Connect with us

Borsa Haberleri

Elrond, Karbon Negatif Oldu

Elrond evvelki gün, Avrupa’da karbon negatif hale gelen birinci blockchain şirketi olduğunu duyurdu. Son dakika gelişmelerden anında haberdar …

Published

on

Elrond evvelki gün, Avrupa’da karbon negatif hale gelen birinci blockchain şirketi olduğunu duyurdu.

Elrond evvelki gün, Avrupa’da karbon negatif hale gelen birinci blockchain şirketi olduğunu duyurdu.

 

 

Kripto para sanayisinin karbon ayak izini sınırlamak için kademeli olarak daha etraf dostu yeniliklere kaymasıyla Elrond, yakın vakitte artık karbon negatif olduğunu açıkladı. Böylelikle, muvaffakiyete ulaşan birinci Avrupa blockchain projesi oldu.

 

“Elrond Karbon Negatif Oluyor”

Evvelki günkü basın açıklamasına nazaran, internet ölçekli blockchain projesi, ağının kullandığından daha fazla CO2’yi telafi ettiğini ortaya koydu.

Elrond, teknolojisinin gezegene olumlu bir katkı yapmasını sağlamaya büsbütün bağlı olduğunu kaydetti. Bu nedenle, karbon ayak izini azaltmaya yardımcı olmak için karbon emisyonlarını azaltmaya odaklanan bir şirket olan Offsetra ile iştirak kurdu.

Offsetra’dan uzmanlar, evvel Elrond blok zinciri emisyonlarının derinlemesine bir tahlilini yaparak karbon durumunu olumsuzlamayı başardılar.

6 kıtaya dağılmış 30 farklı ülkede 5.000’den fazla sunucu tarafından tüketilen güç ölçüsünü ve bunları birbirine bağlayan ağın operasyonlarının çevresel tesirini tahlil ettiler.

Offsetra, Elrond’un karbon ayak izinin yaklaşık 6 milyon kg olduğunu keşfetti ve daha sonra 7,4 milyon kg CO2’ye muadil ünitelerin kullanımdan kaldırılmasıyla dengelendi ve Elrond blok zinciri için etraf üzerinde %25 olumlu bir tesir kazandı.

Projenin CEO’su ve kurucu ortağı Benjamin Mincu, bu dönüm noktasının projenin ileride kalmasına yardımcı olacağına ve onu gelecekteki yenilikçiler için uygun bir platform haline getireceğine inanıyor:

“Blockchain’imizin sorumlu olduğu daha fazla CO2’yi dengeleyerek, ekosistem büyümesinin önünde kalabilir ve bu kuşak yenilikçilerin gelecek kuşaklar için dijital bir inanç ağının temellerini atması için Elrond’u verimli bir taban haline getirebiliriz.”

Karbon Emisyonları: Kripto Sanayisinde Büyüyen Bir Sorun

Son vakitlerde, madencilik üzere kripto faaliyetlerinden kaynaklanan karbon emisyonu konusu, birçok kişiyi bu sanayinin bir modülü olmaya kuşkuyla yaklaştırdı. Güç telaşı, Elon Musk’ın elektrikli araba şirketi Tesla’nın eserleri için Bitcoin kabul etmeyi süreksiz olarak durdurmasının ana nedeniydi.

Proof-of-Work (PoW) konsensüs algoritmasını kullanan kimi blok zincirleri, orta büyüklükteki bir ülkenin çok az sayıda hesaplama sürecini işlemek için kullandığı ölçüden daha fazla güç tüketir.

Fakat Elrond ağı şu anda saniyede 15.000 süreç kapasitesine sahip ve bu 100.000 TPS’nin üzerinde ölçeklenebilir. Bu, süreç hacminde ve yürütme suratında 1.000 kat uygunlaştırma sağlar ve bir sürecin işlenmesi için gereken güç altı milyon kata kadar daha düşüktür.

 

Borsa Haberleri

ABD’nin en büyük kripto varlık işlem platformu Coinbase, ABD’li kullanıcıların maaş çeklerini doğrudan çevrimiçi hesaplarına yatırmalarını sağlayacak yeni bir özellik sunma planını açıkladı

Coinbase, ABD Müşterileri İçin Yeni Özelliğini Duyurdu ABD’nin en büyük kripto varlık işlem platformu Coinbase, ABD’li kullanıcıların maaş …

Published

on

By

Coinbase, ABD Müşterileri İçin Yeni Özelliğini Duyurdu

ABD’nin en büyük kripto varlık işlem platformu Coinbase, ABD’li kullanıcıların maaş çeklerini doğrudan çevrimiçi hesaplarına yatırmalarını sağlayacak yeni bir özellik sunma planını açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinbase’in yayınladığı blog gönderisine göre, önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulacak olan özelliğin, müşterilerin maaşlarının doğrudan çevrimiçi hesaplarına yatırılmasına olanak sağlayacağını belirtti.

“Müşteriler, maaşlarının herhangi bir yüzdesini Coinbase hesaplarına kripto veya USD olarak yatırabilecek”

Borsa, kullanıcıların maaşlarını fiat para olarak tutabileceklerini veya anında Bitcoin gibi kripto varlıklara sıfır maliyetle aktarabileceklerini vurguladı. Fonlar, kripto ödülü veren Coinbase kartlarında da kullanılabilecek.

Continue Reading

Borsa Haberleri

dYdX, son 24 saat içinde DEX’teki işlem hacmi ile Coinbase’i aştı

dYdX’in İşlem Hacmi Coinbase’i Geçti dYdX, son 24 saat içinde DEX’teki işlem hacmi ile Coinbase’i aştı. Merkeziyetsiz platformun token’ı DYDX …

Published

on

By

dYdX’in İşlem Hacmi Coinbase’i Geçti

dYdX, son 24 saat içinde DEX’teki işlem hacmi ile Coinbase’i aştı. Merkeziyetsiz platformun token’ı DYDX ise son 24 saatte %27 oranında arttı. DYDX ayrıca birkaç saat önce 22,67 dolara ulaşarak yeni bir ATH belirledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

En popüler merkezi olmayan borsalardan biri olan dYdX, 24 saatlik sürede toplam işlem hacmi bakımından ABD’nin en popüler borsalarından Coinbase’i geride bırakmayı başardı.

Ethereum üzerine inşa edilen dYdX, sürekli, marj ve spot ticaretin yanı sıra borç verme ve borçlanmayı destekleyen bir merkeziyetsiz borsadır. Birkaç yıl önce piyasaya sürülmesine rağmen, işlem hacimleri 2021’in ortasından bu yana arttı. CoinGecko verileri, platformun bu yıl Nisan ve Mayıs aylarında yaklaşık 25 milyon dolarlık işlem hacmine sahip olduğunu gösteriyor.

dYdX’in kurucusu ve eski Coinbase çalışanı Antonio Juliano, bu önemli kilometre taşını Twitter hesabında açıkladı.

ATH Belirledi

Bugün DeFi tokenlarının çoğu yükselişe geçti. DYDX de %27’lik artışla 22.67 dolara yükseldi. Bu tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçti.

dYdx ve diğer DeFi projelerinin ticaret hacmi ve fiyatlarındaki bu ani artışın arkasında ise Çin ile ilgili haberlerin olduğu konuşuluyor. Geçen haftanın sonlarında bildirildiği üzere, dünyanın en kalabalık ülkesi tekrar kripto endüstrisinin peşine düştü ve sınırları içindeki tüm ticaret faaliyetlerini yasakladı.

Huobi -muhtemelen Çin’de en çok kullanılan borsası- yeni Çinli kullanıcıları kabul etmeyi bırakacağını ve hali hazırda olan hesapları da askıya alacağını duyurdu. Bunun ardından yatırımcıların merkeziyetsiz borsalara yöneldiği ifade ediliyor.

Continue Reading

Borsa Haberleri

Kripto varlık borsası Thodex’e yönelik yürütülen soruşturma kapsamında Arnavutluk’ta geçtiğimiz günlerde tutuklanarak cezaevine konulan E.H.’nin tutukluluğu, ev hapsine çevrildi

Arnavutluk’ta Thodex Soruşturmasında Tutuklanan İsme Ev Hapsi Cezası Verildi Kripto varlık borsası Thodex’e yönelik yürütülen soruşturma …

Published

on

By

Arnavutluk’ta Thodex Soruşturmasında Tutuklanan İsme Ev Hapsi Cezası Verildi

Kripto varlık borsası Thodex’e yönelik yürütülen soruşturma kapsamında Arnavutluk’ta geçtiğimiz günlerde tutuklanarak cezaevine konulan E.H.’nin tutukluluğu, ev hapsine çevrildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Arnavutluk polisinden alınan bilgiye göre kırmızı bültenle aranan Thodex kurucusu firari Faruk Fatih Özer’e yardım ve yataklık ettiği gerekçesi ile geçtiğimiz günlerde tutuklanarak cezaevine konulan Arnavutluk vatandaşı E.H. bugün mahkemeye çıkarıldı. E.H. mahkemede yaptığı savunmasında firari Özer’i tanımadığını ve onunla hiç karşılaşmadığını iddia etti. Mahkeme, E.H.’nin yargılanma sürecinde ev hapsinde kalmasına hükmetti.

Özer’e yardım ve yataklıkla suçlanan kişinin, polisin elinde, “Fatih Özer’in Arnavutluk’a gelmesine yardım eden kişi” olduğuna dair birçok delil bulunduğu öğrenilmesine rağmen cezasının ev hapsine çevrilmesi ve E.H.’nin Arnavutluk Futbol Federasyonu Başkanı Armand Duka’nın yeğeni olması Arnavutluk medyasında geniş yer buldu.

Continue Reading

Trending