Connect with us

Teknoloji Haberleri

Aselsan’ın Yerli Anteni Türk Telekom Şebekesinde Test Ediliyor

Türk Telekom ve ASELSAN, yerli ve milli teknolojiler geliştirme vizyonu kapsamında önemli bir iş birliğine imza attı. ASELSAN’ın yeni …

Published

on

Türk Telekom ve ASELSAN, yerli ve milli teknolojiler geliştirme vizyonu kapsamında önemli bir iş birliğine imza attı. ASELSAN’ın yeni geliştirdiği 2G-3G-4.5G baz istasyonu anteni, Türk Telekom ile birlikte aktif bir sahada denenmeye başladı. 40 yılı aşkın tecrübesi ile ASELSAN’ın ürettiği çoklu bant destekli olan ve 2G-3G-4.5G servisleri verebilen bu yeni nesil antenin test versiyonlarının kurulumu ülkemizin lider operatörü Türk Telekom şebekesinde yapıldı.

Türk Telekom’un yerli ürüne desteği artarak sürüyor

Haberleşme teknolojilerinde yerli ve milli üretimin payını arttırmak ve 4.5G ile başlayan süreçte haberleşme teknolojileri için yapılacak yatırımların yerli ve millî kaynaklarla karşılanmasını sağlamak amacıyla oluşturulan tüm projelere Türkiye’nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekom tarafından verilen destek, 2021 yılında da artarak sürüyor.

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal; “Türk Telekom olarak yerli baz istasyonu antenlerinin ürünleştirilmesi konusunda ASELSAN ile çalışmalara devam ediyoruz. ASELSAN tarafından geliştirilen çoklu bant destekli antenleri, sahalarımıza kurup test etmeye başladık. Yerlilik anlamında çok kıymetli olan bu projenin önemli dönüm noktalarından biri olan saha testleri aşamasını birlikte gerçekleştirmenin mutluluğu içerisindeyiz” dedi.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün; “Türkiye’nin lider teknoloji şirketi ASELSAN olarak, operatör sahasında canlı testlerde görülen sonuçlar ürünlerimizin gelişimi için çok önemli. Türk Telekom ile ortak yapılan test faaliyetlerinden aldığımız geri bildirimlere göre, ürünümüzü geliştirmeye devam ediyoruz 2021 yılının ikinci yarısı için seri üretim çalışmalarımız ve diğer operatörler için planlanan kurulumlar da tüm hızıyla sürüyor. Yüksek teknolojilerimiz ile yeni tip yerli ve milli antenler geliştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji Haberleri

Dijital Benim İşim Sosyal Medya Kampanya Yarışması’nda Final Heyecanı Başladı – İnternet Haber

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü ve Türkiye Vodafone Vakfı iş birliğiyle hayata geçirilen “Dijital Benim …

Published

on

By

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü ve Türkiye Vodafone Vakfı iş birliğiyle hayata geçirilen “Dijital Benim İşim” projesi kapsamında düzenlenen Sosyal Medya Kampanya Yarışması’nda final heyecanı başladı. Toplam 82 başvuru arasından ön elemeyi geçen 21 kişinin çalışmaları 19 Ekim’de yapılacak jüri oturumunda değerlendirilecek. Yarışmada ilk 3’e giren yarışmacılara cansuyu sermayesi sağlanacak.

Teknolojinin gücünü kadınların potansiyeliyle buluşturmak üzere Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü ve Türkiye Vodafone Vakfı iş birliğiyle hayata geçirilen “Dijital Benim İşim” projesinde yarışma heyecanı devam ediyor. 18 yaş üstü kadınların dijital becerilerinin artırılmasının amaçlandığı projede “Dijital Pazarlama” eğitimini tamamlayan kadınlar arasında düzenlenen Sosyal Medya Kampanya Yarışması’nda final için geri sayım başladı. Toplam 82 başvuru arasından yarışmaya hak kazanan ve seçtikleri bir küçük işletmenin sosyal medya hesaplarını 1 ay boyunca yöneten 21 kişinin çalışmaları 19 Ekim’de yapılacak jüri oturumunda değerlendirilecek. Değerlendirme sonucunda ilk 3’e giren yarışmacılara cansuyu sermayesi sağlanacak.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sabahattin Dülger, şunları söyledi:

“Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü olarak bir ülkenin sahip olduğu en değerli doğal kaynağın insan olduğundan hareketle; yetenekleri, yaşları, öğrenim düzeyleri çok çeşitli olan ve kendini geliştirmek isteyen tüm bireylere eğitim desteği sağlamaya devam ediyoruz. Dijital Benim İşim projesi bu amaçla gerçekleştirdiğimiz ve dezavantajlı kadınların dijital alanda güçlendirilmesini hedefleyen ilk harmanlanmış eğitimimizdir. Proje ile 13 ilde Dijital Okuryazarlık ve Dijital Pazarlama eğitimlerimiz devam ediyor ve projenin etki alanı kadınların yoğun ilgisi ile gün geçtikçe büyüyor. Aralık ayında başlayan eğitimlerimizle bugüne kadar yaklaşık 5 bin kadına dijital alanda eğitim vermenin sevincini yaşıyoruz. Proje kapsamında kadınlara sadece eğitim vermiyor, Sosyal Medya Kampanya Yarışması ile bu eğitimleri hayata geçirmeleri için olanak sağlıyoruz. Eğitimlerin uygulamaya dönüştüğü bu yarışmada tüm kursiyerlerimize başarılar diler, hayat boyu öğrenen bir Türkiye için çalışmalarımızın devam edeceğini belirtmek isteriz”

Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel ise şöyle konuştu:

“Türkiye Vodafone Vakfı olarak, yaptığımız her işin bir amaca hizmet etmesi gerektiğine inanıyoruz. ‘Dijital Benim İşim’ projesini de amaç odaklı vizyonumuzdan yola çıkarak tasarladık. Hem toplumun dijitalleşmesine katkıda bulunacağımız, hem de kadınların gelişimini destekleyeceğimiz bir projeyi hayata geçirdik. Bu projeyle, teknolojinin gücünü kullanarak kadınları meslek sahibi yaparken, dijital toplum hedefimize de bir adım daha yaklaşmış olacağız. ‘Dijital Benim İşim’ projesiyle kadınların dijitalleşme potansiyelini farklı eğitim programlarıyla ortaya çıkarmaya devam ediyoruz. Proje kapsamında verdiğimiz 40 saatlik ‘Dijital Pazarlama’ eğitimini tamamlayan kadın kursiyerler arasında Sosyal Medya Kampanya Yarışması düzenledik. Yarışmamıza toplam 82 başvuru oldu. Ön eleme sonucu 21 kişi yarışmaya hak kazandı. Bu yarışmacılarımız seçtikleri bir küçük işletmenin sosyal medya hesaplarını 1 ay boyunca yönetti. Yarışmacılarımızın bu çalışmaları 19 Ekim’de yapılacak jüri oturumunda değerlendirilerek kazananlar belli olacak. İlk 3 yarışmacımıza cansuyu sermayesi sağlayacağız. Finalistlerimize şimdiden başarılar diliyoruz. Türkiye Vodafone Vakfı olarak, kadınların hayatını dijital teknolojilerin sunduğu imkânlarla kolaylaştırmaya devam edeceğiz.”

13 ilde yaklaşık 12 bin kadına ulaşılacak

“Dijital Benim İşim” projesi kapsamında, kadın kursiyerlere 24 saatlik “Dijital Okuryazarlık” ve 40 saatlik “Dijital Pazarlama”eğitimleri sunuluyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Samsun, Mardin, Afyonkarahisar, Elazığ, Sivas, Ağrı, Kastamonu ve Gaziantep’te düzenlenen eğitimler, bu illerdeki Halk Eğitimi Merkezlerinde görevli 140 eğitici tarafından veriliyor. Proje kapsamında eğitimlerin bir kısmı sınıf içinde yüz yüze verilen eğitimler, bir kısmı da Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Uzaktan Eğitim platformu üzerinden izlenen videolar şeklinde gerçekleşiyor. Projeyle 13 ilde yaklaşık 12 bin kadına ulaşılması hedefleniyor.

Dijital mesleki eğitim veriliyor

“Dijital Benim İşim” projesi kapsamında verilen “Dijital Pazarlama” eğitimleriyle, kadınlara dijital beceri kazandırılması ve dijital mesleki eğitim verilerek iş gücüne katılmalarına olanak sağlanması hedefleniyor. Eğitim konuları arasında Pazarlamaya Giriş ve Dijital Pazarlamanın Temelleri, Sosyal Medya Yönetimi, Görsel Üretimi ve Yönetimi, Mobil Pazarlama, Dijital Pazarlamada Güncel Stratejiler, E-Posta Pazarlama, Halkla İlişkilerde Temel Yaklaşımlar ve Dijitalde İtibar Yönetimi, Yasal Düzenlemeler, E-Ticaret, Arama Motoru Pazarlaması, Sosyal Medya Yönetimi bulunuyor. Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü de “Dijital Pazarlama” eğitimlerine yoğunlaştırılmış iş ve meslek danışmanlığı programı İş Kulübü ile destek oluyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Teknoloji Haberleri

Sony, Yeni FE 70-200MM F2.8 GM OSS II ile Görüntüleme Alanında Mükemmelliği Yeniden Tanımlıyor – İnternet Haber

Sony’nin en yeni G Master Lensi FE 70-200mm F2.8 GM OSS II, muhteşem çözünürlük ve bokeh ile birlikte yeni nesil AF performansına yeni bir boyut …

Published

on

By

Sony’nin en yeni G Master Lensi FE 70-200mm F2.8 GM OSS II, muhteşem çözünürlük ve bokeh ile birlikte yeni nesil AF performansına yeni bir boyut kazandırıyor.

Sony, G Master serisini FE 70-200mm F2.8 GM OSS II lens ile zenginleştiriyor. Serinin en yeni üyesi, Sony’nin G Master tasarımına özgü benzersiz AF (otomatik netleme) performansının yanı sıra olağanüstü bir çözünürlük ve bokeh kombinasyonu sunuyor.

Sony Europe BV Ürün Pazarlama Direktörü Yann Salmon Legagneur, konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi: “Dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimizin taleplerine kulak vererek 70-200mm F2.8 lensimizin yeni ve iyileştirilmiş versiyonu G-Master FE 70-200mm F2.8 GM OSS II’yi geliştirmeye karar verdik. Bu yeni lenste ağırlık ve netleme hızı açısından yaptığımız iyileştirmeler muazzam. Bunlar hem fotoğrafçılar hem de video içerik üreticileri açısından müthiş bir fark yaratacaktır. Kompakt ve hafif full frame fotoğraf makinesi gövdelerimizle birlikte kullananlar için Sony, ideal dengeye sahip ve taşımaya son derece uygun bir eşleşme vadediyor.”

Sony’nin E-mount fotoğraf makinesi gövdeleriyle mükemmel şekilde eşleşmek üzere tasarlanan FE 70-200mm F2.8 GM OSS II, yalnızca optik kalite ve gelişmiş AF performansı sunmakla kalmıyor, aynı zamanda dünyanın en hafifi F2.8 70-200mm zumu olarak benzersiz bir çekim esnekliği ve özgürlüğü katıyor. Sony, E-mount lens serisinin 65’inci lensi olan bu yepyeni ürünle Alpha dünyasını güçlendirmeye devam ediyor.

Performansta Yeni Seviyeler

Yeni FE 70-200mm F2.8 GM OSS II kullanıcılara, diyafram maksimum açıklıkta olsa bile tüm zum aralığı boyunca köşeden köşeye temiz ve net bir görüntü veriyor. Bir tanesi 0,01 mikron yüzey hassasiyetli bir XA (aşırı asferik) parça olmak üzere iki asferik lens parçası sayesinde FE 70-200mm F2.8 GM OSS II, mesafeyle ilgili sapma varyasyonlarını etkili bir şekilde kontrol ederek görüntü alanının tamamında olağanüstü çözünürlük sağlıyor.

FE 70-200mm F2.8 GM OSS II renk bulanıklığını renk taşması olmaksızın önemli ölçüde azaltan küre şeklinde olmak üzere iki ED (Ekstra Düşük Dağıtma) ve iki Süper ED cam parçalarına sahiptir. Aynı zamanda, ilk kez bir Alpha sistemi lensinde bir ED asferik parça yer almaktadır; bu sayede diğer telefoto lenslerin yaygın sorunlarından olan renk sapması ve küresel sapma eş zamanlı olarak bastırılır.

F2.8 maksimum diyafram açıklığı ve yeni geliştirilen 11 yapraklı dairesel diyafram açıklığı ünitesi sayesinde pürüzsüz, bokeh efekti elde edilebilir. Ek olarak, lensin, bir XA parçası da içeren gelişmiş optik tasarımı, istenmeyen ‘soğan halkası’ efektini tam anlamıyla bastırarak bokeh’i daha da güçlendirerek, mükemmel yakın çekim performansı da sunar. Minimum netleme mesafesi, 0,3x maksimum büyütme oranıyla 70mm’de sadece 15,7 inç (0,4 metre) ve 200mm’de 32,3 inçtir (0,82 metre). Ayrıca, FE 70-200mm F2.8 GM OSS II, Sony’nin yüksek performanslı 1.4x ya da 2.0x tele dönüştürücüleriyle[i]kolayca birleştirilerek F5.6 diyafram açıklığında lensin odak uzaklığını 400mm’ye[ii]kadar uzatabilir ve bu sırada G Master kalitesinden taviz vermez.

Sony’nin orijinal Nano AR Coating II teknolojisi, zorlu aydınlatma koşullarında istenmeyen parlama ve gölgelenmeleri önlemek için lensin yüzeyinde eşit dağılımlı, yansıma karşıtı bir kaplama oluşturur. Buna ek olarak, FE 70-200mm F2.8 GM OSS II’nin optik tasarımı da netliği artırmak üzere iç yansımaları etkili bir şekilde bastırır.

Sektör Lideri Otomatik Netleme

FE 70-200mm F2.8 GM OSS II’nin üstün lens teknolojisi, eşleştirildiği gelişmiş fotoğraf makinesi gövdesinden en iyi performansın elde edilmesini sağlar. Yeni lens, hızlı ve hassas AF için Sony’e özgü orijinal dört XD (ekstrem dinamik) Doğrusal Motoru kullanır ve bu da onu bir önceki modele göre yaklaşık 4 kat daha hızlıii hale getirir ve odak takip özelliğini 30 iyileştiririi. FE 70-200mm F2.8 GM OSS II, Sony’nin amiral gemisi ürünü Alpha 1 ile birlikte kullanıldığında 30fps’ye[iii] varan yüksek hızlarda seri çekim yapabilir.

Üstün AF takip özelliği, tele dönüştürücüyle bile aynı şekilde kullanılabilir. Video çekimlerinde FE 70-200mm F2.8 GM OSS II, kullanıcının netleme konusunu fotoğraf makinesine bırakabilmesi için zum yaparken hızlı hareket eden öznelere güvenilir şekilde odağı sabitleyip takip eden akıcı ve sessiz AF sunar.

Video için Gelişmiş Özellikler

Sabit F2.8 maksimum diyafram açıklığı, göz kamaştırıcı AF performansı, kullanım kolaylığı ve güvenilirliğiyle video için mükemmel bir tercih olan FE 70-200mm F2.8 GM OSS II, yakınlaştırma sırasında istenmeyen görüntü hareketlerinin ve görüş açısı değişimlerinin asgari derecede olması için odak solumasını, odak kaymasını ve eksen kaymasını önemli ölçüde azaltmak üzere tasarlandı.

FE 70-200mm F2.8 GM OSS II, video çekimlerini kolaylaştırmak üzere netleme, zum ve diyafram açıklığı için birbirinden bağımsız kumanda halkalarına sahiptir; böylelikle manuel operasyonların hassasiyetle yapılabilmesine olanak tanır. Diyafram açıklığı halkasında aynı zamanda tıklamalı bir AÇMA/KAPAMA (ON/OFF) anahtarı bulunur. Diyafram açıklığı halkası tıklama durakları fotoğraf çekerken dokunsal geri bildirim alabilmek için AÇIK konuma; film çekimi sırasında ise akıcı, sessiz diyafram açıklığı kontrolü için KAPALI konuma getirilebilir. Ek olarak, zum halkası torku optimize edilmiştir ve artık hareketli özneler için MODE 3[iv] düzeyinde görüntü sabitleme geçekleştirilebilir.

Ayrıca Sony’nin Doğrusal Yanıtlı MF sistemi, duyarlı, düşük gecikmeli manuel netleme kontrolü sağlar. Birlikte verilen parasoley de daha fazla yaratıcı esneklik sunmak üzere dairesel polarize filtrelerin ya da değişebilir ND filtrelerin kolay kullanımına imkân tanıyan bir açıklığa sahiptir.

Profesyoneller için Tasarlandı

FE 70-200mm F2.8 GM OSS II, dünyanın en hafifi F2.8 telefoto zum lensidir ve önceki modele göre yaklaşık 29 daha hafiftir; ağırlığı 37 oz’un (1,045g) biraz altındadır. Hafifliğine ek olarak FE 70-200mm F2.8 GM OSS II, lensin ağırlık merkezinin doğrudan tripod yuvasının üzerine düşmesini sağlayarak profesyonellere ‘öne çekme’ olmadan ideal bir denge sunmak üzere tasarlanmıştır. Ve ağırlık merkezini sabit tutacak şekilde dahili yakınlaştırma özelliğine sahiptir.

FE 70-200mm F2.8 GM OSS II, özel olarak profesyoneller için ve onlardan gelen geri bildirimler doğrultusunda tasarlanmıştır. Yeni lens, kullanıcının, Full-time DMF, doğal ve doğrusal manuel netleme yanıtı ve odak menzili sınırlama anahtarı gibi profesyonel ihtiyaçlarını karşılayacak odaklama işlevlerine sahiptir. FE 400mm F2.8 GM OSS ve FE 600mm F4 GM OSS’e denk toz ve nem direncine[v] sahiptir.

Ön lens parçasında, su, yağ ve diğer kirleticileri iten flor kaplama bulunur; bu kaplama aynı zamanda lens yüzeyine yapışan kirleticileri ve parmak izlerini silmeyi kolaylaştırır. FE 70-200mm F2.8 GM OSS II’de ayrıca yatay veya dikey yönde ve hemen hemen her açıda çekim yaparken kolay erişim ve rahat kontrol sağlamak üzere birbirinden 90° uzakta konumlandırılmış üç kişiselleştirilebilir netleme tutma düğmesi bulunur.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Teknoloji Haberleri

Hyundai i20 N Top Gear Hız Haftası 2021 Şampiyonu Oldu. – İnternet Haber

Hyundai Assan’ın İzmit’te ürettiği hot hatch modeli i20 N, İngiltere’de performans şovu yaptı. Dünyanın en hızlı 26 otomobilinin katıldığı test …

Published

on

By

  • Hyundai Assan’ın İzmit’te ürettiği hot hatch modeli i20 N, İngiltere’de performans şovu yaptı.
  • Dünyanın en hızlı 26 otomobilinin katıldığı test sürüşünde birinci olan i20 N, şampiyon unvanı aldı.
  • Hyundai i20 N, keskin yol tutuşu ve günlü kullanılabilirlik özellikleriyle editörlerin dikkatini çekti.

Hyundai i20 N, dünyaca ünlü İngiliz otomobil dergisi ve TV programı Top Gear tarafından gerçekleştirilen Hız Haftası test sürüşü etkinliğinde en keyifli ve en etkileyici otomobil olarak seçildi. Derginin ünlü test pilotu Stig ve editörü Chris Harris liderliğinde yapılan etkinliğe 26 yüksek performanslı model davet edildi. Aralarında 1.000 beygirlik süper sporlar, ultra hafif, iki koltuklu egzotik modeller kadar yüksek torka sahip elektrikli coupe otomobillerin de yer aldığı test sürüşlerinde Hyundai i20 N kendinden daha güçlü rakipleri arasında sportif görüntüsü ve dinamik sürüş özellikleriyle dikkat çekti. Meşhur Dunsfold pistinde en iyi performansı gösteren i20 N, böylelikle Top Gear Hız Haftası’nın 2021 şampiyonu seçildi. Hız Haftası (TG Speed Week), birkaç gün boyunca süren ve kapsamlı testlere verilen geleneksel bir isim.

Hyundai i20 N, pistin en zor virajları kadar uzun düzlüklerinde gösterdiği keskinliği, rijit yapısı, hızlanması, yol tutuşu ve fren kabiliyeti ile pilotlardan tam puan aldı. Aynı zamanda en uygun fiyatlı model olmasına rağmen kendinden kat kat daha pahalı modellerden daha çok ilgi uyandırıcı ve günlük kullanıma uygun yapısıyla da öne çıktı.

i20 N: En küçük ama güçlü N model

Hyundai i20 N, B segmentinin popüler modeli i20’nin başarısını Hyundai N’nin sportif ve sürüşü eğlenceli ruhuyla birleştiriyor. Kuruluşu motor sporlarına dayanan N Departmanı, Avrupalı tüketiciler için merakla beklenen bir hot-hatch üretirken aynı zamanda dünya ralli şampiyonasında yarışan WRC otomobilinin gelişiminde de i20 N modelinden ilham alıyor. En küçük N modeli olmasına rağmen, motor sporlarından gelen tasarım, otomobilin güçlü ve dayanıklı potansiyelini vurguluyor. Hyundai’nin ikinci hot-hatch modeli olan i20 N, daha iyi bir yol tutuşu ve sürükleyici bir sürüş deneyimi için ton başına 171 PS’lik güç ile sınıfında lider bir güç-ağırlık oranı sunuyor. Beş kapılı performanslı model, son teknoloji bağlantı, bilgi-eğlence ve gelişmiş güvenlik özellikleriyle de günlük kullanıma son derece uygun bir otomobil.

Hyundai i20 N, i10, i20 ve BAYON ile birlikte Hyundai Assan İzmit tesislerinde üretilerek 40’tan fazla ülkeye ihraç ediliyor. Hyundai i20 N, yakın bir zamanda Türkiye’de de satışa sunularak performans meraklısı otomobil tutkunları ile bir araya gelecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending