Connect with us

Gündem

Aşure Tarifi

Aşure Malzemeleri ½ kg buğday 1 su bardağı haşlanmış kuru fasulye 1 su bardağı haşlanmış nohut 1 avuç dolusu kuru üzüm 7-8 adet kuru kayısı 7 …

Published

on

Aşure Malzemeleri

 • ½ kg buğday
 • 1 su bardağı haşlanmış kuru fasulye
 • 1 su bardağı haşlanmış nohut
 • 1 avuç dolusu kuru üzüm
 • 7-8 adet kuru kayısı
 • 7-8 adet kuru incir
 • 1/3 Portakalın kabuğu
 • 7-8 adet kestane
 • 1 tatlı kaşığı mısır nişastası
 • 1,5 kg şeker
 • Süslemek için:
 • Fındık
 • Ceviz
 • Nar
 • Kuş üzümü
 • Şam fıstık
 • Dolmalık fıstık
 • Susam

Aşure Nasıl Yapılır?

 1. Bir gece önceden, buğdayı üzerini bir parmak geçecek şekilde su ilave ederek hafif tıkırdayana kadar kaynatın, ateşi söndürün ve tencerenin kapağını kapatın.
 2. Sabaha kadar bu şekilde beklesin.
 3. Suyumuz oda sıcaklığında içme suyu olmalı.
 4. Nohut ile fasulyeyi de akşamdan ıslatıp, kaynatın ve ağızda dağılacak hale gelince altını kapatıp, sularını süzüp bekletin.
 5. Kuru miktarlar pişince çoğaldığı için malzemede pişmiş miktarı verdi ablam.
 6. Sizde ona göre ayarlayın.
 7. Kayısı incir ve üzümü ayrı ayrı kaplarda ılık suda sabaha yani aşureye katana kadar bekletin.
 8. Kestaneyi de haşlayıp kabuklarını soyun hazır olsun.
 9. Sabahleyin buğday tenceresinde hiç su kalmadığını ve buğdayların tencerenin yarısına kadar yükseldiğini göreceksiniz.
 10. Tencerenin bitimine üç parmak kalana kadar su ilave edip ,ateşin üstüne alın. Kısık ateşte yaklaşık bir- birbuçuk saat arası pişirin.
 11. Beş dakikada bir karıştırın, yoksa dibi tutar.
 12. Bu arada tencereniz de yeterince büyük olmalı.
 13. Bu şekilde buğdaylar ağızda dağılana kadar pişirin.
 14. Fık fık yapınca nohut ile fasulyeyi ilave edin.
 15. Buğdaylar su çektiği için bir miktar da soğuk su ilave edin.
 16. Soğuk su dağılmasını sağlıyor, sıcak su konursa toplanır.
 17. Tadarak, piştiğini yani kıvama geldiğini anlayınca incirin suyunu döküp, kuru kayısı ve kuru üzümü suları ile birlikte tencereye koyun. Kestaneyi ve portakal kabuğunu da minik minik doğrayarak ilave edin.
 18. Biraz karıştırıp pişirmeye devam edin, üzümler yukarı çıkınca şekeri yavaş yavaş ilave edin. Öncelikle 1 kilo şekeri karıştıra karıştıra ekleyin ve tadına bakın. Ağız tadına göre 1,5 kg ya kadar şeker ilave edebilirsiniz.
 19. Gidip gelip karıştırın.
 20. Dip tutmasına izin vermeyin.
 21. Üstü kaymaklanmaya başlayınca piştiğini kontrol edin.
 22. Eğer gözünüze sulu gelirse, 1 tatlı kaşığı mısır nişastasını su ile ezip, yavaş yavaş aşureye ilave edin.
 23. Hafif karıştırıp altını kapayın.
 24. Sıcak veya ılık iken kaplara boşaltın.
 25. İyice soğuduktan sonra yukarıda sayılan malzemelerden istediğinizle üstünü süsleyin.
 26. Bu bizim yaptığımız aşurenin tarifi.
 27. Aşureye pirinç, elma ve süt ilave edenler de var.
 28. İsterseniz üstüne gül suyu serperek de tatlandırabilirsiniz.
 29. Afiyetle yiyelim, bereket dolsun evlerimize…
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

CHP’li Halıcı Unutulan Duble Yolları Hatırlattı – İnternet Haber

CHP Isparta İl Başkanı Yalım Halıcı, AKP’nin seçim öncesi vadettiği ancak seçim geçtikten sonra unutulan Dereboğazı duble yolu ile ilgili konuştu …

Published

on

By

CHP Isparta İl Başkanı Yalım Halıcı, AKP’nin seçim öncesi vadettiği ancak seçim geçtikten sonra unutulan Dereboğazı duble yolu ile ilgili konuştu.
Isparta Antalya Dereboğazı Duble yol tartışmaları gündemi meşgul etmeye devam ediyor. İl Koordinasyon Kurulu toplantısında Karayolları Bölge Müdür Yardımcısı Suat Seyhan Sümengen tarafından yolda yapılacak çalışmalar için bakanlık ve genel müdürlükten gelecek talimatın beklendiği ifade edildi. CHP İl Başkanı Yalım Halıcı ise toplantıda yapılan bu açıklamaya tepki gösterdi. CHP’li Halıcı şunları söyledi:
“GÖRDÜĞÜMÜZ TEK ŞEY, SAMİMİ DEĞİLLER”
“Bizim bu toplantıda gördüğümüz tek şey samimiyetsizlik, samimi değiller. Bu yolun ve hatta Konya Yolunu da ekleyebiliriz. Bu yolların bitirilmesi konusunda iktidar partisinin samimi olmadığını görüyoruz. Bu sizin planınızın, programınızın içinde yok mu? Bu yolları bitirmek üzere belirli tarihte ve belirli hedefte siz almadınız mı?”
“ZAMANINDA BİTSEYDİ İNSANLAR HALA HAYATTAYDI”
“Yıllardır seçimden önce bu yol bitmek üzere ancak bir türlü bitmedi. AKP geldi, gidiyor. Isparta’nın yolları bitmedi. Tanıdığımız insanları kaybettik bu yollarda. Zamanında bitseydi o insanlar hala hayattaydı.”
“BEKLENEN TALİMAT BİR AN ÖNCE VERİLSİN”
“Bu yollarla hem Doğuya açılan kapınız var hem de diğer taraftan Akdeniz’in en büyük ili Antalya ile olan ilişkilerimizin turizm, ekonomi, sosyal alanda geliştirilmesi var. Kamu yetkilileri tarafından talimat beklendiği söyleniyor. O zaman bu talimat bir an önce milletvekilleri ya da bakan tarafından verilsin. Artık iktidarının son günlerini yaşayan bir siyasi partinin, bari giderken güzel anılmak adına bu yolu bitirmesini bekliyoruz. Bitmezse o iş de bize düşecek gibi gözüküyor.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Gündem

Muhtarlar günü Urla’da törenle kutlandı – İnternet Haber

19 Ekim Muhtarlar günü dolayısıyla Urla Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. Törene Urla Belediye Başkan v. Kaymakam …

Published

on

By

19 Ekim Muhtarlar günü dolayısıyla Urla Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.

Törene Urla Belediye Başkan v. Kaymakam Murtaza Dayanç, Urla Cumhuriyet Başsavcısı Ali Armağan Karaca başta olmak üzere idare amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, oda başkanları, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende muhtarlar günü kapsamında Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Yerel demokrasinin güçlenmesine katkı sağlayan hem devleti hem de halkı temsil eden muhtarların “19 Ekim Muhtarlar Günü”nü kutlayan Urla Belediye Başkan v. Kaymakam Murtaza Dayanç Urla için özveriyle çalışan muhtarlara teşekkür etti.

Tören programının ardından Urla’da görev yapan muhtarlara İskele Urit Restoran’da yemek düzenlendi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Gündem

Çiğli’de “Sağlıklı Kentleşme” Protokolü İmzalandı – İnternet Haber

Çiğli Belediyesi ile Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, sağlıklı kentleşme, sürdürülebilir ve yaşam kalitesi yüksek bir kent inşa etmek …

Published

on

By

Çiğli Belediyesi ile Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, sağlıklı kentleşme, sürdürülebilir ve yaşam kalitesi yüksek bir kent inşa etmek amacıyla Mesleki Denetim ve Teknik iş birliği protokolüne imza attı.

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ile Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı E. Helil İnay Kınay arasında imzalanan protokol kapsamında insan ve çevre sağlığını gözeten bir strateji ile gerekli olan çevre mühendisliği hizmetlerinin; ilgili mevzuata, bilimsel teknik esaslara, mesleki ve teknik kurallara, kent kültürü ve kimliği ile kentin ana planlarına uygun olarak gerçekleşebilmesi için iş birliği yapılması hedefleniyor. Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, imzalanan protokol çerçevesinde Çiğli Belediyesi tarafından yürütülen “Çiğli İklim Eylem Planı” sürecine de paydaş olarak katkı sağlayacak.

Başkan Gümrükçü: “Birlikte çözüm üreteceğiz”

İmza töreninde konuşan Başkan Gümrükçü, “Önemli çevre sorunları ile karşı karşıya olan ve afet riski bulunan Çiğlimizin sıkıntılarını katılımcı belediyecilik anlayışıyla çözüme kavuşturmak için çalışıyoruz. Bu doğrultuda, benim de üyesi olduğum TMMOB’nin bağlı odaları ile iş birliğimizi geliştiriyoruz. Son olarak, Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ile Mesleki Denetim ve Teknik iş birliği protokolüne imza attık. Sürece olan katkılarından ötürü Sayın Helil İnay Kınay ve Yönetim Kurulu Üyelerine teşekkürlerimi sunuyorum. Çiğlili hemşehrilerimize güvenli ve refah seviyesi yüksek bir kent yaşamı sağlamak adına bilimi referans alarak çalışmalarımızı aynı kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending