Connect with us

Teknoloji Haberleri

Appsflyer Raporu, Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen İOS Pazarı Olduğunu Saptadı – İnternet Haber

Appsflyer Raporu, E-Ticaret Uygulamalarının Bir Önceki Yılın Aynı Dönemine Kıyasla 204 Oranında Artışla Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen iOS Pazarı …

Published

on

Appsflyer Raporu, E-Ticaret Uygulamalarının Bir Önceki Yılın Aynı Dönemine Kıyasla 204 Oranında Artışla Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen iOS Pazarı Olduğunu Saptadı

COVID-19, 2021’de e-ticaretteki büyümeyi tetiklemeye devam ediyor, fakat Apple’ın iOS 14 ve ATT’si pazarlamacıların satın alma ve yeniden pazarlama bütçelerine yaklaşım biçimini etkiliyor

SAN FRANCISCO – 7 Ekim 2021 — Pazarlama ölçümü ve deneyimi platformu AppsFlyer, E-Ticaret Uygulaması Pazarlamasının Durumu raporunun 2021 baskısını yayınladı. Rapor, yakındaki Noel ve yılbaşı tatil dönemi için etkileşim ve satışları artıracak olan ve mobilin öncelikli olduğu bir deneyim oluşturmada pazarlamacılara rehberlik eden kilit küresel trendleri açıklıyor.

Bu yıl, perakende uygulamaları küresel olarak 2020 tatil dönemindeki kullanım zirvelerine yaklaşıyor ve dolayısıyla e-ticaret sektörü 2021’in son çeyreğine daha yüksek bir basamaktan giriyor. 2021 yılında e-ticaret uygulama indirmeleri Android’de 55’e ve iOS’ta 32’ye ulaşırken ve tüketici harcamaları genel olarak 55 oranında yükselirken, dördüncü çeyreğin tatil döneminde rekor kırılması bekleniyor.

“Perakendeciler, tatil döneminden en iyi şekilde yararlanabilmek için mobili ve özellikle de mobil uygulamaları dördüncü çeyrek için belirledikleri stratejinin merkezine almalı,” diye belirten AppsFlyer İçerik ve Mobil İçgörü Başkanı Shani Rosenfelder, sözlerine şöyle devam etti: “Pazarlamacılar için bu, mobil web’den performansın önemli ölçüde daha yüksek olduğu mobil uygulama platformuna sorunsuz bir geçiş sağlamak anlamına geliyor. Diğer anlamı ise, var olan müşterilerle iletişimi onların oldukları yere taşımak ve deeplink’ler kullanarak uygulamanın içerisindeki doğru noktaya sorunsuz bir şekilde ulaşmalarını sağlamak.”

Türkiye İçin Öne Çıkan Noktalar:

  • 2020’de tüm uygulama indirmelerinde 91 artış; Pandemi ve Ramazan gibi önemli alışveriş dönemlerinin tetiklediği hızlı büyüme, uygulama indirmelerde bir yükselişe neden oldu ve bu yükseliş 2021’de de varlığını korudu. iOS’taki indirmelerin 2021 yılı Mayıs ayında 2020’nin son ayına kıyasla 360 artışı bu platformdaki büyümeyi öne çıkardı.
  • Ramazan, uygulama indirmelerinde üst üste iki yıl 169 oranında bir artışa neden oldu. 2020 yılında Ramazan ayı pandeminin ilk dalgasına denk geldi ve fiziksel mağazalara gidemeyen kullanıcılar hızla mobil alışverişe yöneldi. Bu davranış değişikliği, yıl boyunca devam etti ve 2021 yılı Ramazan ayında da benzer bir trend gözlemlendi.
  • Organik dışı indirmeler, Ramazan 2020 öncesinde 225 ve “Black Friday’e” kadar olan dönemde 128 oranında arttı. Türk pazarlamacıların faaliyetlerini iki kat artırmaları ve yoğun alışveriş dönemlerinde yüksek harcamalar yapmaları, genel organik dışı yüklemelerde ani artışlara neden oldu.
  • Tüketici harcamaları; 2020’nin ilk yarısında 250, “Black Friday” boyunca ise 147 arttı. Kullanıcılar uygulamaları yüklemekle kalmıyor, bu uygulamalarla giderek daha rahat bir şekilde alışveriş yapıyorlar. Tüketici harcamaları, pandeminin ve Ramazan ayının başlangıcına denk gelen 2020’nin birinci yarısında hızla arttı fakat artışın yaşandığı tek dönem bu değildi. 2020 yılı Kasım ayındaki Black Friday boyunca da önemli bir ani artış oldu.
  • Yeniden pazarlama 2021’in ikinci çeyreğinde pandemi öncesine kıyasla 5 kat daha yüksek. IDFA’nın (Apple’ın reklamverenler için tanımlayıcısı) değer kaybetmesinden ötürü iOS 14’ün yeniden pazarlamada doğurduğu tüm güçlüklere rağmen, pazarlamacılar yeniden pazarlama çabalarını artırdı. 2021 yılında Ramazan ayı yaklaşırken yeniden pazarlama 88 arttı.

AppsFlyer Türkiye ve Ortadoğu Bölge Müdürü Ece İnanç, “E-ticaret uygulaması pazarlamacıları, Apple’ın App Tracking Transparency (Uygulama Takibi Şeffaflığı, ATT) çerçevesinin ve SKAdNetwork’ün özellikle yeniden pazarlama dönüşümlerinde doğurduğu güçlükleri hissediyor,” dedi ve ekledi: “Pazarlamacılar, ATT katılım oranlarını azami seviyeye yükseltmek ve iOS yeniden pazarlama kitlesi boyutlarını artırmak için ATT isteminin ne zaman ve nasıl gösterileceğini değerlemeli ve yeniden pazarlama Kasım ve Aralık aylarında en yüksek etkinliğine ulaşmaya yaklaşırken genel kullanıcı deneyimini optimize etmeli.”

Metodoloji

AppsFlyer’ın yayınladığı E-Ticaret Uygulaması Pazarlamasının Durumu raporunun 2021 baskısı, 650 uygulamadan 4,5 milyar uygulama yüklemesinden ve 25 milyar yeniden pazarlama dönüşümünden elde edilen anonim bir müseccel küresel veriler toplamıdır. 250 uygulamanın 750 milyon yüklemesi ve 3 milyar yeniden pazarlama dönüşümü EMEA (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) bölgesine özeldi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Teknoloji Haberleri

Sokak hayvanları ‘mikroçip’ ile kayıt altına alınıyor – İnternet Haber

Muğla Büyükşehir Belediyesi Geçici Hayvan Bakım Evinde sahiplendirilen ve kısırlaştırılan köpeklere mikroçip takıldı. Muğla Büyükşehir Belediyesi …

Published

on

By

Muğla Büyükşehir Belediyesi Geçici Hayvan Bakım Evinde sahiplendirilen ve kısırlaştırılan köpeklere mikroçip takıldı. Muğla Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından takılan mikroçip sayesinde köpeklerin hastalıkları, yaşı, aşıları, kullandığı ilaçlar gibi özellikler kayıt altına alınarak takip ediliyor.

Türkiye’nin en kapsamlı barınaklarından biri olan Muğla Büyükşehir Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevinde can dostlar için yeni projeler hayata geçirdi. Merkezde can dostlar için cerrahi operasyon, kısırlaştırma, bakım üniteleri gibi birçok farklı hizmet bulunuyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi son olarak Hayvan Bakım Evinde 5199 sayılı hayvanları koruma kanunu ve uygulama yönetmeliği gereği sahiplendirilen ve kısırlaştırılan tüm sokak köpeklerine mikroçip takıldı. Mikro çip ile seri numarası alan her hayvanın kaydı HAYBİS kayıt sistemine işleniyor. Kayıtlarda, hayvanın ırkı, cinsiyeti, rengi, doğum tarihi, yaşı, yapılan aşılar, kullanılan ilaçlar ve uygulanan operasyonlar gibi bilgiler yer alıyor. Hayvan Bakım Evinde bu yılının sonundan itibaren PETVET sistemi ile kedilere de mikroçip takılacak. Hayvan Bakım Evinde bu güne kadar 6 bin 549 köpek ve kediye mikroçip takıldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Teknoloji Haberleri

The Future Healthcare İstanbul 2021 Konferansı sona erdi – İnternet Haber

Türkiye’nin en büyük sağlık ve sağlık teknolojileri konferansı The Future Healthcare İstanbul 2021, İstanbul Fişekhane Etkinlik Merkezi’nde 22 …

Published

on

By

Türkiye’nin en büyük sağlık ve sağlık teknolojileri konferansı The Future Healthcare İstanbul 2021, İstanbul Fişekhane Etkinlik Merkezi’nde 22 Ekim’de yapılan oturumların ardından sona erdi. Hibrit bir formatta hem fiziksel hem de online olarak yapılan konferansı, 18-22 Ekim tarihleri arasında internet üzerinden 14 ülkeden, 72 şehirden, 26 bin kişi izledi.

Stres yönetimi artık bir zorunluluk

Türkiye’den ve yurt dışından sağlık sektörünün öncü isimlerinin sağlığın geleceğini konuştuğu konferansın son günü, “Lüks Medikal Seyahat” başlığını taşıyan bir panelle başladı. Ardından sahneye gelen Wellbeing Uzmanı Ebru Şinik, stres yönetimi hakkında bir konuşma yaptı. Stres yönetimi olmadan bütünsel olarak sağlıklı yaşamı sürdürmenin mümkün olmadığını belirten Ebru Şinik, her gün 20 dakika sadece kendimizle baş başa kalarak stres yönetimi tekniklerini uygulamanın artık bir zorunluluk haline geldiğini ifade etti. Yoga ilmine dayalı burundan alıp verilen kontrollü nefeslerin vücuda fayda sağladığını vurgulayan Şinik, konuşmasının sonunda kendisini dinleyen katılımcılara nefes egzersizi yaptırdı.

“Çevreci olduğunu iddia edenler et yememeli!”

Katılımcıların ilgiyle takip ettiği “Gıdanın Geleceği” paneli, Türkiye Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe’nin moderatörlüğünde; Yapımcı, Yazar, Etik Vegan Elif Dağdeviren ile Hayat Grubu CEO’su Erdem İpekçi’nin katılımıyla gerçekleşti. Beslenme modellerinin ve tercihlerinin iklim değişimine ve sağlığımıza olan etkisine odaklanan oturumda konuşan Elif Dağdeviren, hayvansal gıdanın zararlı gaz emisyonu ve etik açıdan olumsuz etkilerine işaret ederek “Çevreci olduğunu iddia edenler et yememeli!” dedi. Erdem İpekçi ise vejeteryan ve vegan beslenmenin yaygınlaştığını belirterek, insan fizyolojisinin sebze tüketmeye daha müsait olduğunu söyledi.

22 Ekim sağlık okuryazarlığı günü ilan edildi

Future Healthcare İstanbul 2021’in sponsorlarından Bayer, sağlık okuryazarlığı konusuna odaklanan bir panel ile etkinlikte yer aldı. Bayer Tüketici Sağlığı Ülke Müdürü Erdem Kumcu ve Bayer Tüketici Sağlığı Pazarlama Direktörü Pınar Saltat’ın açılış konuşmalarıyla başlayan panel, Bayer Tüketici Sağlığı İş Zekâsı Müdürü Ümit Aktaş’ın konuyla ilgili sunumuyla devam etti. Proje Danışmanları Ecz. Adile Özdağ, Dr. Ayça Kaya ve Prof. Dr. Aytuğ Altundağ da konuşmaları ile çok değerli bilgiler paylaştı. Panelde yapılan konuşmalarda, bir araştırmanın sonuçları doğrultusunda sağlık okuryazarlığının toplumsal ve bireysel faydaları aktarıldı. Türkiye’de 4 kişiden 3’ünün sağlık okuryazarlığının farkında olmadığı ve kulaktan dolma bilgilerden dolayı sağlık sorunları yaşandığı ifade edildi. Panelin sonunda oturumun yapıldığı 22 Ekim günü, “sağlık okuryazarlığı günü” ilan edildi.

Yaşlanmadan yaş almanın yolları

Dünya Gazetesi Genel Koordinatörü Vahap Munyar’ın moderatörlüğünü yaptığı “Gelecekte Bireysel Sağlık Yönetimi” başlıklı günün son oturumunda; Onkolog ve Medikal Direktör MD. PhD. Yıldıray Tanrıver, Radyolog MD. PhD. Sibel Şahin Bulam, Kök Hücre ve Genetik Koordinatörü Dr. Elif İnaç ve Beslenme ve Diyetetik Uzmanı ND. Dilara Devranoğlu konuşmacı olarak yer aldı. Sağlıklı bir şekilde yaş almak, panelde üstünde durulan konulardan biri oldu. Yaşlanmadan yaş almak için antioksidanların önemine vurgu yapılarak, fiziksel aktivitelerin de kan şekerini dengelemede anahtar rol üstlendiği belirtildi. Kök hücre, yapay zekâ ve gen tedavileri alanlarında yapılan çalışmaların 50 yıl içinde sağlık sisteminde dönüşüme yol açacağı ifade edildi. Kişiye özel beslenme anlamına gelen gıdalanma kavramının da önümüzdeki yıllarda daha çok hayatımızda olacağı belirtildi.

Tazefikir Group ve Future X Events tarafından düzenlenen The Future Healthcare İstanbul Uluslararası Konferansı, 18-22 Ekim tarihleri arasında sağlık sektörünün nabzını tuttu. Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci’nin açılış konuşmasını yaptığı konferansta hafta boyunca; Anadolu Efes Spor Kulübü’nün Baş Antrenörü Ergin Ataman, Prof. Dr. Devrim Gözüaçık, Prof. Dr. Murat Baş, Prof. Dr. Sinan Canan, Prof. Dr. Oğuz Özyaral, Doç. Dr. Halit Yerebakan, Dr. Ender Saraç, Prof.Dr. Elif Damla Arısan, Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, Dr.Katarina Bjelke, Prof. Dr. Ersi Kalfoğlu, Dr.Sevgi Salman Ünver, Prof. Dr. Türker Kılıç, Dr. Micheal Marash ve Prof. Dr. Richard A. Lockshin gibi birbirinden değerli konuşmacılar yer aldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Teknoloji Haberleri

LG Therma V İle Kış Aylarında Mükemmel Isınma – İnternet Haber

Betonarme ya da kerpiç, kent ya da kırsal fark etmeksizin her yerde her tür yapıya uygun olan LG Therma V Isı Pompası, havadan emilen doğal …

Published

on

By

Betonarme ya da kerpiç, kent ya da kırsal fark etmeksizin her yerde her tür yapıya uygun olan LG Therma V Isı Pompası, havadan emilen doğal enerji ile çalışarak CO2 emisyonunu önemli ölçüde azaltıyor. Böylelikle, mükemmel ısınmayla, çevre dostu çözümü bir arada sunuyor. Fosil yakıt kullanmadan kaliteli, verimli ve düşük maliyetli ısınma sağlayan LG Therma V, – 25 ºC gibi düşük bir ortam sıcaklığında dahi yüksek verimle çalışıyor.

LG Electronics (LG), ısınmada çevreci ancak son derece verimli çözüm arayan tüketiciler için Therma V Isı Pompasını sunuyor. Farklı iklim özellikleri gösteren farklı bölgelerde, kentte, kırsalda, ahşap, betonarme, kerpiç fark etmeksizin her türlü binada üst düzeyde verim sağlayan LG Therma V Isı Pompası, çevre dostu ısınma ve sıcak su sağlıyor. Dış havadan emilen doğal enerjinin yüzde 75’ini kullanan ve geri kalan yüzde 25’lik kısmı elektrikten alan LG Therma V, klasik yöntemlere oranla CO2 emisyonunu önemli ölçüde azaltıyor, fosil yakıt kullanmadan da ısınmanın mümkün olduğunu ispatlıyor. Klasik ısıtıcılara oranla 4 kat daha etkili olan LG Therma V, ne kadar uzun süre kullanılırsa o oranda maliyet tasarrufu sağlıyor.

– 25 ºC gibi düşük bir ortam sıcaklığında dahi mükemmel şekilde çalışan Therma V Isı Pompası, soğuk dış ortam havasında bile 65 ºC’ye kadar sıcak su sağlıyor. LG Therma V, yaz aylarında ise soğutma ihtiyacını karşılayarak yine enerji tasarrufuna katkıda bulunuyor. Therma V Isı Pompası’nın Wi-Fi üzerinden kolayca kontrol edilmesi kullanıcılara ekstra rahatlık sağlıyor.

Yenilenebilir kaynaklar kullanan ve kullanıcıların hayatına büyük bir konfor getiren LG Therma V Isı Pompası, zahmetsiz ve kolay kurulumuyla da öne çıkıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending