Connect with us

Gündem

Milletvekili Süleyman Bülbül, Bu iktidar 20 yılda neyden sorumlu?

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, “Yangın nereden çıkmış? Ormanlık alanda çıkmış. Sonrasında şehre doğru yönelmiş. Anayasa açık. Kanun açık …

Published

on

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, “Yangın nereden çıkmış? Ormanlık alanda çıkmış. Sonrasında şehre doğru yönelmiş. Anayasa açık. Kanun açık. Ama yangında sorumlulukları yok, selde sorumlulukları yok, ekonominin durumunda sorumlulukları yok. Yolsuzluklarda yoksulluklarda sorumlulukları yok. Bu iktidar 20 yılda neyden sorumlu?” diye sordu.

TÜRKİYE YÖNETİLEMİYOR,MİLLETİN AKLI İLE ALAY EDİYORLAR

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Türkiye’nin yönetilemediğini bununda açık bir şekilde yaşanan sel ve yangın felaketleri ile ortaya çıktığını söyledi. Milletvekili Bülbül, “Türkiye yönetilemiyor. Türkiye’nin yönetilemiyor olduğu yangın felaketinde ortaya çıktı. Sel felaketinde ortaya çıktı. Vatandaşla dalga geçiliyor. Yangın felaketinde o tarım ve orman bakanının yaptığı konuşmaları başka bir yerde yapacak, bir gün daha tutmazlar. Görevden alınır veya istifası istenir. Çıkmış geçenlerde de ya bizim uçağımız yok. Uçak envanterimiz yok diyen kendisi, Yunanistan’dan uçak talep edilmiş, Yunanistan’a uçak gönderme konusunu değerlendiriyoruz diyor. Milletin aklı ile alay ediyorlar” dedi.

BELEDİYE TAŞKIN KORUMA DUVARI İSTEMİŞ, YAPILMAMIŞ

Kastamonu belediye başkanının taşkın koruma duvarları yapılması konusundaki girişiminin olumsuz sonuçlandığını belirten milletvekili Bülbül, “Şimdide aynı şekilde Sayın Cumhurbaşkanı Kastamonu Bozkurt’a gidiyor, Bozkurt’ta “sayın bakanım diyor, burada doğalgaz yokmuş diyor. Hemen doğalgaz işini hallet.” Ya vatandaşın orada derdi doğalgaz değil, vatandaşın derdi yaraların sarılması. Yaralar nasıl sarılır? Doğal afetten önceki aldığınız önlemlerle. Doğal afet sırasında aldığınız önlemlerle. Doğal afet sonrası aldığınız önlemlerle. Bunlar ne yapıyor? Doğal afet öncesi aldıkları bir önlem yok. Neden yok? Bozkurt belediyesi açıkça taşkın koruma duvarları yapılması konusunda 2019’da 2020’de belediye faaliyeti çerçevesinde bölgeye yazı yazmış. Yapılmamış. Aynı zamanda 2019’da DSİ Batı Karadeniz havzası Taşkın planı hazırlanmış. Oda yerine gelmemiş” şeklinde konuştu.

“BANA DOĞALGAZI DEĞİL AİLEMİ GERİ GETİRİN”

Doğal afetler için öncesinde alınması gereken önlemlerin hiçbirinin alınmadığını altını çizen milletvekili Bülbül, Ezine çayı üzerinde bina yapımına izin verildiğini ve bu felaketin yaşanmasına göz yumulduğunu belirtti. Bülbül şöyle konuştu:

“Bu durumda gidilmiş o Ezine çayı üzerinde bulunan alana imar izni verilmiş. Binalar konulmuş Ve sonra Ezine çayı üzerindeki o HES denilen doğaya, çevreye, çevrenin katliamının sorumlusu olan Hes’in kapaklarında regülatörler açılmış, sonra çılgın gibi gelmiş. Sel gelmiş. Ya geleceği belli. Bunlar söylenmiş. Bir şeyler felaket öncesi söylenmiş. Felaket sonrası ne yapacaksın. El birliği ile dayanışma içerisinde yerel yönetimlerle, genel yönetimle, merkez yönetimle bu felaketi en aza indireceksin. İstanbul Büyükşehir belediyesinin, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin itfaiyesi, yardım paketleri, yarım konvoyları sokulmamış. Geri gönderilmeye kalkışılmış. Böyle bir şey olabilir mi? İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyeleri Cumhuriyet Halk Partisi belediyelerinin yardım konvoyları ne için sokulmuyor? Ondan sonra sayın Cumhurbaşkanı diyor ki “Bozkurt’ta doğalgaz getirilmesi talimatını beriyor”. Ona en iyi cevabı kim vermiş biliyor musunuz? Bir genç vermiş. “Bana doğalgazı değil ailemi geri getirin” demiş genç. Ailesi gitmiş çünkü. “

İKTİDAR 20 YILDA NEYDEN SORUMLU?”

Bülbül son olarak AK Parti hükümetinin yaşanan tüm felaketler için hep büyükşehir belediyelerini sorumlu tuttuğunu belirterek, “20 yıldır bu iktidar neyden sorumlu diye sordu. Bülbül, “Şuanda ne yapılıyor peki? Şuanda yangın felaketi var. Sorumlu biz değiliz. Büyükşehirler. Neyin büyükşehirleri? Ya yangın nerede çıkmış? Yangının sorumluları büyükşehirlermiş. Anayasanın 169. Maddesi açık. Ormanların korunması ve bakımı sorumluluğunu merkezi hükümete veriyor. Oda tarım ve orman bakanlığı, Orman genel müdürlüğü. Orman kanunu 68. Ve 69. Madde açık. Ormanların korunması ve bu konudaki yangın konusunda yapılması gereken, emniyet alanlarının yapılması konusundaki yetki kime veriyor? Orman genel müdürlüğüne veriyor. Çıkmış sayın Cumhurbaşkanı “bu iş büyükşehirlerin sorumluluğu altındadır” diyor. Ya yangın nereden çıkmış? Ormanlık alanda çıkmış. Sonrasında şehre doğru yönelmiş. Anayasa açık. Kanun açık. Ama yangında sorumlulukları yok, selde sorumlulukları yok, ekonominin durumunda sorumlulukları yok. Yolsuzluklarda yoksulluklarda sorumlulukları yok. Bu iktidar 20 yılda neyden sorumlu?” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

CHP’li Tutdere Badem Üreticilerinin Sesi Oldu – İnternet Haber

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, badem üretim potansiyelinin tam anlamıyla ortaya çıkartılması …

Published

on

By

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, badem üretim potansiyelinin tam anlamıyla ortaya çıkartılması, pazarlama ve tanıtım konusundaki eksikliklerin giderilmesi, üretici birlik ve kooperatiflerinin sayılarının ve etkinliklerinin arttırılması için TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi.

Büyük Ölçekli Tarım Arazilerinin Badem Üreticiliğine Kazandırılması Gerekmektedir

Gelişmiş ülkelerde Ar-Ge sonuçlarının önemsenip daha kaliteli fidan üretimini gerçekleştirildiği, elde edilen ürünün tüketici taleplerini dikkate alarak maksimum pazarlama geliri ile hem sektör katılımcılarına hem de ülke ekonomilerine katkı sağlandığına dikkat çeken Milletvekili Tutdere, “Ülkemizde badem üreticiliği çoğunlukla 100 dekar veya daha düşük alanlarda ve kuru şartlarda gerçekleşmektedir. Bu alanların ekonomik getirisi, artan tarımsal girdilerle kıyaslandığında çok düşük olmaktadır. Bu nedenle katma değeri yüksek olan bu türün üreticiliğinin planlanmasında ve alt yapının hazırlanmasında sulanabilen büyük ölçekli arazilerin kullanılması ve bu arazilerin üreticiliğe kazandırılması gerekmektedir.” dedi.

Badem Üreticilerinin Girdi ve Pazarlama Maliyetlerin Düşürülmesi İçin Gerekli Çalışmalar Yapılmalı

Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere ve bazı CHP milletvekillerinin imzasıyla açılması istenen Araştırma Komisyonu önergesinde, “Yerel badem ağaçlarında gerçekleşen kurumalara karşı gerekli önlemlerin alınması, türev ürünlerin çoğaltılması, ülkemizin badem üretim potansiyelinin tam anlamıyla ortaya çıkartılması, pazarlama ve tanıtım konusundaki eksikliklerin giderilmesi, üretici birlik ve kooperatiflerinin sayılarının ve etkinliklerinin arttırılması, ülkemizin ithalatçı konumdan ihracatçı konuma gelebilmesi için gerekli çalışmaları yapmalıyız.” ifadelerini kullanarak konuyla ilgili meclis araştırması yapılması çağrısında bulundu.

Ürün Fiyatlarının Açıklanmaması Badem Üreticilerini Mağdur Ediyor

Milletvekili Tutdere ayrıca, badem hasadının üzerinden yaklaşık iki ay geçmiş olmasına karşın badem ürün fiyatının halen açıklanmadığını bundan dolayı da üreticilerin büyük mağduriyet yaşadığını ifade etti.

Milletvekili Tutdere, “Desteklenmesi gereken badem üreticileri Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü’nce hasadın üzerinden yaklaşık iki ay geçmiş olmasına karşın ürün fiyatlarının açıklanmamış olması nedeniyle de mağdur ediliyor. Bu kadar büyük bir pazar payına sahip olan badem üretiminin arttırılması ve ülkemizin ithalatçı konumdan ihracatçı konuma gelmesine yönelik etkin çalışmalar yürütülmesi gerekirken, bakanlıkça hasadın üzerinden yaklaşık iki ay geçmiş olmasına rağmen ürün fiyatlarının bile açıklanmıyor olması badem üretimine yeterince önem verilmediğinin en açık göstergelerinden biridir.” şeklinde konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Gündem

Başkan Keleş’ten Kaymakamlara Ziyaret – İnternet Haber

CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, Adapazarı, Erenler ve Serdivan ilçelerinde göreve yeni atanan kaymakamları ziyaret ederek çalışmalarında …

Published

on

By

CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, Adapazarı, Erenler ve Serdivan ilçelerinde göreve yeni atanan kaymakamları ziyaret ederek çalışmalarında başarılar diledi.

CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, İl başkan yardımcıları Gönül İrşi, Eymen Erdoğan, Cemal Demir, Kadın Kolları Azize Çeroğlu, Erenler İlçe Başkan V. Haydar Paşaalioğlu ve İlçe Kadın Kolları Başkanı Nil Atay ile beraber Erenler Kaymakamlığı’na atanan Günhan Yazar’ı ziyaret etti.
İl ve ilçe gündemine dair istişarede bulunan CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, kaymakam Günhan Yazar’a görevinde başarılar diledi.
Daha sonra Serdivan Kaymakamlığı’na atanan Ali Candan’ı ziyaret eden Başkan Ecevit Keleş’e il heyeti ile Serdivan İlçe Başkanı Atilla Karahan ve yardımcıları eşlik etti.
Başkan Keleş, Serdivan ve bölgeye dair görüş alışverişinde bulunarak Kaymakam Ali Candan’a görevinde başarılar diledi.
Başkan Keleş son olarak Adapazarı Kaymakamlığı’na atanan Dr. Oktay Kaya’yı ziyaret etti. Keleş’e il heyeti, İl yönetim kurulu üyesi Reyhan Azak ve Adapazarı İlçe Başkanı Füsun Çetin eşlik etti.
Adapazarı’nın il ve bölge için önemine değinen Başkan Keleş, Adapazarı Kaymakamlığı’na atanan Dr. Oktay Kaya’ya görevinde başarıla diledi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Gündem

‘Hükûmetin bir kenara bıraktığı Avrupa Birliği üyeliği hedefi bizim için vazgeçilmezdir’ – İnternet Haber

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Avrupa Komisyonu’nun 2021 Türkiye raporunu değerlendirdi. Yeneroğlu yaptığı …

Published

on

By

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Avrupa Komisyonu’nun 2021 Türkiye raporunu değerlendirdi. Yeneroğlu yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

‘Raporda Türkiye’nin AB çabasını bir kenara bıraktığı ifade ediliyor’

“Avrupa Komisyonu’nun 2021 Türkiye raporu ülkemizin demokrasi, temel haklar ve hukuk devleti sorunlarını gözler önüne seriyor. Raporda, Türkiye’nin neredeyse her konuda Avrupa Birliği kriterlerini yerine getirme çabasını bir kenara bıraktığı somut olarak ifade ediliyor.”

‘Milletimiz AB vatandaşlarının imkanlarına sahip olmayı hak ediyor’

“Demokratik haklar, hukuk devleti standartları, ekonomik gelişmişlik ve daha nice konuda AB standartları vazgeçilmez bir ilerleme hedefidir. Mevcut hükûmetin bir kenara bıraktığı Avrupa Birliği üyeliği hedefi bizim için vazgeçilmez bir hedeftir. Çünkü milletimiz insan hakları, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama ve ekonomik refah açısından AB vatandaşlarının imkanlarına sahip olmayı hak ediyor. Hükûmeti, AB kriterlerini yerine getirmek üzere derhal somut adımlar atmaya davet ediyoruz.”

‘Hükûmet raporun içeriğini dikkate almadı’

“Hükûmet her zaman yaptığı gibi Avrupa Komisyonu Raporu’na kalıp ve ezber ifadelerle tepki gösterdi. Raporun içeriğini dikkate almayan, AB’yi dahil olmayı hedeflediğimiz bir birlik gibi görmeyen, tamamen raporu geçiştirme amacıyla verilmiş bir tepkiydi. Halbuki Türkiye’nin gelişmesini ve ilerlemesini sağlayacak her türlü nesnel ve somut nitelikteki tespitler ve önerilerin dikkate alınması gerekir. Demokrasi, insan hakları, hukuk devleti, hesap verebilir, şeffaf ve kurumsallaşabilmiş idari yapılar AB’nin bir dayatması değil, tüm dünyaca kabul görmüş gelişmişlik kriterleridir. “

‘Raporda Türkiye’nin içler acısı halinin fotoğrafı çekiliyor’

“Raporda adeta Türkiye’nin içler acısı halinin fotoğrafı çekiliyor: Demokratik kurum ve mekanizmalar çalışmıyor. Denge ve denetleme araçları zayıflatılmış durumda. Meclis’te ikinci en fazla sandalyeye sahip muhalefet partisi hakkında kapatma davası açıldı ve bu partinin seçilmiş yerel idare yöneticileri görevden alındı. Cumhurbaşkanı ve hükûmet yargının bağımsızlığını sağlayacak adımlar atmıyor. Özellikle sulh ceza hakimliklerinin mevcut yapılanması ve uygulamaları ciddi endişeler uyandırıyor.”

‘Raporun yazıldığı sürede iki Merkez Bankası başkanı görevden alındı’

“Raporun yazıldığı sürede iki Merkez Bankası başkanı görevden alındı. Enflasyondaki artış sürüyor, mevduat sahipleri paralarını dolara çeviriyor. Yolsuzluk ve rüşvetle mücadele etkin bir şekilde sürdürülmüyor. Bu iddiaların soruşturma ve kovuşturmalarını yürütecek yargı organları usulsüz bir siyasi etki altında. Kamu kurumlarının hesap verebilirlik ve şeffaflık ilkelerine uygun bir şekilde çalışması sağlanamıyor.”

‘Temel hak ve özgürlükler konusunda geriye gidiş devam ediyor’

“OHAL 2018 Temmuz ayında resmen sona erdi ama OHAL’in devamı niteliğindeki bazı hükümlerin uygulanmasına 1 yıl daha devam edilebilmesi için yasa çıkarıldı. OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu halen görevini tamamlamadı. OHAL KHK’ları yasalaştırıldı ve OHAL etkisi halen sürdürülüyor. Temel hak ve özgürlükler konusunda geriye gidiş devam ediyor. Gazeteci, yazar, hukukçular, akademisyenler, insan hakları savunucuları ve kritik sesler ve görüşler hakkında tesis edilen işlemler insanları oto sansüre itiyor. İfade özgürlüğüne ilişkin iç hukuk Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarıyla uyumlu değil.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending