Connect with us

Kültür-Sanat Haberleri

Brand Week İstanbul, 8-12 Kasım Tarihleri Arasında Zorlu Psm’de Seyircisiyle Buluşuyor – İnternet Haber

Değişen yaşam alanları, dönüşeniletişim biçimleri ve bunların ağırlık merkezindeki son hız dijitalleşme hayatın tanımını da radikal bir şekilde …

Published

on

Değişen yaşam alanları, dönüşeniletişim biçimleri ve bunların ağırlık merkezindeki son hız dijitalleşme hayatın tanımını da radikal bir şekilde sarstı. Brand Week Istanbul, kalıplaşmış alışkanlıkların altüst olmasıyla yeniden belirlenen “insan olmak” tanımını keşfe çıkıyor ve “21. Yüzyılda İnsan Olmak” temasıyla çağın yeni paradigmalarını mercek altına alıyor.

EMEA bölgesinin en büyük marka ve iş dünyası festivali Brand Week Istanbul, 9’uncu yılında Türkiye’nin ve dünyanın yaratıcı liderlerini hem sahnede hem de dijitalde katılımcılarla buluşturuyor. Bu yıl “21. Yüzyılda İnsan Olmak” temasıyla gerçekleşecek olan yılın en ilham verici haftasında, orta sınıfların gerilemesinden Türkiye gündemine, cinsiyet eşitsizliğinden toplum sağlığı ve değerler krizine kadar yaratıcı endüstrilerin, iletişim dünyasının ve teknolojiye öncülük edenlerin odağındaki meseleler ele alınacak. Bugünün girişimcileri, ekonomiye yön verenler, zihni sinir tasarımcılar ve yaratıcı dünyanın tüm bileşenleri Brand Week Istanbul’daki bu çok katmanlı içgörülerle yarının dünyasına adım atacak.

ZAMAN ALGISI DEĞİŞİRKEN İNSANI ANLAMAK

21. yüzyılın gizli saati pandemi ile birlikte yepyeni bir tonda tıklamaya başladı. İnsanlığın teknolojide, sanatta, tasarımda ve iletişimde yıllardır değişmeden süregelmiş eğilimleri yeniden biçimlendi. 21. yüzyılda insanı anlamak bilgiye ulaşmakla, kültürler arasındaki ilişkiyi kavramakla mümkün. Brand Week Istanbul 2021’in onur konuğu Zülfü Livaneli için anlamak ve anlatmak iç içe geçmiş iki uğraş. Zülfü Livaneli, “Kültür Köprüleri” başlıklı konuşmasıyla Brand Week Istanbul sahnesinde katılımcılarla buluşacak.

Hayatı anlamaya çalışırken sayısız soru beliriyor zihinlerde. İnsanın zaman algısına dair birçok soruyu yaşamını göç, vatansızlık, yer değiştirme, ait olamama ve zaman üzerine düşünerek geçirmiş bir edebiyatçı olan André Acıman, Brand Week Istanbul’da yanıtlayacak.

Anlam ve amaç bireyin repertuvarında hiç olmadığı kadar güçlü. Yorgun, eleştirel, zihin sağlığımız için endişeli ve yeni başlangıçlar konusunda meraklıyız. İşte tam bu noktada “Yaratıcı bir hayat nasıl yaşanır?” sorusu beliriyor. Yale Üniversitesi’nin en uzun soluklu seminerlerinden birini veren tarihçi Prof. Craig M. Wright, bu soruyla birlikte dehalar dünyasında bir gezintiye çıkaracak Brand Week Istanbul katılımcılarını.

BİLGİYE ERİŞİM, YARATICILIK VE YAPAY ZEKÂ

Brand Week Istanbul konuşmacılarından Prof. Renata Salecl için, dijital dünyada bilgiye erişimin bilinmez algoritmalar tarafından sunuluyor olması bir olumsuzluk örneği. Buna karşı toplumsal birliktelik ve yeni bir kamusallık öneren Renata Salecl, “Yeni Bir Kamusallık: Yapım Aşamasında” isimli konuşmasıyla Brand Week Istanbul sahnesinde olacak.

Wikipedia, internetin erken dönem vaatlerinden demokratik dijital kamusal alan imkânına kadar pek çok alanda geçer not alan bir girişim. Ayrıntıları, kurucu ortağı Jimmy Wales, Brand Week Istanbul katılımcılarına sunacak.

Mesleğinizin ne olduğu, hangi iş alanında veya sektörde çalıştığınız fark etmez, yapay zekâ onu büyütecek ve hatta tamamen dönüştürecek. Bugünün şirketlerinde yapay zekâ ile dönüşen iş modellerini fütürist, düşünce lideri ve yazar Bernard Marr, Brand Week Istanbul’dadetaylandıracak.

DİJİTAL GELECEĞİN TARİHİ, SİBORGLAR VE ARZUNUN ANATOMİSİ

Avukat ve dijital haklar aktivisti Lizzie O’Shea, dijital geleceğimize, özellikle genç kuşaklara kamusal olarak paylaşılan bir kimlik ve davası olan bir teknoloji sunabilmek adına şimdiki zamana saklanmış geçmişin izini sürmek ve geleceğin ortak tarihini yazmak için geliştirdiği projenin detaylarını Brand Week Istanbul’da açıklayacak.

Zihnin ve bedenin sınırlarını geride bırakarak, geleceğin siborglarını yaratma hedefiyle kurduğu Perceptual Engineering Lab’te beyinle entegre olabilen teknolojiler geliştiren Misha Sra; artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, fizyolojik ve algısal yetkinlikleri geliştiren yapay zekâ sistemlerinin geleceğine dair içgörülerini katılımcılarla Brand Week Istanbul sahnesindepaylaşacak.

İnsan, akıllı makineleri arzuladığı kadar kendi arzusunun kaynağına kafa yoruyor mu? Luke Burgis, arzunun psikolojik olduğu düşünülen doğasına meydan okuyor. Elon Musk ve Steve Jobs gibi figürlerin “farklılığa övgü” söylemlerinin işe yönelik nasıl bir dönüşüm yarattığına kadar birçok konu başlığını Brand Week Istanbul’da masaya yatıracak.

SÜRDÜRÜLEBİLİR VE KAZANÇLI BİR EKONOMİ MÜMKÜN!

Büyüme odaklı bir ekonominin sürdürülebilirlik ilkelerine yer veremeyeceği varsayılır. Halbuki, bazı davranış değişiklikleriyle hem hedeflenen büyümeye ulaşmak hem de sürdürülebilirlik kültürünü inşa ederek kazanımlar elde etmek mümkün! Brand Week Istanbul konuşmacılarından Ekonomist Prof. Madhavi Venkatesan oturumunda, bireylerin, şirketlerin ve ülkelerin, etik ve kârlılık noktasında buluşacağı doğru formülü tüm detaylarıyla ele alacak.

“Toprağa basarken maalesef anlamlı değil, celâlli basıyoruz” diyerek dağları, ormanları ve ırmakları yıkıma karşı korumaya çalışan yörük Pervin Çoban Savran; atığı kaynağında çözmemiz gerekiyorsa, gıda israfı için de sorunun kaynağına inmemiz gerekiyor diyen Ebru Baybara Demir ve iyi yaşam sadece sağlıklı beslenmek değil, hayatı tüm yönleriyle 360 derece ele alan bir bedensel ve ruhsal iyilik halidir, görüşünü savunan Dilara Koçak doğanın, yaşamın ve insanlığın tahribatına karşı ne yapabiliriz sorusunun yanıtını Brand Week Istanbul’da verecek.

İLETİŞİMİ BAŞTAN TANIMLAMAK

Jose Miguel Sokoloff yeni gündemlerle yeniden Brand Week Istanbul’da. Sokoloff için etkili yaratıcılığın temel kuralı; içinde bulunulan koşulun çerçevesini belirleyen limitlere karşı farkındalık geliştirmek.

Brand Week Istanbul konuşmacılarından Raja Rajamannar’a göre pazarlamaya dair bilinenleri topyekûn bir kenara koymanın aksine, ona dair tüm tecrübe ve bilgimizi bir araya getirerek, günün hızla değişen dijital parametreleriyle pazarlamayı yeniden tanımlamak gerek.

Reklamları da içine alan popüler kültür yapıtlarında ev içi emeğin paylaşıldığını, yönetim katında daha fazla kadın perspektifinin temsil edildiğini görebiliyoruz. Pretty Little Head kurucuları Jane Cunningham ve Philippa Roberts’a göre yanıt olumsuz. Jane Cunningham ve Philippa Roberts, Kasım ayının ikinci haftasında yıllardır süregelen pazarlama iletişiminde kadın bakış açısına dair araştırmalarını Brand Week Istanbul’da açıklayacak.

Dijital dikkat dağıtıcılar arasında markaların iletişimde ve hikâye anlatımında insanı odağına alan bir iletişim geliştirmesi üzerine çalışan isimlerden biri de, Brand Week Istanbul’un bu seneki konuşmacılarından Salesforce’un Global İnovasyon Misyoneri; Brian Solis.

VAKA ANALİZLERİ, STRATEJİLER… VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN

Brand Week Istanbul bu yıl hem Zorlu PSM’de sahneden hem de online olarak izleyicisi ile buluşacak. Hibrit gerçekleşecek yılın en ilham verici haftasında Brand Week Istanbul izleyicileri, Inspiration Hall, Brands&Trends ve World Stage gibi farklı salonlarda konuşmacıları dinleme ve onlarla iletişim kurma fırsatı yakalayacak.

“Güncel insanı” yorumlayacak olan sanatçılar, aktivistler, bilim insanları, fütüristler, teknolojiye yön verenler ve iş dünyasında fark yaratanlar Inspiration salonunda; derinlikli analizleri, yeni iş modellerini ve sektör özelinde güncel öğretileri inceleyecek iş dünyasının ve akademinin uzman isimleri Brand&Trends’te, globale yön veren ve uluslararası bir katılımcı kitlesini hedefleyen tüm başlıklar ise World Stage’te yer alacak

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Kültür-Sanat Haberleri

Bien Unicera Fuarı’nda görsel şov sunacak – İnternet Haber

Bien, Unicera Fuarı’na iki farklı stant ile katılacak. Bien, geniş ürün yelpazesine sahip koleksiyonlarının daha rahat ziyaret edilerek daha …

Published

on

By

Bien, Unicera Fuarı’na iki farklı stant ile katılacak. Bien, geniş ürün yelpazesine sahip koleksiyonlarının daha rahat ziyaret edilerek daha keyifli bir şekilde incelenmesi için 816 m2’lik ve 500 m2’lik iki farklı stantta ürünlerini sergileyecek.

Bien; sektörün en çok takip edilen organizasyonlarından biri olan Unicera Fuarı’nda, tasarım harikası ürünlerini ziyaretçilerin beğenisine sunacak. Estetik kavramını yaşam alanlarına taşıyan ve geniş ürün gamıyla dikkat çeken Bien, fuarda karo ve banyo ürün gruplarıyla iki farklı stantta ziyaretçileriyle buluşacak. Bien, karo ürün grubundan birçok yeni koleksiyonunu da ilk kez fuarda görücüye çıkaracak. 30×90 cm ve 40×120 cm duvar karosu koleksiyonları ile 120×180 cm oversize olarak adlandırılan teknik porselen koleksiyonlar fuarda öne çıkan ürünler olacak.

En inovatif gömme rezervuar görücüye çıkacak

Bien Banyo grubu ise yeni seriler eklemiş olduğu armatür ve vitrifiye ürünleriyle beraber, yeni nesil banyoların vazgeçilmezi SUPREME gömme rezervuar ile Unicera Fuarı’nda yerini alacak. Yerli markalar arasında benzeri olmayan SUPREME gömme rezervuar, tasarımı ve fonksiyonları ile pazarın en iddialı ürünü olarak dikkatleri çekiyor. Bien’in ar-ge ekipleri tarafından geliştirilen ve kendi alanında en inovatif gömme rezervuar olma özelliğine sahip SUPREME’in 11 ayrı patenti bulunuyor.

Bien, Türkiye’nin en renkli armatür serileri olan PRUVA ve SALVO PLUS COLOURS’ı Unicera Fuarı’nda ziyaretçilerin beğenisine sunacak. Yeni seride Salvo ürününe ipeksi mat siyah, ipeksi mat beyaz ve altın kaplama seçeneklerini de dahil eden Bien, el duşu seçeneklerinde ise beyaz altın, krom altın, siyah bakır, siyah, siyah altın, beyaz bakır gibi kaplama alternatiflerini de fuarda sergileyecek. Vitrifiye ürün grubunda da VOKHA, ALESTA ve HARMONY serileri ve inovatif yeni asma klozetler stantta sergilenecek.

Bien’in zengin ürün gamı 4’üncü hol C06 no’lu ana stantta ve 8’inci hol A04 no’lu banyo grubu stant alanında ziyaretçileriyle buluşacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Kültür-Sanat Haberleri

Pera Müzesi’nde “Yüzleşme” sergisini görmek için son günler! – İnternet Haber

Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrenci ve mezunlarının yapıtlarını bir araya getiren “Yüzleşme” sergisi Pera Müzesi’nde 24 Ekim’e …

Published

on

By

Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrenci ve mezunlarının yapıtlarını bir araya getiren “Yüzleşme” sergisi Pera Müzesi’nde 24 Ekim’e kadar devam ediyor. Fakültenin 25 yıllık üretiminden disiplinler ötesi bir yaklaşımla örnekler sunan sergi, kurumun geçmişi ve bugünüyle yüzleşmesine aracı olurken, bir yandan da izleyiciye dünyayla yüzleşme ve onu alışılmadık açılardan yeniden keşfetme fırsatı sunuyor.

Pera Müzesi, ulusal ve uluslararası eğitim kurumlarıyla gerçekleştirdiği iş birlikleri ile genç sanatçı ve tasarımcıların çalışmalarını sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor.Bu sene 25. yılını kutlayan Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde üretilen çalışmalardan bir seçkiyi sanatseverlerle buluşturanYüzleşmesergisi, sanat ve tasarımın günümüz dünyasıyla ilişkisini sorguluyor. Doğa-kent ve birey-toplum arasındaki ilişkileri tartışmaya açan sergi, Yeditepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığınca projelendirilerek, Sanat ve Kültür Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Marcus Graf’ın küratörlüğünde hazırlandı.

Çoğulcu ve disiplinlerarası bir sergi
Alışılagelmiş öğrenci ve mezun sergisi anlayışını aşma hedefiyle çok katmanlı bir forum şeklinde kurgulanan Yüzleşme, sanat ve tasarımın ontolojik varlığına dair konuları eleştirel bir bakışla ele alıyor. Sergi doğa, şehir, birey, toplum ve soyutlama kavramlarına gönderme yapan beş tematik bölümden oluşuyor. Katılımcılar, öğrencisi oldukları bölüme göre ayrı ve bağımsız alanlarda değil, yapıtlarının kavramsal ve estetik özelliklerine göre bir arada yer alıyor. Ressamların eserleri grafik tasarımcıların posterleriyle yan yana sergilenirken, tiyatro oyunlarının afiş ve kostümleri, gastronomi ve mutfak sanatları ürünlerine eşlik ediyor.

Ziyaretçilerine güzel sanatlar, grafik tasarım, tiyatro, gastronomi, sanat ve kültür yönetimi alanlarının büyüleyici dünyasını keşfetme fırsatı sunan serginin katılımcıları arasında Ahmet Duru, Aşkın Akman, Ayna, Bahar Artan Oskay, Begüm Tabak, Big Baboli Print House / Zeynep Kış, Bike Başaran, Bora Akıncıtürk, Buğra Erol, Burak Çolak, Büşra Ergün, Can Gündoğan, Can Rogge, Cansu Ödemiş, Cem Onat, Cins, Dila Altay, Ege Subaşı, Elif Macarlıoğlu, Filiz Piyale Onat, Gamze Beker, Giray Sepin, Gizem Candan, Gözde Becerikli, Haydar Akdağ, Hazal Fırat, Işıl Eraslan, İlayda Madenci, İlsu Aslan, K. Atılay Aşkaroğlu, Kami Emirhan, Küdem Katerina, Leyla Emadi, Melih Gürpınar, Melisa Kılıç, Mertcan Şen, Merve Dündar, Nihan Buruk, Nisa Gizem Erhan, Olgu Ülkenciler, Olgun Kaşıkçı, Özge Kahraman, Rabia Bayar, Rasim Aksan, Rengin Altınalmaz, Resul Rzayev, Saliha Yılmaz, Sefa Çakır, Selin Koç, Selin Yaprak Türkölmez Balkara, Sevim Kaya, Şevval Başalan, Taha Yıldız, Tina Alasadtahmasebi, Toprak Bek, Volkan Yıldırmaz, Yağızhan Çalışkan, Zafer A. Akşit ve Zeynep Erdoğan yer alıyor.

Sergi, 24 Ekim’e kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

Pera Müzesi Salı’dan Cumartesi’ye 10.00-19.00, Pazar günleri ise 12.00-18.00 saatleri arasında gezilebilir. Cuma günleri “Uzun Cuma” kapsamında 18.00-22.00 arası tüm ziyaretçiler, Çarşamba günleri ise “Genç Çarşamba” kapsamında tüm öğrenciler müzeyi ücretsiz ziyaret edebilir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Kültür-Sanat Haberleri

Hilton Istanbul Maslak’ta açılan Mine Tudun sergisine büyük ilgi – İnternet Haber

Ünlü ressam Mine Tudun, Hilton Istanbul Maslak’ta “Kadına Şiddet” temalı sergisiyle dikkat çekti. 15 Ekim günü gerçekleştirilen açılış kokteyline …

Published

on

By

Ünlü ressam Mine Tudun, Hilton Istanbul Maslak’ta “Kadına Şiddet” temalı sergisiyle dikkat çekti. 15 Ekim günü gerçekleştirilen açılış kokteyline sanat ve cemiyet hayatından çok sayıda isim katılırken, Tudun’un kadına şiddete dikkat çeken eserleri büyük beğeni topladı. Türk resminin uluslararası alanda tanınan isimlerinden Tudun’un eserleri, 22 Ekim tarihine kadar lobi alanında yer alan Art Gallery’de sergilenmeye devam edecek.

Sanata ve sanatçıya verdiği destekle birçok sanatçının eserlerine ev sahipliği yapan Hilton Istanbul Maslak, ünlü ressam Mine Tudun’un “Kadına Şiddet” temalı sergisinde sanatseverleri bir araya getirdi. 15 Ekim günü gerçekleştirilen açılış kokteyline, Seda Sayan, Ayşe Kazancı, Arafat Bingöl, Rasim Tuğmaner, Filiz Soykan, Perihan Aki, Avukat Ayşegül Mermer, Murat Atik ve Pascal Nauma gibi sanat ve cemiyet hayatından çok sayıda isim katılırken, ünlü ressamın kadına şiddete dikkat çeken eserleri büyük beğeni topladı. Tudun açılış konuşmasında, kadınların artık hırpalanmadığı, incinmediği ve susturulmadığı bir yaşam ve bir dünya düzeni dilerken, böyle anlamlı bir sergide sanatseverlerle bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu ifade etti. Tudun ayrıca Hilton Istanbul Maslak’a vermiş olduğu tüm destek için teşekkürlerini sundu.

Sanata her zaman tam destek

Hilton Istanbul Maslak olarak, sanatın her alanını her zaman desteklediklerini ve desteklemeye devam edeceklerini aktaran Hilton Istanbul Maslak Otel Müdürü Ayla Türedi Özkılıç, “Kültürün ve sanatın ülkemizin gelişimine yapacağı katkının farkındayız. Bu bilinçle kuruluşumuzdan bu yana otelimizde bulunan galeride yerli yabancı birçok sergi ve müzayedeye ev sahipliği yaptık ve yapmaya devam edeceğiz’’ dedi.

22 Ekim’e kadar ziyaret edilebilecek

Yağlı boya, sulu boya, karışık teknik ve gravür çalışmalarıyla bilinen ve Rotterdam’da yaşayan Türk resminin uluslararası alanda tanınan ressamlarından Mine Tudun’un “Kadına Şiddet” temalı bu özel sergisi, 22 Ekim tarihine kadar otelin lobi alanında yer alan Art Gallery’de sergilenmeye devam edecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending