Connect with us

Ekonomi Haber

Gong Birleşim Mühendislik için çaldı

Türkiye’de inşaat sektörünün ‘ilk’ ve ‘en’leri arasında yer alan projelerin mekanik ve elektrik taahhütlerini yerine getirerek yapılara hayat …

Published

on

Türkiye’de inşaat sektörünün ‘ilk’ ve ‘en’leri arasında yer alan projelerin mekanik ve elektrik taahhütlerini yerine getirerek yapılara hayat veren Birleşim Mühendislik Isıtma Soğutma Havalandırma San. ve Tic. A.Ş.’nin halka arzı, 20 Ağustos 2021 Cuma günü Borsa İstanbul’da gerçekleştirilen gong töreniyle tamamlandı. Birleşim Mühendislik’in, fiyatı 9,10 TL olarak belirlenen, ek satış ile birlikte 39.000.000 adet B Grubu payı, Borsa İstanbul Yıldız Pazarı’nda yüzde 38,24 halka açıklık oranı ile işlem görmek üzere halka arz oldu.

20 yıldır projelerin elektromekanik sistemlerinin planlanması ve kurulmasının yanı sıra işletme süreçlerinde de destek sağlayan Birleşim Mühendislik’in, QNB Finansinvest liderliğinde yürütülen halka arz süreci Borsa İstanbul’da düzenlenen gong töreniyle tamamlandı. Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun’un açılış konuşmasını yaptığı törene, Birleşim Mühendislik Kurucu Ortakları Mesut Altan ve İdris Çakır, Birleşim Mühendislik’in halka arzına aracılık eden 27 üyeden oluşan konsorsiyuma liderlik eden QNB Finansinvest yöneticileri ve Birleşim Mühendislik çalışanları katıldı. Birleşim Mühendislik hisseleri, gong töreninin ardından BRLSM kodu ile Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı.

Birleşim Mühendislik’in halka arzına ilişkin talep toplama sürecinde toplam 35.734 yatırımcıdan talep geldi. Pay fiyatının 9,10 TL olarak belirlendiği halka arzda, halka arz büyüklüğünün 6,7 katı ile 2,02 milyar TL talep toplandı. Ek satış ile birlikte 39.000.000 adet B Grubu payın halka arzı ile 355 milyon TL halka arz büyüklüğü gerçekleşti..

Gong töreninin ardından açılış konuşmasını yapan Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun “Birleşim Mühendislik, Şirketlerin mekanik ve elektrik işini üstlenerek, ülkemizde ve yurtdışında geliştirilen önemli projelerin ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretmektedir. Bu halka arzdan dolayı kendilerini tebrik ediyorum. Bu sene halka arza konu olan şirket sayısı 35 oldu. Halka arzların toplam tutarı yaklaşık 15 milyar TL. Geçen sene bu rakamlar, 8 şirket ile 1 milyar TL idi. Bu senenin ilk yarısında Bankacılık sektörünün karının 33 milyar TL olduğunu dikkate alırsak, 15 milyarlık halka arz tutarının büyüklüğünü daha iyi anlarız.

Şirketlerimize, yatırımlarını banka kredisi yerine halka arz ile finanse etmeleri çağrısında bulunuyoruz.Şirketlerimiz ülkemizin milli değerleridir. Şirketlerimiz, üretimle, yatırımla, istihdamla ve ihracatla ülkemizin büyümesine katkıda bulunmaktadır. Şirketlerimizi, öz sermayelerini güçlendirmeleri ve daha sürdürülebilir bir finansal yapıya kavuşabilmeleri için halka arza, Borsaya davet ediyorum.

Halka emek isteyen bir süreç. Arkasında önemli bir hazırlık süreci ve tüm paydaşların ciddi gayreti var: Aracı kurumu, bağımsız denetçisi, hukukçusu, değerlemecisi, danışmanları, en önemlisi şirket çalışanları ve bireysel yatırımcılar ile kurumsal yatırımcılar, ayrıca SPK ve Borsa çalışanları, diğer taraftan basının katkısı. Tüm paydaşların, çok önemli bir emeği var. Borsa İstanbul olarak, halka arzlara katkı veren tüm paydaşlarımza teşekkür ediyoruz.

Bu davetimize icabet eden Birleşim Mühendislik, halka arzında, yaklaşık 36 bin yatırımcıya yapılan 355 milyon TL değerinde satış ile başarılı bir halka arz gerçekleştirilmiştir. Bu halka arzda, emeği geçen herkese, Şirketimizin yönetici ve çalışanlarını, aracı kurumun yönetici ve çalışanlarını tebrik ediyorum. Birleşim Mühendisliğe Borsamız ailesine hoş geldiniz diyorum” dedi.

Mesut Altan: ‘Bireysel yatırımcıların tercihi olduk’

Şirketin kuruluşundan bu yana belirledikleri tüm hedeflere, öngördükleri zamanda ulaşmayı başardıklarını ve yirminci yılda halka arz olmayı Birleşim Mühendislik’in kuruluşundan bu yana planladıklarını vurgulayan Birleşim Mühendislik Kurucu Ortağı Mesut Altan, gong töreninin ardından yaptığı konuşmasında halka arz ile ilgili şunları söyledi: “Birleşim Mühendislik’i bu noktaya taşıyan yolculuk, 20 yıl önce başladı. İki genç mühendis; ben ve ortağım İdris Çakır, bundan 20 yıl önce ortak bir hayal kurduk. Kendimize hedefler koyduk, detaylı planlar yaptık ve çalışmaya başladık. Türkiye’de inşaat sektörünün ‘ilk’ ve ‘en’leri arasında yer alan projelerin mekanik ve elektrik taahhütlerini yerine getirerek yapılara hayat verdik. İstanbul’un siluetini oluşturan Türkiye’nin en yüksek binalarının elektromekanik çözümlerini biz sağladık.

Bugün geldiğimiz noktada 20 yıl önce kurduğumuz hayalimiz gerçekleşti ve şirketimizin hisseleri halka arz oldu. Şu noktada altını çizmemiz gereken 2 önemli husus var. Bunlardan biri, halka arzın büyüklüğünün 6.7 kat talep almamız diğeri ise özellikle bireysel yatırımcılarımızın bizi tercih etmesi sermayenin tabana yayılmasında önemli bir başarı elde etmemizdir. Birleşim Mühendislik olarak bundan sonra da dijitalleşmeyle büyüyeceğiz. Verimliliğimizi artıran, hizmet kalitemizi yükselten her türlü teknolojiyi kullanmaya devam edecek hatta bu teknolojilerin gelişmesine katkı sağlayacağız. Gelecek hedeflerimizi de çok çalışarak, tek tek gerçekleştireceğiz” dedi.

Halka arza konsorsiyum lideri olarak aracılık eden QNB Finansinvest Yatırım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı İpek Hekimoğlu ise; “Mühendislik konusuna gönül vermiş, vizyon sahibi 2 değerli ortağın 20 yıl önce kurduğu ve Türkiye’de hepimizin bildiği birçok ikonik yapının hayat bulmasını sağlayan, nitelikli projelere imza atan, elektromekanik sektörünün önde gelen firması Birleşim Mühendislik’i sermaye piyasalarına kazandırmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Başarı ile tamamladığımız bu halka arz sürecinde gösterdikleri büyük özen ve bize verdikleri destek nedeni ile Birleşim Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mesut Altan’a ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sayın İdris Çakır’a huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum.

Birleşim Mühendislik halka arzına bireysel ve kurumsal yatırımcılar tarafından yoğun ilgi ve teveccüh gösterilmiştir. Birleşim Mühendislik’in ilklerine yakışır bir şekilde, bu halka arzda tahsisat gruplarının oluşturulmasında bir ilk uygulanmıştır. Yurtiçi Kurumsal Yatırımcılar dışında bireysel yatırımcılar talep ettikleri pay adedine göre Bireysel yatırımcılar ve Yüksek Başvurulu Yatırımcılar kategorileri bazında 2 ayrı tahsisat grubunda değerlendirilmiştir. Böylece Bireysel Yatırımcılar kategorisinde talepte bulunan 29,287 yatırımcının hepsi talepte bulunduğu kadar payı almaya hak kazanmıştır. Yüksek Başvurulu yatırımcılar kategorisinde tahsisatın 13 katından ve Yurtiçi Kurumsal Yatırımcılar kategorisinde de tahsisatın 12 katından fazla talep gelmiştir. QNB Finansinvest olarak Birleşim Mühendislik’i yatırımcılarla buluşturmanın heyecanını yaşıyor. Bu halka arzın ülkemize, sermaye piyasalarına, Birleşim Mühendislik ve yatırımcılarına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi Haber

Meyve sebze mamulleri 2 milyar dolar ihracata koşuyor – İnternet Haber

Gıda ihracatının yıldızı paylayan sektörleri yaş meyve sebze ve meyve sebze mamulleri sektörleri dünyanın en büyük gıda fuarı ANUGA’da dünyanın …

Published

on

By

Gıda ihracatının yıldızı paylayan sektörleri yaş meyve sebze ve meyve sebze mamulleri sektörleri dünyanın en büyük gıda fuarı ANUGA’da dünyanın dört bir tarafından gelen alıcılarla bir araya geldi.

Almanya’nın Köln şehrinde düzenlenen ANUGA Fuarı’na meyve sebze mamulleri sektörünün yoğun katılım sağladığını belirten Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, meyve sebze mamulleri sektörünün 2021 yılı sonu için belirlediği 2 milyar dolar ihracat hedefine, ANUGA Fuarı’nda gerçekleştirdiği ihracat anlaşmalarıyla bir adım daha yaklaştığını dile getirdi.

Türkiye’nin meyve sebze mamulleri ihracatının 2021 yılının Ocak – Eylül döneminde yüzde 23’lük artışla 1 milyar 198 milyon dolardan 1 milyar 470 milyon dolara yükseldiği bilgisini paylaşan Uçak, “Meyve sebze mamulleri ihracatından Ege Bölgesi 584 milyon dolarlık pay aldı ve liderliğini sürdürdü. Ege Bölgesi’ndeki meyve sebze mamulleri ihracatçısı pek çok firmamız ANUGA Fuarı’nda yerini aldı ve yeni ihracat bağlantılarıyla yurda döndü. Pandemi nedeniyle fuara geçen yıllara göre katılımcı sayısında düşüş olmakla birlikte ziyaretçi kalitesi ihracatçı firmalarımızı mutlu etti” dedi.

Salgının meyve sebze mamullerine talebi arttırdığına temas eden Başkan Uçak şöyle devam etti: “Türkiye pandemi döneminde de üretici konumunu sürdürdü. 2021 yılının Ocak – Eylül döneminde Türkiye’nin gerçekleştirdiği 1 milyar 470 milyon dolarlık meyve sebze mamulleri ihracatına en büyük katkıyı 267 milyon dolarlık tutarla meyve suları yaptı. Turşu ihracatı 218 milyon dolar olurken, gazlı içecekler sektörü 194 milyon dolarlık ihracata imza attı. 2021 yılı için ortaya koyduğumuz 2 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak için çaba gösteriyoruz. Fiziki fuarların tekrar düzenleniyor olması hedefimize ulaşmamızı kolaylaştıracak.”

Meyve sebze mamulleri ihracatında ilk sırayı 200 milyon dolarlık ihracatla Almanya alırken, ikinci sıra 185 milyon dolarlık taleple Amerika Birleşik Devletleri’nin oldu. Irak’a ise; 145 milyon dolarlık meyve sebze mamulleri ihraç etmeyi başardık.

ANUGA Fuarı’nda Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’ni Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Balık, Yönetim Kurulu üyeleri; Martin Erdemir Sanford, Mehmet Ata Özdemir, Mehmet Kırıcı ve Türkmen Türkmenoğlu temsil etti. EYMSİB Yönetim Kurulu, ANUGA Fuarı katılımcıları arasında bulunan EYMSİB üyesi firmaları stantlarında ziyaret ederken, Türkiye’nin yaş meyve sebze ve meyve sebze mamulleri sektörlerini tanıtan yayın yapan “Hasat ve Ötesi” Dergisi katılımcılara ve ziyaretçilere dağıtıldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Ekonomi Haber

IMMAT Kongresi, maden sektörüne ışık tuttu. Kongre fuarı, fuar sektörü geliştiriyor – İnternet Haber

Dünyadaki gelişmelerin madencilik sektörünün tüm paydaşlarına aynı anda sunulduğu bir platform olan IMMAT Kongresi, 8’inci kez düzenlendi …

Published

on

By

Dünyadaki gelişmelerin madencilik sektörünün tüm paydaşlarına aynı anda sunulduğu bir platform olan IMMAT Kongresi, 8’inci kez düzenlendi. Düzenlendiği her yıl, bir sonraki fuarda sergilenen maden teknolojilerine ışık tutan kongre; 2023 yılında düzenlenecek MINEX Fuarı için de yol haritası çizdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ ve TMMOB Maden Mühendisleri Odası işbirliğiyle MINEX Fuarı ile eş zamanlı olarak düzenlenen IMMAT – 8. Uluslararası Maden Makinaları ve Teknolojileri Kongresi sona erdi. Yerli ve yabancı bilim insanları, sürpriz konukları ve duayen isimleri bir araya getiren kongre, madencilik sektöründe yeni ihtiyaç haritalarını gündeme getirerek kaliteli üretim, insan ve çevre dostu madenciliğe dikkat çekti. Kongrenin Minex Fuarı ile düzenlenmesi, madencilik potansiyeli oldukça yüksek olan Türkiye’nin maden teknolojileri alanındaki bilgi birikimini artırarak iç pazarda makine üretimine katkı sağladı. Önceki yıllarda tanıtmış oldukları yeni teknolojilerin 9. MINEX kapsamında sergilendiğine dikkat çeken katılımcılar, bu başarıya kongre ve fuarın eş zamanlı olarak düzenlenmesinin katkı sunduğunu vurguladı.

Enerjiyi doğru tekniklerle kullanmalıyız

Mineral ve metallerin insan yaşamı ve yeryüzüne etkileri konusunda önemli çalışmalar yapan Prof. Dr. Kari Heiskanen, kongreye Finlandiya’dan katılan önemli isimler arasındaki yerini aldı. 1977 yılında Türkiye’de Etibank proje yöneticisi olarak da görev yapan bilim insanı, Green Peace projelerinde yer alan mineraller konusunda inovasyon, dijitalizasyon, bilgisayarlı endüstri alanında geliştirdiği yeni teknolojiler hakkında bilgiler verdi. Fuar ve kongrenin eş zamanlı olarak düzenlenmesinin büyük bir önem arz ettiğini belirten Prof. Dr. Heiskanen, şunları söyledi:

Madencilik sektörü günümüzde tüm dünyada eşi benzeri görülmemiş zorluklar içerisinde… ‘Peki bu zorluklar ve çözümleri neler… Bunun için daha büyük sistemlere bakmamız ve bakış açılarımızı geliştirmemiz gerekiyor. Dünya nüfusu hızla artıyor. Tahminler önümüzdeki 50 yıl içinde 10 milyara yaklaşacağımızı söylüyor. Hepimiz, çocuklarımız ve ailemiz için daha iyi yaşam koşullarımız olsun diye çalışıyoruz. Ancak; günümüzde insanların büyük istekleri de var. Bunun sonucunda artan materyallerin tüketimi ile karşı karşıyayız. Dünya nüfusunun yarısı kentlerde yaşıyor. Hızlı kentleşmenin toprak ve su kullanımını kötü etkilediği bir gerçek… Daha iyi, kaliteli doğal bir yaşam sürmek için enerjiye ihtiyacımız var. Ancak bu enerjiyi elde ederken kullandığımız teknik ve endüstri sistemleri çok önemli… Sektör artık bu sistemleri kullanırken; metallerin tüketimi, karbondan arındırma, çevresel farkındalığı artırma ve dijitalleşmeden yüksek oranda faydalanmalı. Avrupa Birliği çevreye zarar vermeme konusunda mevzuatlar çıkarıyor. Eğitim ve dijitalizasyon maden sektörü için çok önemli bir fırsat. Çevrimiçi bilgiler, jeolojik araştırmalar ve veriler paylaşılabilir. Artık dünyada enerji verimliliği için güvenli operasyonlar yapılmalı, dijitalleşmeden faydalanarak farklı otomasyon çalışmalarına geçilmelidir”.

Yeni teknolojiler hayata geçiriliyor

Pandemi koşullarına göre çok verimli bir organizasyona imza attıklarını belirten TMMOB Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Yüksel, “Maden mühendisleri odası kurulduğu günden bu yana meslektaşların mesleki gelişimini sağlamak ve sektörü yeni bilgilerle beslemek bizim görevimiz. Bu tarz kongreler de en önem verdiğimiz organizasyonlar. Kongre, sergi ve fuarı birleştirerek akademisyenleri tedarikçiler ve sektörün üretim alanında olan meslektaşlarımızı buluşturuyoruz. Yeni teknolojik gelişmelerin konuşulduğu yıllarda yapılması mümkün olmadığı düşünülen teknolojiler, şimdi hayata geçiriliyor. Sonuçlarını görüyoruz. Dünyada nüfus arttıkça insanların ihtiyacı artıyor. Buna ters bir ivmeyle de mineral kaynaklarımız azalıyor. Onları daha efektif kullanabilmek için gelişen teknolojiler bunların zenginleştirilmesiyle, sanayiye ulaştırılmasını sağlıyor. Bu anlamda çok başarılı bir fuar ve kongre oldu” ifadelerinde bulundu.

Kongrenin sunumları, fuarın teknolojisinde hayat buluyor

Kongrenin Türkiye madenciliğinin gelişmesi, iş sağlığı ve güvenliğinin artırılması, maden makinaları üretimi ile bilinçli tüketimine katkı sağlayacağına inandığını belirten 8. IMMAT Kongresi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Halil Köse ise, “Beklentinin üzerinde bir fuar ve kongre oldu. Amacımıza ulaştık diyebiliriz rahatlıkla. Hem katılımcılar bilgilendi, hem de sanayide göremedikleri maden makinalarını fuarda görme fırsatı elde etti. Son yangınlarda, madencilik için kesilen ormanların bin katını kaybettik. Madencilikle ilgili bu konuda yanlış bir algı var. Madencilikte kesilen her bir ağacın parası Orman Bakanlığı’na ödeniyor ve yeniden ağaçlandırması yapılıyor. Çevre dostu üretimi kendimiz yapmamız lazım ki insanlar da bizi eleştirmesin. Benzer şekilde işçi sağlığı ve güvenliğini artıracak teknolojiler üretmemiz lazım. Uzun yıllardır kongremizi MINEX Fuarı ile gerçekleştiriyoruz. Burada yapılan her bir sunumun, bir sonraki fuarda sergilenen makine teknolojilerine hayat verdiğini görmek, bizi daha çok çalışmaya motive ediyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Ekonomi Haber

‘SunExpress olarak Türkiye turizmini destekleme vaadimizin arkasındayız’ – İnternet Haber

Havacılık ve Uzay Tıbbı Platformu tarafından Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve SunExpress Hava Yolları iş birliğiyle 14-17 Ekim tarihleri …

Published

on

By

Havacılık ve Uzay Tıbbı Platformu tarafından Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve SunExpress Hava Yolları iş birliğiyle 14-17 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen Havacılık ve Uzay Tıbbı Kongresi’nde havacılık tıbbına ilişkin güncel konuları ele almak üzere sektörün önde gelenleri buluştu.

Antalya’da gerçekleştirilen kongrede Havacılık ve Uzay Tıbbı Platformu Başkanı Prof. Dr. Fehmi Töre, Sivil Havacılık Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Yüksek, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ve SunExpress Havayolları Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Çalışkan açılış konuşmalarını gerçekleştirdi.

Kongrede Covid-19 pandemisinin ticari havacılığa etkileri üzerine konuşan SunExpress Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Çalışkan, “Türkiye, geçen yıl ‘Güvenli Turizm Programı’nı hayata geçiren birkaç ülkeden biri olarak çok cesur ve doğru adımlar attı. Bizim de SunExpress olarak pandeminin başından beri en önemli gündem maddemiz “güvenli turizm” oldu. Bu süreçte, yolcularımız ve çalışanlarımızın sağlığı ve güvenliği için tüm önlemleri ivedilikle aldık ve almaya devam ediyoruz” dedi.

Türkiye’nin turizm elçisi misyonuyla hareket eden bir havayolu olarak hem Türkiye turizmini hem de havacılık sektörünü desteklemeye devam edeceklerini belirten Çalışkan, “Seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından uçuş ağımıza eklediğimiz yeni destinasyonların yanı sıra Türkiye’nin tatil rotalarına frekans artışı sunduk ve bu sene yaz sezonunda 3 milyonun üzerinde yolcu taşıyarak, 85 doluluk oranına ulaştık. Pandemi döneminde de tarifeli seferlerle Akdeniz ve Ege Bölgelerine en fazla turist getiren havayolu olmaya devam ederek Türkiye turizmini destekleme vaadimizin arkasında durduk” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending