Connect with us

Gündem

Bin liraya sepet doldurmakla övünmek trajikomik bir durumdur – İnternet Haber

DEVA Partisi Sektörel Politikalar Başkanı Birol Aydemir, hayat pahalılığıyla mücadele gerekçesiyle Cumhurbaşkanı’nın bin yeni Tarım Kredi …

Published

on

DEVA Partisi Sektörel Politikalar Başkanı Birol Aydemir, hayat pahalılığıyla mücadele gerekçesiyle Cumhurbaşkanı’nın bin yeni Tarım Kredi Kooperatifi Marketi (TKK) açılması talimatı vermesi üzerine yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

‘Çözüm üretim maliyetini düşürüp, satın alım gücünü artırmaktır

Fiyat artışlarına karşı yapılması gereken açıktır. Başta tarımsal üretim olmak üzere, birçok sektörde kullanılan girdilerde dışa bağımlılığı azaltarak, üretim maliyetini düşürecek yapısal reformlar zamanında yapılmalıdır. Döviz kurlarında ve faizlerde istikrarsızlık yaratmayacak makro ekonomik dengeler sağlamlaştırılmalı, pahalılığı önleyecek ve vatandaşın satın alım gücünü artıracak ekonomi politikalarını hayata geçirilmelidir. İktidarın görevi market açmak değil yükselen kuru ve enflasyonu düşürmektir.”

Fiyatların uygun olduğu sonucuna varmak trajikomik

Sayın Cumhurbaşkanı içinde temel gıda, deterjan gibi zaruri ihtiyaçların olmadığı atıştırmalık içeren bir sepete 1000 TL ödeyip fiyatlar gayet uygun dedi. Çalışanların en az yüzde 40’ının 2800 TL asgari ücretle geçindiği, bu rakamın altında gelirle yaşamını idame etmek zorunda milyonlarca vatandaşın yaşadığı ülkemizde böyle bir sepetin 1000 TLye dolmasıyla fiyatların gayet uygun olduğu sonucuna varmak gerçekten trajikomik bir durumdur.”

Cumhurbaşkanı, sepetinin fiyatının iki yılda iki kat arttığının farkında mı?

TKK marketlerinin esnafa, memura, asgari ücretliye, emekliye, öğrenciye uygun olmadığı gibi, bazı ürünlerde fiyatların, malum üç harfli marketlerden ve diğer zincir marketlerden yüksek olduğu anlaşıldı. Sayın Cumhurbaşkanı, Fiyatlar gayet uygundese de 2019daki alışverişine kıyasla, aynı ürünlere iki katından daha fazla para ödediğinin acaba farkında mı?”

TKKnın üst düzey yönetimi hakkında skandal iddialar var

TKKnın üst yönetimi hakkında geçtiğimiz yıllara ilişkin skandal hukuksuz yönetim iddiaları var. Daha önce PTTyi sanal market haline getirmişlerdi. Tüm yatırımlar çöp oldu. Bin market yeni rant kapıları için mi açılıyor? Diyelim ki bu marketler hizmete başladı. Birilerine yeni rant kapıları açılırken küçük esnaf bundan etkilenmeyecek mi? 160 binden fazla bakkal var. Küçük esnaf devletle rekabete mi girecek? Esnafımız Devlet neden benim vergilerimle bana rakip oluyordiye soruyor.”

TKK marketlerinde indirimli doğalgaz satışı da yapılacak mı?

TKK marketlerinde fiyatlarını iktidarın fahiş şekilde artırdığı elektrik, doğalgaz, tüp gaz indirimli olarak satılacak mı? Fiyatını devletin belirlediği ürünleri de TKK marketlerinde indirimli bulabilecek miyiz?”

Sorunu kabul etmeleri bir gelişme ama sundukları çözüm 40 yıllık

Sayın Cumhurbaşkanı, fahiş fiyatları önlemek için muhteşem çözümolarak bin yeni TKK marketi açılsın talimatını verdi. Artık fiyatların yüksek olduğu Sayın Cumhurbaşkanı tarafından da kabul edildi. İktidarın inkâr politikasını bırakıp sorunu görmesi kendileri açısından bir gelişmedir. Ancak çözüm olarak 40 yıl öncesinin politikasını keşfettiler. Daha önce birçok kurumu özelleştiren hükûmet ekonomiyi düzgün yönetemediği için çareyi tekrar devlet kurumlarına dönmekte buldu.”

58 Milyon TL zarardaki TKK marketleri özel sektörle nasıl rekabet edecek?

“Şu an 486 TKK marketinin cirosu 2,2 Milyar TL civarındadır. Toplam gıda harcamalarındaki payı ise son derece düşüktür. Açılacak bin mağazanın halihazırdaki 5 zincir marketin 38 bin mağazasıyla da cirosuyla da rekabet edecek gücü yakalaması mümkün değildir. 2019 yılında 46 milyon TLnin üzerinde olan zararı, 2020 yılında 12 milyon TL’nin üzerinde artarak 58 milyon TL’ye ulaşan TKK’nın marketleri özel sektörle nasıl rekabet edecek?”

‘İktidar bu gidişle yoksulluktan da yoksulları sorumlu tutacak

Fahiş fiyatlar nedeniyle ya zincir marketler ya da duruma göre aracılar, komisyoncular, depocular gibi gıda zincirindeki halkalar iktidar tarafından bir şekilde hedefe konuluyor. Toplumun farklı kesimleri sorumlu tutuluyor; baskı altına alınıyor; cezalandırılıyor ve hatta vatan haini ilan ediliyor. İç ve dış düşman üreterek sorunları başkalarının üzerine yıkma politikası sürüyor. İktidar bu konuda takdire şayan bir istikrar gösteriyor. İktidar bu gidişle yoksulluktan da yoksulları sorumlu tutacak.”

Taze meyve sebze fiyatlarının yüksek olmasının sebebi de pazarcıların anlaşması mı?

Birbiri ile rekabet içindeki zincir marketlerin hiçbirisinin tek başına piyasaya maliyetin üstünde olağanüstü yüksek fiyat dikte etme şans yoktur. Varsayalım ki bu 5 zincir market birbiriyle anlaşmalı olarak vatandaşa çok yüksek kâr marjıyla satış yapmaya başladı. Bu mantıkla hareket edersek, taze meyve sebzenin yüzde 70’inin pazarlarda satıldığı ülkemizde, pazarlarda taze meyve sebze fiyatı neden çok yüksek? Yoksa pazar esnafı da anlaşarak fiyat mı yükseltti?”

Kozmetik tedbirler sorunu kangrenleştiriyor

“Çiftçi vatandaşlarımızın suçu üretmek mi? Çiftçilerimiz üretirken de zarar ediyor, ürünleri TKK marketlerinde satılırken bu marketlerin zarar etmesinden dolayı yine kaybediyorlar. İktidar, kendi çiftçisini, besicisini doğru bir şekilde desteklemek yerine, çoğu zaman geçici çözümlerle algı operasyonu yapıyor. Sorunlar halının altına süpürülüyor. Tarımsal ve hayvansal gıda ürünlerinin gümrük vergileri sık sık sıfırlanarak, yabancı ülke üreticileri destekleniyor. İktidar iş bilmezliği sonucu yarattığı ekonomik sıkıntıların sorumluluğunu kabul edip, doğru teşhis koymak ve ona göre çözüm üretmek yerine sürekli kozmetik tedbirlere başvuruyor. Dolayısıyla ekonomide çözülemeyen sorunlar, büyüyerek kangrenleşiyor.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Gündem

Size aş için, yoksulluğu sona erdirmeniz için, refah için oy veren vatandaşlarımızı fakirleştirdiniz – İnternet Haber

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Kağıthane ilçe kongresinde konuştu. Halası Bedia Yücel’in vefatı nedeniyle İstanbul’a …

Published

on

By

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Kağıthane ilçe kongresinde konuştu. Halası Bedia Yücel’in vefatı nedeniyle İstanbul’a gidemeyen Babacan, kongreye Ankara’dan görüntülü olarak bağlandı. Babacan şu ifadeleri kullandı:

‘Yanlış bir tezin dayatılması sonucunda ülke fakirleşti’

“Normal bir ülkede, merkez bankalarının faiz kararı bu kadar belirsizlik kaynağı olmaz. Ama bizim ülkemizde, bakkalından manavına, işçisinden öğrencisine herkes ‘Bakalım faiz ne olacak’ diye bekliyor. Neden? İşte gördük sebebini: Karar açıklandı ve Türk lirası yerin dibine battı. Yani bakkalından manavına, işçisinden öğrencisine herkes tekrar tekrar fakirleşti. Olanların hepsi, bir inat uğruna. Yanlış bir tezin koskoca ülkeye dayatılması sonucunda bu ülke fakirleşti.”

‘Bir inat uğruna, mazlumların ahını alıyorlar’

“Bir inat uğruna, hayat pahalılığını bu ülkenin adeta kaderine çevirdiler. Bir inat uğruna, mazlumların ahını alıyorlar. Bir inat uğruna, ayağında terlikleriyle mitinglerine gelen teyzeleri fakirliğe mahkûm ediyorlar. Gerçekten çok yazık. Bu ülkenin insanları böyle kötü bir yönetimi hak etmiyor.”

‘3Y’nin adresi bugünkü iktidarınız oldu’

“Sayın Erdoğan, vatandaşlarımıza verdiğiniz sözleri tutmuyorsunuz. Size aş için, yoksulluğu sona erdirmeniz için, refah için oy veren vatandaşlarımızı fakirleştirdiniz. Yoksullukla, yasaklarla, yolsuzlukla, yani 3Y ile mücadele dediniz; şu anda 3Y’nin adresi bugünkü iktidarınız oldu.”

‘Dolar 1,5 lirayken ekonomiye müdahale teşebbüslerine başlamışlardı’

“Ben ve arkadaşlarım ekonomi yönetimini bıraktığımızda dolar kuru 2 lira 90 kuruştu. Üstelik görev dönemimin son bir-iki yılında yükselerek bu noktaya gelmişti. Dolar 1,5 lira bandındayken, o dönemki başbakan Sayın Erdoğan, bazı bakanlar ve danışmanlar, akıl almaz fikirleriyle ekonomiye müdahale teşebbüslerine başlamışlardı. Hatırlarsınız o tartışmaları, ‘İnşaat mı, sanayi mi?’. Biz ‘Sanayi yatırımı olmuyor. Bütün kaynaklar emsal değişikliğiyle oluşturulan gayrimenkul projelerine gidiyor. Orada haksız rant oluşturuluyor ve o rant kayıt dışı olarak paylaşılıyor’ diyorduk. İsrafın ve borçlanıp tüketmenin çok hızlı arttığı dönemlerde yavaşlamak gerektiğini söylüyorduk. Hukuksuzluk, adaletsizlik artıyordu. Liyakatsizlik tüm sisteme sirayet etmişti. Dönemin tertemiz bürokratlarına iftiralar, hakaretler başlamıştı. Sayın Erdoğan, tertemiz bürokratları meydanlarda yuhalatıyorlardı. Sonrasını söylemeye gerek yok. O gün bugündür Türkiye ekonomisinin beli doğrulmuyor.”

‘Ülkeyi bu krizden de biz çıkartacağız’

“Ekonominin direksiyonunda Sayın Erdoğan, hemen yanı başındaki koltukta kriz ortağı Sayın Bahçeli oturuyor. Erdoğan zaten ‘Benim alanım ekonomi, ben ekonomistim’ diyor. Görüyoruz, sonuçlar gerçekten müthiş! Direksiyona geçti, bütün bir ülke, kelle koltukta gidiyoruz. Tabii Sayın Bahçeli bunlara alışık. Ben ve arkadaşlarım 2002’de göreve geldiğimizde, onun ortağı olduğu koalisyon hükûmetinin çıkarttığı büyük bir kriz vardı. Biz hızlıca çözdük o krizi. Bahçeli ise yine krize ortak. Hiç merak etmesin, biz buradayız. Bu ülkeyi, bu krizden de biz çıkartacağız.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Gündem

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek Anıları Ölümsüzleştiriyor – İnternet Haber

Doğal güzelliği ile birçok gezginin ve fotoğrafçının uğrak yeri olan Gölbaşı, yazın ayrı kışın ayrı büyülüyor. Gölbaşı Belediyesi anıları …

Published

on

By

Doğal güzelliği ile birçok gezginin ve fotoğrafçının uğrak yeri olan Gölbaşı, yazın ayrı kışın ayrı büyülüyor. Gölbaşı Belediyesi anıları ölümsüzleştirmek amacıyla Gölbaşı Atatürk Sahil Park’a fotoğraf çekimi alanı kurdu.

Gölbaşı; doğası, atmosferi ve Ankara’nın incisi Mogan Gölü manzarası ile pek çok fotoğrafçının ve fotoğraf çekilmek isteyenlerin uğrak yeri oluyor. Gölbaşı Belediyesi tarafından Atatürk Sahil Park’a yerleştirilen fotoğraf alanı büyük ilgi ile karşılanıyor. Son olarak Atatürk Sahil Park’a yerleştirilen fotoğraf çekim makinasının vatandaşlar tarafından büyük ilgi ile karşılandığını söyleyen Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek “Önce Ankaralı sonra da ülkemizin güzel insanlarını Gölbaşımızın güzelliklerini görmeye davet ediyorum. Gölbaşımızın eşsiz manzarası sizleri kucaklamaya hazır. Sizler için kurmuş olduğumuz fotoğraf çekilme alanı sayesinde anında karelerinizi sizler ile buluşturuyoruz. Gelin #moganaışığınıyansıt etiketi ile ölümsüzleştirdiğiniz anılarınızı bizimle paylaşın. Bizlerde sosyal medya hesaplarımızda sizlerin güzelliklerini sayfamıza taşıyalım” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Gündem

Foça Karakum Sahilinde Türkiye’de Bir İlk – İnternet Haber

Yürütücülüğünü Dr. Özge Buyurgan’ın yaptığı “Deniz Hıyarı Yetiştiriciliğinde Beslenme Rejimlerinin Araştırılması” konulu TÜBİTAK projesinin …

Published

on

By

Yürütücülüğünü Dr. Özge Buyurgan’ın yaptığı “Deniz Hıyarı Yetiştiriciliğinde Beslenme Rejimlerinin Araştırılması” konulu TÜBİTAK projesinin uygulama çalışmaları, Foça Belediyesi’nin destekleriyle Karakum Sahilinde gerçekleştiriliyor. Danışmanlığını Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesinden Prof. Dr. Baha Büyükışık’ın yaptığı projede alınan sonuçlar oldukça tatmin edici.

Deniz hıyarlarından yumurta ve sperm alınarak larva üretmeyi başardıklarını ifade eden Dr. Özge Buyurgan; ‘‘Şu an larvaların büyüme aşamasındayız. Proje tamamlandığında Türkiye’de ilk defa yumurtadan ergine kadar deniz hıyarı (deniz patlıcanı) üretimi gerçekleşmiş olacak.’’dedi.

Proje alanını ziyaret eden Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, Prof. Dr. Baha Büyükışık ve Dr. Özge Buyurgan’dan bilgiler aldı.

Projenin yürütüleceği süre boyunca, alanda çocuklara yönelik bilgilendirme etkinlikleri yapılarak su kaynakları ve sucul canlılarla ilgili farkındalık yaratılması da hedefleniyor. Bu etkinlikler, Foça Belediyesi’nde yürütülecek sürdürülebilir bir “Su Akademisi” projesinin temellerini oluşturacak.

Deniz Hıyarları, deniz çamurlarının temizlenmesinde hayati bir rol üstlenir. Anti kanserojen, kan sulandırıcı, cinsel hastalıklara iyi gelmesi ve afrodizyak etkileriyle ilaç, tıp, alternatif tıp ve kozmetik sektöründe yoğun talep görüyor.

Deniz hıyarları ticari açıdan oldukça değerli. Uzakdoğu’da besin kaynağı olarak çok yoğun olarak tüketiliyor ve bu canlılara olan talep her geçen gün artıyor. Kilosu yaklaşık 200 dolar değerinde ve ihracat potansiyeli oldukça yüksek. Aşırı avcılık nedeniyle doğal stoklar azalıyor ve fazla talep karşılanamıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending