Connect with us

Altcoin Haber

NFT Gelirleriyle Öğrencilere Burs Verilecek

“Uçurtma Projesi” kapsamında İllüstratör Ethem Onur Bilgiç’in “Türk Müelliflerin Portreleri” başlıklı serisi, NFT olarak OpenSea’de satışa …

Published

on

“Uçurtma Projesi” kapsamında İllüstratör Ethem Onur Bilgiç’in “Türk Yazarların Portreleri” başlıklı serisi, NFT olarak OpenSea’de satışa sunuldu. NFT pazar yeri Opensea üzerinden satışa çıkan yapıtlardan elde edilecek gelir, maddi dayanağa gereksinim duyan öğrencilere bağışlanacak.

“Uçurtma Projesi” kapsamında İllüstratör Ethem Onur Bilgiç’in “Türk Yazarların Portreleri” başlıklı serisi, NFT olarak OpenSea’de satışa sunuldu. NFT pazar yeri Opensea üzerinden satışa çıkan yapıtlardan elde edilecek gelir, maddi dayanağa gereksinim duyan öğrencilere bağışlanacak.

 

 

Projeye dahil olma süreciyle ilgili konuşan İllüstratör Ethem Onur Bilgiç, “Türk Müelliflerin Portreleri”ni çeşitli mecmualar için yıllar evvel yaptığını ‘Uçurtma Projesi’nin bu çizimleri kullanmak için müsaade istediğini, seve seve bu işlerini bağışladığını lisana getirdi.

 

Başarılı öğrencilerle onlara yardım etmek isteyen destekçileri bir ortaya getiren bir proje olan Uçurtma Projesi, Mert Susur, Altuğ Öztürk ve Mustafa Turhan tarafından kuruldu. Bu süreci blok zinciri teknolojisinin sunduğu şeffaf ve muteber bir yapı ile sağlayan bir projedir.

Platform üzerinde şu anda etkin olarak birbirinden farklı 23 proje bulunuyor. Bu platformda yer alan öğrencilere bağışta bulunmak isteyenler, öğrencilerin projelerini inceleyip seçtikleri projeyi destekleyebiliyorlar. Sonrasında ise dayanak oldukları öğrencinin gelişim ve muvaffakiyetlerini takip edebilirler. Ayrıyeten, dileyen bireyler öğrenci projesi seçmeden de Uçurtma Projesi’ndeki bütün projelere dayanak olabilir.

“NFT olarak burs toplama fikri öğrencilere dayanak için oluştu”

Platformda istekli olarak çalışan Murat Magrebi şöyle konuştu;

“Yaklaşık 22 öğrenciye dayanak sağladık ve yeni devirde takviye olabilecek öğrenci sayısını da artırmak için blok zinciri üzerinden NFT olarak burs toplama fikri oluştu. Bu fikrin oluşmasının akabinde öbür gönüllülerle birlikte Türkiye’deki NFT alanında işler üreten sanatkarlara ulaşmaya çalıştık.”

Uzun vakittir Ethem Onur Bilgiç’in işlerini takip ettiğini ve beğendiğini söyleyen Magrebi, Ethem Onur Bilgiç ile irtibata geçtiklerini ve Türk muharrirlerin portrelerinden oluşan seriyi satışa sunup sunamayacağını sorduklarını, kendisinin de kabul edip yapıtlarını paylaştığını söyledi. Magrebi, “Uçurtma Projesi’nin başka platformlardan farkı elde edilen gelirin yüzde yüzünün muhtaçlık sahiplerine gitmesi ve bağışçılar tarafından bunun takip edilebilir olmasıdır” dedi.

Birinci teklif Aziz Nesin’e Portresine Yapıldı

Türk edebiyatından Sevgi Soysal, Aziz Nesin, Adalet Ağaoğlu, Oğuz Atay, Sait Faik Abasıyanık ve Yaşar Kemal’in portreleri Ethem Onur Bilgiç’in “Türk Müelliflerin Portreleri” serisinde yer alıyor. Açık artırmada, NFT koleksiyonu için birinci teklif ise 0.015 ETH (301,69 TL) ile Aziz Nesin’in portresine yapıldı. Nesin’in portresinin satışı 0.5 ETH ile gerçekleşti.

 

Öte yandan Mert Susur tarafından yapılan açıklamaya nazaran Sait Faik Abasıyanık projesinin geliri yangından ziyan görenlere bağışlanacak. Geri Kalan NFT’lerin satışı ise bir müddet ertelenecek.

 

Altcoin Haber

Bitfinex’in USDT transferinde 23.5 milyon dolarlık işlem ücretine neyin neden olduğu açıklığa kavuştu

Bitfinex Transferindeki 23.5 Milyon Dolarlık İşlem Ücretine Ne Sebep Oldu? Bitfinex’in USDT transferinde 23.5 milyon dolarlık işlem ücretine …

Published

on

By

Bitfinex Transferindeki 23.5 Milyon Dolarlık İşlem Ücretine Ne Sebep Oldu?

Bitfinex’in USDT transferinde 23.5 milyon dolarlık işlem ücretine neyin neden olduğu açıklığa kavuştu. Buna göre, EIP 1559 güncellemesiyle ilişkili ücret değişiklikleriyle çakışan bazı temel sorunlar, bu tür büyük işlem ücretlerine neden olabiliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Geçtiğimiz gün aktardığımız üzere Bitfinex, DeversiFi’a tek bir Ethereum işlemi ile 100.000 USDT göndermiş ve işlem için ise 23.5 milyon dolar gibi devasa bir işlem ücreti ödemişti. Fonları alan platform olan DeversiFi ise işlem ücretinin neden bu kadar yüksek olduğunu açıkladı ve ücretin EIP-1559 güncellemesi ile ilgili olabileceğini söyledi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bazı durumlarda EIP-1559 güncellemesiyle ilişkili işlem ücreti değişiklikleriyle çakışan EthereumJS (JavaScript) kitaplığındaki temel sorunlar, bazı durumlarda son derece yüksek ücretli işlemlere yol açabilir.”

Sorunu araştıran ekip, sorunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini görmek için Ledger kullanarak sahte bir para yatırma işlemi gerçekleştirdi. Ekip, gas ve priorty ücretlerinin hesaplandığında büyük bir sayıya çevrildiğini buldular. Diğer taraftan priorty ücretleri ondalık bir sayıyla sonuçlanabilir. Ethereum JS kitaplığı ise, ondalık sayıları desteklemez. Örnek olarak ise 35624562649959629 tam sayısını ayarlayacak olan 33974230439.550003 değerini verdiler. Bu ise göründüğü gibi, amaçlanan sayıdan çok daha büyük bir sayıya neden oldu. DeversiFi söz konusu sorunun çözülmesi için Ethereum topluluğunun Ledger ile aktif olarak görüştüğünü de ekledi.

Söz konusu hata ile 23.5 milyon dolar alan madenci ise, aldığı bu işlem ücretini iade etti.

Continue Reading

Altcoin Haber

Cardano kurucusu Charles Hoskinson ve elektronik müziğin en ünlü isimlerinden biri olan İngiliz müzisyen Paul Oakenfold iş birliği yapıyor

Cardano Kurucusu Hoskinson, Elektronik Müzik Efsanesi Paul Oakenfold ile İş Birliği Yapıyor Cardano kurucusu Charles Hoskinson ve elektronik …

Published

on

By

Cardano Kurucusu Hoskinson, Elektronik Müzik Efsanesi Paul Oakenfold ile İş Birliği Yapıyor

Cardano kurucusu Charles Hoskinson ve elektronik müziğin en ünlü isimlerinden biri olan İngiliz müzisyen Paul Oakenfold iş birliği yapıyor. İş birliği kapak resmi, parçalar ve kapak notları dahil olmak üzere Zombie Lobster adlı yeni albümünü Cardano ağına getirecek. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Hoskinson konu hakkında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Elektronik müzik endüstrisi ve blokzincirinin onu nasıl destekleyebileceği hakkında bilgi edinmek bir keşif oldu.”

Paul Oakenfold, Cardano ağına çalışmalarını getiren ilk müzisyen değil. ZZ Top solisti Billy Gibbons da yeni parçalarını NFT halinde yayımlamak için Cardano ağını seçmişti. Müzayede bu hafta sonu Terra Virtua’da gerçekleşti.

Continue Reading

Altcoin Haber

Oyun tasarımcısı Will Wright’ın şirketi Gallium Studios, oyuncuların içeriklerini NFT olarak oluşturmalarını sağlayacak yeni bir oyun olan Proxi’yi geliştiriyor

Popüler Oyun The Sims’in Yaratıcısı, Korku Temalı Bir Blockchain ve Yapay Zeka Tabanlı Oyun Geliştiriyor Oyun tasarımcısı Will Wright’ın …

Published

on

By

Popüler Oyun The Sims’in Yaratıcısı, Korku Temalı Bir Blockchain ve Yapay Zeka Tabanlı Oyun Geliştiriyor

Oyun tasarımcısı Will Wright’ın şirketi Gallium Studios, oyuncuların içeriklerini NFT olarak oluşturmalarını sağlayacak yeni bir oyun olan Proxi’yi geliştiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bloomberg’in haberine göre dünyanın en popüler oyunlarından birisi olan The Sims’in arkasındaki şirket Gallium Studios, Proxi adı altında yeni bir oyun oluşturmak için DLT oyun şirketi Forte Labs ile bir ortaklık imzaladı.

Blockchain ve yapay zekaya dayalı bu oyunda, kullanıcılar içeriklerini oluşturup sahiplenebilecekler.

Kendini keşfetmeyle ilgili korkunç bir oyun

Yeni oyun, kullanıcıların zihinlerinin “vekillerini” oluşturmalarını sağlayacak. Oyuncular, yeni oluşturulan anıları 3 boyutlu çizimler, fotoğraflar ve ses dosyaları ile görselleştirebilecek.

Proxi adı verilen oyun, oyuncuların anılarını nasıl düzenlediklerini, nasıl düşündüklerini ve kişiliklerine benzersizlik katan şeyin ne olduğunu görmelerini sağlayacak. Oyun ayrıca özel bir harita oluşturulmasına da izin verecek. Oyuncunun dünyada nasıl hareket ettiğini ve şeylerle nasıl ilişki kurduğunu yansıtacak. Bu yapıldığında, bir Proxi canlanabilecek ve oyundaki diğer Proxi’lerle etkileşime girebilecek.

The Sims’in yaratıcısı ve Gallium Studios’un kurucusu Will Wright, bir röportajda bu oyunun kendini keşfetme ile ilgili olacağını ve bunun birçokları için “korkutucu” olabileceğini belirtti:

“Kendini keşfetmenin korkutucu olduğunu düşünüyorum. Dünya hakkında bilgi edinmek, kendiniz hakkında bilgi edinmek kadar korkutucu değildir.”

Ortaklık kurulan Forte Labs ise Proxi’de oyuncuların hatıraların sahipliğini, değiştirilemez token’lar (NFT) olarak sağlayacak ve içerik oluşturuculara yaptıkları için ödeme yapılmasını sağlayacak. Ayrıca oyuncuların her şeyi NFT olarak takas edebilecekleri veya USD ile satın alabilecekleri bir oyun içi pazar yeri olacak.

Continue Reading

Trending