Connect with us

Ekonomi Haber

‘Her Gün Korkutucu’: Covid Ortasında’nin En İyi İşveren ABDi İçin Çalışmak

Peter Naughton’ın yerde uyandığı gün, La, Baton Rouge’da sıcak bir sabahtı. Üzüntülü, aklın karışmış, annesinin kendisine ne donanımla …

Published

on

Peter Naughton’ın yerde uyandığı gün, La, Baton Rouge’da sıcak bir sabahtı.

Üzüntülü, aklın karışmış, annesinin kendisine ne donanımla sahip olduğunu kavramıştı: Bir nöbet daha geçirmişti. Ama aynı zamanda daha büyük bir gerçeği de kavradı: Onu bir araya getirmesi ve bir şekilde işe giderken.

kendisi Walmart’ta kasiyer ve kendi kendine ödeme yapan bir ev olan Bay Naughton, bir pandeminin tüketiminden ücretli kullanımdan günlük kullanımdan beri. Annesi ise 44 evde epilepsi hastasının evde bakımı konusunda ısrar etti. Nöbetten sınava zordu. Covid-19’un stresini ve maskesinden büyük adım – ve öfkeyle reddedilen bir müşteri tabanı ve işte bir günkten başka bir şey gibi umutsuzdu.

Sonunda, Bay Naughton’ın başına geçecek ve mutlu olacak, annenin genelni genel olarak kabul kadar yoğundu. Bir, iki, üç kez aradı. Cevapsız. Haber kaybından kurtulur ve harcanmaz işlemler riskten gözden geçirilmekten vazgeçilemez. Makaralama, mağazaya gitti ve içeri girdi.

Bu 2020 yazında, bu eğitim alanlarındaki işlere yönelik eğitimli eğitimli ön saflardaki riskler arttı.

Kapatılan ofisler yeniden açılmanın yararları ve lojistiği konusunda ihtiyatlı bir şekilde tartışırken, paralel bir işçi alanı – tarım, tarih, acil servis personeli, sağlık personeli vb. – dünyaya göre başka bir ülkede yaşıyorlar. Herhangi bir durumda hiçbir şey kapanmadı. Çoğu zaman gerçekten çok zorlaştı.

Bay Naughton’da, Walmart’taki başlangıç ​​aşamasında iki yaşındayken, “Her gün korku,” dedi.

Bay Naughton bunu karanlıkta söyledi, gücümda Kasırgası Louisiana’yı gün gün sonra bile bitmişti. 93 dereceydi. Daha sonra yine karanlıkta,yatmadan önce serinlemek soğuk bir duş sonra alırdı.

Bay Naught, yaklaşık yirmi yıl önce liseye küçük küçük çaplı evlerin sessiz, çimenli bir sokağında yaşıyor. Geçen yıl bir süreliğine kendine ait bir dairesi vardı, ancak 11 doları. Tam zamanlı çalışsa bile 55 ücret kiralamayı ödemeye yetmiyordu. Bu nedenle, çocuk yetiştirmek için küçük bir çocukluk ve şimdi oğlu tasarlamak. (Bay’un aşıları olası sağlık sorunları 78 yaşındaon tam aşı durumu. Durum Naughton – vaka.

Sn. 45 Naughton, yaşanılanı ile yaşıyor ve oğlu ölçekteki çeşitliliğini eve götürme konusunda endişeleniyor. Kredi. . . The New York Times için Emily Kask

Ülkenin başka yerlerinde, konuşma erken Covid alarmından uzaklaşarak ve daha ihtiyatlı bir şekilde spekülatif bir şekilde doğru öğrenmeye başladı. Pandemi sonrası yaşam nasıl olacak? bizimrimiz nasıl değişti? Ancak, Pfizer ve Moderna’nın dozlarından büyük ölçüde etkilenen geniş kesimleri için, geniş kapsamlı 2020’nin kısa bir bölümü.

Bay Naughton, “ki burada insanlar, hastaneler doluyken, aileleri burada olsa bile, virüsün olduğuna hala inanmıyor” dedi. “Bir iş arkadaşıyla birlikte, bir iş arkadaşına aşı yaptırmanın inancına benzemeyenlerle birlikte. Bir bana bebek fetüsleri ve cıva hafif olduğunu söyledi. Bir başkası, sizi takip etmek için mikroçipler için Bill Gates tarafından yaratıldığını söyledi. Dedim ki, 'neden izlemek istesin ki? sen?'”

Bay Naughton’ın konuşmalar epidemiyolojik olarak yetersiz olabilir, şu anda Amerika’da bir girdap, bir siyaset, inanç, kızgınlık ve korku girdabına hapsolmuş görünüyor. Fast food restoranlarında, bakkallarda, bakım evlerinde, her yerde çıkanlarda, derin bir gecede ve gündüzlerde. Virüsle ilgili olan olabilecek, olmayanların insafına kalmış halde bulunabilecekler.

“İş dünyasındaki insanların takmalarını takmalarını ya da da sosyal müdüreler. O zaman koçluk almam gerekiyor. Bay Naught, şirketinden yararlanmalarını planlamada bulunarak, çok koçluk alırsanız plan yapmayı planlıyorsunuz” dedi. (Walmart Charles Crowson, koçluktan olasının fesih ile sonuçlanabileceğine ikna olmadı.)

Bu dinamiğin üzerine örtülmüş, yoksulluğun gerçekleri ve yüksek ihtimalle yüksek düzeyde ücretli bir işteki stresleridir. Ve gergin bir şekilde olan bir durum daha da gerginleşir. Bay Naughton, maskeleme taleplerinde, iş bitirmesizliği, şişelenmiş su kaçakçılığı, aşı politikası – dükkânında ve umut rutin olarak beklentilerin olacağını söyledi.

“O zaman böyleydi. Eskiden burada daha samimiydi. Düşmanca hale geldi. İnsanlarla gerçekten sınırda. Siz siz olun ya da yaşıyorsunuz Mağazada” dedi. “Geçen gün bir kadın patateslerin fiyatı için kavga etmek istemek. Hatta bu insanların nasıl araba kullandığında da görebilirsiniz, sanki bir ölüm dileği varmış gibi. ”

(mtag10907) Bu günlerin Bay Naughton’u fazla zamanını tek başına anlatır. Spor dersleri stres atıyor, yürüyüşlere çıkıyor, siyaset üzerine kitap okuyor. (I.) Delta’nın yeniden canlanması; fenera da bir darbe indirdi – bir eğitimiana’; kaygıdaki canı isteyenden endişesi, bir iş ile canlı cani canı izleme planlarını endişelendiriyor. . Olmadan devam etti; “Bunun içindi” dedi.

Son birkaç kişi Bay Naughton umutlarını bir transfere bağladı – yakınlarda daha az stresli olduğuna inandığı başka bir Walmart var. lobin sonra, hareketin genel onaylandığını söyledi. Tesadüfen, rutin olarak alışveriş yapan mağazalarya.

Sn. Hiçbir şey temel yılon ait bir bina vardı, ancak 11 doları. 55 ücretli kirayı ödemeye yetmedi. Kredi. . . The New York Times için Emily Kask

“İnatçı. hamur işleri için, kola için gidiyor. Orada yazar. Ona yapmamasını söylüyoruz, güvenli değil” dedi Bay Naughton.

Yaklaşık 1,6 milyon ile Walmart, proje en büyük özel işverendir. Louisiana eyalet çapında 137 Merkez, indirimli mağaza, mahalle marketleri veya Sam’s Kulüplerinden çalışan eleman 35.954 kişi sadece personel. Covid iyi. gibi olmuş görünüyor: 2020 yılındaki şirket, bir yolculuk göre 35 milyar dolar toplama 559 milyar dolar gelir gelir Ancak, bu paraların güvenliğine yönelik her şeyin çok azının da pandemiyi uzatabileceğini söylüyor.

Walmart ve Amazon üyeleri için kâr amacı gütmeyen bir emek savunuculuğu grubu olan Birleşik Saygı’ya göre – Bay Naughton açık sözlü bir sözlükte bir güvenlik önlemi var.

Birleşik Sorumluluğu Bianca Agustin, “Ülke genelinde Peter gibi Walmart, büyük bir pandemi ile çizim, panik alma çılgınlıklarını ve kültür savaşlarını yönetirken beklentilerine ve uç bucaksıza tahammülsüza mecbur kaldı” dedi. Saygı duy.

2020 Walmart çalışan yapılan bir ankette – kendisinden önceki tüm kullanıcılar için düşünülemez – tamamıyla gönüllü, başarısız olmak isteyen hasta adaylarını yapacaklarını söyler. Geçen Nisan grubu grup, halk sağlığı amacı olan Partner Human Impacts Human Impacts ile Walmart'ın daha sağlam bir ücretli sistem koşullarıyla en az 7.618 Covid vakasını önleyebileceği ve 133 hayat kurtarabilir mi bir rapor oluşturma. (Araştırmacılar, ülke çapında yaklaşık 125.000 Walmart işçisinin Şubat 2020 ile Şubat 2021 arasında bölgede Kovid’e yakalandığını tahmin ediyor.)

Saygı için Birleşik, yanıt olarak beş önlem için bastırıyor: saat başı 5 zarar ödemesi; yeterli ücretli ve ücretsiz izne erişim; belirli bir mağazadaki pozitif vakaların bildirilmesi; güvenlik birimlerinin çalışanlarına dahil olmayanlar; ve misillemeye karşı koruma. Bu arada Amazon ve Walmart’taki için bir Covid raporu oluşturdu. ona kadar 360 mağaza ve yaklaşık 1.900 vaka iddia edildi.

Bay Naughton, “Walmart her zaman ordusuz insanlara yardım ediyor ve sosyal mesafelere uygulanmıyor; dedi. “Hayatımız endişede. 'Sağlık elçileri' var ama tek sunmak. Onlar için yaşamak için. Pek çok insan sizi geliyor ya da sinirlenir. ”

Walmart olarak, Bay Crowson’dan, “çalışmaktan korunmak için çok” söyledi. Buna ücretsiz aşılar, gelişmiş temizlik uygulamaları, günlük sağlık taramaları ve ortaklarımız için vücut ısısı kontrolleri, özel zorluklar ve acil müdahaleler dahil. ”

Bay Naughton için, sabah sarı “Gururlu Walmart Associate”; yeleğini yazmak ve gitmek, ekonomik ekonomik zevklerden zevk almaktır. Kredi. . . The New York Times için Emily Kask

Kendi adına, Bay Naughton korkmaya devam ederken aynı zamanda herhangi bir her şeyden fikrinden de de. Bu kez, kariyerini planlamak için bir kez hasta çağırmayan ile miras mirası çalışma etiğidir. Ama aynı zamanda günümüzde ekonomik olarak temel hayatta kalma. Bu nedenle, bundan hoşlananlardan biri için bir sevimli etkiyi bir modelden bahsetmek, Covid’den mal olmaktan endişe duymaktadır. 45 yaşında, sağlık sigortası için Medicaid;e bağımlı ve konuşacak bir okula gitmek için her sabah sarı “Gururlu Walmart Associate” yeleğini giymeye devam ediyor.

Bay Naughton, yıllar boyunca fast food restoranlarında, marketlerde ve bir eğlence parkında çalıştı. Evden çalışmak için daha güçlü bir iş bulma fikri ona çekici geliyor, ancak Walmart’taki zamanları iş yapmak için çok az zaman ayırıyor. Ne olacaksa olsun, deneyimlerin alamayacağını, ancak işsiz alamayacağınız gibi olduğunu söylüyor. ”

Bay Naughton, ofis kariyerleri ve robotu savaşsız uzaktan çalışma hakkında sorul olacağı, evren için “haksız” olduğunu söyledi. ”

“Önemli söylüyorlar,” dedi, “ama bize tekmişiz gibi oynuyorlar. ”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi Haber

Yemek kartı kullanımı pandemi sürecinde çalışanların motivasyon artışına katkı sağlıyor – İnternet Haber

Yemek kartı sektörünün öncüsü ve pazar lideri Ticket Restaurant Edenred, işletmelere tasarruf ve kolaylık sağlayan çözümlerinin yanı sıra …

Published

on

By

Yemek kartı sektörünün öncüsü ve pazar lideri Ticket Restaurant Edenred, işletmelere tasarruf ve kolaylık sağlayan çözümlerinin yanı sıra şirketler ve çalışanları bilgilendirici webinar serisine hız kesmeden devam ediyor. Üçüncü webinar etkinliğinde, İş Hukuku Danışmanı Avukat Hasan Erdem ile Yeditepe Üniversitesi Öğrenci Dekanı ve Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Kılıç, “Covid Dönemi ve Sonrasında Uzaktan Çalışma ve Aşı Uygulamaları” hakkında merak edilenlere ışık tuttu. Uzaktan Çalışma Yönetmeliği, çalışanların aşı olma ve PCR testi yaptırma yükümlülüğü, çalışma alanlarının yeniden tasarlanması, çalışan psikolojisi, sosyal izolasyonun aşılması, bireysel esnekliğin teşvik edilmesi gibi birçok konunun ele alındığı etkinlikte, çalışan yan haklarından biri olan yemek kartı kullanımının pandemi sürecinde motivasyon artışına katkı sağladığına dikkat çekildi.

Yemek kartı sektörünün öncü ve pazar lider markası Ticket Restaurant Edenred, gerçekleştirdiği yeni webinar etkinliğinde “Covid Dönemi ve Sonrasında Uzaktan Çalışma ve Aşı Uygulamaları” hakkında merak edilen sorulara uzmanlar eşliğinde yanıt aradı. İş Hukuku Danışmanı Avukat Hasan Erdem ile Yeditepe Üniversitesi Öğrenci Dekanı ve Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Kılıç’ın konuşmacı olduğu etkinlikte, pandemi sürecinde uzaktan çalışma yönetmeliğinden çalışan psikolojisine, aşı uygulamalarından çalışan yan haklarına kadar birçok konu masaya yatırıldı.

“Uzaktan çalışma sözleşmesi yapılmalı”

Pandeminin bireylerin hem iş hem de özel hayatlarını derinden etkilendiğini ve yeni düzene adapte olabilmek için büyük çaba sarf edildiğini belirten Avukat Hasan Erdem,bu süreçte önce uzaktan çalışmaya fiilen geçiş yapıldığını, yönetmeliğinse daha sonra yürürlüğe girdiğini söyleyerek; “Pandemi sürecinde en sık karşılaştığımız sorulardan biri uzaktan çalışmada ayrı bir yazılı sözleşme yapılmasının gerekip gerekmediği oldu. Uzaktan Çalışma Yönetmeliği uyarınca, yeni işe girecekler için uzaktan çalışma sözleşmesinin gerekli olduğunu söyleyebiliriz. İş ilişkisi devam ederken uzaktan çalışmaya geçen veya hem iş yerinde hem de uzaktan çalışma olmak üzere karma bir sistem benimseyenler de mevcut iş sözleşmelerine uzaktan çalışmada öngörülen düzenlemelerin yer aldığı bir ek sözleşme ilave edebilir. Bu süreçte merak edilen bir diğer konu da aşı oldu. Aşı yaptırmayan çalışanların iş sözleşmelerinin geçerli sebeple sonlandırılmasının mümkün olup olmadığı konusu bir hayli tartışıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın iş yerlerinde COVİD-19 tedbirleri konulu genelgesi, çalışanların aşı olması ve PCR testi yaptırması ile ilgili bildirim içermesine rağmen şirketler ve insan kaynakları departmanları için bazı konular hala tam net değil.”

Uzaktan çalışanların sosyal hakları devam etmeli

Uzaktan çalışma sürecinde çalışanın iş ile ilgili giderlerinin işveren tarafından karşılanması gerektiğini söyleyen Erdem, “Çalışanların kullanacakları teknolojik iletişim araçlarının ya da teçhizatlarının işveren tarafından karşılanması, benzer şekilde bu araçların işletimi ile elektrik ve internet gibi giderlerin de işveren tarafından sağlanması çalışma mevzuatının ruhuna uygun. Bu gibi sosyal yardımların yanı sıra çalışanların yemek haklarının da uzaktan çalışma sürecinde devam etmesi gerekiyor. İşyerinde ayni olarak yemek verilen durumlarda, uzaktan çalışanlara verilen yemeğin reel bedeli sağlanmalıdır. İşyerinde yemek kartı kullanılması halinde uzaktan çalışan ve iş yerinde çalışan açısından ayırım yapılmaması ve uzaktan çalışanlara da bu sosyal hakların sağlanması gerekir.” açıklamasında bulundu.

Uzaktan çalışmada en önemli fırsat özerklik oldu

Pandemi sürecinde çalışanların yaptıkları işin anlamını daha fazla sorgulamaya başladıklarını ifade eden Doç. Dr. Bülent Kılıç,sözlerine şöyle devam etti; “Uzaktan çalışma yönteminin psikolojimiz üzerinde hem olumlu hem de olumsuz yansımaları oldu. Yapılan işin ilham vermesi ve işteki uzmanlığımız daha da önemli hale gelirken sosyal temasın azalması bağ kurmayı zorlaştırdı ve aidiyet duygusunu azalttı. Evdeki sorumluluklar ile iş yükü ve çalışma saatleri rol çatışmasına yol açtı. Kimi çalışanlarda depresyon ve tükenmişlik hissi arttı, kimisi ise yalnız çalışırken daha verimli oldu. Çalışanlar yöneticilerinden geri bildirim aldıkça görev ve beklenti daha net anlaşıldı ve performans arttı. Yöneticiler çalışanlarının performansını izleme konusunda endişe yaşadı. Uzaktan çalışmada çalışanlara sunulan en önemli fırsat ise çalışma saatlerinin daha esnek olması nedeniyle özerklik oldu. Özerkliğin artması çalışan psikolojisini daha da iyileştirerek performanslarına olumlu etki etti.”

Yan haklar psikolojik destek için de önemli

Uzaktan çalışma sürecinde çalışan yan haklarının psikolojik sağlığa olan katkısından dolayı devam etmesi gerektiğini belirten Kılıç, “Uzaktan çalışma yaşam kalitesini de etkiledi. Bu süreçte çalışan yan haklarının devam etmesi psikolojik olarak da önem kazandı. Çünkü örneğin, öğlen ne yiyeceğim diye düşünmeyen bir çalışan, yemek kartı ile istediği yemeği yeme özgürlüğüne sahip oluyor. Böylece hem vakitten kazanıyor hem de motivasyon artışı sağlıyor.” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Ekonomi Haber

29 Ekim Haftası Ortalama 4 Gün Tatil Yapılacak – İnternet Haber

Türkiye’nin Seyahat Sitesi Enuygun, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı haftasına ait seyahat verilerini açıkladı. Araştırmaya göre 27 – 31 Ekim tarihleri …

Published

on

By

Türkiye’nin Seyahat Sitesi Enuygun, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı haftasına ait seyahat verilerini açıkladı. Araştırmaya göre 27 – 31 Ekim tarihleri arasında en çok otel rezervasyonu yapılan iller İstanbul, Antalya ve Ankara, en çok otel rezervasyonu yaptıran kişilerin yaş aralığı ise 20-33 oldu.

Türkiye’nin Lider Seyahat Sitesi Enuygun, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı haftası verilerini açıkladı. Bu yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Cuma gününe denk geliyor. Henüz kış gelmeden son bir tatil yapmak isteyenler de yarım gün resmi tatil olan 28 Ekim Perşembe günü izin alarak 4 gün dinlenme fırsatını yakalıyor.29 Ekim haftasında en çok otel rezervasyonu yapılan iller sırasıyla İstanbul, Antalya, Ankara, İzmir, Bodrum, Eskişehir ve Nevşehir oldu. Araştırmaya göre tatilciler iki kişilik tatili tercih ederken, en fazla 3 günlük otel rezervasyonu yaptırdı. En fazla otel rezervasyonu yaptıran kişilerin yaş aralığı 20-33 arasında değişti. Enuygun’un yaptığı analizine göre, 29 Ekim haftası en ucuz gecelik konaklama 85 TL, en pahalı konaklama ise 2.930 TL oldu.

27 – 31 Ekim tarihleri arasında uçak yolculuğunu tercih edenlerin 44’ü 28 Ekim, otobüsü tercih edenlerin 33’ü 27 Ekim için bilet satın aldı. Uçak bileti için en çok tercih edilen destinasyonlar İstanbul, İzmir, Antalya, Adana ve Ankara, otobüs bileti için ise Ankara, İzmir, Adana, İstanbul, Antalya, Kayseri ve Mersin oldu. Hem otobüs hem de uçak bileti satın alan tatilciler, tek kişi seyahat etmeyi ve dönüş için ise 31 Ekim tarihini tercih etti. Analize göre 27 – 31 Ekim tarihleri arasında en pahalı uçak bileti 24.618 TL (1 kişi) ile İstanbul – Mexico City’e aitti. En ucuz uçak bileti 236 TL (İzmir-Antalya), en ucuz otobüs bileti ise 20 TL (Bilecik-Bozüyük).

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Ekonomi Haber

Ülker, atıştırmalıkta Türkiye’nin en sevilen markası – İnternet Haber

Türkiye’nin lider gıda markası Ülker, ‘’Türkiye’nin Lovemark’ları 2021 Araştırması’nda “Atıştırmalık’’ kategorisinde açık farkla birinci marka …

Published

on

By

Türkiye’nin lider gıda markası Ülker, ‘’Türkiye’nin Lovemark’ları 2021 Araştırması’nda “Atıştırmalık’’ kategorisinde açık farkla birinci marka seçildi.

Ülker, MediaCat-Ipsos iş birliğiyle bu yıl 14’üncüsü gerçekleştirilen ‘’Türkiye’nin Lovemark’ları 2021 Araştırması’’nda “Atıştırmalık’’ kategorisinde açık farkla birinci oldu. Türk tüketicisinin en sevdiği markaları belirleyen araştırmada Ülker, tüketicilerle kurduğu güçlü bağla en yakın rakibinin 14 puan önünde yer aldı.

“Mutluluk vaat etmeye devam edeceğiz “

1944’ten bu yana inovatif yaklaşımı, müşteri memnuniyetine verdiği önem, geniş ürün yelpazesi ve ait olduğu topluma karşı duyduğu sorumluluğun Ülker’i tüketicisinin gözünde en sevilen marka yaptığını söyleyen Ülker CMO’su Aslı Özen Turhan, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’nin lider gıda şirketi olarak, trendleri yakından takip etmek, tüketicilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini en doğru şekilde anlayıp doğru ürünlerle bu ihtiyaçlara uygun çözümler sunmak ana odağımız. Tüketicilerimizin aklında ve kalbinde yer edinmiş güçlü markalarımızı her daim genç tutmak ve tüketicilerimiz ile olan bağını güçlendirmek için çalışıyoruz. Hedefimiz, her zaman tüketicisini en iyi anlayan ve trendlere öncülük eden lider marka olmak. Hem ürün inovasyonlarıyla hem de yenilikçi pazarlama yaklaşımlarıyla fark yaratan bir marka olarak tüketicilerimize önümüzdeki dönemde de mutluluk vaat etmeye devam edeceğiz.”

“Amacımız topluma fayda sağlamak”

Toplumsal faydayı esas alan projelere de büyük önem verdiklerini ifade eden Aslı Özen Turhan, “Her geçen yıl tüketicilerimizi ve pazarı anlamak için kullandığımız araçları yeniliyor, geliştiriyor ve yenilikçi yaklaşımlarla karar süreçlerimizi besliyoruz. “Amaç odaklı fayda üreten marka” olma hedefiyle ilerliyor ve bunu “En Sevilen Marka” olmanın önemli kriterlerinden biri olarak görüyoruz. Faaliyetlerimizle tüm paydaşlarımızı kapsayan, somut projeler geliştirmek için çalışıyoruz. Sürdürülebilirlik alanında farkındalık yaratma amacıyla orataya konan Türkiye’deki ilk projelerden biri olan ve bu konuyu tüketicilerimizin hayatına dokunacak şekilde ele alan Doğa Bize Emanet Projesi’ni geçen yıl hayata geçirdik. 2020 yılında da TEMA Vakfı aracılığıyla farklı illerde fidan dikimi gerçekleştirmeye devam ettik. Sanal ve gerçek dünyayı birleştirerek, 23 Nisan’da Instagram filtremizi kullanarak dijital bir ağaç diken her kullanıcımız için bir fidan diktik. 19 Mayıs’ta da Instagram gönderimimizin altına yapılan her bir yorum için gerçek bir fidan diktiğimiz kampanyamızı gerçekleştirdik; böylece Ülker Güzel Ülkem Ormanı’nı büyütmeye devam ettik” diye konuştu.

“Pandemi döneminde tüketicilerimizin yanında olduk”

Pandemi döneminde sosyal medya iletişimleri, farklı deneyim ve lezzet sunan yeni ürünleriyle tüketicilerinin yanında olduklarını söyleyen Aslı Özen Turhan, çeşitli vesilelerle 2 milyon Ülker ürününü karantina yurtlarına, sağlık çalışanlarına ve ihtiyaç sahiplerine gönderdiklerini ifade etti. Turhan, “Mutlu Et Mutlu Ol Günü kapsamında fabrikalarımızın bulunduğu yerlerde yaşayan çocuklarımızı etkinlikler ve hediyelerle mutlu etmeye çalıştık. En önemli paydaşlarımızdan biri olan çiftçileri de unutmadık. Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü’yle ortaklaşa hayata geçirdiğimiz Aliağa Bisküvilik Buğdayı projesiyle tarıma yerli, milli, kuraklık, hastalık ve iklim değişikliğine dayanıklı, yüksek verimli, kaliteli ve Türkiye’de ilk olan bir buğday türü kazandırdık” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending