Connect with us

Teknoloji Haberleri

Bugünün dijital yetenekleri Türkiye’de yetişiyor – İnternet Haber

Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri SAP, nitelikli iş gücü yetiştirmek ve gençleri kariyer yolculuklarında desteklemek amacıyla …

Published

on

Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri SAP, nitelikli iş gücü yetiştirmek ve gençleri kariyer yolculuklarında desteklemek amacıyla yürüttüğü “Bugünün Dijital Yetenekleri” programı ile çocuk ve gençleri kodlama becerileriyle güçlendiriyor. SAP tarafından, Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği (UNHCR), Injaz Al -Arab, ReBootKamp (RBK) ve Re: Coded iş birliği ile 2016 yılında başlatılan Bugünün Dijital Yetenekleri girişimi, toplam 14 ülkede 77 bin çocuk ve genci kodlama ile tanıştırdı. Projenin yeni hedeflerini duyurmak için düzenlenen ‘Kodlamaya Yolculuk’ etkinliğine katılan SAP Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Direktörü Murat Benlidayı, kodlama eğitimleriyle Türkiye’de 3000 gence daha ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Hızla dijitalleşen Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’nde (MENA) hayata geçirilen kodlama girişimleri, genç işsizliğinin azalmasına yardımcı olurken yeni kariyer fırsatlarının da önünü açıyor. “Dünyayı daha yaşanılır kılmak ve insan hayatını iyileştirmek” vizyonuyla kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarına devam eden SAP, 2016 yılından bu yana “Bugünün Dijital Yetenekleri” programını yürütüyor. SAP, Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR), Injaz Al -Arab, ReBootKamp (RBK) ve Re: Coded iş birliği ile hayata geçirilen ve 2016 yılında ilk duyurusu İstanbul’daki Birleşmiş Milletler Dünya İnsani Zirvesi’nde yapılan Bugünün Dijital Yetenekleri programı, 14 ülkede toplam 77 bin, Türkiye’de ise 8654 çocuk ve genci kodlama ile tanıştırdı.

5 Ekim Salı günü SAP Türkiye’nin ev sahipliğinde sanal olarak düzenlenen Kodlamaya Yolculuk etkinliğinde “Bugünün Dijital Yetenekleri” programıyla ilgili detaylar ve hedefler paylaşıldı. SAP Global Kurumsal Sosyal Sorumluluk Başkanı Alexandra Van Der Ploeg’in açılış konuşmasıyla başlayan etkinlikte; Milli Eğitim Bakanlığı İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür, SAP Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Direktörü Murat Benlidayı, Genç Başarı Eğitim Vakfı Türkiye Başkanı Çelik Ören, Genç Başarı Eğitim Vakfı ve Batı Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Feyyaz Ünal, Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Öğretmen Temsilcisi Songül Susar ve öğrenci temsilcilerinin katılımıyla bir panel düzenlendi. Gazeteci Şule Güner’in moderatörlüğünde düzenlenen ‘Dijital Eğitim’ panelinde, çocuklara erken yaşta dijital becerilerin kazandırılmasının önemi ele alındı.

‘Teknoloji sınırları ortadan kaldırıyor’

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan SAP Global Kurumsal Sosyal Sorumluluk Başkanı Alexandra Van Der Ploeg teknolojinin sınırları ortadan kaldırarak insanları birleştirdiğine dikkat çekti: “Pandemi ile birlikte birbirimizi daha çok önemsemeyi öğrendik. Karşılaştığımız bazı zorlukları birlikte aştık, birlikte güçlü olduğumuzu gördük. Çocuklarımızı daha farklı bir gelecek bekliyor. Onları bu geleceğe hazırlamak için verdiğimiz kodlama eğitimleri sadece kodlama bilgisini içermiyor; büyük resme baktığımızda bu eğitimler gençlere analitik düşünme becerisi kazandırıyor, onların problem çözme becerilerini geliştiriyor, yaratıcılık ve inovasyon anlamında potansiyellerini ortaya çıkarmalarına yardımcı oluyor. Problem ne kadar büyük olursa olsun her zaman bir çözüm vardır. Bu çözümü hep birlikte bulacağız” dedi.

‘Türkiye’de yetenek havuzu oluşturmaya destek oluyoruz’

Bugünün Dijital Yetenekleri” programının ilk defa 2016’da İstanbul’daki BM Dünya İnsani Zirvesi’nde dünyaya duyurulduğuna dikkat çeken SAP Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Direktörü Murat Benlidayı şunları söyledi: “Dijital geleceğin merkezinde insan yer alıyor. SAP olarak, insan kaynağının yetenek dönüşümü en çok önem verdiğimiz konuların başında geliyor. Türkiye’ye baktığımızda, bugün genç ve teknolojiye ilgi duyan nüfusu ile dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri. Bu anlamda büyük bir potansiyeli de içinde barındırıyor Biz de SAP olarak Türkiye’de bu potansiyelini olabilecek en iyi şekilde açığa çıkarmak için girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesine, çocukların ve gençlerin 21. yüzyıl iş dünyasının talep ettiği dijital becerilerle donatılmasına ve yetenek gelişimine odaklanan projeler hayata geçiriyoruz. Bu projelerden en çok öne çıkanlardan biri de, 14 ülkede yürütülen Bugünün Dijital Yetenekleri Programı. Bu program ile 2016’dan bu yana toplam 77 bin, Türkiye’de ise yaklaşık 8654 çocuk ve genç kodlama eğitimi aldı. Türkiye’de kodlama eğitimleriyle önümüzdeki dönemde 3000 gence daha ulaşmayı hedefliyoruz. Türkiye’de düzenlenecek istihdam odaklı eğitim kamplarına şimdiden 800’den fazla genç başvuru yaptı. Ocak 2022’ye kadar 1000 gence daha ulaşmayı amaçlıyoruz. Kodlama, çağımızın yeni ortak dili ve dünyada eğitim kurumlarında hızla müfredatlara giriyor. Bu dili öğrenen gençler bilgisayar programlamanın temel ilkelerini öğrenirken kendilerini geliştirerek geleceğin girişimcileri arasında kolaylıkla yer alabilecekleri bir eğitimle donatılıyorlar. SAP olarak, teknoloji ve inovatif çözümlerimizle daha iyi bir gelecek için çalışırken, Türkiye için de yetenek havuzu oluşturulmasına destek oluyoruz”.

Genç Başarı Eğitim Vakfı Türkiye Başkanı Çelik Ören ise “Bölgedeki 14 ülkede 77 bin gence dokunan Bugünün Dijital Yetenekleri programı kapsamında SAP ile iş birliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu girişim, JA Turkey – Genç Başarı Eğitim Vakfı olarak benimsediğimiz, gençlerin eğitimini ve geleceğini olumsuz etkileyen eksikliklerin giderilmesine odaklanan temel değerlerimizi yansıtıyor. COVID-19, küresel dijital ekonomiye uyum sağlamak için yeterli donanıma sahip olmayan gençlerin teknik dönüşümünü büyük ölçüde etkilediği için bu konu daha acil hâle geldi. 2020 yılında SAP ile iş birliği yaparak 32.000 öğrenciyi temel kodlama becerileriyle tanıştırdık. Gençlerin gelişimi için gerekli becerilere, kaynaklara ve ağlara sahip olmalarını sağlamak amacıyla bu yolculuğa devam etmeyi ve mümkün olduğunca çok gence ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Genç Başarı Eğitim Vakfı ve Batı Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Feyyaz Ünal da yeni dünya düzenine ve dijital ekonomiye SAP’nin Bugünün Dijital Yetenekleri programı gibi eğitim programlarıyla adapte olunabileceğini söyledi.

‘En önemli hedef fırsat eşitliği’

Panelin konuşmacıları arasında yer alan Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür ise şunları söyledi: “Pandemi hepimiz için hüzünlü olsa da önemli fırsatlar oluşturdu. Dijital eğitim de bu fırsatlardan biriydi. Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu süreçte hızla harekete geçerek dijital eğitim platformu EBA’yı oluşturduk. Çocuklarımızın kendilerini geliştirmeleri, dijital içeriklerle teknik becerilerini artırmaları ve yeteneklerini dünyaya açmaları için dijital eğitim çok önemli bir araç. Eğitimde en önemli hedefimiz topyekûn fırsat eşitliği sağlamak. Dijital eğitimin tabanını genişleterek bu eşitliği sağlamak mümkün. Milli Eğitim Bakanlığı olarak hem yüz yüze hem de dijital eğitim imkânlarını harmanlayacağımız önemli çalışmalar yürütüyoruz”.

Bugünün Dijital Yetenekleri programı kapsamında SAP Türkiye’nin gönüllü çalışanlarından eğitim alan öğrencilerinin genelde dezavantajlı bölgelerden gelen çocuklar olduğunu söyleyen Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Öğretmen Temsilcisi Songül Susar ise “Onların potansiyellerini görüyor, öğrencilerimizin de kendi potansiyellerini keşfederek ortaya çıkarmalarını istiyoruz. Genç Başarı Eğitim Vakfı, SAP Türkiye gönüllüleri ve öğrencilerimiz arasında güzel bir köprü kurdu ve çalışmalarımızın ilkokul seviyesine inmesini sağladı” dedi.

Üniversiteden mezun olduktan sonra Bugünün Dijital Yetenekleri programı kapsamında eğitim alan ve şu an Front-end Developer (Arayüz Geliştirici) olarak kariyer yolculuğuna devam eden Tarkan Mansuroğlu, “Re:coded’un programına katılmadan once üniversiteden henüz mezun olmuştum. Finans okudum ve eğitimim çoğunlukla teorikti. Pandemi başlayınca ve koşullar değişince biraz daha erken hareket etmeye karar verdim. Öncesinde de internetten bulduğum videolarla, pdf kitaplarla yazılımı öğrenmeye çalışıyordum. Yazılım dünyası o kadar geniş ki birinin size ışık tutması lazım. Re:coded’a şans eseri denk geldim ve ilk gördüğümde inanamadım. Çok büyük partnerleri ve network’leri vardı.Gerçekten böyle bir eğitim olabilir mi diye inanmakta zorluk çektim. Kısa bir süre sonrasında eğitime başladık. 5 ay sonunda bu eğitimle hayatım değişti. Bize iş piyasasında talep olan becerileri aktardılar ama aslında o becerileri artırırken öğrenmeyi de öğrettiler. Artık daha özgür ve güçlü olduğumu düşünüyorum” dedi.

Katıldığı eğitimler sonrasında Front-end Developer olarak çalışmaya başlayan Emre Erdem de,Üniversitede okurken interneti daha ziyade oyun alanı olarak görüyorduk. Daha sonra internet, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Birçok konuda eğitim gördük. Ancak bu eğitimler biraz bireysel kaldı. O yüzden üniversiteden mezun olduğumuz zaman zorlandık. Çevremde, Kapadokya’da benzer bir kariyeri kovalamış, deneyimi olmuş çok fazla insan bulamıyorduk. Staj için mail attığımda da hiç geri dönüş olmuyordu. Re:coded’la aldığım eğitimler farklıydı. Bizden bazı soruları araştırmamız, öğrenmemiz, derse katılmamız isteniyordu. Kendimiz geliştiriyorduk. Uygulama kısmına geldiğimizde ise eğitmenlerimiz bize yardımcı oluyordu. Tarkan’ın söylediği gibi bize nasıl öğrenilebileceğini öğrettiler. İnterneti doğru kullanmayı öğrendiğimizde her şeyi kendimiz öğrenebileceğimizi öğrendik” diyerek eğitimlerle değişen hayatını katılımcılarla paylaştı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Teknoloji Haberleri

Türkiye’de “Bas-Konuş” kullanıcısı giderek artıyor – İnternet Haber

Profesyonel Mobil Telsiz (PMR) çözümlerinin dünyadaki lider üreticisi ve sağlayıcısı Hytera, Türkiye’deki Bas-Konuş (PoC) çözümünün abone …

Published

on

By

Profesyonel Mobil Telsiz (PMR) çözümlerinin dünyadaki lider üreticisi ve sağlayıcısı Hytera, Türkiye’deki Bas-Konuş (PoC) çözümünün abone sayısını artırdı. Bu çerçevede 2019 ikinci çeyrekteki lansmandan bu yana PoC abone sayısı, 10 bini geçti.

Son yıllarda, geniş bant teknolojilerinin hızlı bir evrim yaşıyor. Bundan ilham alan geleneksel bas-konuş kullanıcıları, multimedya hizmetlerini desteklemeyen, eski dar bant klasik telsiz sistemlerine rağbet etmiyor. Bunun yanında görüntü ve video gibi veri açısından zengin multimedya hizmetlerine talep giderek artıyor.

Hytera’nın uçtan uca PoC iletişim çözümleri

Bu talebe yeni nesil teknoloji yatırımları ile cevap veren Hytera, uçtan uca PoC iletişim çözümlerini sundu. Dünyanın dört bir yanında Hytera’nın PoC telsizleri ve Hytera HyTalk platformu kullanılıyor. Hytera, bu çerçevede çok farklı seçeneklerde ürünler sunuyor. Bunlar sadece multimedya hizmetleri sağlamakla kalmıyor; aynı zamanda uzun süreli görevleri yerine getiren kullanıcılar için ülke çapında ve hatta dünya çapında iletişim hizmeti sağlıyor. Bunun için geniş klasik internet ağının kapsamını kullanılıyor; böylece mesafe sınırları ortadan kalkıyor.

“Abonelerimiz her an Hytera’dan destek alabileceklerini biliyor”

Hytera MENA Direktör Yardımcısı Hakan Tang, Hytera’nın PoC çözümlerinin; özel güvenlik, taksi, kamu kurumları, hastaneler ve inşaat gibi çok farklı kurumlar ve sektörler tarafından yaygın olarak kullanıldığını vurguladı. Tang, “Şu ana kadar aldığımız geri bildirimlere göre PoC abonelerimiz, sistemin performansından oldukça memnun. Türkiye’de, bu anlamda en büyük bayi ve servis ağına sahip. Abonelerimiz ihtiyaç duyulan her an Hytera’dan destek alabileceklerini biliyor ve Türkiye’deki yerli sunucular ile en hızlı ve kesintisiz hizmet sunmaya devam edeceğiz .” sözlerini kaydetti.

Hakan Tang, Türkiye’de Hytera PoC çözümlerinin büyük ölçüde sesli iletişim ve GPS takibi için kullanıldığını ifade ederek, “Bunların dışında coğrafi alan belirleme, belirlenen alana giriş ve çıkış alarmları, görüntü ile onay vb. gibi birçok senaryoda da PoC çözümlerimizi kullanabiliyor.” şeklinde konuştu.

Song: Özelleştirilmiş PoC çözümleri sunmayı hedefliyoruz

Hytera Yurtdışı Satış Departmanı Genel Müdür Yardımcısı Stanley Song ise, Hytera’nın gelecekte, Türkiye’deki ve dünyadaki müşteriler için daha özelleştirilmiş PoC çözümleri sunmayı hedeflediğine dikkat çekti. Song, şunları kaydetti; “10 bin abone sınırı, bizim için çok şey ifade ediyor. Hytera’ya güvenen ve bizi bir sonraki büyük adımı atmamız için güçlendirecek çok sayıda kullanıcımız var. Hytera, yakın gelecekte DMR ve PoC teknolojilerinin tam entegrasyonunu sağlayacak. Tüm mevcut müşterilerimiz, bu çözümlerimiz kapsamında PMR (telsiz) sistemleri ve PoC çözümlerimizden her türlü ihtiyaçları için yararlanabilecek, böylece hem mevcut Telsiz sistemlerini hem de yeni PoC Telsiz sistemlerini bir arada kullanarak avantaj sağlayacak“ dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Teknoloji Haberleri

Logo Yazılım çalışanları için “Zor Zamanlar” Programı başlattı – İnternet Haber

Logo Yazılım, Bütün Çocuklar Bizim Derneği (BÇBD) iş birliğiyle çalışanları için “Zor Zamanlar Programı başlattı. Zor Zamanlar Programı, pandemi …

Published

on

By

Logo Yazılım, Bütün Çocuklar Bizim Derneği (BÇBD) iş birliğiyle çalışanları için “Zor Zamanlar Programı başlattı. Zor Zamanlar Programı, pandemi döneminde ebeveynlerin ve çocukların evde geçirdiği zamanın artmasıyla birlikte çocuk ve ebeveyn iletişimlerini kolaylaştırmak amacıyla uzman konuşmacıların katılımıyla gerçekleştirilecek.

Logo Yazılım, “Çeşitlilik” ve “Dahiliyet” ilkeleri kapsamında 0-18 yaş aralığında çocukları bulunan 302 Logo çalışanının katılacağı “Zor Zamanlar Programı’nda 19 Ekim -28 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek 11 oturumda alanında uzman kişiler tarafından 9 farklı eğitim verilecek.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Logo Grup CEO’su M. Buğra Koyuncu, Logo’nun büyük bir ekosisteme sahip kocaman bir aile olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bu aile içinde yaşanan her güzel gelişmeyi paylaştığımız gibi zor zamanları da paylaşmak önceliğimiz. Pandeminin ikinci yılına girerken hayatımız eve sığdı. Bu süreçte en çok ebeveynler ve çocuklar zorlandı. Evlerimiz; iş hayatımızı, çocuklarımızın eğitimlerini ve gündelik varoluşumuzu bir arada sürdürmeye çalıştığımız alanlara dönüştü. İnsan ve Organizasyonel Dönüşüm ekibimizin öncülüğünde Çeşitlilik ve Dahiliyet Çalışma Grubu, hem Logo içinde hem de dışında etkili olacak bir inisiyatif başlattık. Bu kapsamda Logo Akademi ve Bütün Çocuklar Bizim Derneği iş birliği ile Zor Zamanlar Programı’nı hayata geçiriyoruz. Gerçekleştirdiğimiz bu iş birliğinden dolayı çok mutlu ve gururluyuz. Logo, sadece bir şirket değil biz sosyal bir topluluk ve aileyiz, birbirimize destek olmak bizim için çok önemli.”

Bütün Çocuklar Bizim Derneği Kurucusu ve Başkanı Leyla Tekbulut yaptığı konuşmada pandemi döneminde hemen herkesin zor zamanlar yaşadığını belirterek; “Uzun süreli evde kalmak, aile içindeki iletişimin önemini gösterdi. Logo’da yaklaşık 302 çalışanın 0-18 yaş aralığında çocuğu var. Bu program ile her yaş grubuna özel, o yaş grubu ile çalışan danışmanlarla ilerliyoruz. Dernek olarak, zorluklarla birlikte başa çıkmak, ailelerin yanında olmak istiyoruz. Pandemiden sonra hayata bakışımızda ve yaşama biçimlerimizde değişimler olacağını gözlemliyoruz ve, biz de bu çalışmayla şimdiden ön hazırlık yapıyoruz. Zor zamanlar Programı’nı farklı sivil toplum örgütleri ve şirketlerle yapmak için çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki süreçte yetişkinlere yönelik projelerimizi de hayata geçireceğiz” dedi.

19 Ekim’de gerçekleştirilen açılış seminerinde Eğitimpedia Kurucusu ve Eğitim Danışmanı Ali Koç, “Belirsizlik Döneminde Eğitim” başlıklı konuşmasında çocukların öncelikle sosyal ve duygusal becerilerinin tekrar kazandırılması gerektiğinin altını çizdi.

Zor Zamanlar Programı’nın önümüzdeki günlerde online olarak yapılacak oturumlarından biri “Çocuğumu Anlıyor Muyum?” başlığı altında gerçekleştirilecek. Farklı yaş grubundaki çocukları olan ebeveynler için yapılacak oturum, uzman psikologlar Selda Özen, Ayşegül Cebenoyan, Aysun Kendirli ve Özlem Aydın tarafından düzenlenecek.

Dört hafta sürecek programda; “Şiddetsiz İletişim” başlıklı oturum CNVC Sertifikalı Eğitmen Canan İrtem, “Gücümüzü Ortaya Çıkarmak” başlıklı oturum ise Boğaziçi Üniversitesi Barış Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Aylin Vartanyan, Sanatçı ve Somatik Diyalog Eğitmeni Beliz Demircioğlu, Expressive Arts Institute Istanbul’un kurucusu Fulya Kurter Musnitsky tarafından gerçekleştirilecek.

Logo Akademi, Zor Zamanlar Programı ile çalışanlarının gelişimi ve iyiliği için pandemi sonrası çalışma ve yaşam koşullarını iyileştirmeyi hedefliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Teknoloji Haberleri

Huawei’in çevreci veri merkezleri Türkiye’nin düşük karbon hedeflerine ulaşmasına katkı sağlayacak – İnternet Haber

Huawei IT Day 2021, 20 Ekim’de Huawei ve IDC işbirliği ile İstanbul’da düzenlendi. Huawei Türkiye Kurumsal İş Grubu Ülke Müdürü James Pan …

Published

on

By

Huawei IT Day 2021, 20 Ekim’de Huawei ve IDC işbirliği ile İstanbul’da düzenlendi. Huawei Türkiye Kurumsal İş Grubu Ülke Müdürü James Pan, organizasyonun açılış konuşmasında; “Veri boyutlarının zirveye çıktığı bir dönemi yaşıyoruz. 2018’de 32 Zetabayt olan veri miktarının 2025’te 180 Zetabayt boyutlarına ulaşması bekleniyor. Bu yoğun veri birikimi, güç tüketimi ile ilgili yeni çözümlere yönelik ihtiyacı da artırıyor. Huawei, bu alanda yenilikçi çözümler sunmaya ve sektöre katkıda bulunmaya hazır” dedi.

Huawei Türkiye Kurumsal İş Grubu Ülke Müdürü James Pan, İstanbul’da düzenlenen Huawei IT Day 2021’de, veri depolama ve veri merkezi çözümleri ilgili gelişmeleri paylaştı. Pan, veri merkezlerinde yüksek güç tüketimi ile ilgili yaşanan değişime dikkat çekerek; “Veri merkezlerinin güç tüketimi ve aşırı yüksek veri depolama durumu, sadece yüksek bir maliyeti değil aynı zamanda yüksek karbon emisyonunu da beraberinde getiriyor. Türkiye, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmaya yönelik eylem planları ve stratejileri çerçevesinde, sera gazı emisyonunu 2030’a kadar 21’e varan oranda azaltmayı amaçlıyor. Huawei, bu vizyona katkıda bulunmak üzere, tüm senaryolara uygun veri merkezleri tasarlıyor. Daha çevreci veri merkezlerinin, yakın gelecekte Türkiye’nin düşük karbon hedeflerine katkı sağlayacağına inanıyoruz.”

James Pan: “Önemli sorumluluklarımız var”

James Pan, Huawei’in BT ekosisteminin bir parçası olarak; insanlar, toplum ve endüstriler için yeni değerler ürettiğinin altını çizdi. Pan şöyle devam etti: “Ürettiğimiz değerlere ek olarak önemli sorumluluklarımız da var. Daha çevreci veri merkezleri, bakım sürecinde de yetenekli mühendislere gereksinim duyuyor. Huawei, Türkiye’de 130’dan fazla sertifikalı servis ortağı ve yaklaşık 1.000 mühendisle, bakım süreçlerinde en iyi hizmeti vermeye hazır. Huawei, iş ortakları ile birlikte sektörü teknik anlamda da en iyi şekilde desteklemeye devam edecek. Bu sürece daha fazla katkı sağlamak ve yeni yetenekler yetiştirmek üzere, Türkiye’de 18’den fazla üniversite ile de işbirliği yapıyoruz.”

Huawei, IT Day kapsamında OceanProtect veri koruma çözümünü de tanıttı. OceanProtect, yaşam döngüsü boyunca, çeşitli veri türleri için kapsamlı koruma sağlarken, olağanüstü durumlarda veri kurtarma ve yedekleme çözümü de sunuyor. Farklı sektörler için; hızlı, çevreci, güvenilir ve akıllı bir altyapı sunan ürün, Huawei All-Flash Veri Merkezi ailesinin bir parçası olarak sunuluyor. OceanProtect, sıfır hizmet kesintisi, sıfır veri kaybı ve uzun vadeli veri saklama işlevleri ile birlikte, sıcak verilerin hızlı yedeklenmesi ve geri yüklenebilmesi konsepti üzerine inşa edildi.

Huawei Kurumsal İş Grubu CIO’su Fatih Akgül, şirketin nesil veri depolama çözümleri ile ilgili olarak; “Huawei veri depolama çözümlerinin sektördeki lider konumu, bağımsız değerlendirme ve ölçme kurumlarınca son 6 yıldır ortaya çıkan birincilik sonuçlarıyla da onaylanıyor. Bu başarıya ulaşmamızda katkıda bulunan müşterilerimize bize güvendikleri için teşekkür ederiz. Huawei veri depolama çözümleri, Türkiye’de birçok farklı sektörde tercih ediliyor. İnovasyon odaklı teknolojimiz ve özenle sunduğumuz servislerle, gelecekte daha fazla şirketin veri merkezlerinde Huawei çözümlerini seçeceğine inanıyoruz” dedi.

Etkinlik, Huawei ve farklı şirketlerden iş ortaklarının sunumları ve panellerle devam etti. “IDC Türkiye Kurumsal Altyapı Çözümleri Araştırma Müdürü Aslı Koçkal”, “Yapı Kredi Teknoloji Mimari, Uygulama Platformu ve Veri Tabanı Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Taylan Güney”, Yapı Kredi Veri Depolama ve Yedekleme Sistemleri Müdürü Yıldıray Kılıçaslan, “Infoturk Kurumsal Çözümler CTO’su Ahmet Öztuna, “Huawei Türkiye Kurumsal İş Grubu CIO’su Fatih Akgül” ve “Huawei Türkiye Kurumsal İş Grubu Bulut Çözümleri Yöneticisi Rıza Can Sevinç”, Huawei IT Day 2021’e sunumlarıyla katkıda bulundular.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending