Connect with us

Gündem

Geleceğe umutla açılan kapı: 90. İzmir Enternasyonal Fuarı

2021 yılının son çeyreğine girerken “90 Yıldır Birlikte Kutluyoruz”, “Geleceği İzmir’de Birlikte Kuruyoruz” sloganları ile düzenlenen İEF, 2022 …

Published

on

2021 yılının son çeyreğine girerken “90 Yıldır Birlikte Kutluyoruz”, “Geleceği İzmir’de Birlikte Kuruyoruz” sloganları ile düzenlenen İEF, 2022 yılı için umudun ve coşkunun adresi oldu.

Behçet Uz’un mirası Kültürpark’ta düzenlenen cumhuriyetin fuarı, 90’ıncı yaşında geleneği gelecek ile buluşturdu. 90 yıldır dünyanın tarihsel ve ekonomik hafızasını içinde barındıran, aynı zamanda Türkiye’nin kültürel değerlerini aynı çatı altında toplayan fuar; yeni yaşında da bu misyonuna kaldığı yerden devam etti. Son iki yılda küresel değişim ve dönüşümlere sahne olan dünyanın mevcut koşullarını değerlendiren fuar, geçmiş değerlere ayna tutarak geleceğe açılan önemli bir kapı oldu.

Ziyaretçilerine, hepimizin özlediği keyif ve eğlence dolu günleri yeniden sunan fuar; 10 gün boyunca kültürün, sanatın, teknolojinin ve ticaretin merkezi oldu. Kültürpark’ta 3-12 Eylül 2021 tarihleri arasında düzenlenen 90. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda, 62 ilden 211 katılımcı yer alırken; 500 binin üzerinde ziyaretçi sayısına ulaştı.

Dünya kentlerinin ortak geleceği, bu sene İzmir’de yazıldı

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) Kültür Zirvesi’nin dördüncüsü, Türkiye’de ilk kez İzmir’de düzenlendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin büyük mücadeleler sonucu kazandığı bu küresel etkinlik, 9-11 Eylül 2021 tarihlerinde Kültürpark’ta yapıldı. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın kuruluş vizyonu ile uyumlu olan “Geleceği İzmir’de Kuruyoruz” temasıyla düzenlenen zirvede, pandemi sonrası kentlerin geleceği için yol haritası hazırlandı. Amerika, Arjantin, Çin, İngiltere gibi ülkeler başta olmak üzere 62 ülkeden belediye başkanları ve yerel liderler, akademisyenler, aktivistler, sivil toplum kuruluşları, kültürel ağlar ve paydaşlar sürdürülebilir kalkınmada kültürel politikaların yerini tartışmak için bir araya geldi.

İzmir İş Günleri’nde iklim krizine küresel çözümler

İzmir Enternasyonal Fuarı dahilinde, 2-3 Eylül tarihlerinde online olarak 8 ülkeden bakanlık düzeyinde konuşmacı katılımı ile gerçekleştirilen 7. Uluslararası İzmir İş Günleri’nin bu seneki teması, “Ticaret ve Lojistik Ekseninde Döngüsel Ekonomi ve Yeşil Mutabakat” oldu. Pandeminin de ötesinde, dünyanın karşı karşıya kaldığı en ciddi küresel tehlike olarak görülen “iklim krizi” için dünya genelinde geliştirilen stratejiler, Uluslararası İzmir İş Günleri’nin konusu oldu. Döngüsel ekonomi, yeşil kalkınma, iklim değişikliği, AB Yeşil Mutabakatı gibi önemli konularla ilgili küresel ve yerel eğilimler hakkında fikir alışverişi yapılan İzmir İş Günleri’ni 25 ülkeden 2 bin 245 kişi takip etti.

Azerbaycan’dan, Arnavutluk’tan, Endonezya’dan, Hollanda’dan, Katar’dan, Macaristan’dan, Sırbistan’dan ve Türkiye’den bakanlık düzeyinde konuşmacıların katıldığı oturumlar; T. C. Ticaret Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZFAŞ, tarafından İzmir Ticaret Odası (İZTO), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), İzmir Ticaret Borsası (İTB), Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi (İMEAK), Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) ve İzmir Vakfı iş birliğiyle düzenlendi.

İzmir Enternasyonal Fuarı’nda neler oldu?

90. İzmir Enternasyonal Fuarı; on gün boyunca teknoloji, ticaret, kültür, sanat ve eğlencenin merkezi oldu. Fuarda her yaş grubuna hitap eden 12 ana başlık altında 70’i aşkın etkinlik düzenlendi. Ünlü sanatçıların sahne aldığı konserler, 20. Sinema Burada Festivali, Kitap Sokağı ve Yüz Yüze Sohbetler, çocuklar ve yetişkinler için oyun alanları, spor alanı, bilgi yarışması, özel sergileri, kültürel ve sanatsal etkinlikler ziyaretçi akınına uğradı. Lozan kapısı girişine kurulan çarşıda ziyaretçiler, fuara yönelik anılarını pekiştirecek hediyelik eşyalar satın alma fırsatı yakaladı. Kitap Sokağı alanındaki yayınevleri ise, hem imza günleri düzenledi hem de fuar ziyaretçilerine özel indirimleri ile kitap severlere güzel birer sürpriz yapmış oldular.

Kültürpark’ta kültür konuşuldu

Kültürpark; İzmirlilerin sosyal ve kültürel yönden beslendiği bir alan olmaya tam doksan yıldır devam ediyor. Bu kapsamda, Yunuslu Havuz yanında yer alan “Yüz Yüze Sohbetler” etkinlik alanında, birbirinden ünlü yazar, şair, söz yazarı, yönetmen, besteci, belgesel yönetmeni ve akademisyen fuar ziyaretçileri ile buluştu.

Fuar ayrıca dünyaca ünlü sergilere de ev sahipliği yaptı. Belenco ile “Refik Anadol Bosphorus” Sergisi, “Artifex Ludens Sanatla Oyun” Sergisi, 1875 Kara Sinan’a Merhaba Karikatür Sergisi, İş Bankası – “Büyük Zafer’in 100. Yılına Doğru İstiklal” Sergisi ile Lozan kapısı girişinde ziyaretçileri karşılayan 90. İEF Tarihi Sergisi fuar süresince göz doldurdu.

Fuarda ilk kez oyun ve teknoloji festivali yapıldı

Modern dünyada yaşanan gelişmeleri Türkiye’ye yaymayı kendine amaç edinen İzmir Enternasyonal Fuarı, değişen dünya koşullarına ayak uydurdu. Bu sebeple bilişim ve girişimciliğe yatırım yaptı.

Oyun sektöründe yer almak isteyen genç girişimcilerin başarılı oyun startupları kurmalarını sağlayan ve onları profesyonelleştirerek dünyaya açılmalarına öncülük eden “Intel ESL Oyun Festivali”, İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında düzenlendi. Festival kapsamında konsol turnuvaları, Mağara Game Jam ve seminerler ile çeşitli etkinlikler yapıldı. Fuarda ayrıca, Next Game Startup Girişimcilik Yarışması’nın finalistleri belli oldu. Yarışma kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kazananlara toplam 60 bin Türk Lirası ödül verilirken; Digi Game tarafından ise 150 bin Türk Lirası değerinde pazarlama ve operasyon desteği sağlandı.

Tüm kulüpler Kültürpark’ta yan yanaydı

Türkiye’nin geleceği için kritik önem taşıyan spor kültürünü desteklemeye yönelik etkinlikler, 90’ıncı yılında İzmir Enternasyonal Fuarı’nda ön plana çıktı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Daire Başkanlığı tarafından kurulan spor alanı; İzmirspor, Altay, Göztepe, Altınordu, Arkas, Karşıyaka Spor Kulüpleri ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübünü aynı anda ağırladı. Yaklaşık iki bin metrekarelik çim alanda kulüplerin hepsi judo, jimnastik, okçuluk, futbol, voleybol, basketbol gibi farklı spor dallarında etkinlikler düzenledi. Göl alanında ilk defa su sporları ve aktiviteleri yapıldı. Arkas Yelken Kulübü ve Karşıyaka Yelken Kulübü tarafından organize edilen su aktivitelerinde, uzaktan kumandalı maket yat yarışı, kano ve yelken aktiviteleri düzenlendi. Spor alanında ayrıca, ünlü spor insanlarının katılımı ile kültürel gelişmişliğin en büyük göstergelerinden biri olarak kabul edilen spor kültürü ve sportif faaliyetlere yaklaşımlar üzerine söyleşiler düzenlendi.

Eylül demek fuar demek, fuar demek konser demek

İzmirliler, Eylül akşamlarında keyif dolu anlar yaşamak için fuar konserlerinde buluştu. Uzun yıllardır fuarın vazgeçilmezi olan Çim Konserleri’nde günün yorgunluğunu atan ziyaretçiler, Mogambo Geceleri’nde ise nostaljik ve modern müziklerden oluşan karma seçkilerde doyasıya eğlendi. İzmir’de Eylül akşamları, fuar konserleri ile özlenen neşesine kavuştu. 4 Eylül’de başlayan konserlerde Çim Sahnesi sırasıyla; Şevval Sam’ı, Gazapizm’i, Cem Adrian’ı, Tan Taşçı’yı, Duman’ı, Hakan Altun’u konuk ederken; İrem Derici’yi, Mehmet Erdem’i ve Simge Sağın’ı da Migros sponsorluğunda sevenleriyle buluşturdu. İzmir Fuarı’nın nostaljik sahnelerinden olan Mogambo’da da sırasıyla; Fatih Erkoç, Yaşar, Ayhan Sicimoğlu, Bülent Ortaçgil, Nükhet Duru, Ceylan Ertem ve Sena Şener yer aldı. Her gece “Müzikallerden Seçmeler” isimli gösterisi ile Volkan Severcan ve ekibi ziyaretçileri geçmişe götürdü. Açıkhava Tiyatrosu’nda sahne alan Anadolu Ateşi ise, Ege’ye ve İzmir’e özel olarak hazırladıkları koreografileri ile İzmirlilere unutulmaz bir gece yaşattı.

Sinemaseverler İzmir Sanat’ta buluştu

Sinema dünyasının vazgeçilmezi olan “Sinema Burada Festivali”, zengin içeriği ve birbirinden değerli gösterimleri ile 20’nci kez Kültürpark’ta gerçekleşti. Toplam 10 filmin gösterimi, fuarın büyülü ortamında, yıldızların altında açıkhavada gerçekleştirildi. Sinemaseverler, gösterimlerin yanı sıra filmler hakkında değerlendirme yapabilmek için oyuncu ve yönetmenler ile festival kapsamında yapılan söyleşilerde bir araya geldi. 20. Sinema Burada Festivali bu yıl da ödüllü senarist ve yönetmenleri ağırlarken; film gösterimleri ve söyleşileri ile izleyiciden büyük ilgi gördü.

Fuarda geçmişe yolculuk

Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’nda yapılan açılışın ardından fuar ziyaretçilerine özel hologram gösterisi sergilendi. Hologramda, geçmiş yıllara ait fuar görüntüleri ve Zeki Müren, Barış Manço gibi fuara katılan yeri doldurulmaz sanatçıların yer aldığı videolar gösterildi. Gölet üzerinde büyük bir alana yansıtılan görüntüler, ziyaretçilere duygu dolu anlar yaşattı.

Kültürpark’ta sefer yapan “Nostaljik Tramvay” büyük ilgi gördü. “Çiğdem” ve “Boyoz” isimli nostaljik tramvaylar, fuar misafirleri tarafından büyük ilgi gördü. Kültürpark içinde eski rotasını turlayan tramvaylar, hatıra fotoğrafı çektirmek isteyenlerin gözdesi oldu.

Mikrop Hikmet ile Zamana Yolculuk etkinliğinde ise; Göksenin Çakmak, Mikrop Hikmet ve Melis Fırat, Zeki Müren’in şiir ve şarkılarıyla izleyenleri geçmişe doğru nostaljik bir yolculuğa çıkardı. Programda Zeki Müren’in yakın dostu Göksenin Çakmak, yine Zeki Müren’le arkadaşlık etmiş Türkiye Meclis Üyeleri Birliği Genel Başkanı Yalçın Kocabıyık ve İzmirli sanatçı Melis Fırat; Zeki Müren’in şarkılarıyla izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı. Fuar ziyaretçileri, eski fuar günlerindeki kadar eğlendikleri için mutlu olduklarını dile getirerek seneye tekrar gelmek için heyecan duyduklarını belirtti.

Farklı yörelerin değerleri fuarda sergilendi

İzmir Büyükşehir Belediyesi ise bu yıl fuara “cittaslow” teması ile katıldı. Dünyanın en büyük gıda fuarı olan Terra Madre’nin 2022 yılında İzmir’de “Terra Madre Anadolu” adıyla düzenleneceği fuarın tanıtımı ise yine İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında gerçekleşti.

Fuar kapsamında Uzun Havuz yanında kurulan “Belediyeler Sokağı”, il ve ilçe belediyelerinin tarihi ve kültürel miraslarını tanıtmasına olanak sağladı. Burdur, Edirne, Hatay, Bayraklı, Bornova, Buca, Dikili, Foça, Karşıyaka, Konak, Menderes, Narlıdere, Ödemiş, Seferihisar, Torbalı ve Urla belediyelerinin katılımı ile gerçekleşen alanda, aynı anda farklı yörelerin tarihi ve kültürel değerleri sergilendi. Fuarda kurulan yemek alanında ise; Adana, Afyon, Aksaray, Ankara, Antakya, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bayburt, Bitlis, Bolu, Bursa, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Erzincan, Erzurum, Hatay, Giresun, Gaziantep, Gümüşhane, Isparta, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Kahramanmaraş, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Tokat, Uşak, Urfa, Van gibi birbirinden lezzetli yöresel tatlara sahip kentlerin mutfakları fuar ziyaretçileriyle buluştu.

Fuar kapsamında belediyeler, eğitim, el sanatları, gıda ve gıda teknolojileri, hediyelik eşya, IT teknolojileri, iletişim – telekomünikasyon, kamu, kimya – boya, kitap, kozmetik, otomotiv, sağlık, spor, vakıf ve yazılım alanlarında stantlar kuruldu.

2022’ye dair umut dolu başlangıç

Geleneği gelecek ile buluşturan İzmir Enternasyonal Fuarı, 90’ıncı yaşında bugüne kadar bünyesinde yaşattığı tüm değerleri fuar ziyaretçilerine aktarmaya devam etti. Geçmişe ayna tutarak geleceğe ışık saçan fuar, yaklaşan kış ayları ve 2022 yılı için de umudumuzun her zaman canlı kalması gerektiğini bizlere hatırlattı.

Sponsorlar Folkart ve Migros

Bu yıl 90. kez yapılan İzmir Enternasyonal Fuarı; İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ tarafından düzenlendi. 3 – 12 Eylül tarihleri arasında yapılan fuarın ana sponsoru Folkart, etkinlik sponsoru ise Migros oldu.

Pandemi önlemleri için sıkı takip

90. İEF’de etkinlikler; pandemi koşulları gereklerine uygun TSE güvenli hizmet belgesi kapsamı ile düzenlendi. Ziyaretçi girişleri maskeli, kapalı alanlarda HES kodu alınarak ve alan yoğunluğuna göre kontrollü olarak sağlandı. Fuar, Dünya Sağlık Örgütü, T. C. Sağlık Bakanlığı ve TOBB kuralları doğrultusunda yapıldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Esnafın dilinde tek cümle: gidişat iyi değil!

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Adıyaman Küçük Sanayi Sitesi’ndeki esnafları tek tek ziyaret …

Published

on

By

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Adıyaman Küçük Sanayi Sitesi’ndeki esnafları tek tek ziyaret ederek yaşadıkları sorunları yerinde ve ilk ağızdan dinledi. Tutdere gerçekleştirdiği ziyaretler sonrası, “Esnafın dilinde tek bir cümle var: ‘Gidişat iyi değil, zamlar ve enflasyon belimizi büktü.’ diyorlar.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Milletvekili Tutdere’nin Adıyaman Küçük Sanayi Sitesi’ne gerçekleştirdiği ziyaretlere CHP Adıyaman İl Başkanı Burak Binzet, Belediye Meclisi Üyesi Erdoğan Şahin, CHP Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Buluş, İl Başkan Yardımcıları Hüseyin Gazi Işık ve İsmet Tanrıverdi ile parti yöneticileri eşlik etti.

Esnaf BAĞ-KUR Borcunu Ödeyemediği İçin Hastanelere Gidemiyor

Geçim sıkıntısı çektiğini, BAĞ-KUR’a olan borçlarından dolayı da muayene dahi olamadığını ifade eden kaportacı esnafı, “30-40 bin lira BAĞ-KUR borcum var, bin lirasını dahi ödeyemiyorum. Dişimi çektirmem gerekiyor, ama hastaneye gidip dişimi çektiremiyorum. Çünkü ödeyemediğim prim borçlarımdan dolayı hastanelerde muayene olamıyorum.” dedi.

Ürünlere yüzde yüz oranında zam geldiğini, fabrikatörlerin kârı katlanırken küçük esnafın artık kendi yağında bile kavrulamadığını, borçlarının her geçen gün katlandığını söyleyen başka bir sanayi sitesi esnafı ise, “Geçen sene aküyü 300-350 liraya satıyordum, şu anda 600 liraya satıyorum. Ürünlere yüzde 100 zam geldi. Benim aldığım işçilik ücreti 10 yıldır aynı, işçilik ücretimi artıramıyorum, fakat sattığımız ürünlerin fiyatı sürekli artıyor. Fabrikatör zengin oluyor biz küçük esnaf ise yerimizde sayıyoruz. Maaşlara ufak zamlar yapılırken ürünlere yüzde yüz zam geliyor. Dolayısıyla çark dönmüyor, geçinemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

İktidar Esnafı Kaderine Terk Etti

Esnafın BAĞ-KUR’a olan borçlarını ödeyemediğini bundan dolayı hastane hizmetlerinden yararlanamadığını bizzat esnafımızdan dinledik diyen Milletvekili Tutdere, “Esnaflarımızın yarısından fazlası maalesef BAĞ-KUR’a olan prim borçlarını dahi ödeyemiyor. Bundan dolayı da esnafımız en temel insani hakları olan sağlık hakkına erişemiyor. Esnafımız hastanelere gidemiyor, muayene olamıyor, gerekli tedavilerini alamıyorlar. Üst üste gelen zamlar dolayısıyla fiyatları artırmak zorunda kalan esnafımız hem ürünlerini satamıyorlar hem de müşterilerine karşı mahcup oluyorlar. AKP iktidarı ise esnafımızın bu feryatlarını duymazdan geliyor. Esnafımızı adeta yok sayan iktidar, esnafı kaderine terk etti.” dedi.

Bu İşler Koltuğa Oturup Ahkâm Kesmekle Olmuyor

Yüksek enflasyon karşısında yurttaşların isyanlarını dile getirdiklerini, bu durumun tek sorumlusunun ise şahsım hükümeti olduğunu ifade eden Tutdere hükümete ve iktidar temsilcilerine seslendi: “Sokağa inip esnafın perişan halini görün. Bu işler koltuğa oturup ahkâm kesmekle olmuyor. İş yapamayan, para kazanamayan esnaf, ödenemeyen krediler, vergiler, primler, borçlar ve sürekli artan icralar esnafın belini bükmüş durumda. Bu mağduriyeti giderebilecek doğru düzgün bir destek paketi hazırlanıp bir an önce esnafın yarasına merhem olunmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Adıyaman Küçük Sanayi Sitesi’nde İşler Durma Noktasına Gelmiş Durumda

Adıyamanımızın adeta kalbi konumunda bulunan Adıyaman Küçük Sanayi Sitesi’ndeki esnafları teker teker ziyaret ederek farklı sektörden esnaflar ile bir araya gelip sorunları ilk ağızdan dinlediklerini aktaran Milletvekili Tutdere, “Adıyaman Küçük Sanayi Sitesi’nde çok acı bir tabloyla karşılaştık. Esnaflarımız özellikle hayat pahalılığından ve yedek parça bulamamaktan şikayetçiler. Günlük olarak değişen ve hızla yükselen fiyatları vatandaşa anlatamamaktan dertliler. Esnaflarımız ‘müşterilere fiyat verirken artık utanıyoruz.’ diyorlar. Toptancı esnafımızsa ‘Müşterilere parçaları satarken fiyat yüksekliğinin nedenlerini anlatmakta güçlük çekiyoruz’ diyorlar. Adıyaman Küçük Sanayi Sitesi’nde işler durma noktasına gelmiş. Esnaflarımız olan işten de kazanç elde edemiyor, kar sağlayamıyor ve kendi BAĞ-KUR’larını dahi yatıramaz hale gelmişler. Adıyaman Küçük Sanayi Sitesi esnafı özellikle iktidardan bu yüksek BAĞ-KUR primlerinin düşürülmesini istiyor, çünkü artık çocuklarımı doktora, hastaneye götüremez hale geldik diyorlar. Dişimiz ağrıyor ağrıyı bastırarak doktora bile gidemiyoruz diyorlar, bu çok acı bir durum.” ifadelerini kullandı.

Lüksten, Şatafattan Vazgeçip Ülkenin Kaynaklarını Esnaflarımıza ve Çiftçilerimize Aktarın

Zor koşullarda alın teri döken esnafların sesini kulak verin diyerek iktidara çağrıda bulunan Tutdere, “Adıyaman Küçük Sanayi Sitesi’ndeki esnaf iktidara şu çağrıyı yapıyor, ‘Duyun sesimizi, artık dayanacak gücümüz kalmadı, dayanacak takatimiz kalmadı.’ diyorlar. Esnaflarımızla birlikte iktidara biz de çağrı yapıyoruz; yağın içinde, güneşin altında, zor koşullarda alın teri döken bu esnaflarımızın sesini duyun, feryatlarına kulak verin. Esnaflarımızı ağır elektrik faturası yükünden, yüksek BAĞ-KUR prim ücreti yatırmaktan, hızla yükselen yedek parça fiyatlarından bu zamlardan kurtarın, bu zamlardan bu vatandaşlarımız çok çekti. Bu zamlar son bulsun ve bu zamlara karşı artık tedbir alın diyoruz. Artık lüksten, şatafattan vazgeçin ülkenin kaynaklarını esnaflarımıza ve çiftçilerimize aktarın. Anadolu’da, Adıyaman’da insanlarımızın yüzü gülsün diyoruz.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Gündem

Sarıgül oyunu Bolu’da kullanacak

Türkiye Değişim Partisi (TDP) üyeleri Genel Başkan seçimi için sandığa gidiyor. 81 ilde parti üyeleri kurulacak sandıklarda genel başkan için oy …

Published

on

By

Türkiye Değişim Partisi (TDP) üyeleri Genel Başkan seçimi için sandığa gidiyor. 81 ilde parti üyeleri kurulacak sandıklarda genel başkan için oy kullanacak.
TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül’de oyunu Bolu’da kullanacak.
Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Değişim Partisi (TDP) İl Başkanı Mithat Eser, Türkiye genelinde teşkilatlanma çalışmalarını çok kısa sürede tamamladıklarını belirterek, üyeleri oy kullanmak için parti binasına davet etti.
Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül’ün oyunu Bolu İl Başkanlığında kullanacağını dile getiren Başkan Eser, “Tüm Türkiye’de olduğu gibi Bolu’da de Genel Başkan seçimi için 19 Eylül 2021 Pazar günü üyelerimiz oy kullanacak. Genel Başkanımız Mustafa Sarıgül’de Pazar günü saat 14.00’te parti binamıza gelecek ve oyunu burada kullanacak. Tüm üyelerimizi hem Genel Başkanımızı karşılamaya hem de oy kullanmaya davet ediyor ve bekliyoruz” dedi.
TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül’ün adaylığını açıkladığını ifade eden Türkiye Değişim Partisi (TDP) İl Başkanı Mithat Eser, “Türkiye Değişim Partisi gerek tüzüğü gerekse parti içi demokrasi ile Türkiye’de ilklere imza atacak. Partimizdeki en yüksek rütbe, parti üyeliğidir. Parti yöneticilerini, milletvekili adaylarını, belediye başkan adaylarını ve Genel Başkanı delegeler değil, partiye kayıtlı üyeler seçer. Parti üyelerinden en çok oy alan, Kurultay’da Genel Başkanlığa aday olacak. Genel Başkan adaylığı yarışına partimizde her üye katılabilir. Genel Başkanımızı, Genel Kurultayda yapılacak seçimle belirleyeceğiz. TDP olarak Kurultayımızı 26 Eylül’de yapacağız” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Gündem

TKP İstanbul İl Başkanı Senem Doruk İnam: Kaybedecek zamanımız yok

Türkiye Komünist Partisi geçtiğimiz Pazar günü İstanbul Kartal’da “Şimdi Sosyalizm Zamanı” başlığında bir miting düzenlemişti. Mitingin ardından …

Published

on

By

Türkiye Komünist Partisi geçtiğimiz Pazar günü İstanbul Kartal’da “Şimdi Sosyalizm Zamanı” başlığında bir miting düzenlemişti. Mitingin ardından İstanbul İl Başkanı Senem Doruk İnam soL Haber Portalı’na değerlendirmelerde bulundu.

TKP’nin mitingi düzenleme amacı, miting çalışmalarının nasıl geçtiği ve İstanbul İl Örgütü’nün önümüzdeki dönemki çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Senem Doruk İnam, miting sırasında TKP üyesi sanatçı Orhan Aydın’a yönelik saldırıya ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

Röportajın tamamı şöyle:

‘Bizim silahımız bir arada oluşumuz’

TKP neden böyle bir miting düzenledi? Pandemi koşullarında böyle bir bir araya geliş nasıl anlamlandırıldı?

Bir yılı aşkın bir süredir pandemi koşullarında siyasi çalışmalarımıza devam ediyoruz. Salgın koşullarında emekçiler çok ağır bir tabloyla karşı karşıya kaldı. Çok fazla insanımız yönetilemeyen salgın nedeniyle hayatını kaybetti. Yoksullaşma, kuralsız çalışma, işsizlik tehdidi, pahalılık ile mücadeleyle günlerimiz geçiyor. Türkiye böylesi bir süreçten geçerken TKP emekçilerin bu karanlık düzene mahkum olmadıklarını hep birlikte haykırmak ve bunu görünür kılmak istedi. Çaresiz hissettirmek, yalnızlaştırmak düzen siyasetinin en büyük silahlarından biri. Bizim silahımız ise bir arada oluşumuz, birbirimizin elini tutmamız, omuz omuza gücümüzü paylaşmamız. Bu mitingin en büyük başarısı bu. Pazar günü binlerce insan düzen değişikliğini istediğini, emekçi halkımızın sosyalizme ihtiyaç duyduğunu tek bir ağızdan söyledi. Ve elbette salgın önlemlerine uymaya da özel bir önem verdik.

‘Çok sayıda mahallede artık TKP var’

Miting çalışmaları nasıl geçti? Bu koşullarda düşündüğünüz etkiye ulaştınız mı?

Özellikle son dönemde seçimlere ve kişilere sıkıştırılmaya çalışan bir siyaset tarzı moda oldu. Siyaset emekçilerden adlı adınca kaçırılıyor. Bu tarzı reddeden bir örgütlenme ile miting çalışmalarımızı kurguladık. Emekçilere siyasetin yaşamlarının merkezinde durduğunu hissettirdik. Siyaset mahallelerde, fabrikalarda, işyerlerinde, okullarda. TKP’de tam da bu noktalarda çalışmalarını yoğunlaştırdı. TKP’nin sesini var edebileceğimiz her mahalleye girdik, dostlarımızla yan yana geldik. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz, çok sayıda mahallede artık TKP var. Üyeleriyle, gönüllüleriyle, dostlarıyla, semt evleriyle, kadın dayanışma komiteleriyle, esnafıyla, muhtarıyla. Bunu daha da ilerleteceğiz.

‘TKP emekçilerin arasında etkisini ve örgütlülüğünü arttırıyor’

Miting geride kaldı. Şimdi ne var TKP İstanbul örgütünün gündeminde?

Eylül ayı içerisinde İstanbul’da beş yeni semt evimiz açılıyor. Mahallelerde, o mahallenin esnafıyla, doktoruyla, öğretmeniyle, muhtarıyla birlikte mücadele ettiğimiz dayanışma komitelerinin sayısını arttırıyoruz. Kadın dayanışma komitelerimiz yaygınlaşıyor. Mitingde gördünüz, çok sayıda emekçi kendi talepleriyle miting alanındaydı. Belediye işçileri, tekstil işçileri, inşaat işçileri, banka emekçileri, market ve kafe çalışanları, motokuryeler, göçmen işçiler…TKP emekçilerin arasında etkisini ve örgütlülüğünü arttırıyor. Pazar günü yaptığımız miting bunun görünmesi için de çok önemliydi ama biliyoruz asıl bundan sonrasında TKP’nin yapacakları belirleyici olacak.

‘Biz bu ülkeyi yönetmeye adayız, emekçilerin iktidarını kuracağız’

Mitingin başarılı olduğunu düşünüyor musunuz?

Biraz önce ifade etmeye çalıştım. Binlerce insanın hep bir ağızdan şimdi sosyalizm zamanı demesi, düzen değişikliği talebi bizim için çok anlamlıydı. Ayrıca çok etkili ve güçlü bir miting programı vardı. Sanatçı dostlarımız her birimize, mitinge katılan herkese umut aşıladı. Mitingin çıktısı büyük bir siyasi irade ve güç. Mitingde ortaya çıkan gücü, güveni ve umudu yaygınlaştırmak ve etkisini arttırmak için vakit kaybetmeksizin çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Gericilik, yobazlık vakit kaybetmiyor, sömürü vakit kaybetmiyor. Bizim de kaybedecek zamanımız yok. İstanbul’da ulaştığımız emekçi sayısını, genç sayısını, kadın sayısını artıracağız. Örgütlülüğümüzü gün gün büyüteceğiz. Emekçileri kahraman aramaya iten siyaset tarzını da reddediyoruz. Gericiliğe, sömürüye, insanlık dışı bu düzene mahkum olmadığımızı biliyoruz. Açılacak semt ve işçi evlerimiz, kurulacak kadın dayanışma komitelerimiz, her gün aramıza katılan TKP gönüllüleri ile önümüzdeki süreçte TKP’yi çok daha fazla güçlendireceğiz. Biz bu ülkeyi yönetmeye adayız. Emekçilerin iktidarını kuracağız.

‘Bu saldırıya en güzel yanıtı miting günü TKP’ye katılan yeni üyelerimiz verdi’

Miting sırasında parti üyesi sanatçı Orhan Aydın’a bir saldırı oldu. Parti olarak bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

TKP mitingle ilgili kendi güvenliğini ayrıntısıyla aldı ancak buna rağmen bu saldırı oldu. Bu alçakların tuvalette arkadan saldıracağını hesaba katmamışız. Bu saldırı uzun süredir gericiler tarafından tehdit edilen Orhan Aydın’a yapıldı ve miting gününün tercih edilmesi ise hem o güne hem de mitingdeki olağanüstü aydınlık kalabalığa gölge düşürmekti. Biz mesajı aldık. Ama bu mesajdan onların istediği sonuç çıkmayacak. Orhan Aydın’a partili hekim arkadaşlarımız ilk müdahaleyi yaptı, o da sahneye çıktı ve konuşmasını yaptı. Kimse TKP’lilerin kararlılığını test etmeye kalkmasın. Mitinge katılan herkese çok teşekkürler, Orhan yoldaşımıza da tekrar geçmiş olsun. Bu saldırıya en güzel yanıtı miting günü TKP’ye katılan yeni üyelerimiz verdi, önümüzdeki dönem de örgütlenmeye devam ederek umudu büyüteceğiz.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending