Connect with us

Gündem

Şişlililer ‘BENİM BÜTÇEM BENİM KARARIM’ dedi

Şişli Belediyesi’nin, Şişli Kent Kurulu ile birlikte başlattığı, iştirakçi bütçe projesi Benim BÜTÇEM’in en değerli evreleri olan mahalle …

Published

on

Şişli Belediyesi’nin, Şişli Kent Kurulu ile birlikte başlattığı, iştirakçi bütçe projesi Benim BÜTÇEM’in en değerli evreleri olan mahalle toplantıları ile Mahalle Bütce Komiteleri’nin seçimleri tamamlandı. Hafta sonu bir ortaya gelen Bütçe Komiteleri, mahallelerden gelen öncelikleri müzakere etti. Mahalle öncelikleri daha sonra bütçelendirilmesi için Şişli Bütçe Konseyi’ne sunulacak.

Şişli Belediyesi ile Şişli Kent Kurulu’nun birlikte yürüttüğü iştirakçi bütçe projesi, Benim BÜTÇEM’in mahalle toplantıları ile Mahalle Bütçe Komiteleri’nin seçimi sona erdi. Seçimin akabinde hafta sonu Şişli Belediyesi Derviş Eroğlu Kültür Merkezi’nde bir ortaya gelen Mahalle Bütçe Komitesi üyeleri, mahalle önceliklerini belirleyip Şişli Bütçe Konseyi’ne sunmak üzere müzakere sürecini başlattı. Bundan sonraki süreçte Şişli Bütçe Kurulu, mahallelerden gelen bu öncelikleri belediye yöneticileriyle birlikte bütçelendirecek ve iştirakçi bütçenin sonuncu halini bu ayın sonunda Şişli Belediye Lideri Muammer Keskin’e sunacak.

Mahalle toplantılarına ağır ilgi gösterildi

Birincisi Mahmut Şevket Paşa Mahallesi’nde 21 Haziran Pazartesi günü başlayan Benim BÜTÇEM Mahalle Toplantıları, Şişli’nin 25 mahallesinde gerçekleştirildi. Son toplantı, 5 Ağustos Perşembe akşamı Yayla Mahallesi’nde yapıldı. Şişli Belediye Lideri Muammer Kesin ile Şişli Kent Kurulu Lideri Şükran Eroğlu, toplantılarda yaptıkları konuşmalarda tüm Şişlilileri Benim BÜTÇEM çalışmasına katılmaya davet etti. Toplantılara ağır ilgi gösteren Şişlililer burada istek teklif ve beklentilerini lisana getirdiler. Şişli Belediye Lideri Keskin, her toplantının akabinde mahalle sakinlerinin sorularını tek tek yanıtladı.

7’den 77’ye herkese oy hakkı

Şişli’de yürütülen Benim BÜTÇEM’in ayırt edici özelliklerinden biri, 7 yaşından itibaren tüm çocukların direkt mahalleleri için kelam, karar ve yetki sistemlerine katılabilmeleri. Benim BÜTÇEM Mahalle Toplantıları sürerken 7 yaşından itibaren tüm Şişlililer, toplantılarda dağıtılan formları doldurarak yahut dijital ortamda www.benimbutcem.com adresi üzerinden müracaat yaparak Mahalle Bütçe Komitelerine aday olabildiler.

Mahalle Bütçe Komitesi seçimleri ise 28 Temmuz ile 12 Ağustos tarihleri ortasında düzenlendi. Tekrar 7 yaşından itibaren tüm Şişlililer, www.benimbutcem.com üzerinden, muhtarlıklar yahut gezici araçta bulunan sandıklarda adaylara oy vererek, kendi mahallelerindeki Mahalle Bütçe Komitesi’ni belirlediler.

Gereksinim kartı tahlilleri incelendi

Kendi mahallelerinde en çok oyu alarak Bütçe Komitelerine giren Şişlililer, 15 Ağustos Pazar günü Şişli Belediyesi Derviş Eroğlu Kültür Merkezi’nde bir ortaya geldi. Toplantıda 25 mahallenin Bütçe Komitesi üyeleri, mahalle taleplerini netleştirmek için gereksinim kartı tahlillerini inceledi. Komiteler, belediye bütçesinin hem mahalleleri hem de Şişli için en uygun formda kullanılması gayesiyle müzakere sürecini başlattı. Komitelerde belirlenen mahalle öncelikleri, daha sonra bütçelendirilmek üzere Şişli Bütçe Konseyi’ne iletilecek.

Mahalle Bütçe Komiteleri’nden gelen sözcülerden oluşan Bütçe Kurulu, belediye yetkilileriyle birlikte mahalle önceliklerini bütçelendirerek, Eylül ayında Belediye Meclisi’nde görüşülecek hale getirecek.

“Katılımcı demokrasinin en somut adımlarından biri”

Benim BÜTÇEM çalışmasında kıymetli bir kademeyi geride bıraktıklarını vurgulayan Şişli Belediye Lideri Muammer Keskin, “Biz öteki bir mahallî idare mümkün dedik ve yıllardır süregelen zirveden inme idare anlayışını Şişli’de değiştirmek için adım attık. Şişli’de, toplumcu belediyecilik anlayışını kent ideolojisi haline getirdik. İnsanı merkeze alan, komşularımızı idareye katan ve toplumun tamamına eşit hizmet götüren bir anlayışı benimsedik” dedi.

Seçim bildirgesinde ulaşılabilir, şeffaf, hesap verebilir iştirakçi bir belediye kelamı verdiklerini de hatırlatan Keskin, kelamlarına şöyle devam etti: :

“Katılımcı demokrasinin en somut adımlarından biri olan Benim BÜTÇEM ile bu kelamımızı bir sefer daha yerine getiriyoruz. Benim BÜTÇEM ile şeffaf, hesap verebilir, takip edilebilir ve iştirakçi idare anlayışını yerleştirip, lokal demokrasiyi güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Şişli’nin geleceğine birlikte karar vermek için, komşularımıza ‘gelin belediyeyi birlikte yönetelim’ dedik. Komşularımız bu davetimize ağır bir ilgi gösterdi. Artık komşularımız 2022 bütçesinin belli bir kısmını mahallede tartışırken, ‘katılım’ı yaşayan bir prensip haline getireceğiz. Belediye bütçesinin gelir ve masraflarının ne olduğu, nerelere harcandığı yahut harcanması gerektiği en açık ve yalın haliyle bilinir olacak. Bilgilenme, müzakere, uzlaşma ve oylama araçları sayesinde kararlarımızı ortak akılla alabileceğiz. Benim BÜTÇEM, birebir vakitte bize yaşadığımız mahalle, ilçe ve kentteki problemleri anlamak, tartışmak ve problemlere hepimizin faydasına tahliller üretmek için alan sağlayacak”

Bütçe yapma ve harcama hakkına Şişliler de karar verecek

Dünyada iki binin üzerinde belediyede uygulanan ve çabucak hepsi başarılı olan iştirakçi bütçe sistemi, bu boyutlarıyla Türkiye’de birinci sefer Benim BÜTÇEM ile Şişli’de uygulanıyor. Benim BÜTÇEM ile Şişli Belediyesi’nin 2022 yılı bütçesinin harcanabilir kısmının muhakkak bir yüzdesi,‘Katılımcı Bütçe’ anlayışıyla gerçekleştirilecek. Böylelikle Şişli’de yaşayanlar, bütçe yapma ve harcama hakkını belediye çalışanlarıyla bir arada kullanacak.

İştirakçi Bütçe Çalışma Kümesi kolaylaştırıcılığında süren Benim BÜTÇEM çalışması başladığından beri 72 Çalışma Kümesi toplantısı, paydaşlara 12 sunum, 28 kategoride 7 yuvarlak masa toplantısı, 2 başka istekli toplantısı, muhtar ziyaretleri ve 25 mahallede toplantılar düzenlendi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

CHP’li Tutdere Badem Üreticilerinin Sesi Oldu – İnternet Haber

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, badem üretim potansiyelinin tam anlamıyla ortaya çıkartılması …

Published

on

By

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, badem üretim potansiyelinin tam anlamıyla ortaya çıkartılması, pazarlama ve tanıtım konusundaki eksikliklerin giderilmesi, üretici birlik ve kooperatiflerinin sayılarının ve etkinliklerinin arttırılması için TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi.

Büyük Ölçekli Tarım Arazilerinin Badem Üreticiliğine Kazandırılması Gerekmektedir

Gelişmiş ülkelerde Ar-Ge sonuçlarının önemsenip daha kaliteli fidan üretimini gerçekleştirildiği, elde edilen ürünün tüketici taleplerini dikkate alarak maksimum pazarlama geliri ile hem sektör katılımcılarına hem de ülke ekonomilerine katkı sağlandığına dikkat çeken Milletvekili Tutdere, “Ülkemizde badem üreticiliği çoğunlukla 100 dekar veya daha düşük alanlarda ve kuru şartlarda gerçekleşmektedir. Bu alanların ekonomik getirisi, artan tarımsal girdilerle kıyaslandığında çok düşük olmaktadır. Bu nedenle katma değeri yüksek olan bu türün üreticiliğinin planlanmasında ve alt yapının hazırlanmasında sulanabilen büyük ölçekli arazilerin kullanılması ve bu arazilerin üreticiliğe kazandırılması gerekmektedir.” dedi.

Badem Üreticilerinin Girdi ve Pazarlama Maliyetlerin Düşürülmesi İçin Gerekli Çalışmalar Yapılmalı

Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere ve bazı CHP milletvekillerinin imzasıyla açılması istenen Araştırma Komisyonu önergesinde, “Yerel badem ağaçlarında gerçekleşen kurumalara karşı gerekli önlemlerin alınması, türev ürünlerin çoğaltılması, ülkemizin badem üretim potansiyelinin tam anlamıyla ortaya çıkartılması, pazarlama ve tanıtım konusundaki eksikliklerin giderilmesi, üretici birlik ve kooperatiflerinin sayılarının ve etkinliklerinin arttırılması, ülkemizin ithalatçı konumdan ihracatçı konuma gelebilmesi için gerekli çalışmaları yapmalıyız.” ifadelerini kullanarak konuyla ilgili meclis araştırması yapılması çağrısında bulundu.

Ürün Fiyatlarının Açıklanmaması Badem Üreticilerini Mağdur Ediyor

Milletvekili Tutdere ayrıca, badem hasadının üzerinden yaklaşık iki ay geçmiş olmasına karşın badem ürün fiyatının halen açıklanmadığını bundan dolayı da üreticilerin büyük mağduriyet yaşadığını ifade etti.

Milletvekili Tutdere, “Desteklenmesi gereken badem üreticileri Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü’nce hasadın üzerinden yaklaşık iki ay geçmiş olmasına karşın ürün fiyatlarının açıklanmamış olması nedeniyle de mağdur ediliyor. Bu kadar büyük bir pazar payına sahip olan badem üretiminin arttırılması ve ülkemizin ithalatçı konumdan ihracatçı konuma gelmesine yönelik etkin çalışmalar yürütülmesi gerekirken, bakanlıkça hasadın üzerinden yaklaşık iki ay geçmiş olmasına rağmen ürün fiyatlarının bile açıklanmıyor olması badem üretimine yeterince önem verilmediğinin en açık göstergelerinden biridir.” şeklinde konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Gündem

Başkan Keleş’ten Kaymakamlara Ziyaret – İnternet Haber

CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, Adapazarı, Erenler ve Serdivan ilçelerinde göreve yeni atanan kaymakamları ziyaret ederek çalışmalarında …

Published

on

By

CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, Adapazarı, Erenler ve Serdivan ilçelerinde göreve yeni atanan kaymakamları ziyaret ederek çalışmalarında başarılar diledi.

CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, İl başkan yardımcıları Gönül İrşi, Eymen Erdoğan, Cemal Demir, Kadın Kolları Azize Çeroğlu, Erenler İlçe Başkan V. Haydar Paşaalioğlu ve İlçe Kadın Kolları Başkanı Nil Atay ile beraber Erenler Kaymakamlığı’na atanan Günhan Yazar’ı ziyaret etti.
İl ve ilçe gündemine dair istişarede bulunan CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, kaymakam Günhan Yazar’a görevinde başarılar diledi.
Daha sonra Serdivan Kaymakamlığı’na atanan Ali Candan’ı ziyaret eden Başkan Ecevit Keleş’e il heyeti ile Serdivan İlçe Başkanı Atilla Karahan ve yardımcıları eşlik etti.
Başkan Keleş, Serdivan ve bölgeye dair görüş alışverişinde bulunarak Kaymakam Ali Candan’a görevinde başarılar diledi.
Başkan Keleş son olarak Adapazarı Kaymakamlığı’na atanan Dr. Oktay Kaya’yı ziyaret etti. Keleş’e il heyeti, İl yönetim kurulu üyesi Reyhan Azak ve Adapazarı İlçe Başkanı Füsun Çetin eşlik etti.
Adapazarı’nın il ve bölge için önemine değinen Başkan Keleş, Adapazarı Kaymakamlığı’na atanan Dr. Oktay Kaya’ya görevinde başarıla diledi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Gündem

‘Hükûmetin bir kenara bıraktığı Avrupa Birliği üyeliği hedefi bizim için vazgeçilmezdir’ – İnternet Haber

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Avrupa Komisyonu’nun 2021 Türkiye raporunu değerlendirdi. Yeneroğlu yaptığı …

Published

on

By

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Avrupa Komisyonu’nun 2021 Türkiye raporunu değerlendirdi. Yeneroğlu yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

‘Raporda Türkiye’nin AB çabasını bir kenara bıraktığı ifade ediliyor’

“Avrupa Komisyonu’nun 2021 Türkiye raporu ülkemizin demokrasi, temel haklar ve hukuk devleti sorunlarını gözler önüne seriyor. Raporda, Türkiye’nin neredeyse her konuda Avrupa Birliği kriterlerini yerine getirme çabasını bir kenara bıraktığı somut olarak ifade ediliyor.”

‘Milletimiz AB vatandaşlarının imkanlarına sahip olmayı hak ediyor’

“Demokratik haklar, hukuk devleti standartları, ekonomik gelişmişlik ve daha nice konuda AB standartları vazgeçilmez bir ilerleme hedefidir. Mevcut hükûmetin bir kenara bıraktığı Avrupa Birliği üyeliği hedefi bizim için vazgeçilmez bir hedeftir. Çünkü milletimiz insan hakları, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama ve ekonomik refah açısından AB vatandaşlarının imkanlarına sahip olmayı hak ediyor. Hükûmeti, AB kriterlerini yerine getirmek üzere derhal somut adımlar atmaya davet ediyoruz.”

‘Hükûmet raporun içeriğini dikkate almadı’

“Hükûmet her zaman yaptığı gibi Avrupa Komisyonu Raporu’na kalıp ve ezber ifadelerle tepki gösterdi. Raporun içeriğini dikkate almayan, AB’yi dahil olmayı hedeflediğimiz bir birlik gibi görmeyen, tamamen raporu geçiştirme amacıyla verilmiş bir tepkiydi. Halbuki Türkiye’nin gelişmesini ve ilerlemesini sağlayacak her türlü nesnel ve somut nitelikteki tespitler ve önerilerin dikkate alınması gerekir. Demokrasi, insan hakları, hukuk devleti, hesap verebilir, şeffaf ve kurumsallaşabilmiş idari yapılar AB’nin bir dayatması değil, tüm dünyaca kabul görmüş gelişmişlik kriterleridir. “

‘Raporda Türkiye’nin içler acısı halinin fotoğrafı çekiliyor’

“Raporda adeta Türkiye’nin içler acısı halinin fotoğrafı çekiliyor: Demokratik kurum ve mekanizmalar çalışmıyor. Denge ve denetleme araçları zayıflatılmış durumda. Meclis’te ikinci en fazla sandalyeye sahip muhalefet partisi hakkında kapatma davası açıldı ve bu partinin seçilmiş yerel idare yöneticileri görevden alındı. Cumhurbaşkanı ve hükûmet yargının bağımsızlığını sağlayacak adımlar atmıyor. Özellikle sulh ceza hakimliklerinin mevcut yapılanması ve uygulamaları ciddi endişeler uyandırıyor.”

‘Raporun yazıldığı sürede iki Merkez Bankası başkanı görevden alındı’

“Raporun yazıldığı sürede iki Merkez Bankası başkanı görevden alındı. Enflasyondaki artış sürüyor, mevduat sahipleri paralarını dolara çeviriyor. Yolsuzluk ve rüşvetle mücadele etkin bir şekilde sürdürülmüyor. Bu iddiaların soruşturma ve kovuşturmalarını yürütecek yargı organları usulsüz bir siyasi etki altında. Kamu kurumlarının hesap verebilirlik ve şeffaflık ilkelerine uygun bir şekilde çalışması sağlanamıyor.”

‘Temel hak ve özgürlükler konusunda geriye gidiş devam ediyor’

“OHAL 2018 Temmuz ayında resmen sona erdi ama OHAL’in devamı niteliğindeki bazı hükümlerin uygulanmasına 1 yıl daha devam edilebilmesi için yasa çıkarıldı. OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu halen görevini tamamlamadı. OHAL KHK’ları yasalaştırıldı ve OHAL etkisi halen sürdürülüyor. Temel hak ve özgürlükler konusunda geriye gidiş devam ediyor. Gazeteci, yazar, hukukçular, akademisyenler, insan hakları savunucuları ve kritik sesler ve görüşler hakkında tesis edilen işlemler insanları oto sansüre itiyor. İfade özgürlüğüne ilişkin iç hukuk Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarıyla uyumlu değil.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending