Connect with us

Otomobil Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan Eren Bülbül’ün Adını Yaşatacak EREN ile HIZIR II Lansmanına Katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eren Bülbül’ün adını yaşatacak 4×4 Meskun Mahal Aracı EREN ile 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı HIZIR II …

Published

on

  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eren Bülbül’ün adını yaşatacak 4×4 Meskun Mahal Aracı EREN ile 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı HIZIR II’nin IDEF’21 Savunma Fuarındaki lansmanlarına katıldı.

  • Katmerciler 4×4 Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı KIRAÇ ile Orta Sınıf 2. Seviye İnsansız Kara Aracı Uzaktan Kumandalı Atış Platformu UKAP’ı da standında sergiliyor.

Türkiye savunma sektörünün yenilikçi ve dinamik gücü Katmerciler, 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF’21’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı lansmanla iki yeni zırhlısını tanıttı. Sektörün merakla beklediği, Eren Bülbül’ün adının verildiği 4×4 Meskun Mahal Müdahale Aracı EREN, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın huzurunda ilk kez açılıp görüntülendi. 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı HIZIR’ın daha üst versiyonu olan HIZIR II de şirketin lansmanını yaptığı ikinci araç olarak fuarda yerini aldı.

Beraberindeki üst düzey heyetle Katmerciler standını ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Katmerciler Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Katmerci, İcra Kurulu Başkanı Mehmet Katmerci ve İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci karşıladı.

Lansman araçlarının örtülerinin kaldırılmasının ardından bir müddet yeni zırhlıları inceleyen ve şirket yöneticilerinden araçlar hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hayırlı olsun” diyerek başarılarının devamı dileğini iletti.

Katmerciler, lansmanını yaptığı zırhlılarla birlikte ülkemizin savunma ve güvenlik envanterine kazandırdığı araçlardan iki tanesini daha standında sergiliyor. 4×4 Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı KIRAÇ ile İnsansız Kara Aracı (İKA) konseptinin Türkiye’deki ilk örneği olan ve mini tank olarak da adlandırılan Orta Sınıf 2. Seviye İnsansız Kara Aracı (O-İKA 2) UKAP’ı Katmerciler standında görmek mümkün.

Lansman sonrası kısa bir açıklama yapan Katmerciler Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Katmerci, “Bizleri yüreklendirip cesaretlendiren, her daim sektörümüzün yanında yer alan, lansmanımıza katılarak bizleri onurlandıran, sektörün ve ülkemizin gelişmesinin mimarı olan Sayın Cumhurbaşkanımıza en içten duygularla şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Misafirlerini Salon 7’de bulunan 702A nolu standında ağırlayan Katmerciler’in sergilediği EREN, HIZIR II, KIRAÇ ve UKAP’ın temel özellikleri şöyle:

EREN: Terörle Mücadelede Etkin Güç

4×4 Meskun Mahal Müdahale Aracı EREN, adını, 11 Ağustos 2017 tarihinde Trabzon Maçka’da 15 yaşında terör örgütü tarafından katledilen Eren Bülbül’den alıyor. Aynı zamanda Eren Bülbül’ü kurtarmak isterken onunla birlikte şehit düşen Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik’e saygının ifadesi.

İki terör şehidinin hatırasını terörle etkin mücadelede yaşatacak EREN, 250 beygir gücünde, zırhlı bir araç. EREN, düşük silueti, dar ve kısa gövde yapısı, kısa dönüş yarıçapı ile meskûn mahalde yüksek manevra ve performans sergileyecek yapıya sahip. Yüksek karın altı mesafesi, üstün tırmanma ve yan eğim kabiliyetleri, yüksek yaklaşma ve uzaklaşma açıları ile göz dolduruyor. Araç 5 kişilik olup 7 kişiye kadar çıkartılabiliyor.

Yüksek balistik korumaya sahip araç, hafif monokok gövde yapısına karşın, kullanılan zırh teknolojisi ile mayınlara ve el yapımı patlayıcılara karşı üstün koruma sağlıyor.

Yüksek ivmelenme ve azami sürate karşın 4×4 tahrik sistemi ve helezon yaylı tam bağımsız süspansiyon sistemi gibi özellikleri sayesinde üstün arazi kabiliyeti sunuyor. Güçlü motoru, tam otomatik şanzımanı, alçak ve yüksek hızlı devir olmak üzere iki hızlı transfer kutusu ve diferansiyel kilit sistemine sahip dingilleri ile donatılan araç, şehir içi kullanımında olduğu kadar off-road koşullarında da kullanıcıya konfor ve kullanım kolaylığı sunuyor.

Uzaktan kumandalı stabilize silah sistemiyle hareket halinde ve hareketli hedeflere atış yapabiliyor, otomatik hedef takip sistemi bulunuyor. Gece-gündüz görüşü, balistik hesaplama, mesafe ölçme, bilgisayar tabanlı atış kontrol fonksiyonları, mühimmat sonu uyarısı, ihtiyaç halinde manuel kullanım imkanı, yüksekliği ve eğimi ayarlanabilir direksiyon, patlak-gider lastik EREN’i güçlü kılan diğer bazı özellikler. Sıcak ve soğuk iklim şartlarına (NATO standartlarına uygun) olarak tasarlanan araç 360 derece çevresel farkındalık sistemi, kurtarma vinci, sis havanı, otomatik yangın söndürme sistemi gibi opsiyonel sistemlerle sunuluyor.

  • HIZIR II: Daha Heybetli, Agresif ve Korkutucu

Lansmanı 2016 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç HIZIR, segmentinin en güçlü muharebe aracı olarak tanındı ve ilgi çekti. Üstün özellikleriyle uluslararası alanda da beğeni yarattı ve sadece ülkemiz envanterine girmekle kalmadı, dost ülkelerin envanterlerine girmeye başladı.

HIZIR’ın tasarımı yenilenmiş, teknik kapasitesi artırılmış, geliştirilmiş bir üst versiyonu olarak tanımlanabilecek HIZIR II’yi HIZIR’dan farklı kılan temel özellikleri şöyle özetlemek mümkün.

Personel kapasitesi 9’dan 14’e çıkarılarak daha çok personel taşıma imkanı sunuluyor. Kuleli HIZIR II’lerde ise personel sayısı 13 olacak. Arka kapak yerine arka tarafa rampa konularak daha hızlı inme binme imkanı sağlandı. Standart öne doğru oturma düzeni, diz mesafesi artırılmış olarak karşılıklı oturulacak şekilde değiştirildi. Böylece arkadaki 12 personelin daha rahat oturabileceği bir oturma düzeni getirildi. Toplamda operasyonel gücü artırıldı.

HIZIR II, HIZIR’a göre daha heybetli görünümüyle düşmana korku salacak bir araç. Araç burnu yeniden tasarlandı. Standart görünüm yerine daha agresif bir görünüm kazandırıldı. İki parça olan ön cam tek parça halinde genişletilerek görüntü alanı iyileştirildi.

Stepne piyasadaki diğer zırhlı araçlarda olduğu gibi HIZIR’da da araç arkasındayken HIZIR-II’de karın altına alındı. Böylece araç ağırlık merkezi yere yaklaşarak ekstrem sürüş koşullarında devrilmelere karşı çok daha dengeli ve daha iyi slalom sürüş özellikleri olan bir araç ortaya çıktı. Ayrıca lastik değiştirme operasyonu kolay ve hızlı hale geldi.

Diğer Katmerciler araçlarında olduğu gibi tamamen Türk mühendisliğinin ürünü olan HIZIR II, HIZIR’daki diğer tüm üstün özellikleri devam ettiren bir araç. NATO standartlarında geliştirilen araç güçlü zırhı ve V tipi monokok gövdesiyle mayın ve el yapımı patlayıcılara karşı yüksek koruma sağlıyor. Mayına dayanıklı, enerjiyi emen özellikteki koltuk, personelin korumasını artırıyor. 400 beygir gücündeki araç, kırsal ve kentsel alanlardaki yoğun çatışma koşulları altında yüksek performans gösterecek şekilde tasarlandı. Uzaktan komutalı stabilize silah sistemiyle hareket halinde ve hareketli hedeflere ateş edebiliyor.

  • KIRAÇ: Emniyet’in Aktif Kullanımında

4×4 Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı KIRAÇ, Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı’nın ihtiyacına yönelik, tamamen özgün bir çalışma olarak geliştirildi. Daha önce üretilen olay yeri inceleme araçlarından çok daha üstün özelliklerle donatılmış olay yeri inceleme ve mobil kriminal inceleme aracının içinde ofis bölümü, delil muhafaza bölümü, laboratuvar bölümü gibi çeşitli bölümler bulunuyor.

KIRAÇ, Emniyet Genel Müdürlüğü için üç farklı konfigürasyonda üretildi: Zırhsız Olay Yeri İnceleme Aracı, Zırhlı Olay Yeri İnceleme Aracı ve Zırhsız Kriminal Laboratuvar İnceleme Aracı. Aktif olarak sahada kullanılmakta olan araçlarda; atış mesafesini ve yönünü tespit sisteminden delil analiz cihazlarına, otomatik parmak izi sisteminden (APFIS) kimyasal analize, delil muhafaza sisteminden internet ve uydu sistemine birçok sistem yer alıyor.

Tasarıma bağlı olarak, 27+1+1 personele kadar taşıma kapasitesi bulunuyor. Ekstra yük kapasitesi, farklı seviyelerde balistik koruma ve çok yönlü ekipman kullanımına olanak sağlıyor. Opsiyonel olarak gizli zırhlandırma yapılabiliyor.

  • UKAP: İHA ve SİHA’dan Sonra Sıra İKA’da, İlk Örnek Mini Tank

Ülkemizdeki İnsansız Kara Aracı (İKA) konseptinin ilk örneği olan ve Türkiye’nin ilk insansız mini tankı olarak da adlandırılan Uzaktan Kumandalı Atış Platformu (UKAP), Katmerciler’in İKA konseptinin de ilk ürünü. UKAP, bir kumanda kiti aracılığıyla tüm fonksiyonları uzaktan yönetilebilen, farklı ihtiyaçlara göre kolaylıkla konfigüre edilebilen, zırhlı ve paletli bir platform.

Üzerinde Aselsan’ın SARP atış kulesi, yani Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi ve uydu haberleşme sistemi bulunan ilk İKA örneği olan Orta Sınıf 2. Seviye İnsansız Kara Aracı (O-İKA 2), Katmerciler-Aselsan işbirliğiyle Türk savunma envanterinde yerini almaya hazırlanıyor. Dünyada az sayıda ülkenin sahip olduğu bu imkan ülkemizin ihracat potansiyelini de yükseltiyor. İHA ve SİHA’larda olduğu gibi İKA’larda da ülkemizin önü açık.

Çok farklı işlevlere yönelik araçların geliştirilebildiği bir platform olma özelliğine sahip. SARP sistemiyle koordineli çalışacak elektro optik sistemi, radar sistemi, haberleşme sistemi vb. sistemler de araca entegre edilebiliyor. Uydu kontrol sistemiyle 5 kilometre mesafeye kadar uzaktan kumanda edilebiliyor. Elektrikli ve hibrit modelleri bulunuyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Otomobil Haberleri

Mercedes-Benz, Stellantis ve TotalEnergies’in batarya şirketi Automotive Cells Company’ye ortak oluyor – İnternet Haber

Mercedes-Benz, Stellantis ve TotalEnergies, Mercedes-Benz’in Automotive Cells Company’nin (ACC) yeni ortağı olması konusunda anlaşmaya vardı …

Published

on

By

Mercedes-Benz, Stellantis ve TotalEnergies, Mercedes-Benz’in Automotive Cells Company’nin (ACC) yeni ortağı olması konusunda anlaşmaya vardı. Düzenleyici merci onaylarının alınmasının ardından resmiyet kazanacak ortaklığın sonucunda ACC, endüstriyel kapasitesini 2030 yılına kadar en az 120 GWh’ye çıkarmayı taahhüt ediyor.

ACC, 2020 yılında Stellantis ve TotalEnergies ile TotalEnergies’in iştiraki Saft arasında başlatılan ve Fransız, Alman ve Avrupalı yetkililer tarafından desteklenen girişim sonucunda, Avrupa’da elektrikli araçlar için batarya üretiminde lider bir şirket oluşturmak amacıyla kuruldu. Mercedes-Benz gibi büyük bir ismin ortaklığa katılması, ACC’nin sektörde kaydettiği ilerlemeyi ve projenin değerini açıkça gösteriyor ve ortaklığı daha da güçlendiriyor.

ACC, elektrikli araçlar için güvenlik, performans ve rekabet odaklı batarya hücreleri ve modülleri geliştirip üretmenin yanı sıra en üst düzeyde kaliteye ulaşmayı ve karbon ayak izini asgariye indirmeyi amaçlıyor. Güncel ACC kapasite planı, sübvansiyonlarla desteklenecek ve öz kaynak ve borçla finanse edilecek olan 7 milyar Euro’yu aşan bir yatırımı harekete geçirecek. Avrupa’da batarya üretiminde lider bir şirketin kuruluşu, Avrupa’nın mobilite alanında enerji dönüşümünde karşı karşıya olduğu sıkıntıları aşmasına ve elektrikli araç sektörü için önemli bir bileşenin arzını güvence altına almasına yardım edecek.

Daimler AG ve Mercedes-Benz AG CEO’su Ola Källenius, yaptığı açıklamada, “Mercedes-Benz çok iddialı bir dönüşüm planı uyguluyor ve bu yatırım, karbon nötr olma yolunda stratejik bir dönüm noktası teşkil ediyor. ACC ile birlikte Avrupa’da Mercedes-Benz’in özel gerekliliklerine göre tasarlanmış batarya hücreleri ve modülleri geliştirecek ve verimli bir şekilde üreteceğiz” dedi. Källenius şöyle devam etti: “Bu yeni ortaklık bize batarya hücresi arzını güvence altına alma, ölçek ekonomilerinden yararlanma ve müşterilerimize üstün batarya teknolojisi sunma imkanı sağlıyor. Bunun yanı sıra, Avrupa’nın elektrikli taşıt çağında dahi otomobil sektörünün merkezinde olmasına yardımcı olabiliriz. ACC, yeni ortağı Mercedes-Benz ile birlikte batarya hücrelerinin tasarımında ve üretiminde Avrupa’nın sektörel rekabet gücünü desteklemek için Avrupa tesislerinde kapasiteyi iki katının üzerine çıkarmayı hedefliyor.”

Stellantis CEO’su Carlos Tavares de şu açıklamalarda bulundu: “ACC’nin liderliğini hızlandırma tutkumuzu paylaşan stratejik bir ortak olarak Mercedes-Benz’i aramızda görmekten mutluluk duyuyoruz. Stellantis’in elektrikli taşıtlara geçiş stratejisi tüm hızıyla sürüyor ve bugün yapılan açıklama, müşterilerin taleplerini karşılayan, sınıfının en iyisi, tam elektrikli çözümler sunmaya kendini adamış 14 markayla birlikte otomotiv sektörünün öncüsü olma yolundaki bir sonraki adımımızı temsil ediyor. Bu konsorsiyum, ortak teknik uzmanlığımızdan ve üretim sinerjimizden güç alıyor ve Stellantis’in en verimli, uygun maliyetli ve sürdürülebilir mobilite çözümlerinde dünya liderliğini sürdürmesini sağlıyor.”

TotalEnergies Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Patrick Pouyanné ise konuyla ilgili “Mercedes-Benz’i ACC’nin yeni ortağı olarak aramızda görmekten mutluluk duyuyoruz. Bu, bir yıl önce Stellantis ile başlattığımız girişimin kredibilitesini gösteriyor ve Avrupa’da batarya hücresi üretiminde lider bir şirket kurma azmimizi tam olarak destekliyor. Birlikte, sürdürülebilir mobilitenin gelişimine katkıda bulunmak için tüm becerilerimizi bir araya getiriyoruz. Bu yeni adım, TotalEnergies’in geniş kapsamlı bir enerji şirketine dönüşümünün ve elektrikli mobilite alanındaki etkinliğimizi artırma isteğimizin bir başka göstergesidir. TotalEnergies, Avrupa’da elektrikli araçların hızla artan büyümesini karşılamak için iştiraki Saft’ın batarya alanındaki kabul görmüş uzmanlığından ve ortaklarımızın sektörel bilgi birikiminden yararlanacak” dedi

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Otomobil Haberleri

Ulaşımda mobilite hizmet sektörü 2024 yılında devasa bir hacme ulaşacak – İnternet Haber

Şirketlerde kurum içi inovasyon ve girişimciliği bilimsel ve rasyonel şekilde yönetme konusunda çözüm ortaklıkları yapan GOOINN, Türkiye’de ve …

Published

on

By

Şirketlerde kurum içi inovasyon ve girişimciliği bilimsel ve rasyonel şekilde yönetme konusunda çözüm ortaklıkları yapan GOOINN, Türkiye’de ve dünyada ulaşımda “mobilite” hizmetlerini kapsayan bir araştırma raporu yayınladı. Raporda; 2020 yılında 616,1 milyar dolar olan mobilite hizmet gelirinin 2024 yılında 1 trilyon 298 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 2021 e-mobilite endeksine göre Çin dünyada mobilite pazarında lider konumda bulunurken, Türkiye’de en çok yerel toplu taşıma araçlarının kullanıldığı ortaya konuyor. Yapılan araştırmada yerel otobüs kullanımı yüzde 61 oranında gerçekleşirken, bunu yüzde 51 ile özellikle İstanbul’da son günlerde yoğun olarak gündeme gelen taksiler takip ediyor. Mobilite hizmetleri içinde en az olarak ise yüzde 8 oran ile paylaşımlı motorlu scooter’lar görülüyor.

Mobilite Pazarı Büyüyor

Dünyada mobilite hizmeti tüketiciler arasında ilgi görmeye başladığı ve pazarda büyük bir büyüme olduğunun ortaya konduğu raporda şu görüşlere yer veriliyor;

“Almanya mobilite pazarında Çin’den sonra ikinci büyük hacmi oluşturarak araç üretiminde güçlü bir büyüme elde etmektedir. Fransa üçüncü, Amerika Birleşik Devletleri ise dördüncü sırada yerini almaktadır. Aynı endeks raporuna göre Covid- 19 pandemisi dünya genelinde araç pazarları üzerine olumsuz etki yaratmasına rağmen Avrupa’da elektrikli araç satışları artmıştır. Bu satış hacimleri büyük ölçüde teşvik paketlerinde yer alan satın alma teşviklerinden kaynaklanmaktadır. Türkiye Avrupa, Orta Doğu ve Kafkaslar arasında stratejik konumu nedeniyle ulaşımda önemli bir noktadadır. Ülkenin stratejik açıdan önemli bir konumda olması, mobilite alanının gelişmesi için ortam yaratmaktadır.

Mobilite ekosisteminde üzerinde durulan iki kavram Mikromobilite ve Akıllı Alt Yapı Sistemleri ve Araç Aboneliği Modeli’dir. Mikromobilite 45 km/s’nin altında hızlarda çalışan ve bireysel olarak kullanılan küçük ve hafif araç anlamına gelmektedir. Kalabalık şehirlerde en büyük sorun olan trafiğe alternatif bir çözüm olarak görülmektedir. Son zamanlarda özellikle kısa mesafeler arasında hareket özgürlüğü sağlayarak kent içi ulaşımın tüm dinamiğini yeniden tanımlamaya başlamıştır. Büyük bir büyüme kaydeden mikromobilite çözümleri caddelerde yerini kolaylıkla almıştır. E-bisikletler ve ardından ortaya çıkan e-scooterlar günümüzün pöpüler mikromobilite araçlarından biri haline gelmiştir. Şu anda Avrupa’da yaklaşık 20 milyon e-scooter kullanıcısı bulunmakta ve bu pazarın 2030 yılına kadar 100 milyar Euro’nun üzerinde değerlenebileceği öngörülmektedir.”

Hibrit ve elektrikli araçlara talep artıyor

Bugün, Zorlu Holding’den Sabancı Topluluğu’na ve Eczacıbaşı İnovasyon’a kadar birçok büyük holdinge, bankaya ve global girişimcilik programlarına inovasyon kültürünü tesis eden ve güçlendirenGOOINN’nin Mobilite Hizmetleri Araştırma Raporu’nda özellikle pandemiyle birlikte kentlerde hibrit veya elektrikli araç satın alma eğilimlerinde ciddi bir artış olduğu belirtiliyor. Bu trendin artarak devam edeceğinin belirtildiği rapor şöyle devam ediyor;

“Özellikle Y kuşağı ve kentlerde yaşayan kişiler otomobillerin kirlilik kaynağı olduğunu düşünmeye başladı. Yüksek yakıt fiyatları Y kuşağı tarafından otomobillerini kullanmaktan vazgeçmeye yönlendiriyor. Y kuşağının genellikle paraya önem verdiği ve bu nedenle araç paylaşımına daha sıcak baktığı da ayrıca görülüyor. Kentsel alanlardaki otonom araçlarla ilişkilendirilen küresel gelirin 2030 yılında yıllık 1,6 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Bağlantılı araçlar sürücüler için daha iyi bir deneyim sağmakla kalmayacak aynı zamanda işletmeler için de değer yaratacak yeni alanlar açan güçlü bilgi platformları haline gelerek veriden oluşan araçlara dönüşeceği öngörülüyor.”

Bunun yanında sürücüsüz araçların da tamamen farklı bir mobilite deneyimi ve yepyeni bir ekosistemini oluşturacağının kaydedildiği raporda “Kazaların ve trafik yoğunluğunun azalması, enerji talebinin ve ulaşım maliyetlerinin düşmesi, altyapıların kullanımla orantılı olarak ücretlendirilmesi, çok modelli ulaşım ile park alanlarının ortadan kalkması gibi gelişmelerin yaşanılacağının” altı da çiziliyor.

Startup’lar mobiliteyi geliştiriyor

GOOINN’nin Mobilite Hizmetleri Araştırma Raporu’nda mobilite alanı büyük bir dönüşüm içinde olduğu da kaydedilirken “Sensör teknolojisindeki gelişmeler, yapay zekâ, büyük veri, yeni iş modelleri, araçların elektrifikasyonu ve otonom araçlar üzerine yapılan tüm çalışmalar geleneksel ekosistemi kökten değişime uğratmaktadır ve yeniden yapılandırmaktadır. Bu yeni yapılanma sürecinde hızlıca talebe adapte olabilen, inovasyona açık startupların önemi giderek artmaktadır. Startuplar inovasyonu sisteme hızlı ve daha hızlı bir şekilde sokabilmektedir ve sektördeki firmalar startuplar ile çalışmanın inovasyon açığını kapatmada büyük bir rol oynamaktadır” denildi. Raporda Türkiye’deki startuplardan örnekler de şu şekilde sıralandı;

“Mobilite çözümlerini yükseltmek için yapay zekâ ve yapay görme algoritmaları üreten yüksek teknoloji şirketi Tytovision, paylaşımlı elektrikli scooter modelini ortaya koyarak kullanıcılarının A noktasından B noktasına hızlı ve ucuza ulaşmalarını sağlayan Gez Mobility, şehir tıkanıklığı ve kirliliğini çözmeye yardımcı olmak amacıyla iki yolcu için elektrikli bir dikey kalkış ve iniş uçağı geliştirmekte olan AirCar, Türkiye’de büyüyen mikro-mobilite alanına liderlik eden teknoloji şirketi Martı, block chain tabanlı, elektrikli araç şarj noktası bulma hizmetleri sunan platform olan Car4Future, temiz enerji ve dijital servislerle geleceğin akıllı ulaşım araçlarını tasarlayan ve geliştiren teknoloji şirketi KODECO, Zorlu Enerji tarafından kurulmuş olan Türkiye’nin ilk elektrikli araç paylaşım platformu electrip, kişisel kullanım amaçlı, günlük kullanımda, şehir içinde rahatlıkla kullanılabilen, özelleştirilebilir gaz-fren sistemi özelliği olan elektrikli scooter sunan Hergele ve kullanıcılarına kiralık araba seçimini kolaylaştıran bir hizmet sağlayan Yolcu360, her türden bisiklete kolaylıkla kurulabilen en hafif elektrikli bisikletli dönüşüm setini sunan Bypee.””

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Otomobil Haberleri

Caterpillar yeni malzeme elleçleyici modellerini müşterileriyle buluşturdu – İnternet Haber

Borusan Cat güvencesiyle Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Uzak Doğu Rusya’da satışa sunulacak 4 yeni malzeme …

Published

on

By

Borusan Cat güvencesiyle Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Uzak Doğu Rusya’da satışa sunulacak 4 yeni malzeme elleçleyici model, yakıt ve bakım giderlerini azaltırken verimi en üst seviyeye çıkarıyor.

“Daha İyi Bir Dünya İçin Çözüm Üretiriz” anlayışı ile Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Uzak Doğu Rusya olmak üzere 6 ülkede Borusan Cat’in başarıyla temsil ettiği Caterpillar, MH3022-MH3024-MH3026MH3040 olmak üzere 4 yeni malzeme elleçleyici modelini müşterileriyle buluşturdu.

Yüksek performans, verimlilik ve konfor bir arada

Borusan Grup şirketlerinden Borusan Cat tarafından 6 ülkede müşterilerle buluşacak yeni malzeme elleçleyici modellerden MH3022 ve MH3024, gelişmiş elektrohidrolik sistemi ile güç ve verimlilik arasında ideal bir denge kuruyor. Benzer iş makineleriyle aynı zamanda daha fazla materyalin elleçleme işlemine olanak tanıyor. Avrupa Birliği emisyon standartlarına uygun çevreye dost motoru, gerçekleştirilecek işe göre yüksek ya da ekonomik güç özellikleriyle kullanılabiliyor. Daha önceki modellere göre yüzde 10’a varan yakıt tasarrufu sağlayan makinelerin yakıt filtrelerinin değişim süresi 1000 saat olurken, yeni hidrolik yağ filtrelerinin değişim süresi ise 3000 saat olarak tasarlanmış durumda. Geniş sürüş alanı, darbelere karşı güçlendirilmiş ön camı, kullanım alışkanlıklarını kaydeden akıllı sistemi ve isteğe bağlı olarak 360 derece video görüntü özelliklerine sahip makineler, operatörlerin konforuna ve güvenliğine de büyük önem veriyor.

MH3022 ve MH3024’ün sunduğu yakıt ve yağ filtresi değişim sürelerine sahip MH3040 ise geniş sürücü kabini ile ön plana çıkıyor. Kullanıcı dostu ve ergonomik joystiği operatörlere kullanım kolaylığı sağlarken, kabin içerisinde yer alan özel ses yalıtımı ile dış ses gürültüsü minimuma indiriliyor. Özel tasarımı ile MH3040, bakım ücretlerini yüzde 20, yakıt maliyetini ise yüzde 25’lere varan oranda azaltıyor.

Kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun bir şekilde farklı eklentileri rahatlıkla monte etmelerine olanak tanıyan MH3026 ise büyük işlerin kolaylıkla yapılmasına olanak tanıyor. Gücü ve iş verimliliği ile MH3026, yüzde 10’a varan yakıt tasarrufu sağlıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending