Connect with us

Borsa Haberleri

Kripto Piyasasında Geçtiğimiz Ay Neler Oldu

Kripto para piyasasında geçtiğimiz Temmuz ayında Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül’ün kripto para konusunda denetimi …

Published

on

Kripto Para Düzenlemelerinde Yeni Gelişme - Kripto Haberleri ve Analizleri

Kripto para piyasasında geçtiğimiz Temmuz ayında Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül’ün kripto para konusunda denetimi güçlendirecek yasa çalışmasının tamamlandığını bildirmesinden, Bitcoin’in tekrardan yükselişe geçmesine kadar çok önemli olaylar yaşandı.

Temmuz ayında yaşanan gelişmeler şu şekilde:

 • İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, dijital para ve blockchain’i içeren “Artagan” isimli projeyi açıkladı. Akşener, “Artagan, nakitsiz topluma dayalı yeni bir ekosistemdir, adil ve kayıpsız bir ekosistemdir” dedi.
 • Filipin Menkul Kıymetler Borsası (PSE), düzenleyicilerin yeşil ışık yakması halinde kripto para ticareti sağlamak istiyor.
 • Arjantin’de, Bitcoin ve diğer kripto paralar ile maaş alınabilmesi için çalışmalara başlandı. José Luis Ramón, meclise konuyla ilgili bir yasa tasarısı sundu.
 • Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı İdris Şenyurt, kripto para vergilendirmesi ile “Yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesinden önceki kazançlarla ilgili vergilendirme söz konusu olmayacaktır” dedi.
 • Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden ünlü Alman girişimci Jörg Molt yakalandı. Molt, 2019’daki bir kriptopara konferansında bir tartışmanın ardından ün kazanmıştı.
 • Birleşik Arap Emirlikleri, kendi kripto parasını geliştirmek için çalışmalara başladı. Kripto para geliştirme çalışması, ülkenin 2023-2026 hedefleri arasında yer alıyor.
 • TCMB, beklenen faiz kararını açıkladı. Politika faizi %19’da sabit tutuldu.
 • Visa, kripto kartı için CryptoSpend ile anlaştı. Böylelikle Avustralya’da ilk kez bir banka kartıyla kripto para alışverişi yapılabilecek.
 • Paraguaylı vekil Carlitos Rejala, Bitcoin yasa tasarısının detaylarını paylaştı. Tasarının meclisten geçmesi halinde, ülke kendisini kriptopara sektörü içerisinde konumlandırabilecek.
 • Malezya polisi, 1069 adet Bitcoin (BTC) madencilik cihazını silindirle ortadan kaldırdı.
 • Ünlü NFL yıldızı Saquon Barkley marketing gelirini Bitcoin’e dönüştürmeyi planlıyor. Barkley’e göre #Bitcoin’e yatırım yapmak, yapılabilecek en akıllıca şey.
 • Türk mühendisler yeni bir NFT projesi geliştirdi. Timeandspacetraveller isimli proje kapsamında kullanıcılar 365 günün her dakikasını NFT olarak satın alabilecek ve bu dakikalara fotoğraf ya da video yükleyebilecek.
 • Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül, kriptopara konusunda denetimi güçlendirecek yasa çalışmasının tamamlandığını, çalışmanın Ekim ayında Meclis’e sunulacağını bildirdi.
 • Elon Musk ve Jack Dorsey’in katılımıyla The B Word etkinliği gerçekleşti.
 • Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), ani bir yükselişe geçerek yeniden 40 bin doları aştı.
 • Mastercard, blockchain ve kripto para odaklı startup’ları desteklemeye adanmış “Start Path” isimli yeni bir program duyurdu.
 • Ripple, Japonya ve Filipinler arasında yeni bir ODL koridoru başlattı.
 • ABD Merkez Bankası (Fed), beklendiği gibi politika faizini sabit bıraktı.
 • Tayland Merkez Bankası, finans sektöründe blockchain teknolojisinin kullanımını düzenlemek ve teşvik etmek için yeni bir yönerge yayınladı.
 • Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu: “Eylül ayında dijital paralarla ilgili pilot bir çalışma başlatılacak” açıklamasında bulundu.
 • ABD Temsilciler Meclisi üyesi Don Beyer, kripto paralar için yasa tasarısı sundu. Tasarının en önemli amacı, yatırımcıların korunmasını sağlamak.

Borsa Haberleri

ABD’nin en büyük kripto varlık işlem platformu Coinbase, ABD’li kullanıcıların maaş çeklerini doğrudan çevrimiçi hesaplarına yatırmalarını sağlayacak yeni bir özellik sunma planını açıkladı

Coinbase, ABD Müşterileri İçin Yeni Özelliğini Duyurdu ABD’nin en büyük kripto varlık işlem platformu Coinbase, ABD’li kullanıcıların maaş …

Published

on

By

Coinbase, ABD Müşterileri İçin Yeni Özelliğini Duyurdu

ABD’nin en büyük kripto varlık işlem platformu Coinbase, ABD’li kullanıcıların maaş çeklerini doğrudan çevrimiçi hesaplarına yatırmalarını sağlayacak yeni bir özellik sunma planını açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinbase’in yayınladığı blog gönderisine göre, önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulacak olan özelliğin, müşterilerin maaşlarının doğrudan çevrimiçi hesaplarına yatırılmasına olanak sağlayacağını belirtti.

“Müşteriler, maaşlarının herhangi bir yüzdesini Coinbase hesaplarına kripto veya USD olarak yatırabilecek”

Borsa, kullanıcıların maaşlarını fiat para olarak tutabileceklerini veya anında Bitcoin gibi kripto varlıklara sıfır maliyetle aktarabileceklerini vurguladı. Fonlar, kripto ödülü veren Coinbase kartlarında da kullanılabilecek.

Continue Reading

Borsa Haberleri

dYdX, son 24 saat içinde DEX’teki işlem hacmi ile Coinbase’i aştı

dYdX’in İşlem Hacmi Coinbase’i Geçti dYdX, son 24 saat içinde DEX’teki işlem hacmi ile Coinbase’i aştı. Merkeziyetsiz platformun token’ı DYDX …

Published

on

By

dYdX’in İşlem Hacmi Coinbase’i Geçti

dYdX, son 24 saat içinde DEX’teki işlem hacmi ile Coinbase’i aştı. Merkeziyetsiz platformun token’ı DYDX ise son 24 saatte %27 oranında arttı. DYDX ayrıca birkaç saat önce 22,67 dolara ulaşarak yeni bir ATH belirledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

En popüler merkezi olmayan borsalardan biri olan dYdX, 24 saatlik sürede toplam işlem hacmi bakımından ABD’nin en popüler borsalarından Coinbase’i geride bırakmayı başardı.

Ethereum üzerine inşa edilen dYdX, sürekli, marj ve spot ticaretin yanı sıra borç verme ve borçlanmayı destekleyen bir merkeziyetsiz borsadır. Birkaç yıl önce piyasaya sürülmesine rağmen, işlem hacimleri 2021’in ortasından bu yana arttı. CoinGecko verileri, platformun bu yıl Nisan ve Mayıs aylarında yaklaşık 25 milyon dolarlık işlem hacmine sahip olduğunu gösteriyor.

dYdX’in kurucusu ve eski Coinbase çalışanı Antonio Juliano, bu önemli kilometre taşını Twitter hesabında açıkladı.

ATH Belirledi

Bugün DeFi tokenlarının çoğu yükselişe geçti. DYDX de %27’lik artışla 22.67 dolara yükseldi. Bu tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçti.

dYdx ve diğer DeFi projelerinin ticaret hacmi ve fiyatlarındaki bu ani artışın arkasında ise Çin ile ilgili haberlerin olduğu konuşuluyor. Geçen haftanın sonlarında bildirildiği üzere, dünyanın en kalabalık ülkesi tekrar kripto endüstrisinin peşine düştü ve sınırları içindeki tüm ticaret faaliyetlerini yasakladı.

Huobi -muhtemelen Çin’de en çok kullanılan borsası- yeni Çinli kullanıcıları kabul etmeyi bırakacağını ve hali hazırda olan hesapları da askıya alacağını duyurdu. Bunun ardından yatırımcıların merkeziyetsiz borsalara yöneldiği ifade ediliyor.

Continue Reading

Borsa Haberleri

Kripto varlık borsası Thodex’e yönelik yürütülen soruşturma kapsamında Arnavutluk’ta geçtiğimiz günlerde tutuklanarak cezaevine konulan E.H.’nin tutukluluğu, ev hapsine çevrildi

Arnavutluk’ta Thodex Soruşturmasında Tutuklanan İsme Ev Hapsi Cezası Verildi Kripto varlık borsası Thodex’e yönelik yürütülen soruşturma …

Published

on

By

Arnavutluk’ta Thodex Soruşturmasında Tutuklanan İsme Ev Hapsi Cezası Verildi

Kripto varlık borsası Thodex’e yönelik yürütülen soruşturma kapsamında Arnavutluk’ta geçtiğimiz günlerde tutuklanarak cezaevine konulan E.H.’nin tutukluluğu, ev hapsine çevrildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Arnavutluk polisinden alınan bilgiye göre kırmızı bültenle aranan Thodex kurucusu firari Faruk Fatih Özer’e yardım ve yataklık ettiği gerekçesi ile geçtiğimiz günlerde tutuklanarak cezaevine konulan Arnavutluk vatandaşı E.H. bugün mahkemeye çıkarıldı. E.H. mahkemede yaptığı savunmasında firari Özer’i tanımadığını ve onunla hiç karşılaşmadığını iddia etti. Mahkeme, E.H.’nin yargılanma sürecinde ev hapsinde kalmasına hükmetti.

Özer’e yardım ve yataklıkla suçlanan kişinin, polisin elinde, “Fatih Özer’in Arnavutluk’a gelmesine yardım eden kişi” olduğuna dair birçok delil bulunduğu öğrenilmesine rağmen cezasının ev hapsine çevrilmesi ve E.H.’nin Arnavutluk Futbol Federasyonu Başkanı Armand Duka’nın yeğeni olması Arnavutluk medyasında geniş yer buldu.

Continue Reading

Trending