Connect with us

Gündem

Deprem çantasında bulunması gereken malzemeler

Birinci derece sarsıntı neslinde yer alan Türkiye’de, sarsıntı sonrası birinci 72 saatte, yardım takımları ulaşana kadar acil gereksinimlerin ve …

Published

on

Birinci derece sarsıntı neslinde yer alan Türkiye’de, sarsıntı sonrası birinci 72 saatte, yardım takımları ulaşana kadar acil gereksinimlerin ve bedelli evrakların saklanabileceği bir acil durum çantası hayat kurtarıyor. Sarsıntı çantasının hayati ehemmiyetine dikkat çeken ve 150 yılı aşkın esaslı geçmişiyle müşterilerine hizmet veren Generali Sigorta, bir zelzele çantasında bulunması gereken materyalleri ve herkesin bilgi sahibi olması gereken püf noktaları paylaştı.

Su geçirmeyen ve sağlam bir çanta

Sarsıntı çantasını seçerken acil durumlarda eşyaların içine kolay kolay sığabileceği ve su geçirmeyen sağlam bir çanta seçilmesi kafidir. Bireye özel hazırlanacak zelzele çantalarının içinde 72 saate kadar yetecek ölçüde su, yüksek kalorili, vitamin ve karbonhidrat içeren, su kaybını önleyen ve çabuk bozulmayan besinlerin yanı sıra yedek giysi, iç çamaşırı, çorap üzere malzemeler bulunması değer taşımaktadır. Yiyeceklerin fazla yer kaplamaması için konserveler hatta bisküvi tipi atıştırmalık yiyecekler tercih edilmelidir.

Birinci yardım çantası

Mümkün bir durumda oluşabilecek yaralanmalara karşı birinci müdahalenin yapılabilmesi için birinci yardım çantası büyük kıymet taşımaktadır. Sarsıntı çantalarında kesinlikle birinci yardım çantası bulunmalıdır. Sarsıntı çantasında birinci yardım çantasının yanı sıra battaniye, uyku tulumu ve hijyenik paklık hususları de yer almalıdır.

Tertipli denetim

Sarsıntı çantasına konulan eşyaların kullanım müddetlerini takip etmek de büyük ehemmiyet taşımaktadır. Bozulma ihtimali olan ilaçların, pillerin ve besin gereçlerin son kullanma tarihleri nizamlı denetim edilmeli, tarihi geçen gereçler değiştirilmelidir.

Telefon rehberi

Muhtemel bir makûs senaryo durumunda yedek bir telefon rehberi bulundurmak epey işe yaramaktadır. Yedeklenen rehber sayesinde acil numaralara ulaşabilmek hayli kolaylaşacaktır.

Acil durum düdüğü

Beklenmedik anda gerçekleşebilecek doğal afetler sonrasında yardım daveti yapılmasını sağlayacak acil durum düdüğü de kesinlikle çantada yer almalıdır. Sesin yetmediği anlarda kullanılacak düdük, dışarıdakilerin yardım davetini duymasına yardımcı olacaktır.

Değerli evraklar

Sarsıntı çantası içerisinde kesinlikle bulunması gereken bir öteki malzeme ise sigorta evraklarıdır. Sarsıntı sigortası, kasko üzere evrakların yedekleri kesinlikle çantanın bir gözünde bulundurulmalıdır. Evrak çantasında kimlik kartları (nüfus cüzdanı, ehliyet vb.), tapu, ruhsat evrakları, diplomalar, pasaport, banka cüzdanı vb. evrakların da yer alması, oluşabilecek rastgele bir hasar anında mağduriyeti azaltacaktır. Klasik metotlar ile birlikte dijital dönüşümün getirdiği imkanlardan da faydalanmak mümkündür. Bulut depolama tahlillerini kullanarak değerli evraklar ve öteki şahsi evraklar kolaylıkla saklanabilir ve yedeklenebilir.

Öteki materyaller

Çantanın içinde bulundurulması gereken başka kıymetli materyallerin başında el feneri ve radyo gelmektedir. Zelzele esnasında yahut sonrasında oluşabilecek elektrik kesintisine karşılık, pile muhtaçlık duymadan çalışan bir el feneri etrafı aydınlatmaya, hatta birtakım durumlarda yardım daveti yapmaya imkan sağlayacaktır. Etrafta olup bitenlerden haberdar olabilmek için ise kesinlikle bir pilli radyo da zelzele çantasında bulundurulmalıdır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

CHP’li Halıcı Unutulan Duble Yolları Hatırlattı – İnternet Haber

CHP Isparta İl Başkanı Yalım Halıcı, AKP’nin seçim öncesi vadettiği ancak seçim geçtikten sonra unutulan Dereboğazı duble yolu ile ilgili konuştu …

Published

on

By

CHP Isparta İl Başkanı Yalım Halıcı, AKP’nin seçim öncesi vadettiği ancak seçim geçtikten sonra unutulan Dereboğazı duble yolu ile ilgili konuştu.
Isparta Antalya Dereboğazı Duble yol tartışmaları gündemi meşgul etmeye devam ediyor. İl Koordinasyon Kurulu toplantısında Karayolları Bölge Müdür Yardımcısı Suat Seyhan Sümengen tarafından yolda yapılacak çalışmalar için bakanlık ve genel müdürlükten gelecek talimatın beklendiği ifade edildi. CHP İl Başkanı Yalım Halıcı ise toplantıda yapılan bu açıklamaya tepki gösterdi. CHP’li Halıcı şunları söyledi:
“GÖRDÜĞÜMÜZ TEK ŞEY, SAMİMİ DEĞİLLER”
“Bizim bu toplantıda gördüğümüz tek şey samimiyetsizlik, samimi değiller. Bu yolun ve hatta Konya Yolunu da ekleyebiliriz. Bu yolların bitirilmesi konusunda iktidar partisinin samimi olmadığını görüyoruz. Bu sizin planınızın, programınızın içinde yok mu? Bu yolları bitirmek üzere belirli tarihte ve belirli hedefte siz almadınız mı?”
“ZAMANINDA BİTSEYDİ İNSANLAR HALA HAYATTAYDI”
“Yıllardır seçimden önce bu yol bitmek üzere ancak bir türlü bitmedi. AKP geldi, gidiyor. Isparta’nın yolları bitmedi. Tanıdığımız insanları kaybettik bu yollarda. Zamanında bitseydi o insanlar hala hayattaydı.”
“BEKLENEN TALİMAT BİR AN ÖNCE VERİLSİN”
“Bu yollarla hem Doğuya açılan kapınız var hem de diğer taraftan Akdeniz’in en büyük ili Antalya ile olan ilişkilerimizin turizm, ekonomi, sosyal alanda geliştirilmesi var. Kamu yetkilileri tarafından talimat beklendiği söyleniyor. O zaman bu talimat bir an önce milletvekilleri ya da bakan tarafından verilsin. Artık iktidarının son günlerini yaşayan bir siyasi partinin, bari giderken güzel anılmak adına bu yolu bitirmesini bekliyoruz. Bitmezse o iş de bize düşecek gibi gözüküyor.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Gündem

Muhtarlar günü Urla’da törenle kutlandı – İnternet Haber

19 Ekim Muhtarlar günü dolayısıyla Urla Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. Törene Urla Belediye Başkan v. Kaymakam …

Published

on

By

19 Ekim Muhtarlar günü dolayısıyla Urla Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.

Törene Urla Belediye Başkan v. Kaymakam Murtaza Dayanç, Urla Cumhuriyet Başsavcısı Ali Armağan Karaca başta olmak üzere idare amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, oda başkanları, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende muhtarlar günü kapsamında Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Yerel demokrasinin güçlenmesine katkı sağlayan hem devleti hem de halkı temsil eden muhtarların “19 Ekim Muhtarlar Günü”nü kutlayan Urla Belediye Başkan v. Kaymakam Murtaza Dayanç Urla için özveriyle çalışan muhtarlara teşekkür etti.

Tören programının ardından Urla’da görev yapan muhtarlara İskele Urit Restoran’da yemek düzenlendi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Gündem

Çiğli’de “Sağlıklı Kentleşme” Protokolü İmzalandı – İnternet Haber

Çiğli Belediyesi ile Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, sağlıklı kentleşme, sürdürülebilir ve yaşam kalitesi yüksek bir kent inşa etmek …

Published

on

By

Çiğli Belediyesi ile Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, sağlıklı kentleşme, sürdürülebilir ve yaşam kalitesi yüksek bir kent inşa etmek amacıyla Mesleki Denetim ve Teknik iş birliği protokolüne imza attı.

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ile Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı E. Helil İnay Kınay arasında imzalanan protokol kapsamında insan ve çevre sağlığını gözeten bir strateji ile gerekli olan çevre mühendisliği hizmetlerinin; ilgili mevzuata, bilimsel teknik esaslara, mesleki ve teknik kurallara, kent kültürü ve kimliği ile kentin ana planlarına uygun olarak gerçekleşebilmesi için iş birliği yapılması hedefleniyor. Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, imzalanan protokol çerçevesinde Çiğli Belediyesi tarafından yürütülen “Çiğli İklim Eylem Planı” sürecine de paydaş olarak katkı sağlayacak.

Başkan Gümrükçü: “Birlikte çözüm üreteceğiz”

İmza töreninde konuşan Başkan Gümrükçü, “Önemli çevre sorunları ile karşı karşıya olan ve afet riski bulunan Çiğlimizin sıkıntılarını katılımcı belediyecilik anlayışıyla çözüme kavuşturmak için çalışıyoruz. Bu doğrultuda, benim de üyesi olduğum TMMOB’nin bağlı odaları ile iş birliğimizi geliştiriyoruz. Son olarak, Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ile Mesleki Denetim ve Teknik iş birliği protokolüne imza attık. Sürece olan katkılarından ötürü Sayın Helil İnay Kınay ve Yönetim Kurulu Üyelerine teşekkürlerimi sunuyorum. Çiğlili hemşehrilerimize güvenli ve refah seviyesi yüksek bir kent yaşamı sağlamak adına bilimi referans alarak çalışmalarımızı aynı kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending