukuki Yapısı”, “Çevrimiçi Platformların Sorumluluğu”, “Kira Sözleşmesinin TBK m. 351’e Göre Feshedilmesi Nedeniyle Kiracının Eski Malikten Tazminat Talebi”, “Kayıtlı Sermaye Sistemine İlişkin İki Sorunun Değerlendirilmesi”, “Ticaret Unvanlarında ‘İltibas’a Dair Bazı Sorunların Değerlendirilmesi” ve “Vergi Hukuku Güncel Gelişmeleri” gibi konular tartışılacak.

Özel Hukuk ve Kamu Hukuku

İki ayrı günde gerçekleştirilecek oturumlarda, özel hukuka ve kamu hukukuna ilişkin konularda uzman isimler sunumlarını gerçekleştirecek.

23 Ekim tarihinde gerçekleştirilecek Özel Hukuka ilişkin oturumlara Prof. Dr. Mehmet Bahtiyar, Prof. Dr. Mustafa Topaloğlu, Prof. Dr. Faruk Acar ve Prof. Dr. Mehmet Erdem başkanlık edecek. Oturumlarda Prof. Dr. Abdülkadir Arpacı, Prof. Dr. Mehmet Bahtiyar, Prof. Dr. Erdem Büyüksağiş, Dr. Öğr. Üyesi Cihan Avcı Braun, Dr. Öğr. Üyesi Zuhal Arıç, Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Şua, Dr. Öğr. Üyesi Erhan Kanışlı, Dr. Öğr. Üyesi Hakan Hasırcı, Dr. Öğr. Üyesi Özlem Ata Polat, Arş. Gör. Ecrin Baydak ve Arş. Gör. Yiğit Türker Çoban ile Lis. Burs. Sinem Özyiğit tebliğlerini sunacak.

24 Ekim tarihinde gerçekleştirilecek Kamu Hukukuna ilişkin oturumların başkanlığını ise Prof. Dr. Diler Tamer, Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, Prof. Dr. Sevtap Yokuş Veznedaroğlu ve Prof. Dr. Serap Keskin Kiziroğlu yapacak. Oturumlarda, Prof. Dr. Oktay Uygun, Prof. Dr. Hakan Üzeltürk, Prof. Dr. Sultan Üzeltürk, Prof. Dr. Ekrem Ali Akartürk, Doç. Dr. Kutluhan Bozkurt, Doç. Dr. Tevfik Sönmez Küçük, Dr. Öğr. Üyesi R. Barış Erman, Dr. Öğr. Üyesi Onur Özcan, Dr. Öğr. Üyesi Fulya Eroğlu, Dr. Öğr. Üyesi Semin Töner Şen ve Öğr. Gör. Ahmet Çağrı Yılmaz tebliğlerini sunacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Eğitim Haberleri

300. mağazasının açılışını gerçekleştiren Atasun Optik, sürdürülebilir bir gelecek için eğitimde fırsat eşitliğini destekliyor – İnternet Haber

300. mağazasının[1]açılışını Mardin’de gerçekleştiren Atasun Optik, sürdürülebilir bir geleceğin eğitim ile başladığı inancıyla, 200. mağazasıyla …

Published

on

By

300. mağazasının[1]açılışını Mardin’de gerçekleştiren Atasun Optik, sürdürülebilir bir geleceğin eğitim ile başladığı inancıyla, 200. mağazasıyla ilk adımını attığı TEGV gönüllülük hareketini de devam ettiriyor. TEGV gönüllüsü olarak yaptığı bağışla çocukların ihtiyaçlarına odaklanmış eğitimler sayesinde potansiyellerini ve yeteneklerini keşfetmelerine destek olmayı hedefleyen Atasun Optik, proje kapsamında teknolojiye erişimi kısıtlı öğrenciler için de tablet desteğinde bulunuyor.

İyi görme ve iyi görünmeyi herkese ulaştırma misyonuyla çalışmalarına devam eden Atasun Optik, 14. yılında 300. mağazasını müşterileri ile buluşturmanın heyecanını yaşıyor. Atasun Optik, Mardin ‘deki 300. mağazasının açılışını, sürdürülebilirlik vizyonuyla birleştirdiği projesi ile de taçlandırıyor. Atasun Optik, sürdürülebilir bir geleceğin anahtarı çocukların eğitimini için yaptığı bağışla, 200. mağazası ile başlattığı Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) gönüllülük hareketini devam ettiriyor.

Sürdürülebilirliği, pazarlama ve ekonomik faaliyetlerin ötesinde, gelecek kuşaklar için daha yaşanılabilir bir dünyanın tek yolu olarak benimsediklerini belirten Atasun Optik CEO’su Nihat Aydın şu değerlendirmelerde bulundu: “Çocuklarımız, nitelikli eğitim desteği alsınlar ve gelecek için umut olabilsinler diye 300. mağazamızın açılışında da TEGV ile el ele yürümeye devam ediyoruz. Türkiye’nin en önemli vakıflarından biri olan TEGV’in gönüllüsü olarak yaptığımız bağışla çocuklarımızın eğitim masraflarını karşılamanın yanı sıra teknolojiye erişimi kısıtlı öğrenciler için tablet desteğinde de bulunuyoruz. Yatırımlarımıza, gelişmiş insan kaynağından sürdürülebilir ürün geliştirmeye ve ülkenin ekonomik kalkınmasına katkı sunmaya, topluma, insana verdiğimiz önem doğrultusunda devam edeceğiz.”

Atasun Optik ile iş birliklerinin devam etmesinden dolayı duydukları mutluluğu dile getiren TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı ise “26 yıldır dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocuklarımızı nitelikli eğitim ile buluşturan ve bugüne kadar 3 milyona yakın çocuğun hayatına dokunabilmiş bir kurum olarak faaliyetlerimizi Atasun Optik gibi değerli eğitim dostlarımız sayesinde aralıksız sürdürüyoruz. Bu proje ile daha çok çocuğumuzun nitelikli eğitimlerini güvence altına almayı hedeflerken, onları tablet teknolojisi ile buluşturabilecek olmanın heyecanını yaşıyoruz. Eğitimde fırsat eşitliği sağlandıkça ülke olarak refahın gelişeceğine inanıyor, çocuklarımız adına Atasun Optik’e teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending