Connect with us

Spor Haberleri

Karşıyaka Spor Kulübü ve Bornova Belediyesi’nden İzmir’i “basketbol şehri” yapacak örnek iş birliği

Basketbolun İstanbul’dan çıkıp Anadolu’da yaygınlaşması için 55 yıldır emek harcayan, Türkiye’de ve Avrupa’daki istikrarlı başarıları ile İzmir …

Published

on

  • Basketbolun İstanbul’dan çıkıp Anadolu’da yaygınlaşması için 55 yıldır emek harcayan, Türkiye’de ve Avrupa’daki istikrarlı başarıları ile İzmir’in basketbol ile özdeşleşmesini sağlayan Karşıyaka Spor Kulübü, Bornova Belediyespor ile örnek bir iş birliğine imza atıyor.
  • Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde Pınar Karşıyaka ile mücadele eden kulüp, TBL Ligi’nde mücadele eden Bornova Belediyespor ile üç+üç olmak üzere toplam 6 yıllık bir iş birliği anlaşması imzaladı.
  • Kulüp, Bornova Belediyesi Karşıyaka adıyla TBL Ligi’nde mücadele edecek yeni takımı sayesinde daha fazla gencin profesyonel imkanlardan faydalanmasını sağlayarak, “yetiştiricilik” kavramına da sahip çıkıyor.
  • Besketbolda diğer belediye ve kulüplere de örnek olacak iş birliği anlaşmasını Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ ile Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı Turgay Büyükkarcı imzaladı.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de futboldan sonra en büyük kitle sporu basketbol. Türkiye, dünyanın en iyi 20 basketbol ülkesi arasında yedinci sırada. İlk üçte ABD, İspanya ve Arjantin var. Bu ülkeleri Litvanya, Yunanistan ve Rusya takip ediyor. Oysa 85 milyonluk Türkiye, en azından 11 milyonluk Yunanistan ve sadece 2,9 milyonluk Litvanya’dan çok daha iyi takımlar çıkaracak potansiyele sahip.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlara göre Türkiye’de toplam 9,2 milyon lisanslı sporcu bulunuyor. Basketbol, 286 bin sporcu ile en çok lisansı elinde bulunduran beşinci branş. Buna karşılık profesyonel liglerimizde ve yurtdışında oynayan sporcu sayılarımız sınırlı. Peki, sorun nerede? Elbette sorun dönüp dolaşıp sporcu altyapısının doğru işlememesine dayanıyor. Çözüm aslında hepimizin bildiği gibi elimizi taşın altına koyarak, yatırım yaparak ve en zoru seçerek, altyapıdan daha çok sporcu yetişmesini sağlamak…

Türkiye’nin en köklü kulüplerinden olan Karşıyaka Spor Kulübü (KSK), bu anlamda önemli bir iş birliğine imza attı. Profesyonel liglere daha fazla sporcu yetiştirmek ve İzmir’i gerçek anlamda bir basketbol şehri yapmak üzere Basketbol Süper Ligi’nin bir alt kategorisi olan Türkiye Basketbol Ligi’nin önemli takımlarından Bornova Belediyespor ile güç birliğine giden Karşıyaka SK, hem bünyesindeki gençlerin daha fazla maç yaparak deneyim kazanmalarını sağlayacak hem de üst liglere basketbolcu yetiştirecek. Bornova Belediyesi ile üç + üç yıl olmak üzere toplam 6 yıllık bir işbirliği anlaşması imzalayan Karşıyaka Spor Kulübü’nün yeni takımı bu sezon Türkiye Basketbol Ligi’nde Bornova Belediyespor Karşıyaka adıyla mücadele edecek.

İki takım arasında imzalanan iş birliği anlaşması için İzmir’de düzenlenen törene Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı Turgay Büyükkarcı, Altay Spor Kulübü Başkanı Özgür Ekmekçioğlu ve İzmirli iş insanları katıldı.

Türk Milli Takımı’na yetenekli basketbolcular kazandırmak için imza atıyoruz

İmza töreninde konuşan Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, Karşıyaka Spor Kulübü ile Bornova Belediyespor arasında imzalanan iş birliği ile hedeflerinin, maç kazanmaktan ziyade gençleri kazanmayı hedeflediğini belirtti. İduğ, “Yerel yönetimlerin asla kulüplerle rekabet etmemesi gerekir. Çünkü bu işlerin kurumsal olması lazım. Sürdürülebilirlik çok önemli. Bu nedenle belediyelerin ana amacı tesisleşen, yetiştiren ama kulüplerle yarışmayan bir sportif bakış açısını geliştirmektir. Bizim de temelde yapmaya çalıştığımız budur. Türk basketboluna altyapıdan yabancılarla rekabet edebilecek gençleri yetiştirmek için varız. Biz Bornova Beledisyespor olarak aslında Türk basketbolda marka olmuş usta bir takıma altyapıdan oyuncu yetiştirmek, Türk Milli Takımı’na yetenekli basketbolcular kazandırmak için imza atıyoruz. Bu imzaya vesile olan herkese yürekten teşekkür ediyorum ve Bornova Belediyesi olarak Türk sporuna hangi dalda olursa olsun destek vermeye devam edeceğimizin altını bir kız daha çizmek istiyorum. Bu sezon attığımız her sayı için de bir fidan dikme sözü veriyoruz” dedi.

Türk basketboluna “İzmir Modeli”ni kazandıracağız

Gelecek yıl 110’uncu yaşını kutlayacak Karşıyaka Spor Kulübü’nün 55 yıllık köklü bir basketbol geçmişi olduğuna işaret eden Başkan Turgay Büyükkarcı, bu modelin Türkiye’deki diğer kulüp takımlarına da örnek olması gerektiğini söyledi. “Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde liderliğe oynayan ve geçtiğimiz yıl FIBA Avrupa Şampiyonası’nda ikinci olan Pınar Karşıyakamız, pilot takımı Bornova Belediyesi Karşıyaka ile İzmir’in gerçek anlamda bir basketbol şehri olması için omuz omuza çalışacak” diyen Büyükkarcı, iş birliğinin nedenlerini ve gelecek hedeflerini şöyle anlattı:

“Basketbolu İstanbul dan çıkarıp Anadolu’ya taşıyan ve oradan da Avrupa liglerinin en üst sıralarına çıkaran bir kulübüz. Dolayısıyla, diğer Anadolu kulüplerine karşı da bir misyonumuz var. Basketbolda yetenek gelişiminde en önemli sorun Avrupa’nın en güçlü ulusal liglerinden Basketbol Süper Lig takımlarının genç yeteneklerine tecrübe kazanmaları için süre veremiyor olması. Bu da onların üst düzey rekabetçi deneyim kazanmalarının önündeki en büyük engel. Bornova Belediyesi büyük özverilerle çok başarılı bir takım oluşturdu ve Süper Ligin bir alt liginde yarışacak duruma getirdi. Bundan sonrası ise bize emanet. Süper Lig’de yer bulamayan sporcularımız daha fazla maç yapma ve deneyim kazanma imkanına kavuşacak. Altyapıdan gelen genç arkadaşlarımız ise profesyonel kadrolarla çalışma fırsatı bulacak. Buradan çok başarılı sporcuların Pınar Karşıyaka’ya, yurtdışına ve sonucunda da A Milli takıma uzanacaklarına yürekten inanıyorum. Umuyorum ki, basketbola bir “İzmir Modeli” kazandırmış olacağız.”

Yetiştiricilik kavramına sahip çıkıyoruz

Bu iş birliği ile basketbolda “yetiştiricilik” kavramına sahip çıktıklarını kaydeden Büyükkarcı, “Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, ki kendisi de eski sporcudur, Karşıyaka’nın profesyonelliğinden faydalanarak kendi ilçesindeki gençlerin çok daha büyük hayaller kurmasını sağladı. İzmir’in basketbol şehri olması için büyük bir adım atıyoruz. 12 – 13 yaşında bize gelen genç bir sporcu, profesyonel kadroların gözetimi altında 6 yıl geçirdikten sonra 18 – 19 yaşında başarılı bir sporcu olarak hayallerinin peşinden gidecek. Spor kulüplerinin varlık sebebi olan sporcu yetiştirmek için çok büyük bir fırsat. Belediyecilik tarafından bakarsak, kulüp – belediye ilişkisini daha profesyonel hale getirmiş olacağız. Kulüpler bugüne kadar belediyelerden tek taraflı, saha ya da sponsorluk istiyordu. Şimdi kulüp diyor ki, bizim profosyonelliğimiz ile sizlerin amatörlüğünüzü bir araya getirelim, güçlü yönlerimizin yarattığı sinerji ile bu çocukları alıp yetiştirelim. Bu oluşum, bir spor kulübü ile bir belediyenin yapması gereken ve önceliği olan sosyal sorumluluğu içinde barındıran bir iş birlikteliği. Biz de buna imza attık” şeklinde konuştu.

Karşıyaka da Bornova da Türk Basketbolu da kazanacak

Belediyeler ile spor kulüpleri arasındaki işbirliklerinin artarak devam edeceğine inandığını belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Bornova Belediyespor Karşıyaka projesinin ülke basketboluna önemli bir katkı sağlayacağını belirtti. Tugay, ‘’Karşıyaka, basketbolda önemli bir ekol; Bornova Belediyesi ve Karşıyaka Spor Kulübü arasındaki bu değerli işbirliği sonrasında Karşıyaka da Bornova da Türk Basketbolu da kazanacak’’ dedi.

Üniversiteli gençleri Bornova Belediyespor Karşıyaka’ya bekliyoruz

Bornova’da bulunan sadece Ege Üniversitesi’nde 60 bin öğrenci olduğuna dikkat çeken Bornova Belediyesi Karşıyaka Basketbol Şubesi Başkanı Hakan İnan da, “Hedefimiz bu bölgede okuyan gençlerimizi de basketbolla tanıştırmak ve yetiştirmek. Bu proje, Bornova’da ve İzmir’de etkilenecek tüm paydaşların, özellikle eğitim kurumları ve üniversitelerin, STK’ların, spora gönül vermiş tüm şirketlerin desteği ile bütünlük kazanacak ve Türkiye’de bir ilk olacak. Hedefimiz bunu çevre illere de yayarak tüm Ege Bölgesi’ne açılmak. Biz Karşıyaka Spor Kulübü olarak bugüne kadar ülkemizde basketbol altyapısına önemli katkılar sağladık, bu projenin de Türkiye sınırlarını aşarak dünyaya örnek olmasını hedefliyoruz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Spor Haberleri

Kış Spor Okulları Çocukları Bekliyor – İnternet Haber

Aliağa Belediyesi tarafından düzenlenen Kış Spor Okulları’na kayıtlar başlıyor. 20 Eylül 2021 Pazartesi günü başlayacak olan kayıtlar 30 Eylül …

Published

on

By

Aliağa Belediyesi tarafından düzenlenen Kış Spor Okulları’na kayıtlar başlıyor. 20 Eylül 2021 Pazartesi günü başlayacak olan kayıtlar 30 Eylül 2021 Perşembe günü sona erecek. Kurslara katılmak isteyen çocuklar müracaatlarını Aliağa Gençlik Merkezi’ne yapabilecek. Kurs kayıtlarında kontenjanlar sınırlı tutulacak.

Çocukların okul dışında kalan zamanlarını verimli değerlendirebilmeleri ve sportif becerilerini artırabilmeleri amacıyla çalışmalarını sürdüren Aliağa Belediyesi, yeni eğitim-öğretim yılının başlaması ile birlikte ‘2021-2022 Kış Spor Okulları’ dönemini de başlatıyor. Aliağa Belediyesi tarafından açılacak spor okullarında çocuklar, alanında deneyimli spor antrenörleri eşliğinde istedikleri branşta spor yapma imkanı bularak kendilerini hem zihinsel hem de bedensel olarak geliştirebilecek.

Aliağa Belediyesi Spor Tesisleri ve Aliağa Gençlik Merkezi’nde verilecek kurslarda çocuklar; Futbol (2010-2014 doğumlular), Voleybol (2010-2014 doğumlular), Karate (2010-2015 doğumlular), Basketbol (2010-2014 doğumlular) Güreş (2010-2013 doğumlular) ve Jimnastik (2014-2018 doğumlular) branşlarında eğitim görecek.

KAYIT TARİHLERİ

Aliağa Gençlik Merkezi’ne yapılacak başvurularda yoğunluğun oluşmaması adına kayıt tarihleri şu şekilde planlandı:

20-21 Eylül: Futbol, Güreş, Karate

22-23 Eylül: Basketbol, Jimnastik, Voleybol

24 Eylül: Plates, Aerobik

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Spor Haberleri

Tekfen Holding, Darüşşafaka’ya başarılı bir sezon diliyor – İnternet Haber

2018-2021 yılları arasında, geçtiğimiz 3 sezon boyunca Darüşşafaka Basketbol A Takımı’nın ana sponsoru Tekfen Holding, iş birliği süresinin sona …

Published

on

By

2018-2021 yılları arasında, geçtiğimiz 3 sezon boyunca Darüşşafaka Basketbol A Takımı’nın ana sponsoru Tekfen Holding, iş birliği süresinin sona ermesiyle sahalara veda ediyor. Eğitim alanında Tekfen Vakfı aracılığıyla Darüşşafaka’ya desteğini sürdürmeye devam eden kurum, Eylül ayı itibarıyla parkelerde ter dökecek başta Selçuk Ernak koçluğundaki Karapanterler olmak üzere, tüm basketbol camiasına 2021-22 sezonunda başarılar diliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Spor Haberleri

Cisco sürücüsüz otomobil yarışı çağını başlatıyor – İnternet Haber

Cisco’nun akıllı ağ teknolojisiyle desteklenen gerçek boyuttaki bir elektrikli yarış arabası piste çıktı. 82 km uzaktaki bir simülatörden, DTM …

Published

on

By

Cisco’nun akıllı ağ teknolojisiyle desteklenen gerçek boyuttaki bir elektrikli yarış arabası piste çıktı. 82 km uzaktaki bir simülatörden, DTM Trophy şampiyonu Tim Heinemann’ın Cisco destekli sistemle kumanda ettiği araba saatte 200 km hıza ulaştı.

ALMAN touring otomobilleri şampiyonası DTM (Deutsche Tourenwagen Masters), Schaeffler ve Riedel Networks iş birliğinde gerçekleştirilen tarihi turla büyük ilgi çekti. 2 Eylül 2021’de Spielberg’deki (Avusturya) Red Bull Ring’de yapılan turda DTM elektrikli demo aracı, 4.326 metre uzunluğundaki pistte yarıştı. Yarışın en ilginç yönlerinden biri, sürücü koltuğunun boş olmasıydı. Çünkü aracı, DTM Trophy şampyionu Tim Heinemann piste tam 82 km uzaklıktaki Graz şehrinden, son teknoloji ürünü bir simülatörün içinden, Cisco’nun sağladığı görüntü, iletişim ve sinyal sistemi aracılığıyla yönetiyordu.

Cisco Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Başkan Yardımcısı Reem Asaad, konu hakkında şunları söyledi: “DTM’in Elektrikli Demo aracının Red Bull Ring pistinde başarıyla uzaktan yönetilmesi, etkinliğe katılan herkeste büyük heyecan uyandırdı. Cisco’nun görüntü, iletişim ve uzaktan araç kontrolü sinyallerinin mümkün olan en yüksek güvenilirlikle neredeyse ışık hızında iletilmesini sağlayan ağ teknolojisinin hızı ve güvenilirliği, bu sürüş performansının başarısında oldukça önemli bir rol oynadı. Cisco olarak teknolojinin elektrikli, otonom ve uzaktan yönetilen araçları hayata geçmesini sağlayacak kadar geliştiğini gösterdiğimiz bu etkinliğin bir parçası olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.”

Radyo kumandalı oyuncak otomobillerin aksine bu gelişmiş, tam ölçekli, elektrikli otomobil proje lideri Schaeffer iş birliğiyle DTM teknisyenlerinin eseri. Kullanılan teknolojiyi Cisco, iletişim ağını ise Riedel Networks sağladı. Daha önce de denenen tam ölçekli, uzaktan kumanda edilen yarış aracının bir pistte güvenli şekilde sürülmesinde ve bu alanda ilerleme sağlanabilmesinde hayati öneme sahip konu, hızlı tepki veren ve güvenli bir bağlantının olmasıydı.

Aracın iletişim mimarisi, Cisco Yazılım Tanımlı Geniş Alan Ağı (SD-WAN) tarafından kontrol edilen ve MPLS (Çoklu protokol Etiket Anahtarlama) üzerinden Catalyst 8300 uç yönlendiricilerdeki doğrudan fiber birincil bağlantı ile yönetilebilecek biçimde tasarlanıp uygulandı. Hızlı ve son derece güvenilir bir bağlantı olanağı sunan bu sistem, Cisco müşterilerinin Cisco SD-WAN mimarilerinde MPLS üzerinden seçili uygulamaları çalıştırmak için tercih ettiği bir çözüm.

Cisco Catalyst 8300 Serisi Uç yönlendiricileri güvenli, yüksek performanslı ve güvenilir bir bağlantı sunan çok çekirdekli mimari ve donanım hızlandırmalı şifreleme kabiliyetlerine sahip. Araç ile uzak sürüş simülatörü arasında gerekli operatör sınıfı (99.999) kullanılabilirlik sunan bu teknoloji, güvenilir veri iletimi sağlanmasında önemli rol oynadı.

Bu mimari aynı zamanda nadiren karşılaşılan bir durum olarak MPLS’nin devre dışı kalması olasılığına karşı yedekli olarak tasarlandı. Bağlantının kesintisiz çalışmasını sağlamak için yerleşik bir 5G bağlantı içeren Cisco Catalyst Hücresel Ağ geçitleri devreye girmek için hazır bekler. Gerekli durumlarda SD-WAN üzerinden devreye giren 5G, 3,3 Gbps hızına kadar çok gigabit’li bağlantıyla birincil veri aktarım ortamı sağlar.

Riedel ağı uzaktan direksiyon kontrolünü desteklerken araçtan sürücüye ve sürücüden yarış pistindeki pit görevlisine görüntü aktarımı sağladı. Ağ ayrıca diyafon sistemi işlevi sağlıyordu.

Uzaktan yönetilen aracın başarısı, Cisco’nun SD-WAN teknolojisinin yapabileceklerini gözler önüne seriyor. Bu teknoloji, ulaşım hizmetlerinin her türlü kombinasyonunun sağladığı esneklikten faydalanarak kullanıcıların optimize bir deneyimle herhangi bir yerden verilere ve uygulamalara güvenli bir biçimde bağlanmasına olanak tanıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending