Connect with us

Altcoin Haber

Cardano Kurucusu: Güncelleme İçin Geri Sayım Başlayabilir

Cardano, son vakitlerde ekosistemin en önde gelen projelerinden biri oldu ve kaydettiği gelişmeler kimilerini kendisini Ethereum ile …

Published

on

Cardano Kurucusu: Güncelleme İçin Geri Sayım Başlayabilir

Cardano, son vakitlerde ekosistemin en önde gelen projelerinden biri oldu ve kaydettiği gelişmeler kimilerini kendisini Ethereum ile karşılaştırmaya zorladı. Şu anda Goguen periyodunda olan Cardano, Alonzo aracılığıyla akıllı mukavele fonksiyonları kazanmayı bekliyor.

IOHK’dan Charles Hoskinson’a nazaran, ana ağdaki Alonzo güncellemesi bundan birkaç hafta sonra gerçekleşecek. Hoskinson ayrıyeten ağda gerçekleşecek iki modüllü değişiklikleri de paylaştı. Yakın tarihli bir görüntüde Alonzo güncellemesine değinen Hoskinson şunları söyledi:

“Artık güncelleme (hard fork birleştirici etkinliği), Alonzo yeteneklerini node’a almakla ilgili ve bu, Plutus kodu gönderilirse, geçerli olacak bu süreçleri gerçekleştirebileceğiniz manasına geliyor.”

İkinci aktiflik ise altyapıyı bu node etrafında inşa etmekle ilgili. Bunun hem zincir dışı hem de zincir üstü koda müsaade vermesi ve birebir vakitte sistem içinde tam DApp’lerin oluşturulmasını teşvik etmesi bekleniyor. Hoskinson ekledi:

“…yani, birinci kısım güncelleme [için] gerekli olan şey, geri kalan her şey yazılım. Temel olarak, bir şeyler yazıyorsunuz ve Plutus’un çekirdeğinde derleniyor ve çalışıyor.”

Güncelleme Öncesi

Birinci Alonzo aktifliğine ulaşmak için takımın evvel birkaç şeyle ilgilenmesi gerekiyor. Bu aksiyonların her biri şu anda devam ediyor. Örneğin grup, işleyen bir node’a tam entegre bir art uca muhtaçlık duyuyor. Artık büsbütün fonksiyonel bir node’un alınması tamamlandı lakin entegrasyon hala devam ediyor.

IOHK yöneticisine nazaran, bu önümüzdeki hafta tamamlanacak. Tıpkı formda, Daedalus cüzdanının da entegre edilmesi gerekecek:

“Bu entegrasyon sürecini halihazırda başlattık ve bu modüllerin birbirine uyması ekseriyetle bir ila iki hafta sürer. Bu gerçekleştiğinde, o dizayndan ve bu ledger kurallarından şad olduğumuz sürece, bir güncelleme süreci için geri sayımı başlatabiliriz.”

Güncelleme Vakti

Dahası, Polymarket’e nazaran birçok insan Cardano’nun 1 Ekim’e kadar ana ağdaki akıllı kontratları destekleyemeyeceğine bahse giriyor.

En son Alonzo güncellemesi, topluluk için farklı bir vakitte geldi. Bu ADA’nın ölçülü fiyat hareketiyle birleştiğinde, kimileri projenin güvenilirliğini sorgulamaya başladı.

Altcoin Haber

Bitfinex’in USDT transferinde 23.5 milyon dolarlık işlem ücretine neyin neden olduğu açıklığa kavuştu

Bitfinex Transferindeki 23.5 Milyon Dolarlık İşlem Ücretine Ne Sebep Oldu? Bitfinex’in USDT transferinde 23.5 milyon dolarlık işlem ücretine …

Published

on

By

Bitfinex Transferindeki 23.5 Milyon Dolarlık İşlem Ücretine Ne Sebep Oldu?

Bitfinex’in USDT transferinde 23.5 milyon dolarlık işlem ücretine neyin neden olduğu açıklığa kavuştu. Buna göre, EIP 1559 güncellemesiyle ilişkili ücret değişiklikleriyle çakışan bazı temel sorunlar, bu tür büyük işlem ücretlerine neden olabiliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Geçtiğimiz gün aktardığımız üzere Bitfinex, DeversiFi’a tek bir Ethereum işlemi ile 100.000 USDT göndermiş ve işlem için ise 23.5 milyon dolar gibi devasa bir işlem ücreti ödemişti. Fonları alan platform olan DeversiFi ise işlem ücretinin neden bu kadar yüksek olduğunu açıkladı ve ücretin EIP-1559 güncellemesi ile ilgili olabileceğini söyledi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bazı durumlarda EIP-1559 güncellemesiyle ilişkili işlem ücreti değişiklikleriyle çakışan EthereumJS (JavaScript) kitaplığındaki temel sorunlar, bazı durumlarda son derece yüksek ücretli işlemlere yol açabilir.”

Sorunu araştıran ekip, sorunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini görmek için Ledger kullanarak sahte bir para yatırma işlemi gerçekleştirdi. Ekip, gas ve priorty ücretlerinin hesaplandığında büyük bir sayıya çevrildiğini buldular. Diğer taraftan priorty ücretleri ondalık bir sayıyla sonuçlanabilir. Ethereum JS kitaplığı ise, ondalık sayıları desteklemez. Örnek olarak ise 35624562649959629 tam sayısını ayarlayacak olan 33974230439.550003 değerini verdiler. Bu ise göründüğü gibi, amaçlanan sayıdan çok daha büyük bir sayıya neden oldu. DeversiFi söz konusu sorunun çözülmesi için Ethereum topluluğunun Ledger ile aktif olarak görüştüğünü de ekledi.

Söz konusu hata ile 23.5 milyon dolar alan madenci ise, aldığı bu işlem ücretini iade etti.

Continue Reading

Altcoin Haber

Cardano kurucusu Charles Hoskinson ve elektronik müziğin en ünlü isimlerinden biri olan İngiliz müzisyen Paul Oakenfold iş birliği yapıyor

Cardano Kurucusu Hoskinson, Elektronik Müzik Efsanesi Paul Oakenfold ile İş Birliği Yapıyor Cardano kurucusu Charles Hoskinson ve elektronik …

Published

on

By

Cardano Kurucusu Hoskinson, Elektronik Müzik Efsanesi Paul Oakenfold ile İş Birliği Yapıyor

Cardano kurucusu Charles Hoskinson ve elektronik müziğin en ünlü isimlerinden biri olan İngiliz müzisyen Paul Oakenfold iş birliği yapıyor. İş birliği kapak resmi, parçalar ve kapak notları dahil olmak üzere Zombie Lobster adlı yeni albümünü Cardano ağına getirecek. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Hoskinson konu hakkında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Elektronik müzik endüstrisi ve blokzincirinin onu nasıl destekleyebileceği hakkında bilgi edinmek bir keşif oldu.”

Paul Oakenfold, Cardano ağına çalışmalarını getiren ilk müzisyen değil. ZZ Top solisti Billy Gibbons da yeni parçalarını NFT halinde yayımlamak için Cardano ağını seçmişti. Müzayede bu hafta sonu Terra Virtua’da gerçekleşti.

Continue Reading

Altcoin Haber

Oyun tasarımcısı Will Wright’ın şirketi Gallium Studios, oyuncuların içeriklerini NFT olarak oluşturmalarını sağlayacak yeni bir oyun olan Proxi’yi geliştiriyor

Popüler Oyun The Sims’in Yaratıcısı, Korku Temalı Bir Blockchain ve Yapay Zeka Tabanlı Oyun Geliştiriyor Oyun tasarımcısı Will Wright’ın …

Published

on

By

Popüler Oyun The Sims’in Yaratıcısı, Korku Temalı Bir Blockchain ve Yapay Zeka Tabanlı Oyun Geliştiriyor

Oyun tasarımcısı Will Wright’ın şirketi Gallium Studios, oyuncuların içeriklerini NFT olarak oluşturmalarını sağlayacak yeni bir oyun olan Proxi’yi geliştiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bloomberg’in haberine göre dünyanın en popüler oyunlarından birisi olan The Sims’in arkasındaki şirket Gallium Studios, Proxi adı altında yeni bir oyun oluşturmak için DLT oyun şirketi Forte Labs ile bir ortaklık imzaladı.

Blockchain ve yapay zekaya dayalı bu oyunda, kullanıcılar içeriklerini oluşturup sahiplenebilecekler.

Kendini keşfetmeyle ilgili korkunç bir oyun

Yeni oyun, kullanıcıların zihinlerinin “vekillerini” oluşturmalarını sağlayacak. Oyuncular, yeni oluşturulan anıları 3 boyutlu çizimler, fotoğraflar ve ses dosyaları ile görselleştirebilecek.

Proxi adı verilen oyun, oyuncuların anılarını nasıl düzenlediklerini, nasıl düşündüklerini ve kişiliklerine benzersizlik katan şeyin ne olduğunu görmelerini sağlayacak. Oyun ayrıca özel bir harita oluşturulmasına da izin verecek. Oyuncunun dünyada nasıl hareket ettiğini ve şeylerle nasıl ilişki kurduğunu yansıtacak. Bu yapıldığında, bir Proxi canlanabilecek ve oyundaki diğer Proxi’lerle etkileşime girebilecek.

The Sims’in yaratıcısı ve Gallium Studios’un kurucusu Will Wright, bir röportajda bu oyunun kendini keşfetme ile ilgili olacağını ve bunun birçokları için “korkutucu” olabileceğini belirtti:

“Kendini keşfetmenin korkutucu olduğunu düşünüyorum. Dünya hakkında bilgi edinmek, kendiniz hakkında bilgi edinmek kadar korkutucu değildir.”

Ortaklık kurulan Forte Labs ise Proxi’de oyuncuların hatıraların sahipliğini, değiştirilemez token’lar (NFT) olarak sağlayacak ve içerik oluşturuculara yaptıkları için ödeme yapılmasını sağlayacak. Ayrıca oyuncuların her şeyi NFT olarak takas edebilecekleri veya USD ile satın alabilecekleri bir oyun içi pazar yeri olacak.

Continue Reading

Trending