Connect with us

Gündem

Milletvekili Tutdere Baden Zirvesi’nde çiftçinin sesi oldu

Kahta Karakuş Tümülüsü Ören Yeri’nde bu sene ikincisi düzenlenen Adıyaman Badem Zirvesi’ne katılan TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman …

Published

on

Kahta Karakuş Tümülüsü Ören Yeri’nde bu sene ikincisi düzenlenen Adıyaman Badem Zirvesi’ne katılan TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, açılış töreninde yaptığı konuşmasında bademin Adıyaman için önemine dikkat çekerek tarımsal girdi fiyatlarında yaşanan artışın durdurulması için iktidara çağrıda bulundu.
Yerli üretimin desteklenerek uygulanacak akılcı politikalarla badem ithalatının önüne geçilmesi gerektiğini vurgulayan Milletvekili Tutdere, “Her yıl özellikle Amerika başta olmak üzere yurt dışından tonlarca badem ithal ediyor, milyonlarca dolar para ödüyoruz. Bu ülke kaynaklarımızın dışarıya gitmesi anlamına geliyor. Başta badem olmak üzere tarım ürünlerimizle ilgili olarak akılcı politikalar üreterek düzgün planlamalar yaparsak ülkemizi ithalatçı ülke olmaktan kurtararak insanlarımıza da yeni istihdam alanları sağlarız.” dedi.
Adıyaman Badem Ağacı Bakımında Türkiye Birincisi, Elde Edilen Ürün Miktarı Açısından ise İkinci Sırada
Açılış töreninde yaptığı konuşmasında Adıyaman’daki badem üretimi hakkında değerlendirmelerde bulunan Milletvekili Tutdere, “Badem, üreticilerimizin ciddi emekleriyle buraya geldi. Adıyaman 3.2 milyon badem ağacıyla Türkiye’de ağaç sayısı bakımında birinci, fakat elde edilen ürün miktarı açısından ikinci sırada. Bizim yıllık üretimimiz 18 bin ton civarında. Şu anda Mersin üretim bazında bizim önümüzde. Bademin üretim miktarının Türkiye ortalaması ağaç başına 15 kg fakat bu rakam Adıyaman’da 10 kg. Bu rakamı Türkiye ortalamasının üzerine çıkarmak için Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün yapması gereken işler var. Bundan sonraki süreçte kurumlarımızın ve üreticilerimizin gayretleriyle kaliteyi ve üretimi artırarak hem ağaç sayısı bakımından hem de üretim miktarı bazında şampiyon oluruz.” ifadelerini kullandı.
Tarımsal Girdi Fiyatlarındaki Durdurulamaz Artışlar Üretimi Etkileyecek
Tarımsal girdi fiyatlarında yaşanan artışa dikkat çekerek çiftçilerin yaşadıkları sorunlara değinen Milletvekili Tutdere girdi maliyetlerinin düşürülmesi ve yükselişin durdurulması noktasında iktidara çağrıda bulundu. Milletvekili Tutdere, “Şu anda çiftçilerimiz ciddi sıkıntılar yaşıyorlar. Tarımsal girdi fiyatlarındaki artışlar bölgemizde ve ülkemizde üreticilerimizi ciddi anlamda mağdur ediyor. Buradan iktidara çağrı yapıyorum ve iktidarı bu konuda tedbir almaya davet ediyorum. Son 1 yılda üre fiyatlarında yüzde 130, DAP gübresinde yüzde 155, ilaçlarda yüzde 60, sertifikalı tohumlar yüzde 63, elektrik yüzde 56 zamla üreticilerimiz karşı karşıya kaldılar. Bu zamların bu şekilde devam etmesi üreticilerimizi gelecek yıllarda çok ciddi sorunlarla karşı karşıya bırakacak ve bu durum da üretime yansıyacak. Bundan dolayı bu konularda iktidarın bir an önce tedbir alması gerekiyor. Biz Adıyaman’dan Karakuş Tümülüsü’nden ve Mezopotamya’nın bu bereketli topraklarından iktidara çağrı yapıyor, iktidarın bu konuda acilen tedbir almasını talep ediyoruz.” dedi.
Tütünle İlgili Sorunları da Aşmalı, Diğer Tarım Ürünleriyle Birlikte Tütünümüzü de Dünyaya Tanıtmalıyız
Tütünle ilgili sorunların bir an önce aşılarak Adıyaman’ın diğer tarım ürünleriyle birlikte dünyaya tanıtımının yapılmasını dilediğini ifade eden Milletvekili Tutdere, “Adıyamanımız tarihi güzellikleri, doğa güzellikleri ve bereketli topraklarıyla Türkiye’nin incisi. İlimizin her anlamda kalkınması ve değişmesi için üzerimize düşen her türlü gayreti gösteriyoruz. Bundan sonra da aynı kararlılıkla ve anlayışla çalışacak, ilimiz için her türlü gayreti göstermeye devam edeceğiz. İnşallah önümüzdeki süreçte Adıyaman’ın en kıymetli tarım ürünlerinden biri olan tütünümüzle ilgili sorunları da aşarız ve bu tür zirvelerde tütünümüzü, bademimizi, narımızı ve Adıyaman’ın diğer kıymetli tarım ürünlerini ve lezzetlerini de Türkiye ve dünyaya tanıtırız.” şeklinde konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Gündem

Sincan İlçe Başkanı Ömer Yılmaz, 19 Eylül Gaziler günü mesajı – İnternet Haber

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sincan İlçe Başkanı Ömer Yılmaz, 19 Eylül Gaziler günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Başkan Yılmaz …

Published

on

By

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sincan İlçe Başkanı Ömer Yılmaz, 19 Eylül Gaziler günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.
Başkan Yılmaz mesajında: “19 Eylül 1921 tarihinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Gazilik unvanı ve Mareşal Rütbesi verilişinin 100. yıldönümü ile birlikte, vatan topraklarının bölünmez bütünlüğü için üstün bir cesaret ve feragat örneği göstererek hayatlarını ortaya koyan kahraman gazilerimizin onur gününü hep birlikte kutlamanın heyecanını yaşıyoruz.
Vatanını ve bağımsızlığını her şeyden üstün tutan aziz milletimizin şanlı tarihi, bu uğurda kahramanca verilen mücadelelerle doludur. Türk Milleti, var olduğu günden bu yana, ülkesine, milli ve manevi değerlerine, birlik ve beraberliğine yönelen tehditlere karşı canı pahasına mücadele etmiştir. Uğruna büyük bedeller ödenerek kazanılan bu vatan, bizlere şehit ve gazilerimizin en kutsal emanetidir.
Devletini ve milletini canından aziz bilerek bu yüce makamlara yükselmiş olan şehit ve gazilerimiz, her zaman milletimizin haklı gurur kaynağı olmuştur. Ülkemizin bağımsızlığını, huzur ve güvenliğini muhafaza etmek için her türlü fedakârlığı ortaya koyan ve bu uğurda tereddüt etmeden canlarını feda etmeyi göze alan gazilerimiz, vatanseverliğin ve kahramanlığın yaşayan abideleridir.
Gazilerimiz ve aziz şehitlerimizin yakınları milletimize verilmiş en kıymetli emanetlerdir. Bu duygularla başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatanımız için canlarını hiç düşünmeden feda etmiş şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilik mertebesi ile şereflenmiş gazilerimize sağlıklı, uzun ömürler diliyorum” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Gündem

Özgür Özel’den Mezitli İlçe Örgütüne ziyaret – İnternet Haber

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Mersin ziyareti kapsamında CHP Mezitli İlçe Başkanlığını ziyaret etti. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel …

Published

on

By

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Mersin ziyareti kapsamında CHP Mezitli İlçe Başkanlığını ziyaret etti.
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Mersin’de milletvekilleri ve örgüt ile birlikte partilerinin Mezitli İlçe Başkanı Ahmet Serkan Tuncer ev sahipliğinde, Mezitli İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etti. Başkan Tuncer ile gündeme ilişkin meseleleri konuşan Özgür Özel ve partililer daha sonra ilçe binasının önünde vatandaşlarla bir araya gelerek sohbet etti.
“BİTMEYEN YATIRIMLAR VE PROJELERE DİKKAT ÇEKİLDİ”
Ziyaretlerinde Özel’e eşlik eden Başkan Tuncer, il başkanlığında düzenlenen basın toplantısına da değinerek, “Grup Başkanvekilimiz Özgür Özel, İl Başkanlığımızı ziyaret etti ve bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda, Mersin’in bitmeyen yatırımları; havalimanı, Antalya yolu ve liman projelerine dikkat çekti. Sayın Özel’i, İl Başkanlığımızda, İl Başkanımız Adil Aktay, Parti Meclisi Üyemiz ve Mersin Milletvekilimiz Ali Mahir Başarır, Mersin Milletvekillerimiz Cengiz Gökçel ve Alpay Antmen, Adana Milletvekillerimiz Orhan Sümer ve Burhanettin Bulut, Gaziantep Milletvekilimiz İrfan Kaplan, Yenişehir Belediye Başkanımız Abdullah Özyiğit, İl ve İlçe Örgütümüz ve vatandaşlarımız karşıladı.” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Gündem

Sütçüler’e bağlı köylerinde su ve yol problemi devam ediyor – İnternet Haber

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Isparta İl Başkanı H. Yalım Halıcı, “Sütçüler ilçemize bağlı köylerde ve mahallelerde su yok, yol yok …

Published

on

By

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Isparta İl Başkanı H. Yalım Halıcı, “Sütçüler ilçemize bağlı köylerde ve mahallelerde su yok, yol yok. Vatandaşlarımız 6-7 km mesafeden su taşıyor. Bu sorunların acilen çözülmesi halkın mağduriyetinin çözülmesi lazım” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Isparta İl Başkanı H. Yalım Halıcı, günlük ihtiyaçlarını gidermek için 6-7 km mesafeden su taşımak zorunda kalan Sütçüler ilçesi Karadiken köyüne bağlı Kızılbölük Mahalle sakinleriyle bir araya geldi.
Bölgede yaşanan su sıkıntıyla ilgili yerinde incelemelerde bulunduklarını dile getiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Isparta İl Başkanı H. Yalım Halıcı, “Sütçüler ilçesi Karadiken köyüne bağlı Kızılbölük Mahallemizde yaşanan su sıkıntıyla ilgili yoğun şikayetler aldık. Bizlerde yaşanan su sıkıntısını yerinde incelemek istedik. 2021 yılında vatandaşlarımız içme sularını tankerler ile köy meydanından taşımak zorunda kalıyor. Su en temel ihtiyacımız değil mi?” dedi.
Karadiken köyünde olduğu gibi bir çok köyde yol ve su problemi yaşandığına dikkat çeken Başkan Yalım Halıcı, “Bizler buradan bir çağrıda bulunmak istiyoruz. Bu insanların feryadına kulaklarınızı tıkamayın. Taşıma su ile değirmen dönmez. Biran önce burada yaşanan su ve yol probleminin çözüme ulaştırılmasını bekliyoruz. Sütçüler’de yaşayan vatandaşlarımız mağdur durumdadır. Bu sorunu çözecek olan, icra makamında olup yapacak olan sizlersiniz. Eğer yapmayacaksanız da bırakın bizim iktidarımız da çözüm üretelim. Teknolojinin bu kadar geliştiği bir dönemde, dünyanın hızla geliştiği bir süreçte susuzluk ve yol problemi yaşanması 2021 yılında kabul edebileceğimiz bir durum değil” şeklinde konuştu.
Beydilli köyündeki yeni üyelerin rozetlerini takan İl Başkanı Yalım Halıcı, parti yöneticileri ve ilçe teşkilatları, köy kahvesinde bulunan vatandaşlar ile sohbet etti ve Sütçüler’e özgü kekiğin tadına baktı.
İl Başkanı Yalım Halıcı, üye katılım töreninde bulunan vatandaşlara CHP’nin çözüm önerini anlatan ve vatandaşın sorunları hakkında sık sık not aldırdı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending